28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Nedostatek peněz? Snadná pomoc

V jednom ohledu se tuzemskému zdravotnickému systému těžko rozumí. Lékařů v něm pracuje stále víc, přesto se jich nedostává a musí dělat dlouhé přesčasy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Spáčil 7.10.2019 22:03

Autor je úplně mimo. Na začátku píše že se čekací lhůty prodlužují a na druhé straně tvrdí, že člověk může za jeden den obejít 10 lékařů se stejnou specializací,

Kromě toho že každý specialista požaduje doporučení od "obvoďáka" tak když se budete objednávat ke specialistovi tak Vám klidně řekne "jo, přijděte za dva měsíce, mám plno". A bez objednání strávíte půl dne v čekárně, protože přednost mají objednaní pacienti.

E. Malá 7.10.2019 20:34

Ono by bylo nejlepší nemocné střílet. Ty náklady by nebyly až tak vysoké...

Š. Hašek 7.10.2019 20:44

Jako sarkasmus dobré.

Nikterak ovšem neřeší problémek, že většina politiků a většina příjemců státního zdraví má hokej ve financování, konkrétního činění, určování toho "státního zdraví".

Malinko tápu v oblasti jak to vidíte Vy.

Nemocné by stříleli právě ti "největší lidumilové političtí".

J. Svarda 7.10.2019 18:11

Hospodárnost neznamená. že podle Julínkova receptu se najede na placené služby. Současně, že se bude vydržovat migranty z Afriky a Asie.!!

P. Kubáč 7.10.2019 17:12

V systému veřejnoprávného zdravotnictví se všeobecným zdravotním pojištěním jsou jen 2 možností

A. pojištění je skutečné pojištění - nikoliv daň ze zákona - s bonusy, malusy, definovaným pojistným krytím a likvidací "pojistných událostí" připad od případu.

B. pokud není varianta A pak stát musí vykonávat regulační pravomoci železnou rukou padni komu padni.

Samozřejmě je možná kombinace A+B v různém poměru

Naše zdravotnictví ovšem má NON A + NON B : Aktivita pojišťoven se omezuje na bezzubou propagaci typu 300 korun na brýle nebo 500 korun na fitko a stát je už léta pod takovým tlakem lobbistických skupin zevnitř systému, že to mladší ministerští úřednící ( včetně ministra ) považují za součást běžné reality.

Š. Hašek 7.10.2019 16:05

Jakmile někdo jenom šťourne do současné zdravotní daně podle platu a čerpání "zdraví" podle potřeby - "nedožije rána"!!!

Skolí ho, ruku v ruce: sockompolitici, lékaři státní a s nimi ti vystrašení čerpači péče shora a zadarmo (mnozí s takovou nadváhou, vlastní "nepéčí" o svoje zdraví, že by to mělo být trestné)! Nebrat doslova.

Mám dojem, že jen asi tak dvacet let by trvalo pouhé vytlučení pojmu "zadarmo" z mnoha hlaviček.

O. Prokop 7.10.2019 13:14

Pro pana autora na dovysvětlení. Lékařů je statisticky dost, ale ne všichni léčí. To nepočítám lékaře do atestace, kteří by neměli samostatně pracovat, ženy na mateřské, ani Ratha, který bude Hostivicím scházet, ani politiky, ani hygieniky, úředníky, v komplementu( labor., atd), ve vědě - prostě těch co neléčí... A zapomněl jsem na důchodce, díky kterým naše zdravotnictví ještě nekrachlo. Bylo by potřeba vyhledat počty lékařů mezi 30-65 rokem života. Koukněte na www.nasezdravotnictví.cz, kde je příspěvek, jak nějakého 85 letého chirurga nahradil 75 letý...

Co se týče peněz, ano, je to sice čím dále více, ale letošních 320 mld Kč znamená cca 1200 Euro na občana na rok, což je ale pořád 2,5-3x méně než např. v Rakousku. A přitom u nás je nejnižší spoluúčast z EU- 13% ( na léky a zuby), vedle je to 25%. A zvýšit HDP na zdravotnictví ze současných 7% na 9%- což je průměr v EU, znamená přilít tam 200 mld Kč

V. Pavelka 7.10.2019 14:34

Mantra přesčasů?to jsou vesměs noční ,lékař se prospí a má to placené , nikdy se jich nevzdají,8-o častá vyšetření ,jsou vlastně prevence ,a když zavedete poplatky ,sníží se návštěvnost a přibudou operativní výkony .! nerýpejte do věcí které fungují,Ideální stav neexistuje !![>-].

