16.4.2024 | Svátek má Irena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Bakulová 28.12.2010 10:09

v česku

se na státních VŠ neplatí nikde. Proč tedy někdo neprotestuje, když do zahraničí odcházejí pracovat třeba ekonomové ? (Netuším, kolik jich tam najde uplatnění, ale co vím, tal inženýrů  a techniků je tam už dost). Já si myslím, že doktoři chtěli upozornit na špatné postavení razantně, maličko se jim to vymklo z ruky. Ale pravdu mají na sto procent. Taky si myslím, že by  se mohlo na VŠ za studium platit, ovšem celkem správně se zu upozorňuje, že neexistují půjčky a hlavně : takovývystudovanýmadý člověk neví jaski dřiv, co z mizerného platu pořizovat. Musí bydlet, pak má děti a začíná střádat na ně, za pár let i na svůj důchod. Splácet ještě půjčku z čeho asi ?

J. Schwarz 28.12.2010 10:38

Re: v česku

tady nikdo neprotestuje proti odchodům doktorů do ciziny, ale proti nátlakové spektakulární akci odborářů. Pokud někdo chtěl odejít, tak si našel místo a odešel. Pokud chce odejít třeba železničář do Švédska, taky nikdo protestovat nebude. Pokud ale dá 80% železničářů výpověď s tím, že odejdou přehazovat výhybky do Švédska? Osobně jsem zvědav, co budou dělat ti doktoři co dali výpověď a do ciziny neodešli. Budou na pracáku? A donesou týdně dvě potvrzení, že je nikde nechtějí přijmout nebo neschopenku? Vždyť údajně neprotestují ti, co "dvacet let čekají" ale naopak ti noví, co čekají na atestace. Ale ti přece věděli jaká je situace už když šli studovat! Proč se na to nevykašlali  a nešli rozvážet pizzu, když je to tak nevýhodné? Vždyť mezi manažery nemocnic i dealery farmaceutických firem se jen hemží doktory a farmaceuty - tak na co si doktoři stěžují? Vždyť systém rozkrádají jejich kolegové a kamarádi ze studií! A pokud je management neschopný a zkorumpovaný, proč jej krajští pánové nevymění za schopnější? Vždyť ty nemocnice patří krajům a městům!

J. Havelka 28.12.2010 10:41

Re: v česku

"takovývystudovanýmadý člověk neví jaski dřiv, co z mizerného platu

pořizovat. Musí bydlet, pak má děti a začíná střádat na ně, za pár let i

na svůj důchod. Splácet ještě půjčku z čeho asi ?"

Ale, to přece všichni, nejen lékaři, paní Bakulová.

J. Kulheim 28.12.2010 13:28

Re: v česku

Zatím nekdo nemá  příjmy podle potřeb. Doktor přijede do nemocnice dostane oblečení a každý měsíc mzdu.

 Ředitel nemocnice v Motole-----  Nastupující lékaři při platu 32 600 Kč vydělávají více 77% všech zaměstnanců v ČR (75% percentil je 29538 Kč).  A začínající lékaři mají průměrně 32 600 korun měsíčně, z toho na tarifním platu jen 17 900 korun.“-----

J. Kulheim 28.12.2010 13:31

Re: v česku

Paní J. Bakulová, jakou máte představu o řešení stávajících problémů ve zdravotní péči?

Co je to podle Vás ....Mizerný plat?

P. Sulc 28.12.2010 18:29

Re: v česku

Vazena pani, nejrozsirenejsi vlastnosti Cechu je narek. Vsichni si stezuji a narikaji. A pak, vcetne pensistu, jezdi do Recka, v zime do Alp, jindy do Karibicu. Kdyby jeli do Krkonos ci jen Madarska, nebyli by IN, ze.Je to takovy ubreceny narod.

K. Janyška 28.12.2010 9:22

Tak sprostou hanebnost, jakou vymyslela podle mne zločinecká odborová organizace LOK musí člověk pohledat ! Tak podlé chování lékařů, kteří se k ní přidali, také ! Dzp.:

J. Blažek 28.12.2010 8:33

Reforma, reforma, reforma - omílejme do omrzení!

