28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: O tom, jak je všecko jinak

Tedy bylo, nebylo, byl jeden starší pán, který tu a tam chodil na kontroly, neb mu kdysi v jakémsi vzorku našli cosi. V pokročilém věku jej soukromokapitalistický lékař upozornil, že je ve věku, kdy hrozí rizika taková i onaká, a on souhlasil s odběrem krve pro kontrolu. Dobrý doktor zkrátka tuší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 15.5.2012 22:21

Pane Svobodo,

moc s Vámi soucítím a držím moc, moc, moc palce !!!

To jednání v nemocnici není ojedinělé, a nejen v nemocnici. Lékařský stav se vžil do role nějaké nekritizovatelné elity, nadřazenosti a zcela opomíjejí, že ve skutečnosti JSOU SLUŽBOU !

Službou pacientovi, tudíž "klientovi". Těmto doktorům bych velmi přála výchovu skutečných poskytovatelů služeb! Byť je to služba dost specifická, nadstandardní, nejde o banální záležitosti, PŘESTO JE TO SLUŽBA !

A neochotu jejich některých pracovníků je skandální !!! O to víc, že je většinově hrazena z veřejných peněz. V zcela soukromém zařízení by si tohle ABSOLUTNĚ nedovolili !

Moc Vám přeji, abyste ještě moc dlouho mohl na toto vzpomínat jako na takovou menší nepříjemnost :))))))

M. Heisler 15.5.2012 14:46

Ať si pan Vodvářka říká cokoli

... stalo se několik nesprávných věcí. (1) Pacient byl objednán na zákrok, který nebyl potvrzen (s nějakou naivní předtuchou, že snad bude) (2) Pacient byl několik dní o hladu úplně zbytečně. Rovněž zbytečně prošel vyšetřeními, které samozřejmě pojišťovna zaplatí. (3) S pacientem se jednalo jako s materiálem. Být to za minulého režimu, tak by mě to nepřekvapovalo.

Osobně se domnívám, že pacient nepochopil, že dokud neuplatí, tak nic nedostane. Škoda, že nezveřejnil jméno nemocnice, aby člověk věděl, čemu se vyhnout. Holt privatizace nemocnic v režii vládců kraje.

T. Vodvářka 15.5.2012 15:25

Re: Ať si pan Vodvářka říká cokoli

Vážený pane Heislere, má slova vůbec nevylučují Vaše. Pokud si dáte tu práci a pečlivě pročtete vše co jsem napsal, tak neprovádím nic jiného, než že objasňuji proč se to stalo. Vůbec netvrdím, že pan Svoboda byl  vyšetřen a léčen správně. Jen se snažím laikům vysvětlit současný nepořádek /slušně vyjádřeno/ v medicíně a to, že na vině nejsou jen lékaři, jak se obvykle zkratkovitě sděluje. Pan Svoboda - o něhož tu zejména jde - se dostal do soukolí mašinerie, v níž je lékař jen malou součástí s minimálním vlivem na výsledek.

K Vámi navrhovanému bakšiši. Pokud by opravdu došlo k tomu, že si nemocný může cosi připlatit / pokud mu to nedělá problém - dle mých zkušeností cca 5% pacientů je schopno zaplatit cokoli kdykoli/, uvolní část peněz pro ty, co na to nikdy nebudou mít. Tento systém nepovažuji za asociální na rozdíl od některých poslanců a křiklounů, naopak mi připadá vysoce solidární s těmi, kteří prostě tolik nemají.

A to, že některé nemocnice /lékaři, oddělení/ jsou horší než jinde je známo a dnes v době internetu není až tak velký problém zjistit požadované informace. Osobně chodím k těm lékařům, o nichž jsem přesvědčen o jejich erudici a pověsti a míjím ty druhé.