O. Prokop 7.10.2019 15:05

No, já nerýpu.... kouknete vy mnou napsané webové stránky. Jsou oddělení, kde se lze prospat . ... ale na takové interně či chirurgii to není spánek být x-krát v noci vzbuzen Ano, noční vždycky patřily a patří do medicíny. Ale vemte si 300 i více hodin měsíčně v práci- o peníze už lékařům jde až na 3. místě. V současném systému, kdy se nedodržuje Zákoník práce, trpí jejich rodina, nejsou takřka doma, není čas na volnočasové aktivity atd.- k čemu jsou peníze? Já bych se tedy operovat v pondělí ráno nenechal lékařem, který je v práci od pátku rána. A Vy?

V. Pavelka 7.10.2019 16:04

No, už chápu ,on doktorům nikdo neřekl během studia do čeho jdou!?[>-].

O. Prokop 8.10.2019 8:43

řekl, ale doktoři jsou naivní, když si myslí, že se dodržuje Zákoník práce.. Jsou to sebezničující altruisté

J. Zika 8.10.2019 17:52

Asi nepracujete ve zdravotnictví, že? Pak byste ten blábol o prospaných nočních nemohl napsat. Kromě LDN a jiné následné péče bych chtěl takové nemocniční nebo pohotovostí oddělení, kde se ještě v noci spí, vidět. osobně mám porovnání 35 let práce "v první linii" a vidím, jak se to mění k stále narůstajícímu počtu ošetřených po řádné pracovní době. To si myslíte, že jsou lidi stále více nemocní? ne, jen nedodržují základní pravidla a chodí s čím dál většími banalitami internetem vyděšení až do morku kostí. Vaše babička by s takovými ptákovinami nešla ani k lékaři, natož do pohotovostní služby! Máme 4xčastější návštěvu u lékaře proti vyspělým zemím při 2,5x menším odvodu do systému. Taže spíše perpetum mobile

J. Kulheim 7.10.2019 15:05

S lékaři je to stejné jako se všemi zaměstnanci, kteří jsou napojeni na státní kasu. Vždycky budou přepracovaní a nikdy jich nebude dost. Jestli je jich dost nebo málo by ukázalo pokud bylo komerční pojištění a část peněz by musel uživatel zdravotní péče vytáhnout z kapsy.

Existuje práce v normální pracovní době, práce přesčas, pohotovostní služba, příslužba. Lékaři vykonávají pohotovostní službu. Někdy je práce víc , někdy málo a prospí celou noc. Navíc existují nemocnice, ve kterých po pohotovostní službě mají lékaři volno na odpočinek. Většinou neodpočívají, ale slouží na jiném pracovišti. Lékaři, kteří pohotovostní službu nemají, tak pracují i za ně.

Jsou lékaři kteří pracují v nemocnici a mají ještě soukromou praxi v tom samém oboru. Finančně náročné úkony se dělají v nemocnici, kontroly v privátní praxi.

Rakousko je v Rakousku a my všichni žijeme ČR. Může se srovnávat rakouský a český důchodce?

Zvýšení HDP neznamená, že ČR bohatne. Započítávají se i peníze, které si zahraniční majitelé odvezou domů. Přesnějším ukazatelem je čistý národní produkt nebo složená daňová kvóta.

O. Prokop 7.10.2019 18:19

souhlas, Ale to by znamenalo, že za peníze na Fabii nelze jezdit v Mercedesu.

J. Kulheim 7.10.2019 19:58

Ten Mercedes je kdo nebo co? Proč bychom měli jezdit v Mercedesu, nám stačí Fabie. Není možné, aby někteří naši spoluobčané jezdili v Mercedesech a jiní za nimi běhali ošoupaných botách.

