28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 27.1.2011 18:32

Tak pan ministr hovoří účelově.

A že zrovna Vy mu to vytýkáte. Celý ten Váš příspěvek jsou jen emotivní beznázorové řeči. S problémem rozhodování o léčbě, či jejím ukončení se totiž doktoři setkávají stále, není to výdobytek současné situace, je to staletý problém. Vzpomínám, jak se mi za socialismu jeden lékař svěřil se svou zoufalou zodpovědností, když musel rozhodovat o vyřazení pacientů na dialýze, protože došla životnost umělé ledviny. Novou nedostal včas. Nezáviděníhodná situace. Ale holt takový je život pane Kiliane, i tehdá se s tím musel doktor poprat a nebylo mu co závidět.

Pan ministr dnes představil správný postup. Snížení počtu akutních lůžek a od toho se následně odvíjející snížení počtu lékařů u lůžka. Je to hezké léčit stále více pacientů, stále lepšími (a dražšími) metodami a léky, ale cožpak nevidíte, že nějaká limita musí existovat? Že možná opravdu 12 center je na hraně ekonomických možností této společnosti ? A i kdyby neexistovaly nešvary v lékové politice a korupce v nákupech - nelze rozšiřovat péči do nekonečna. Hranice existují.

Pobavilo mě dnešní prohlášení o návratu k platbě za diagnosu, že peníze půjdou za pacientem. To vše bylo vysloveno už za ministra Stráského a MUDr.Macka předvíce jak 15 lety. Zeman pak zavedl paušální platby ve chvíli, kdy některé nemocnice měly ekonomické problémy - a tehdy se to mělo vyřešit. Návrh byl na 50 nemocnic ke zrušení. Paušály však nedobrý stav zakonzervovaly na víc jak 15 let. Teď se to ukazuje jako slepá ulička.

Že postup pana ministra je správný lze usoudit už jen z toho, jak moc řve Drrath. Správné řešení problému totiž není ani náhodou v zájmu opozice. A to, že chce ministr na zvýšení platů použít pouze peníze ušetřené v systému je snad přesně to, co chtějí lékaři ve své hanebné akci, ne ? Ale někteří si docela pěkně nakakali do vlastního hnízda.

S. Ševeček 27.1.2011 13:51

Pathetická demagogie par excellence.

Pane Kiliane, jděte s těma španělskejma rytmama do pudele.

J. Václavíková 27.1.2011 14:04

Re: Pathetická demagogie par excellence.

Argument by nebyl?

S. Ševeček 27.1.2011 14:21

Re: Pathetická demagogie par excellence.

Vy jste ten text nečetla, paní Václavíková?

J. Václavíková 27.1.2011 14:27

Re: Pathetická demagogie par excellence.

Já ano, a Vy?

B. Rybák 27.1.2011 18:02

Re: Pathetická demagogie par excellence.

Můžete mi tedy paní Václavíková prozradit, jestli pan autor s tím, aby odboráři (slovo lékař mi v této souvislosti vadí)ponechali bezmocná miminka kruté smrti (neodborník sotva dokáže miminko zavraždit nějak ohleduplně)souhlasí nebo nesouhlasí. A co vy jako žena?

J. Václavíková 27.1.2011 23:12

Re: Pathetická demagogie par excellence.

Můžu Vám prozradit tolik, že autor miminka neopouští, a jak jsem pochopila, není ani pro ,,odpis" méně nadějných případů, respektive upozorňuje na to, že je nejdřív třeba nechat proběhnout diskuzi, jestli je za stávajících podmínek opravdu chceme obětovat.

K. Janyška 27.1.2011 13:12

Navalte prachy nebo zdechnete To je pravý obsah sloganu Děkujeme, odcházíme ! Dzp.