Reforma - je to slovo za něž se schová cokoliv, pod kterým si může představovat člověk cokoliv. Reforma zdravotnictví - je to spojení dvou slov, které i autor Mašek stále omílá, aniž by definoval co to je. Reforma, reforma, reforma -- slyšet je možné na každém kroku, omílá se to stále a všude. Vidím to tak, že je to slova, která umožňují vládcům někomu ubrat, někoho ošulit. Vždy jsou to však nízko- a středněpříjmové skupiny obyvatel, rodiny s dětmi, důchodci a zdravotně postižení. Hlavní je však při všech tzv. reformách nesáhnout na nadité peněženky nejbohatších!

V. Vérosta 28.12.2010 8:55

Re: Reforma, reforma, reforma - omílejme do omrzení!

Reforma by měla být, že nakonec nebudeme mít žádné státní doktory, ať si každý z nich vydělává na svoje triko, jako ostatně dneska činí většina lékařů a jde to docela dobře, na platy si žádný z nich ani moc nestěžuje!

J. Schwarz 28.12.2010 10:50

Re: Reforma, reforma, reforma - omílejme do omrzení!

nadité peněženky nejbohatších - pěkná fráze, že. Kolik těch "nejbohatších" asi tak je? A jaká je jejich spotřeba? Čím se liší, jestli  firmy v hodnotě 10 miliard vlastní Babiš nebo "národ" zastoupený soudruhem Gottwaldem? Dobrá, ten Babiš třeba prožere ročně za deset milionů, zatímco "proletář" jen dvě stě tisíc. Ale kdyby Babiš prožral taky jen dvě stě tisíc, mohl by si každý z tisícovky "proletářů" dopřát navíc čtyři večeře v restauraci a deset piv měsíčně. Pokud by chtěli prožrat i těch 10 miliard, museli by Babišovy fabriky prodat  třeba němcům a za stržený peníz si dát pořádně do nosu. Pak by ale titíž za pár let řvali, že všechno vlastní cizáci a "zisky" nezůstávají doma. O co by bylo lepší, kdyby o rozvoji chemického průmyslu rozhodovala komis ústředního výboru namísto Babiše? Co by se pro "Lid" změnilo? A co pro "soudruhy" z komise? Snad jen to, že namísto odměn členů představenstva nebo dozorčí rady by inkasovali "dary" vděčných pracujících.

B. Jelínek 28.12.2010 8:30

Bez trhu

nikdy nebudeme vědět kolik má být lékařú, nemocnic, poliklinik, jaký má mít kdo plat. Lidé v privátním sektoru jsou pod tlakem spousty vlivů, konkurence, prostě trhu, státní sektor pod žádným takovým tlakem není resp. naopak tlak vyvolává s tím, že vždy je všeho "málo" - peněz, vybavení, lidí.....

Obávám se, že lékaři placení státem po "změně" systému volat nebudou, to by si podřezali větev na které, se jim pohodlně sedí. To by již odcházeli dávno a bez humbuku. Na druhou stranu v současném systému bych doporučoval řešení Mzdrv podat inzeráty, že nabere nové doktory - nemusí obsazovat všechna místa a může nabídnout rel. více. Chtěl bych vidět jak rychle by lékařům došla jejich "jednota". 

  

V. Skalová 28.12.2010 9:55

Re: Bez trhu

Přesně tak! Taky zde jakoukoliv reformu zdravotnictví vždy zarazili sami doktoři spolu se sockomanči. Bohužel, zpitomělé obyvatelstvo jim to žere. Že až se zaplatí doktorům a všem další příživníkům, tak jim nezbyde na důchody (viz Maďarsko, kde vláda už znárodnila soukromé důchodové fondy), to už si neuvědomují.

P. Sulc 28.12.2010 2:10

Melo by se platit na vysokych skolach,

jako jinde ve svete. Chces jit vydelavat do ciziny? V poradku, vsak jsi si vzdelani take sam zaplatil. A nestudoval jsi za penize danovych poplatniku. Hergot, kdy vlada chudeho statu zavede skolne?

M. Košařová 28.12.2010 7:43

Re: Melo by se platit na vysokych skolach?

