Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ZÁPADNÍ BŘEH: Na okraj střídání velitelů IDF

diskuse (28)

V pondělí 8. července proběhlo v jeruzalémském sídle Centrálního velitelství izraelské armády (IDF) střídání stráží – výměna jeho velitelů. Generálmajora Jehudu Foxe vystřídal Avi Bluth se stejnou hodností.

Do okruhu působnosti Centrálního velitelství spadá i Západní břeh Jordánu (historické regiony Judea a Samaří), a to oblastech C a B v souladu s Dohodami z Oslo. Primární roli má armáda v těchto oblastech proto, že je Izrael neanektoval a jejich definitivní status jako sporných území určí až konečná mírová smlouva s palestinskými Araby. (Kdyby se tyto oblasti staly integrální součástí izraelského státu, připadla by primární role civilní správě.)

Generál Fox se ve svém projevu na rozloučenou dotkl tématu, které je mimořádně citlivé, ale před kterým by přátelé Izraele neměli zavírat oči. Jde o násilné akty radikálních příslušníků židovských komunit v Judeji a Samaří vůči palestinským Arabům, kteří v oblasti také žijí – v jejich sousedství.

Hned v úvodu je zapotřebí říci, aniž bychom nutně měli k dispozici přesná čísla, že ne všichni obyvatelé židovských komunit jsou násilníci, ale také to, že ne všichni palestinští Arabové jsou teroristé. Kolik je kterých není až tak podstatné – z toho hlediska, že bojovat je nutné proti jedněm i druhým pachatelům zla.

PŘIJÍMÁNÍ ZPŮSOBŮ NEPŘÍTELE

Odcházející generál uvedl, že zatímco převážná většina izraelských osadníků na Západním břehu jsou morální, zákony dodržující občané, v posledních měsících zvedl hlavu nacionalistický zločin a pod záštitou války rozšířil chaos a strach mezi palestinskými obyvateli, kteří ale nepředstavovali žádnou hrozbu. Dodal, že vedení osad ani náboženští lídři z velké části nevnímali tuto hrozbu stejně jako armáda. Nenašli sílu se tomu postavit. Což je podle něj nesprávný přístup, protože i když pachatelé představují menšinu, ti, kdo tváří v tvář jejich zločinům mlčí, způsobují, že kritika míří na všechny osadníky. Pokračoval: „Toto není v mých očích judaismus, Alespoň ne takový, v němž jsem byl vychován v domě svého otce a matky. Toto není způsob Tóry. To je přijímání způsobů nepřítele.“ Podotkl, že jeho povinností bylo proti tomuto zlu konat, ale ne vždy byl úspěšný.

Dále vyslovil názor, který zní uším židovských extremistů v oblasti nanejvýš nelibě (a také se proti němu vymezili): „Starost o životy pracujících palestinských civilistů, to není pouze odpovědnost velitele Centrálního velitelství v souladu se zákonem a není to pouze morální hodnota, ale slouží také bezpečnostním zájmům Státu Izrael. Vysvětlil, že Izraelci a palestinští Arabové jezdí po stejných silnicích a žijí vedle sebe. Navzdory obrovským výzvám této doby je nutné najít správný způsob, jak dosáhnout toho, aby lidé ve svých civilních životech nepostrádali optimismus. (A že těch výzev je požehnaně: Hamas v Gaze, útočící Hizballáh v Libanonu, hrozba z východu – Írán, irácké šíitské guerilly, hrozba z jihu – útoky jemenských Húthiů na oblast Eilatu, a doupata teroristů na Západním břehu.)

A nejen to. Na adresu Palestinské samosprávy generál Fox řekl: „Schopnost Centrálního velitelství plnit stanovené úkoly závisí také na fungující a silné Palestinské samosprávě s účinnými bezpečnostními mechanismy, které dokážou udržovat právo a pořádek. Aktivní podkopávání bezpečnostní reality na této frontě ohrožuje bezpečnost Státu Izrael.“

Nastupující velitel generálmajor Avi Bluth ve svém vystoupení uvedl: „Toto téma (násilí židovských osadníků) nebudeme ignorovat a uděláme vše, co je dobré a správné pro Stát Izrael. Zvítězíme a zůstaneme lidmi a projevíme nulovou toleranci vůči projevům násilí jakéhokoli druhu.“

Závěr je zřejmý a jednoznačný. Izraelská armáda, jakkoli je kritizována jak v zahraničí, tak některými představiteli osadnického hnutí, bude na Západním břehu nekompromisně potírat jak palestinský terorismus, tak násilné projevy židovských extremistů vůči pokojným Arabům. Zcela v souladu se svým posláním. Násilí páchané Araby je nepřijatelné. Násilí páchané Židy právě tak.

ZDROJ: The Times of Israel.

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Stanislav Kučera
24. 7. 2024

Před třemi roky v Tokiu se této pocty ujali basketbalista Tomáš Satoranský a tenistka Petra...

jhr Jan Hron
24. 7. 2024

Ruské regiony v poslední době výrazně více investují do výstavby hřbitovů. Za dva roky války na...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Dva lidé byli zraněni při explozi auta v Moskvě. Panují však rozpory v informacích o koho jde....

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Tenisté Tomáš Macháč a Kateřina Siniaková budou startovat na olympijských hrách v Paříži také ve...

aha Adam Hájek
24. 7. 2024

V Francii zadrželi 40letého ruského kuchaře. Policie provedla v jeho bytě razii, v úterý ho začala...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz