28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Tchajwancům „IZIP“ funguje několik let

Všeobecná nemocnice Tzu Chi ve městě Tchaj-čchung v centrálním Tchaj-wanu začala v listopadu vydávat svým pacientům léky ve speciálních obalech, na nichž jsou nejen přesné údaje o dávkování, jméno konkrétního uživatele, ale také jeho aktuální barevná fotografie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 7.1.2013 15:34

IZIP je výborná idea

pokus o její zavedení u nás byl ovšem realizován jednak blbě, jednak skrze lumpy a zloděje ... jak příznačné ...

T. Vodvářka 7.1.2013 15:53

Re: IZIP je výborná idea

Ona pane Juraxi, je výborná idea beztřídní společnosti s úplně rovným postavením všech členů. Jenže nikdy to nikdo nedokázal uskutečnit. S IZIPem je to stejné, nikdy to nebude fungovat v našich podmínkách.

J. Jurax 7.1.2013 16:02

Re: IZIP je výborná idea

Proč to nebude fungovat v našich podmínkách?

T. Vodvářka 7.1.2013 16:10

Re: IZIP je výborná idea

Mrkněte na mou odpověď panu Vencovi v 16.09 hod. Ale důvodů je samozřejmě více.

V. Plocek 7.1.2013 13:25

Tchajwancům „IZIP“ funguje několik let

Dobrý den. Vidím, že jsem narazil na odborníka, tj. lékaře. Váš výklad vypadá velice logicky a je nutné jej akceptovat. Měl jste pravdu, jsem laik, který to vidí jiným pohledem. Potom je divné, že moderní metoda určitého operačního zákroku s následnou krátkou rehabilitací musí být dražší, než klasická z delším pobytem v nemocnici a pracovní neschopností. Ale toto není argument, jen myšlenka laika na základě dostupných informací a logického uvažování. Berte to jen jako ukázku mého myšlení, nikoliv jako argument pro potvrzení "pravdy".

Děkuji za informace z praxe.

V. Venc 7.1.2013 11:28

Tchajvanský IZIP, ad Vodvářka, (Plocek)

Pane Vodvářko, nepochybuji o věcnosti Vašich vyjádření (7:26 a 7:38), ale podle mého mínění, problém je zcela jinde.

U Thajwanců se totiž nalezly příslušné stimuly k ekonomizaci systémů zdravotní péče! U nás je ne a ne nalézt, protože funguje typická česká cesta, ano my všichni usilovně hledáme (pojišťovny, LOK, pacienti, ministerstvo, lékaři jsou omezeni regulativy..), ale všechno jenom “jako“!

Váš argument “komparace s evropským pojetím zdravotnictví však nebere v úvahu mentalitu obyvatel….“, je jedním z mnohých, které zabraňují naší společnosti se pohnout z místa.

Z Vašich komentářů vyplývá, že situace ve zdravotnictví u nás nemá řešení, protože by někdo zbohatl a lid by nesouhlasil..!? Ale vážený pane, zadarmo to určitě ani na Thajwanu nefunguje, ti co to zajišťují bohatnou a lid, je všude stejný.

T. Vodvářka 7.1.2013 12:39

Re: Tchajvanský IZIP, ad Vodvářka, (Plocek)

Pane Venci. s ekonomickým stimulem v tchajwanském zdravotnictví máte pravdu a nejsme v rozporu, uvedl jsem jen jeden z důvodů, jistě je jich ještě více.

Nemohu však souhlasit s Vaším posledním odstavcem. Nejsem bláhový a vím dobře, že vše něco stojí /mám vždy panickou hrůzu z věcí "zadarmo"/, nikdy nenajdete má slova o jakékoliv bezplatnosti. Připadá mi jen podezřelé, že v našich podmínkách se zavede IZIP, a to bez konsensu zainteresovaných stran,  vyplatí se bratru cca 2 miliardy a vše skončí v koši /vyjma těch peněz, které jsou Bůh ví kde/. Nevadí mi, když zbohatne člověk, který přinese společnosti užitek, vadí mi, když zbohatne darebák, který si vše obšlápne v parlamentu či jinde, nabalí se na tom a ještě se poté směje, jak všechny okradl /a pokud ho zavřou, dostane amnestii/.

U nás vidím problém v tom, že ze zdravotnictví se stává politikum, místo, aby jej řídili odborníci. Místo věcné diskuse o možnostech našeho zdravotnictví se neustále řeší spíše jen průsery /předražené nákupy přístrojů, platy, ceny léků apod./.

V. Venc 7.1.2013 13:04

Re: Tchajvanský IZIP, ad Vodvářka, (Plocek)

Ad Vodvářka

Dík za reakci. Ale zdravotnictví bude vždy politikum a to z toho důvodu, že neexistuje odborník, který by byl schopen odborně tak rozsáhlou, komplikovanou a citlivou problematiku uřídit!

