27.9.2021 | Svátek má Jonáš


AUSTRÁLIE: Drak jako z pohádky.

15.9.2020

U klokanů, jak už to u protinožců bývá, jsou mnohá divoká zvířátka jako z pohádky. Netopýři – kaloni mají rozpětí křídel přes jeden metr. Savci jsou vybaveni kapsami, ve kterých donáší své mladé, takže to jsou vačnatci a nemusí být zrovna býložraví hopky, hopky, klokani všech odrůd, druhů a velikostí, ale i jiní čtyřnožci třeba i masem se živící, jak býval vyhynulý tygr tasmánský – thylacine a nebo dosud žijící tasmánský ďábel, ďábel medvědovitý.

Zrovna tak se to týká i veškerého ptactva a ještěrek.

A máme jich zde požehnaně. Všech opeřenců, jak létavých tak i nelétavých, tu je 898 druhů a těch šupinatých „zkamenělin“ po zemi pobíhá, po stromech se šplhá a do vody se potápí druhů 860. Ptáčci jsou velikosti od mrňavých střízlíků, co se do dlaně dají schovat – wrens (Malurus cyaneus), až po orly klínoocasé (Aquila_audax) dravce s rozpětím až kolem 3 metrů.

Podobné se týká všech ještěrek. Od mrňavých gekonů, kteří neváhají pobíhat i po zdech a oknech, ba i stropech pokojů, kde loví námi nechtěný, převážně létavý hmyz. Pobíhat po vertikálním skle okna a po stropě jim umožňují speciální „bačkorky“, které jim narostly na tlapičkách a o kterých dnes víme, že jsou z oblasti nanotechnologie. Početné jsou agamy a scinkové. Agamamám se zde říká draci – dragons. V pouštích neschází moloch ostnitý (moloch horridus), který také mezi agamy patří.

Moloch Horridus

Moloch Horridus | foto: Christopher Watson

 Kde přicházejí některé z následujících agam do častějšího styku s lidmi (odkazy zde, zde a zde), tak se brzy ochočí a dovedou být i dost oprsklé, když škemrají o žvanec, a neváhají člověku šplhat po těle, jak se nám několikrát stalo.

Největší ještěrky však najdeme v tropických poloslaných vodách při ústí řek do moře a na mořském pobřeží. Zde se daří krokodýlu mořskému (Crocodylus porosus). To jsou ti výtečníci, kteří občas nějakého toho neobezřetného plavce či táborníka sežerou. Dokonce i ze stanu a spacáku si ho dovedou vybalit. Největší, co byl kdy uloven, měřil 8,63 m (odkazy zde a zde)

Pak tu žije ještě trochu menší krokodýlek, který žije ve vodě sladké, krokodýl Johnstonův, který lidi nežere. Když jsme se toulali v roce 2003 kolem Limmen River v Severním Teritoriu, tak jsme jednoho dorostence asi 2,5 metru dlouhého vyrušili v mělké tůni u řeky. Jednoho člena naší tříčlenné výpravy popadla lovecká vášeň, popadl sekeru a hnal se na milého krokodýla. Tento nelenil, na rozdíl od svého bratrance popsaného výše se vztyčil na všechny 4 nohy a jal se pádit přes balvany k řece, kde na něj jistě čekala maminka. Náš lovec rychlosti ještěrky zdaleka nestačil, ale v zápalu lovu naběhl, tak jak byl, až do tůně řeky. Když zjistil, kde je, rychle zapádloval ke břehu, co kdyby byla maminka někde blízko a rozčílila se. Mohla by uštědřit nepěkné kousnutí, které se špatně hojí, potvory si zuby nečistí.

Když jsme se teď octli v klokaních tropech, tak na hodně prašné cestě k vodopádům Mitchelovým v roce 2005 jsme vyrušili agamu límcovou. Tato, jak je jejím zvykem, pádila k nejbližšímu stromu, na který by se ukryla. Než však náš neohrožený lovec vyskočil z auta, tak už milá agama splývala s větví malého stromku. Dokonalé mimikry.

Dělám se neviditelnou.

Dělám se neviditelnou.

Našeho lovce však neoblafla a ten se jal milou agamu se stromku setřásat. Držela se pevně, ale po chvíli přece jen upadla na zem, kde se hned vztyčila na zadní, že bude prchat. Lovec však byl rychlejší a robinsonádou hodnou fotbalové legendy Pláničky milou agamu chytil.

Už mě chytili.

Už mě chytili.

Té se to moc nelíbilo, syčela, prskala, tlamušku otvírala a svůj krásný límec roztahovala, ocasem nás bičovala a všelijak hrůzu spouštěla. To na nás moc neplatilo a tak jsme si ji krasavici náležitě ofotili a dokonce i video natočili. Byla asi metr dlouhá a půl kila těžká, tedy dospělý jedinec svého druhu. Zde, jak je u klokanů zvykem, jí v australské odrůdě angličtiny nazýváme zkrácením spisovného názvu „Frilled neck lizard“. Takže ji voláme „Frilly“.

Několik videí najdete zde:

https://youtu.be/WUnT826Fqa8?t=38

https://youtu.be/ji_St0QaObU?t=7

https://youtu.be/ri0i22GpnRk?t=55

https://youtu.be/yxC_BNYrXG8?t=115

Psáno 2/8/2020.

Foto: George Švehla a Christopher Watson. Další obrázky najdete přímo zde na Rajčeti.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!