Neviditelný pes

ZAJÍMAVOST: Proč jdou atomové kryty na dračku

1.4.2019

Kupujte, nebudou. Dnes k mání i v Česku!

Po několika letech hubených přišla pro byznys přežití Armageddonu opět léta tučná díky vrchním velitelům dvou největších atomových mocností světa.

V Americe odstartoval boom Vladimir Putin, když ukázal videa zachycující nové ruské zbraně jednadvacátého století. Mezi nimi vzbudily pozornost zejména mezikontinentální raketové nosiče atomových náloží. Letí kosmickou rychlostí a proti nim je každý obranný štít děravý jako ementál.

První zákon odstrašování

V Evropě se zvedla poptávka po krytech krátce poté, co Donald Trump zrušil smlouvu, která vykázala rakety krátkého a středního doletu ze starého kontinentu. Putin nelenil a nechal je instalovat na východní hranici Ruska. Pentagon, který potají vyvinul nový typ těchto střel, je zatím zkouší, než je zavede na evropské dějiště. Nepotřebuje k tomu naše svolení, protože je může umístit na své válečné lodě v mezinárodních vodách.

Na náš kontinent se vrací smrtelné nebezpečí. Rakety krátkého středního doletu potřebují zatraceně krátkou chvilku, než zasáhnou cíl. Představte si, že jste velitelem odvetné raketové základny a na radaru se objeví varování, že nepřítel odpálil. Máte pět, nanejvýš osm minut na to, abyste s pomocí přístrojů zjistil, zda jde o skutečný útok, nebo o falešný poplach způsobený selháním halířového čipu. V minulosti se stalo, že americký nebo sovětský velitel vsadil na druhou možnost a musel vyhrát, protože Evropa nezmizela z mapy. K poučení stačí vyťukat na Googlu slova accidental nuclear war.

První zákon odstrašování atomovou smrtí praví, že systém funguje do okamžiku, kdy selže. Rizika náhodného vzniku atomového konfliktu byla jedním z důvodů, proč Reagan a Chruščov podepsali smlouvu, kterou dali Evropanům třicet let bezpečí a míru.

Jako v Riz Carltonu

Dnes platí zásada každý sám pro sebe, zachraň se, kdo můžeš, když na to máš, přežití není pro všechny a rozhodně není zdarma.

Ceny jsou ušité na kapsu zájemce. Americké firmy činné v survival business nabízejí základní podzemní holokryt za dvacet pět tisíc dolarů. Luxusní jednotka s kuchyňkou, ložnicí, koupelnou, velkou spíží a tajným únikovým tunelem může přijít až na dvě stě tisíc. Nikam daleko nemusíte běžet, kryt vám postaví na vašem pozemku a nikdo neuhodne, že tam je.

Podnikatel Robert Vicino vystavěl ve státě Indiana obrovský bunkr v přísně utajeném místě s krycím jménem Vivos Indiana. Žurnalisté, kteří jej navštívili, byli k němu zavezeni v limuzíně se začerněnými skly a páskou na očích, která jim byla sejmuta až v podzemí. Připadali si jako v pětihvězdičkovém Ritz Carlton. Kromě všeho hotelového komfortu má bunkr zásoby potravin a vody na celý rok, generátory elektřiny, větrací systém a nemocnici. Obyčejný jednolůžkový pokoj stojí třicet tisíc dolarů. Apartmá desetkrát víc.

„Bohatí nežijí na stejné úrovni jako obyčejní lidé v dnešní společnosti,“ říká Robert Vicino, „ proč by to mělo být po konci naší civilizace jinak?“

V duchu této logiky otevřel loni Vivos Europe One, úkryt hluboko pod zemí v bývalém muničním skladu německého Wehrmachtu. Koupil pozemek v armádním výprodeji za dva miliony eur. Dnes v něm je Noemova archa, jejíž tržní cena se odhaduje na víc jak miliardu dolarů. Je dostatečně velká, aby v ní mohli přestát nukleární válku členové třiceti čtyř majetných evropských rodin a zůstat v bezpečí celý rok, než nejhorší pomine. Proč ne, když budou moci plavat v bazénu, pít skvělá vína a mít obydlí, které bylo uspořádáno dle jejich přání a zařízeno jejich oblíbenými interiérovými architekty. Bunkr bude mít dokonce vlastní soudní tribunál. Má řešit případné spory mezi bohatci, které mohou vzniknout následkem ponorkové nemoci.

Ale nemusíte si kupovat atomové útočiště v cizině, když je můžete mít doma v prvotřídním provedení a kvalitě. Podzemní zařízení, nazvané The Opidium, se nachází na území naší republiky v místě, které je top secret, jak jinak, ale CNN, která o něm nedávno přinesla zmínku prozradila, že je v končině, kde už Sověti měli protiatomové kryty. Americká firma staví The Opidium už několik let a blíží se dokončení.*

Zajímáte se o cenu? Pak nejste dostatečně bohatí, abyste si mohli přežití dovolit.

Napadá mi, zda ti bohatci postačí zalézt do svých děr včas. A když ano, zda den poté, co z nich vylezou do atomové zimy post-apokalyptického světa, nebudou závidět mrtvým.

Proč jen proč?

Nevím, zda vás, ale mne v dnešním světě nejvíce udivuje, jak se lidé vzrušují nad CO2, zatímco atom přehlížejí s bohorovným klidem, jako by se jich bytostně netýkal.

Proč vzdálenou hrozbu doloženu počítačovými modely považují za skutečnější než třicet tisíc raket s atomovými hlavicemi namířenými proti sobě s prstem na spoušti?

Proč se žactvu vtlouká do hlavy nebezpečí znečišťování ovzduší a oteplování, zatímco těm dětem a mladistvým, kteří mají život před sebou, se nic pořádného neřekne o následcích jaderného výbuchu a atomové zimě?

PROČ jen je tomu tak, PROČ?!

kryt

Nejluxusnější útočiště pro přežití atomové Apokalypsy se buduje v České republice, prozradila před několika dny CNN. Bude mít plovárnu a zahradu s osvětlením napodobujícím sluneční svit od rozbřesku do setmění.zpět na článek