Nejprve je nutné ucpat díry, kterými tečou peníze ven. To by měli vědět nejlépe právě zdravotníci.

P. Pavel 7.10.2019 12:22

Voliči nic těžce nenesli. To pouze ksčssd si udělala z kydání špíny na tento nezbytný regulační nástroj prostředek k dorvání se k vládnímu korytu.

Š. Hašek 7.10.2019 16:06

Pravda.

I. Patta 7.10.2019 11:54

Vzhledem k tomu že zdravotnictví, stejně jako důchodový systém, je financováno průběžně, zbývá toho k nápravě hodně. Je třeba udělat v podstatě stejnou reformu jako v důchodovém systému.

V. Pavelka 7.10.2019 14:46

Reformy , která složka ve zdravotnictví je více nenažraná ?Rv

J. Kulheim 7.10.2019 15:14

V zdravotním systému je několik zájmových skupin . 1. Lékaři a farmaceuti mají stejné zájmy tj. inkasovat co nejvíc peněz ze zdravotního "pojištění". 2. Státní úředníci mají zájem získat co nejvíc pravomocí, 3. ministerstvo by mělo mít nějakou koncepci. V současnosti je to čtvrtá odborová organizace, 5. Zdravotní pojišťovna není pojišťovna a podle toho se chová. 6. Uživatel péče to všechno platí a nemá na nic vliv. Neví ani na co má za svoje peníze nárok.

J. Chaloupka 7.10.2019 10:22

V parlamentu je profese lékař ta nejčastější. I primátor Prahy je MUDr. Takže kdyby měli lékaři na změně zájem, už by ji dávno měli. Proč ale nemají? No protože z toho systému-nesystému mají profit.

M. Prokop 7.10.2019 10:46

A britský NHS je ještě horší a lékařům velice vyhovuje. Bez konkurence si mohou dělat prakticky co chtějí.

O. Prokop 7.10.2019 13:02

Ono ten plat v parlamentu je vyšší, než lékaře se 300 hodinami práce měsíčně, takže tam hledejte příčinu. Souhlasím níže s kolegou Prokopem. Změnu mohou udělat jenom politici, co jsou ve vládě. Radikální změnu nelze očekávat, to by ANO, ČSSD, KSČ prohráli následující volby...Dodávám, že v Británii je plat lékaře vyšší než poslance.

V. Petr 7.10.2019 15:02

Ale lékaři v cizině hodnotí britský systém jako daleko nejhorší. Čistý vydestilovaný socialismus, kde může být dítě odpojeno od přístrojů i proti vůli rodičů...

J. Kulheim 7.10.2019 15:23

ODS jmenovitě MUDr Julínek měl připravenou koncepci. Jako jediný za všech ministrů. Skončil na 30 Kč a s ním i ODS. Hlavní "bojovníci" proti němu byli lékaři MUDr Rath a MUDr Kubek a ČLK. Vše bylo zrušeno a nebylo nahrazeno ničím jiným.

Každá strana, která něco navrhne prohraje volby. Většině tento systém vyhovuje. Je to zlatý důl.

Š. Hašek 7.10.2019 16:07

Souhlas.

O. Prokop 7.10.2019 18:15

Možná. Ale opravdovou reformu nikdy nepředvedl. A začít reformu 30 Kč poplatečkami, je úsměvné. ČLK je pro reformu, ale pokud 30 Kč považujete za reformu, tak nemám co dodat. U vás zvěrolékařů by ji Vaše komora taky smetla ze stolu.

J. Buchta 7.10.2019 23:53

No jo. Ale nikdy neléčil! Má jen titul! Ordinaci nebo nemocnici nikdy neviděl!

P. Dvořák 7.10.2019 10:06

Poplatky nepoplatky, i kdyby byly pětinásobek toho, co se platilo za Julinka, stejně to všechno zmizí v černé díře zdravotnictví, aniž by se něco zlepšilo.

M. Prokop 7.10.2019 10:48

Efektivnost zajistí jedině konkurence. Jenže, pokud do zdravotního pojištění pustíte natvrdo konkurenci, tak se někteří lidé stanou prakticky nepojistitelní. Ale spoluúčast pacientů by byla krokem dobrým směrem.