Každý člověk (pacient, lékař, úředník) je jiný, rozhodovací mechanizmus nelze nastavit jinak, než pod heslem „všichni mají právo na zdravotní péči“. což si protiřečí s přirozeným zákonem, který je založen na rozdílnosti a nerovnosti lidí. Tento „nespravedlivý“, ale konstantní stav ovšem ponechává prostor pro osobní iniciativu, schopnosti, zkušenost, ale také pro darebáctví a podvody. S tím nic nenaděláte. Proto si myslím, že je lepší „nespravedlivý“ IZIP, než žádný.

J. Kulheim 7.1.2013 13:35

Re: Tchajvanský IZIP, ad Vodvářka, (Plocek)

Kdo chce v ČR reformu systému a financování zdravotní péče? Všichni o tom mluví a nechce ji  NIKDO!!! Nejlépe se loví v kalných vodách. Působí zde různé lobbistické skupiny,  lékařská a farmaceutická lobby, unitární systém "pojištění", úředníci na ministerstvu a zdravotních pojišťovnách, uživatel a plátce v jedné osobě a politici. Každý má svoje zájmy a vliv. Plátce péče má nejméně pravomocí. Politici si problémy přehazují jak horký brambor.Je to běh na dlouhou trať a příznivé výsledky reformy se projeví až po volbách. Politiky to může stát další zvolení. To jsou některé příčiny, proč se od roku 1990 nic nestalo.

Nevím jestli je IZIP systém, který by mohl fungovat. Zatím to nikdo neprověřil. Pokud do takového systému nebude povinnost dávat veškeré výsledky, tak funkční být nemůže. Za stávající situace by u nás nefunkovat ani sysém, který funguje na Tajvanu.

T. Vodvářka 7.1.2013 16:09

Re: Tchajvanský IZIP, ad Vodvářka, (Plocek)

Pane Venci, víte, že třeba v Rakousku nemají ministerstvo zdravotnictví? Řízení je na úrovni krajů, je tam vždy nějaký zdravotní rada s malým úřadem. Je to operativnější a dle mého "méně politické".

Problém s řízením zdravotnictví je všude na světě, u nás by stačily aspoň jisté standardy, které by řekly, co pojišťovny /správněji správci zdravotní daně/ proplatí a co ne. Zatím máme všichni nárok na to, aby jsem po těžké opici s otravou alkoholem strávili bezplatně 2 dny na ARO v ceně cca 50-100 tisíc korun /při menší opici na záchytce však platíte cca 3 tisíce/. Za těchto okolností - tedy nejasném prostoru - je hodně místa pro různé čachráře s penězi nejasného původu, které vrazí do zdravotních řetězců, posléze i do pojišťoven a tak si uzavřou okruh a dojí a dojí....

Vámi adorovaný IZIP tyto velké hráče nezajímá, protože ti mají zájem o co nejčastější vyšetření, kde spolu s vlastnictvím kontroly těchto nadbytečných výkonů nemají sebemenší zábrany. IZIP je hypotetická, či spíše utopická myšlenka, jež u nás i z těchto důvodů zanikne. Osobně jsem proti IZIPu a to z mnoha důvodů. Uvedu jen jeden. Hodně dbám na to, aby žádná informace z mého rozhovoru s pacientem neunikla mimo zdi ordinace. Je na to koneckonců paragraf. V systému IZIP však tato citlivá data sdělím do virtuálního prostoru, odkud si je každý /tedy jistě nejen lékař/ vytáhne a může s nimi operovat. V době genetických vad, vrozených nemocí apod., pak rád zaměstnavatel či komerční pojišťovna ráda zaplatí za informace o svých případných zaměstnancích, případně odmítne uzavřít životní pojištění. Jistě by nebyl nikdo rád, že by ve virtuálním prostoru byla informace o jeho kapavce v době bujného mládí.

B. Rybák 8.1.2013 22:06

Re: Tchajvanský IZIP, ad Vodvářka, (Plocek)

Považuji za nesporné, že elektronický sběr a přenos dat se prosadí ve zdravotnictví stejně jako se prosazuje ve všech ostatních oblastech lidské činnosti. Myslím, že nebýt "humanistické" nedůvěry lékařů k (matematické) informatice, už by se v něm prosadil, protože umožňuje lékaři téměř okamžitý přístup ke komplexním a přesným zdravotním informacím o pacientovi. Zajišťuje tedy ty atributy, které často rozhodují o záchraně života a jejichž nedodržení naopak může pacienta zabít (cca 30 000 pacientů ročně prý zabijí lékaři v USA chybnou medikací).

Zavrhnout např. IZIP k vůli možnému úniku dat, je podobné, jako zavrhnout telefonování, k vůli možnému odposlechu nebo internet (masmédia) k vůli možné dezinformaci.

Pokud se u nás opravdu všechno vykecá, pak jsou únikem dat pacienti ohroženi právě v současném systému. Bylo prokázáno, že tyto informace jsou chráněny velmi špatně (stačí mít bílý plášť a trochu drzosti nebo směšný obolus na úplatek). K informacím se lze dostat vždycky. Ze zabezpečeného elektronického systému je "malý šibal" nemá šanci dostat.

P.S. Velkou chybou dosavadního IZIPu bylo to, že do něho nebyla povinně zahrnuta všechna zdravotní zařízení (což zřejmě zatím úplně nesplňuje ani ten taiwanský). Pacienti by asi měli mít právo rozhodnout, do jaké míry se do systému zapojí (a systém by o tom měl rámcově informovat).