J. Jurax 15.5.2012 22:51

Re: Ať si pan Vodvářka říká cokoli

No, i v době internetu je problém to zjistit - a jako nelékař si jeden těžko přesvědčuje o erudici lékaře, jehož profesi nerozumí a k němuž se dostal poprvé ...

P. Schuh 15.5.2012 14:40

Nepatřičná rada

Autor zapomněl někomu udělit bakšiš. Bez toho v nemocnici ani kuře nehrabe. Tak příště....pokud zatím na rakovinu neumře....

J. Síbek 15.5.2012 10:18

Pěkná zkušenost..

Před osmi léty jsem byl na poměrně těžké operaci srdce.Operace zřejmě proběhla dobře,jinak bych tady nebyl,ale spousta situací kolem naznačovala,že organizace je chaotická a peníze na zdravotnictví lítají komínem ven.Myslím,že o onoho roku 2004 se mnoho nezměnilo.Myslím,že stále platí ono pořekadlo,že ryba smrdí od hlavy,ale je otázka,kdo je ve zdravotnictví hlava.Ministerstvo ani pojišťovny to nejsou.Ve skutečnosti to vypadá,že hlav je velmi mnoho  a vzájemně se nemají rády.

Ž. Halabudová 15.5.2012 10:08

Prosím o vysvětlení.

Ještě k panu Vodvářkovi. Taktně jste přešel moji otázku.--- Proč se stále hlásí na medicínu, tak velký počet uchazečů, přestože jsou údajně všichni podhodnoceni.---- Hlavně mi netvrďte,že všichni dostali záchvat lásky a péče o bližní.

T. Vodvářka 15.5.2012 10:24

Re: Prosím o vysvětlení.

Vážená paní Halabudová, nejsem oprávněn odpovídat ma vše /mnoha věcem vůbec nerozumím/. na medicínu se hlásí stále méně uchazečů každý rok a bohužel mnoho absolventů odchází do zahraničí. Nemohu odpovídat za pohnutky, které studenty nutí studovat medicínu /nejde o lehké studium, to mi věřte/. Podstatou je však stále jakýsi pocit něco dělat pro ty druhé, egoista se dnes může realizovat za více peněz s menší námahou.

S. Trkola 15.5.2012 18:15

Re: Prosím o vysvětlení

 Vystudovat   medicínu je  první krok jak se dostat do vrch.politiky !!! Jen jaký je rozdíl v platu !!Kdo nevěří tak ať si spočítá kolik je v politice lékařů!! Možná ,že pro pacienty je to jen dobře !!

Z. Bílý 15.5.2012 21:21

Re: Prosím o vysvětlení

Pane Trkola, jako student 5. ročníku lékařské fakulty Vás ujišťuji o tom, že drtivé většině mých spolužáků je takováto motivace zcela cizí.

Za sebe mohu říci, že častými důvody studia na LF jsou kromě zmiňované snaze pomoci bližním také touha dozvědět se víc o lidech jako takových (zejména, ale nejen, po stránce biologické), rodinná tradice (je dost studentů s lékaři v rodině, já k nim nepatřím), postup na socioekonomickém žebříčku (povolání lékaře je, i když si to někdo nechce přiznat, vysoce prestižní), snaha pochopit princip a způsob boje proti různým onemocněním (kdo neměl v rodině žádnou nemoc?) a mnozí k tomu došli třeba vylučovací metodou.

Nepopírám, že mnoho lékařů v politice skončí, ale jako primární cíl to považuji za směšné.

J. Jurax 15.5.2012 22:54

Re: Prosím o vysvětlení

Jen aby Vás praktický život nepřevychoval a o iluze nepřipravil ...

Z. Bílý 16.5.2012 0:02

Re: Prosím o vysvětlení

Nemyslím, že lidé jdou na LF jenom z altruismu, ale zrovna kvůli politice? To je dost trnitá cesta :-)

Z. Ležatka 15.5.2012 9:47

Opravdu jsou ty pojišťovny nenahraditelné?