Jsme čtyřčlenná rodina. Já s manželem jsme zaměstnaní  soukromých firmách (tzn. nečerpáme peníze daňových poplatníků, ale na své mzdy si musíme vydělat) a děti studují. Z toho co my vyděláme, zaplatíme na různých daních a soc. a zdrav. pojištěních polovinu. Polovinu z toho, co zbyde spotřebují naše děti. Pokud máme oběma dětem platit školné, měl by od nás tedy stát vybírat míň na daních. My zaplatíme ročně státu zhruba 300 000 Kč. A Vy po nás chcete, abychom platili ještě víc?

V současné době je to tak, že stát vyžaduje po rodičích, aby mu na své náklady vychovali co nejproduktivnější daňové poplatníky a mnozí diskutující na NP si myslí, že to je srávné.

Už v současné době je velmi nákladné mít děti pokud jim chcete dopřát dobré vzdělání. A proto jich ubývá.

P. Sulc 28.12.2010 8:07

Re: Melo by se platit na vysokych skolach?

Vazena, je to v poradku, kdyz nekdo vystuduje za penize danovych polatniku a paqk odejde do ciziny za vetsim vydelkem? V cizine se za vysoke skoly proste plati !

Ja ziju skoro 43 let v USA. ASi pred 12 lety mi muj kamarad rekl, ze jeho syn, ktery udelal jakousi maturitu, pujde studovat chemii. "A kolik to, Anthony, bude stat?" "Asi 25 tisic" ."A to je za 5 let?"  "Ale kdepak, za rok". No, za 4 roky udelal kluk bakalare, za dalsi dva magistra a za dalsich 5 let udelal PhD. .A ted splaci spoustu penez, ale ma taky z ceho..Vase deti by si proste pujcili na bezurocnou pujcku a pak by to platili, jako vsude ve svete. Bohuzel, vy mate v krvi stale ten socialismus, at se stat postara, at to stat zaridi, my si po kapitalisticku ale budeme jezdit do Alp a na Kanary.

M. Košařová 28.12.2010 9:10

Re: Melo by se platit na vysokych skolach?

Já neříkám, že chci od státu vzdělání svých dětí zadarmo. Já si myslím, že buď mají být vysoké školy zadarmo, anebo ať je školné placené, ale pak ať máme nižší daně a ostatní odvody do státního rozpočtu. Píšete, že žijete 43 let v USA. Ale tam je to zrovna tak, že mnoho věcí si lidé platí sami, ale mají nižší daně a ostatní platby. Mohou se tedy rozhodnout, za co je pro ně užitečnější utratit své peníze. Zatím se náše vlády chovají tak, že řeknou: Odvody do státního rozpočtu zůstanou stejné nebo je zvýšíme, co si s tím uděláme je naše věc, ale vy si připlatťe, pokud chcete lékařskou péči, kvalitní školy, pokud budete marodit. Myslím si, že se oprávněně ptám. Kam jdou tedy mé peníze? Co je tedy pro náš stát tak důležité? Dotace do zemědělství? Dotace rádobyekologických projektů? Dotace církví? Dotace fotbalu? S výčtem nesmyslných dotací státu bych mohla pokračovat na celou stránku a to vůbec nemluvím o evrpských nesmyslných předražených dotacích.

P. Hofman 28.12.2010 9:57

Re: Melo by se platit na vysokych skolach?

Paní Košařová, máte v obou příspěvcích naprostou pravdu.

Zastánce placeného školství (natož z USA) bych upozornil na jeden problém. Nechcete-li, aby vzdělání bylo výsadou jen těch bohatých, musíte zavést nejen systém studentských stipendií ale i půjček. Až budou jednou v budoucnu absolventi tyto půjčky muset splácet, budou volit zaměstnavatele, kteří jim dobře zaplatí. Myslíte, že české zdravotnictví bude schopno v této záležitosti konkurovat vyspělejším ekonomikám? Anebo bude předem jasné, že naprostá většina studentů bude už od nástupu na VŠ počítat se zaměstnáním v cizině. Pak budou odcházet bez humbuku, tiše, ale o to hromadněji a nenávratně.

To zastánci školného chtějí?

P. Sulc 28.12.2010 18:25

Re: Melo by se platit na vysokych skolach?