J. Schwarz 27.1.2011 10:28

Gaussova křivka se

možná posouvá doprava, ale co to stojí prachů? Nestojí "společnost" náhodou taková záchrana nedonošeného novorozence řádově víc než porodit jiné zdravé dítě? Nevím jak medicínu, ale společnost současné trendy posouvají do pekel. Za starých Řeků existovala jak Sparta, tak Athény. Sparťané neházeli aténská nedochůdčata ze skály, ale ani Athéňané nenutili silou mečů sparťany o jejich nedochůdčata pečovat ať to stojí co to stojí. Určité medicínské postupy připomínají spíš základní výzkum než léčbu a je otázkou, k čemu je dobrý a není-li samoúčelem. Většina moderních postupů /mimo medicínu/ které se ujaly jsou ekonomičtější než postupy dřívější. Jezdit auty a po železnici /i s náklady na údržbu silnic a kolejí/ přijde levněji než chodit pěšky nebo jezdit na koni, protože ušetřený čas lze naplnit produktivněji. Jaký je ale smysl medicínské snahy zachránit třeby nedonošené dítě za řádově vyšší společenské náklady než porodit celou školku dětí zdravých? Tady bych byl pro, ať náklady tohoto samaritánství nesou duchovní "Athéňané" a lékaři z daného oboru by se neměli domáhat na "Sparťanech" vyšších platů, ale sloužit zdarma z křesťanské lásky.

P. Boublíková 27.1.2011 12:29

Re: Gaussova křivka se

No ale o tom je v podstatě celá medicína.

Víte o tom, že zdravotní péče o českého seniora ve věku 75 let stojí ročně průměrně 100.000 Kč za rok (jeho prodlouženého života)? Přitom tito lidé (až na pár činorodých výjimek) už nikdy nic nevyprodukují, na rozdíl od nedonošených dětí, které se podaří zachránit bez významných zdravotních následků. Jesliže vám připadá příliš nákladné zachraňovat nedonošené děti vzhledem k tomu, že jen část z nich bude pro společnost v budoucnu užitečná, tak co říká na tohle? Nemělo by se s tím šetřením začít odjinud? Není geriatrická péče taky samoúčelná?

Když byste na to šel takhle, tak se opravdu ušetří mraky peněz.

J. Schwarz 27.1.2011 14:39

Re: Gaussova křivka se

Je! A proto by každý měl mít možnost se sám rozhodnout, jestli "nové možnosti" akceptuje nebo ne. Ono to vůbec není tak jednoduché. Ta "geriatrická péče" opravdu něco stojí a ne nějakou abstraktní "společnost" ale kromě bezdomovců a profesionálních dávkařů /kteří jediní na současném stavu jednoznačně profitují/ i "obyčejného občana". Projevuje se to  jednak v nutnosti intenzivnějšího "pracovního úsilí" když je člověk zdráv /na všechny ty sociální výdobytky musí někdo vydělat/, druhak v pozdějším odchodu do důchodu. Medicína nabízí "prodloužení života" o 3 roky na kapačkách ve špitále a požaduje za to 6 let života, kdy je člověk ještě jakž takž zdravej a mohl by leccos podniknout, ztrávených v práci. To může být lákavou nabídkou pro úředníka, co si chodí do práce splknout a na kávu, popřípadě pro emeritního profesora, míň ale pro dělníka či prodavačku v supermarketu. Zkrátka, jeden by měl mít možnost volby, jestli bude platit na "sociální a zdravotní pojistná" polovinu než dnes a vzdá se "geriatrické péče" nebo po této péči zatouží a pak si na ni "našetří" delší prací a vyššími odvody.

M. Bílý 27.1.2011 14:46

Zdravotní péče o seniora v ČR přijde průměrně na 100.000 Kč za rok (P.B.12:29)

U mne je to (v mých 85) asi třetina, protože jsem nechlastal, nekouřil, zbytečně a nad míru nesportoval a protože jsem pravidelně a v hojné míře .. .(to jsem tu napsal už několikrát, nebude se opakovat). Kdyby neexistoval ten idiotskej socialismus, který umožňuje huntovat si nezodpovědně zdraví a pak se ve stáří domáhat (t. zv. zadarmo) špičkové lékařské péče za peníze nás, kteří jsme se chovali zodpovědně, bylo by po problému. Takže: geriatrická péče není samoúčelná, je -li poskytována lidem zodpovědným, případně těm, kteří si  zhoršení svého zdravotního stavu nezavinili sami.