Nešlo by to takhle? Pacienti by si „za tepla“ zkontrolovali léčebné kroky, které by zdravotnické zařízení posílalo k úhradě vládnímu finančnímu centru. A Vláda, ručící za „bezplatnou zdravotní péči“, by se musela postarat o to, aby prostředky na zdravotní péči nerostly do nebes. Mimo jiné by se odstranil nerovný přístup k zdravotní péči, spočívající v tom, že pro jednoho pacienta je robotická operace možná a pro druhého ne. A to jenom proto, že jsou u různých pojišťoven.

V. Mlich 15.5.2012 14:02

Re: Opravdu jsou ty pojišťovny nenahraditelné?

Proč tak složitě? Když si kupuji rohlík v pekárně, tak mi vystaví doklad a já přímo zaplatím. Proč by to nešlo takhle i v nemocnici? Pokud by někdo namítal, že to je asociální a co když někdo na péči nemá, tak řešení je jednoduché: Zdravotní spoření.

Místo pojistného by lidi spořili na extra účet, který by stát podpořil tím, že by byl automaticky povolen bezúročný kontokorent do X-násobku průměrného měsíčního vkladu za poslední rok. Zůstatek by se nedědil, ale navyšoval rezervní fond, podle kterého by se stanovovalo to X. Komise by mohla výjimečně povolit i vyšší kontokorent. Důchodci by měli mít naspoříno dost, za děti by platili ze svého účtu rodiče, šlo by hradit i za úplně cizího člověka, místo sbírek na dobročinná konta.

Š. Hašek 15.5.2012 15:55

Re: Opravdu jsou ty pojišťovny nenahraditelné?

Bohužel chcete příliš mnoho pane Mlichu.

Jinak s Vámi principielně naprosto souhlasím, možná i k tomu dojde.

V české kotlince lid není ani schopen rozdýchat poplatek ve výši jednoho nápoje v restauraci. I kdyby se pak jednalo o následnou čtvrtmilionovou operaci. Neb pobyt miminka na přístrojích denně cca za 15 000 Kč. Možná více.

Z. Ležatka 16.5.2012 7:57

Re: Opravdu jsou ty pojišťovny nenahraditelné?

Váš návrh by fungoval, ale je politicky neprůchodný. Tudíž neproveditelný. Žádná strana nepůjde do voleb s extra účtem zdravotního spoření.

Oproti tomu navrhovaná psychologická změna názvu na MANIPULAČNÍ

POPLATKY by se dala zařídit „levou zadní“, neboť už dnes tyhle účty musejí všechna zdravotnická zařízení vystavovat cizincům a soukromá zařízení všem. Ale hlavně: mohlo by se okamžitě přistoupit k postupnému snižování režijních nákladů zdravotních pojišťoven. 

Ž. Halabudová 15.5.2012 8:51

No, tak co dál.

Jsem jenom stará, naivní bába. Pan Vodvářka se zde snažil,vysvětlit proč něco nešlo, tak jak mělo.Nejspíše podle skutečnosti. Co, ale nevysvětlil proč to takto (ne)funguje.        Proč, nemocný a vystressovaný člověk, si připadá jako obtěžující element.Proč jednání mnoha lékařů,je odpudivé a arogantní.       Proč se stále hlásí na medicínu, tak velký počet uchazečů, přestože jsou údajně všichni podhodnoceni.             Proč se stále hledá jakýsi model zdravotnictví, (více než dvacet let) a ač všichni svorně tvrdí, že je to hrůza, tak to všem složkám lékařů vyhovuje.            Těch nezodpovězených otázek je velké množství.        A tak kdesi na konci,je jenom obtěžující pacient, který stále nechápe,že doktoři jsou ve velikém tlaku.

T. Vodvářka 15.5.2012 9:20

Re: No, tak co dál.