Mila pani, trochu prehanite. Jsem uz dedek, ale ze statni pense musim platit dane, neb je to prijem. Kdyz jsem jeste fachcil, dane, statni , federalni a jeden cas i mestske delaly tretinu platu. Mimo to platite jeste neprime dane. V roce 68 stal karton, tedy deset krabicek cigaret, $ 3.50, tedy skatulka 35 centu. Dnes stoji v New York statu $9.00 a v NY meste DESET DOLLARU. Skatulka, jedna. Takze nefantasirujte jake zde mame nizke dane.

Vas, a konec koncu i nas stat utraci za blbosti. Kolik lidi v Cesku pise svym zvolenym zastupcum? Kolik lidi demonstruje proti, rekneme ,poslanecke imunite ci za primou volbu presidenta ci pravo na referendum? NIKDO !!!!!!. A kolik lidi se sejde na privitani viteznych hokejistu? 300 000.Takze si moc nestezujte. Az vas starej prestane cumet na fotbal a mlatit rukou do stolu u piva, coze ti hnusni politici zase udelali a pujde nekam demonstrovat a rvat u parlamentu s dalsimi 100 000 lidmi, mozna se dockate zmeny k lepsimu.

P. Čulík 28.12.2010 9:09

Re: Melo by se platit na vysokych skolach?

Mělo. Protože investice do vzdělání je ta nejlepší, jakou můžete do svých dětí investovat. A hlavně investice vratná. Souhlasím s tím, že by se o to mohl snižovat daňový základ, dal bych jim bezůročné půjčky, prospěchová stipendia a.t.d. Ale co si člověk zaplatí, toho si také váží. A také se zamyslí, jestli nejde studovat sice krásný, ale totálně nepoužitelný obor, kde se mu ta investice bude těžko splácet. A proč by mu to měl platit stát?

K. Pavlas 28.12.2010 16:13

Re: Melo by se platit na vysokych skolach?

To je přeně a jasně řečeno. Nechápu, proč vládá se zavedením školného váhá. Přece každý soukromník - podnikatel - musel v počátku investovat. Tu do budovy, vybavení, přístrojů, nářadí atd. Zadlužil se a pak se musel, a stále musí, se snažit pracovat tak, aby uspěl. Nikdo mu nedal, pokud nekradl, nic zadarmo. Proč dospělým, kteří se rozhodli investovat do vzdělání, mám já formou daní přispívat na jejich investici?? 

J. Schwarz 28.12.2010 11:06

Re: Melo by se platit na vysokych skolach?

Ne. Já bych chtěl, aby od vás stát vybíral mnohem míň a taky mnohem míň sliboval. Ta opěvovaná "solidarita" je podvod a vede jen k věčným hádkám. Člověk, který "solidárně" pomůže a následně je rozčarován, že se mu nedostane satisfakce podle jeho představ je jen obchodník, kterému nevyšel kšeft. Asi jako dobrák, co nechá druhého "vybrat" s tím, že "slušný člověk" si vybere menší či horší díl. Tehdy  je taky vykuk, který dává druhému "přednost výběru" roztrpčen a žehrá na to, že ten druhý nebyl "slušný". Ne nadarmo se říká, že dobré účty dělají dobré přátele. Předstíraná  "solidarita" mezi cizími lidmi které neváží reálné city vede jen ke zklamání, roztrpčen a hádkám.

J. Síbek 28.12.2010 13:11

Re: Melo by se platit na vysokych skolach?

Važená paní,chápu vaše rozhořčení kolik platíte tzv.státu a ještě máte na krku 2 studenty.Nicméně,pokud byste oba měli průměrnou mzdu kolem 23 000 hrubého což je v ČR průměrný plat platili byste 97 452 Kč,nikoliv 300 000Kč,(což by znamenalo,že máte daleko vyšší plat než je průměr.)Těch 97 452Kč ovšem není daň ze mzdy ale daň+zdravotní+sociální pojištění.Takže bych rozlišoval co padne státu,co na lékaře a léky a co si platíte na důchod o jehož reformě se pořád kecá,ale nic moc nedělá.

Při průměrném platu 23 000 Kč má jeden z vás slevu na dani (na děti)  2269 Kč měsíčně což činí 27 228 Kč za rok.Stát za vás také platí zdravotní pojištění vašich dětí,což platí z vašich daní,případně z daní ostatních daňových poplatníků.

J. Pašek 28.12.2010 1:02

Je příliš moho lékařů . . .

!