Z. Rychlý 27.1.2011 18:40

Re: Gaussova křivka se

Na druhou stranu, co říkáte na nápad zachraňovat 250g děti ? Dobrá výzva, ne ? Taková pěkně humánní. A vůbec to nemusí být konečné číslo !

S. Ševeček 27.1.2011 13:55

Re: Gaussova křivka se

Přesně, pane Schwartzi.

J. Kanioková 27.1.2011 16:09

Máte v tomhle vlákně všichni pravdu,

často nad touhle problematikou přemýšlím. Tentokrát bych poznamenala jen cosi z jiného hlediska. Mě děsí ty "zachráněné" děti, které jsou pak ale nějak postižené. Já takové dítě mám a věřte mi, že...

Prostě přála bych si, aby nebyly, vím, že je hrozné co říkám, ale...

S. Ševeček 27.1.2011 18:11

Re: Máte v tomhle vlákně všichni pravdu,

Paní Kanioková, všechna čest Vám, že se staráte o postižené dítě - i když je "jenom" Vaše vlastní. Takový už je život - děti chceme a jsme ochotni pro ně - a tím i pro sebe - mnohé podstoupit a obětovat. To je správné. Takovým dětem, které zpravidla projevují obrovskou vůli po "normálním životě" a jejich rodičům fandím.

V případě některých lékařů, kteří chtějí nahradit Boha a "vdechují život" tam, kde je to "na hranici přírody", se domnívám, že jde o nebetyčnou zpupnost, egoismus a ne o humanitu.

F. Eliáš 27.1.2011 9:48

Přestaňme už proboha o těch doktorech psát

Přestaňme na ně myslet. Naše zdravotnictví se bez nich nezhroutí. Vzejde posíleno, protože odejdou ti pokřivenější, sobečtější, kterým záleží jenom na vlastních pocitech a ne na nějakých pacientech.  Hlavně si musí pacienti uvědomit, že oni jsou zákazníky a doktoři jim poskytují za jejich peníze službu a že doktoři arogantní a nezdvořilí a bohorovní odcházejí za hory. Doufejme.

P. Joch 27.1.2011 9:27

Atheny versus Sparta

Pane doktore, pokud historie je Vaším koníčkem, proč ji ohýbáte ku svému prospěchu?

Sparta přece nezanikla kvůli tomu nedostatečné péči o nedochůdčata. Ten opravdový problém tkvěl v organizaci jejich společnosti. Doporučuji přečíst: http://cs.wikipedia.org/wiki/Sparta

"spartiaté" víceméně vymřeli jako elita a dorazil je vpád slovanů.

Že ideály této společnost přežili dodnes jako sportovní vzor a název některých klubů, je více než symbolické.

P. Boublíková 27.1.2011 8:34

Zkrátka a dobře

pan ministr trefil kozla potřetí.

Poprvé to bylo, když v rozhovoru pro HN zmínil možnost nařídit lékařům pracovní povinnost (něco podobného se stalo naposled za protektorátu - totální nasazení ročníku 1921 - i komouši řešili povinné pracovní nasazení individuálně a ne pro skupiny lidí), podruhé, když prohlásil, že anesteziology nahradí zdravotní sestry - to byl byl pravděpodobně světový unikát, no a potřetí s těmi novorozenci. Zejména tím, že lékařům podsunul něco, co pravděpodobně neřekli - nebo někdo opravdu prohlásil "tady máte inkubátory plné miminek a dělejte si s nimi, co chcete?" pochybuju.

A to nepočítám takové hlášky, jako že ministerstvo zdravotnictvíje zřizovatelem jen fakultních nemocnic a specializovaných ústavů, tudíž nemůže situaci jinde ovlivnit apod.

Myslím, že těch nebohých kozlů bude trefeno ještě víc.