Vážená paní Halabudová, nemyslím, že jste naivní. Můj příspěvek - opakuji - nehájí arogantní a odpudivé lékaře /všichni jsou lidé a já znám odpudivé a arogantní řidiče MHD, prodavače a úředníky, je tedy jisté, že se podobní najdou všude/.

Vysvětlení, proč je ten systém takový a ne jiný není na mě. Po revoluci 1989 byla šance převzít to úspěšné odjinud a zavést to u nás. Vlivem politiků však byl zpočátku převzat model provincie Ontario v Kanadě /proč, to také nevím/. Pak se k tomu začaly přidávat další přídavky (většinou podílem "kreativních" zákonodárců, pak přišla soudružka Fischerová a svým přídavkem zakázala připlatit si na lepší kvalitu výrobků apod.). Časem se z toho stal "eintopf", kdy na systému parazitují zdravotní pojišťovny a systém je tak složitý, že se v něm již nikdo 100% neorientuje.

Máte úplnou pravdu v tom, že se ten podstatný subjekt - pacient - z toho jaksi vytratil. Když dnes posloucháte odpovědné lidi, máte pocit, že je Vám osm. Promarněné miliardy za nákupy předražených přístrojů, IZIP atd., vše jde mimo lékařskou obec, u které jsem přesvědčen, že drtivá část to dělá pro empatii s nemocnými a snaze jim pomoci. Lékařům je možné nadávat, tupit je apod. jsou snadným cílem, ale předtím je vždy dobré se seznámit se všemi okolnostmi.

a na závěr: měl jsem možnost vidět systém státního zdravotnictví v Itálii a ve Francii. V porovnáním s tím jsou naši pacienti ve vatě. Na tom trvám.

Ž. Halabudová 15.5.2012 9:49

Re: No, tak co dál.

Máte pravdu v tom, že arogantní lidé se najdou všude.Ale na druhou stranu,by lékař měl být velmi empatický a pochopit normální lidský strach z nemoci. K tomu systému.Nejenom politici, ale páni přednostové, primáři jsou především zodpovědni za trvání systému, za předražené a zbytečné nákupy přístrojů a materiálu,za neefektivní a špatné využití možných kapacit přístrojového proběhu ( kolik drahých přístrojů, běží na dvě nebo tři směny, to je utopie),kolik přístrojů je někde ve skladech nemocnic.Tam ten bordel (jinak nelze) začíná a vyhovuje.

Ž. Halabudová 15.5.2012 9:52

Re: No, tak co dál.

K té poslední větě.To nemyslíte vážně.To že je někde něco horšího, tak to mně má uspokojit a uklidnit?

T. Vodvářka 15.5.2012 10:14

Re: No, tak co dál.

Vůbec ne, to jsem uvedl jen proto, že býváme často srovnávání s tím, že "na západě by se to nemohlo stát". Ale mohlo paní Halabudová a stává se. To  jen na okraj.

Vliv na nákupy přístrojů nemá primář oddělení / či jen velmi malý /, ale jen ředitel a jeho náměstek. Prostý lékař vůbec ne.

Stran Vaší námitky na využití přístrojů. Jsou v zásadě dvě možnosti. Buď bude jeden přístroj v centru větších měst /třeba magnetická resonance/ a pojede non stop, takže budete na vyšetření čekat 3 měsíce a termín bude v neděli ve dvě ráno/. Nedej Bože, když se porouchá či když Váš dlouho očekávaný termín "vybere" zraněný při autonehodě. Druhou variantou je mít přístroj v každém špitálu co nejdostupnější pro nemocné, kdy nebudete muset čekat tak dlouho, ale to vše stojí moc peněz. Zkuste zvážit, jestli budete ochotná jezdit pro každou maličkost mnoho kilometrů s dobrým pocitem, že šetříte státní kasu, nebo dáte přednost dostupnému a rychlému vyšetření bez ohledu na výše uvedené. Nyní chce MZ zrušit některé menší nemocnice a ten rozruch je výrazný.  Přeji Vám hezký den.