T. Vodvářka 7.1.2013 7:26

Nelze než gratulovat Tchaiwancům

nicméně předpokládám, že zavedením poplatku cca 33,- Kč za návštěvu lékaře padla vláda a nejméně jedna tchaiwanská politická strana na tom založila své grandiosní volební vítězství.

Teď vážně - jistě je to jedna z cest, kterak zefektivnit zdravotnictví. Jakákoliv komparace s evropským pojetím zdravotnictví však nebere v úvahu mentalitu obyvatel. Asiaté jsou pracovitější, "nebaví" je tolik stonat. Možná až tolik nemilují prášky, jako naše populace. Schází rovněž srovnání průměrné hmotnosti Tchaiwanců, jejich pohybové návyky, procento narkomanů a opilců, počty vykouřených cigaret apod. Nenašel jsem informaci, zda-li v tomto případě jejich zdravotnická daň obsahuje bonus či malus.

U nás jakákoliv vláda, která jen naznačí omezení proplácení všeho ze švédského stolu pro všechny /tedy i ty, kteří na svůj stav kašlou, abyl pak vyčerpali několik milionů při léčbě svého zanedbaného onemocnění/, bude terčem drsné kritiky obhájců "lidských práv". Elektronická zdravotní knížka, jak pro ni horuje autorka článku, by u nás byla vždy jen zdrojem příjmu jisté finanční skupiny a báječným zdrojem informací pro různé organizace, protože nevěřím, že by se u nás vše "nevykecalo". Její přínos by byl hodnotný jen tehdy, pokud by tam byly opravdu VŠECHNY informace /tedy i např. o prodělané pohlavní nemoci/.Selektivita informací na IZIPu jej degradovala dříve, než byl zaveden.

A nakonec - Tchaiwanci nemají svého Bc.Šnajdra, takže jim to aspoň nějakou dobu poběží.

V. Plocek 7.1.2013 2:24

Tchajwancům „IZIP“ funguje několik let

Autor v článku obdivuje něco, co vyžaduje od obyvatelstva dvě vlastnosti: smysl pro realitu a nové postupy,  a kázeň.  Obojí mají vychodoasijské státy na rozdíl od nás dost. Elektronická zdravotní knížka je věc naprosto logická. Argumenty proti v Česku mi připadají až neuvěřitelné pro národ, který umí část a psát. Co se týče zdravotního pojištění a péče, nesměli bychom být národ zlodějů, který ukradne kde co.  Mé matce doktorka předepisuje lék za cca 400 Kč. Známá lékárnice mi nabízela lék se stejnou účinností za 160 Kč!!! A tak to funguje všude. Zdravotnická pojišťovna podporuje ošetřovací metody s dlouhou dobou léčení oproti moderním s opačným důsledkem (jak se dozvídáme ve sdělovacíh prostředcích). Atd. atd.

T. Vodvářka 7.1.2013 7:38

Re: Tchajwancům „IZIP“ funguje několik let

Pane Plocku, dovoluji si Vám sdělit jednu informaci, která není moc rozšířená, ale možná Vám dodá některé poznatky, abyste měl ucelený obraz. Každý lékař předepisuje medikamenty ze svého "rozpočtu", který je dán loňským případně předloňským objemem. Každý lékař zná svůj strop předepisování. Pokud jej překročí, je každou pojišťovnou na základě "smlouvy" sankcionován /tedy jednoduše řečeno, zaplatí léčbu svým pacientům ze svého/. Vámi uváděný případ svědčí buď o kvalitě dražšího léku a odpovědné lékařky, která má obavy z generika - možná méně kvalitního - a proto Vaší matce předepsuje lepší kvalitu, nebo o neznalosti této varianty /každý lék má mnoho generických variant a znát je všechny není v silách lékaře/. Představa, že rozmařilý lékař předepisuje schválně svým pacientům jen to nejlepší, aby pumpnul rozpočet státu, patří do Nových pověstí českých a ve světle mnou napsaného jde o absolutní nesmysl.

Dále je lékař - pro Vaši informaci - stejně omezen i možnostmi diagnostiky / tedy počtem provedených RTG, CT, laboratorních vyšetření apod. Stejným systémem jako u léků je při překročení potrestán pokutou.

Nevím, jak jste přišel na informaci, že zdrav pojišťovny podporují dlouhou dobu léčení. Slyšel jste někdy o tzv drg. systému, či tzv degresivní platbě za dlouhou hospitalizaci? To pro Vaši informaci znamená, že na jednu diagnosu máte jen určitou částku, pokud ji překročíte, platíte ze svého /týká se nemocnic/, Totéž při dlouhé hospitalizaci - další dny jsou propláceny menší částkou - tedy nemocnice tratí. Byla by proti sobě, kdyby "sušila" své pacienty.

Pokud chcete diskutovat o podobných tématech, prostudujte si prosím, nejprve všechny relevantní informace. V opačném případě se vystavujete riziku, že budete svými argumenty jen plevelit diskusní fórum.