Ž. Halabudová 15.5.2012 11:04

Re: No, tak co dál.

Je opravdu asi zbytečné, tyto problémy řešit zde.Nicméně potvrdil jste můj pocit ohledně obecné nadřazenosti lékařů.Vy máte pro jakýkoliv argument vysvětlení.Zkuste si znovu přečíst Vaše odpovědi.Na každou moji otázku, vysvětlujete jak nemám pravdu.Co se Vám nehodí, to přejdete mlčením.Závěr- Vy máte pravdu vždy a vysvětlení na vše, já to špatně chápu a pravdu nemám nikdy.  Váš poslední odstavec-- Stran Vaší námitky atd.--Je typickou ukázkou účelové demagogie a dezinformace.I já Vám přeji hezký den.

T. Vodvářka 15.5.2012 11:33

Re: No, tak co dál.

Vážená paní Halabudová, přečetl jsem si na Váš pokyn všechny své odpovědi. Pokud považujete snahu Vám na vše odpovědět dle toho co já vím /pracuji v oboru 25 let/ a podat Vám odpovědi podle skutečnosti a ne dle Vašeho očekávání, pak asi jsem ve Vašich očích arogantní a povýšený. Vy sama jste chtěla odpoěď na každou otázku a osobně považuji za slušnost na dotaz odpovědět.  Nikdy jsem nepsal že nemáte pravdu, spíše mám pocit, že se necháváte unést obecnými proklamacemi a některými kliše /moc přístrojů nevyužitých, nadřazení lékaři/, místo toho, abyste se poctivě zamyslela nad fakty, která se Vám snažím jak nejlépe umím na malé ploše podat.  Demagogie je totiž něco jiného, svá tvrzení mám podložená a jsem schopen je kdykoliv obhájit. Přeji Vám pevné zdraví a dobrou mysl.

Ž. Halabudová 15.5.2012 12:08

Re: No, tak co dál.

Tak jo.Co na to říci.Možná, ale právě proto, že tam jste 25 let,máte jiný úhel pohledu. A zkuste připustit (sám pro sebe), že ne vždy musíte mít ve všem pravdu.Je to jako všude.Je mnoho doktorů, kteří vědí a znají život.Je mnoho doktorů, kteří si jenom myslí, že vědí a znají život.A jeden z největších problémů, je falešná profesní kolegialita.Jednou ty mně.Podruhé já tobě.Jako v tom hlášení: Operace se zdařila, nezodpovědný pacient si zemřel.  Mysl zatím dobrá.

J. Schwarz 15.5.2012 15:28

Re: No, tak co dál.

Račte prominout pane Vodvářko, ale váš argument  stran dvou možností vyšetření pomocí drahých přístrojů - buďto centralizovaný, nonstop ale zároveň kapacitně pddímenzovaný nebo  distribuovaný ale nehorázně naddimenzovaný, kdy jsou přístroje využívány několik minut denně a nikdo s nima ani neumí pracovat je demagogický, účelový a nesmyslný.

T. Vodvářka 15.5.2012 16:43

Re: No, tak co dál.

Jistě je to trochu nadsazeno, ale zkuste si prosím dát práci a sdělte, v čem je můj příspěvek - reakce na paní Halabudovou - demagogický, účelový a nesmyslný. Děkuji předem.

J. Schwarz 15.5.2012 21:16

Re: No, tak co dál.

přesně v tom co jsem zmínil - píšete: Stran Vaší námitky na využití přístrojů. Jsou v zásadě dvě možnosti. Buď

bude jeden přístroj v centru větších měst /třeba magnetická resonance/ a

pojede non stop, takže budete na vyšetření čekat 3 měsíce a termín bude

v neděli ve dvě ráno/. Nedej Bože aby byl ve vašem termínu použit například pro pacienta po nehodě. Nebo bude v každé lokální nemocnici, ale přístroje nebudou toli využívány a bude to drahé. To přece není pravda - ta je někde uprostřed! Stačí, aby přístroje byly schopny vykrýt stálou potřebu + fluktuace, snad existují statistiky počtů pacientů i s jejich rozložením v čase. Pak by šlo pokrýt požadavky blízko optimu, bez zbytečného plýtvání, hlazení ega šéfů menších nemocnic a hračičkování doktorů. Trochu mi to připomíná osmdesátá léta, kdy nejlepší počítač měl na stole "soudruh ředitel", hrál si na něm na programátora nebo proháněl slujemi "manic minera", zatímco podřízení měli na práci PMD-88 či co s 360 kb disketou. Dnes zase musí mít každý špitál v Kotěhůlkách magnetickou rezonanci za miliony, prý proto, aby se paní Halabudová mohla nechat vyšetřit na požádání. I když o to ani nestojí, klidně počká do zítřka. Ale váš argument zní - jsou jen dvě alternativy - hned nebo za půl roku, v neděli ve tři ráno, a když vypadne proud pak až na rok. To přece nemyslíte vážně a jestliže ano, rád bych se služe "našeho zdravotnictví" vzdal. Taková služba a má povinná účast na jejím financování totiž mému zdraví škodí. Už jen svou existencí. Může mi způsobit vysoký tlak, žlučníkové kameny, žaludeční vřed, infarkt nebo depresi. Howgh.

T. Vodvářka 15.5.2012 22:30

Re: No, tak co dál.

Mám vždy problém s diskutujícími, kteří nechápou nadsázku. Jistě jsem určil dva krajní póly více méně extrémní. Vždy jde o stanovení mantinelů únosných pro obě strany. Na jedné straně jsou zdravotní pojišťovny, jež chtějí ušetřit na vybrané zdravotní dani /což nikdy nepřiznají, ale v praxi je to tak/. Na druhé straně jsou pacienti, kteří se podivují nad tím, že nejsou ošetřeni okamžitě ve chvíli své potřeby /to Vám mohu ze své praxe doložit jako častý jev/. Že na tu druhou alternativu zdravotní daň nestačí v žádném státě na světě je rovněž jasné. Naše zdravotnictví na některé věci prostě nemá a je vina zdravotních pojišťoven, že to prostě nepřizná /jak je tomu nejspíše v případě pana Svobody/.

Víte, vždy se snadno diskutuje, pokud se Vás problém bezprotředně netýká. Nicméně, pokud Vás začne bolet hlava a máte příznaky vážné nemoci, chcete - a právem - vyšetření hned. Každý den čekání v pochybách je stresující. A jsem přesvědčen, že většina lékařů vyvine aktivitu k vyloučení závažné nemoci a to bez ohledu na náklady i pro ně samé. Binec nastává - jak uvádím - v následném trestání lékařů za vyšší starost o své klienty.

Ale asi Vás nepřesvědčím, když jsem u Vás demagog. Nicméně jste mi ani jeden můj fakt nevyvrátil. Přeji Vám upřímně pevné zdraví a to, abyste tu péči potřebobval co nejméně. Dobrou noc.

Ž. Halabudová 15.5.2012 9:34

Re: No, tak co dál.

Musím se přiznat, že jsem očekávala nějakou reakci od  pana Vodvářky, na moji reakci, na jeho reakci na článek. A nic.A proč. Asi jsem nechápavá(možná i blbá).Zkrátka, bylo nám dopodrobna vysvětleno, proč něco nejde.No a já bych ještě chtěla vysvětlit, co dělají všichni jichž se to týká(lékaři, všichni) proto aby to šlo.  Zatím jediná akce byla: Náš odchod, vaše smrt. A to je velmi povzbudivé.

Ž. Halabudová 15.5.2012 9:35

Re: No, tak co dál.

Odpověď přišla, mezitím co jsem psala dotaz.