13.8.2020 | Svátek má Alena


VZPOMÍNKA: Zlí pavouci v hromových bednách

8.7.2013

Náš první australský byt se sestával z velikánské místnosti, která byla v rozděleném původním domě v koloniálním stylu zřejmě kdysi kuchyní, z mnohem menší přilehlé místnosti, která nyní sloužila jako ložnice, do níž se jen stěží vešla dvojitá postel, z jiné místnosti, která bývala kdysi vstupní halou a z níž byl nyní obývák, a z přilehlé koupelny se sprchou. Oproti garsonce, kterou jsme mívali v Londýně, kde jsme se museli o veškeré příslušenství dělit s několika jinými nájemníky, to byl přímo kvantový přechod do nového prostředí. Záchod byl sice jen pro naše užívání, nacházel se ale vzadu za domem, muselo se tudíž vyjít ven. Že tím člověk riskoval večer za tmy setkání s některými z méně příjemných členů boží čeládky, jsem si dobře uvědomoval. Nejvíc jsem se měl na pozoru před hady, o nichž jsem už dobře věděl, že na ně může člověk šlápnout kdekoliv na zahradě, případně je najít i v domě. Bral jsem si proto večer sebou baterku.

To jsem ale ještě nic nevěděl o "redback spiders" (česky "snovačka Hasseltova" - pozn.red.). Tito pavouci zejména prosluli tím, že se nejraději schovávají pod poklopy venkovních záchodů, jimž se v Austrálii dostalo populárního názvu "thunder box", hromová bedna. Tyto byly před 40 lety už sice v městských oblastech na ústupu, ještě asi po desetiletí ale přetrvávaly na zahradách v některých čtvrtích města a nadále se pochopitelně dodnes vyskytují v hojných počtech na venkově. Kousnutí tímto poměrně malým pavoučkem s výraznou červenou tečkou na zadečku může sice být v krajních případech životu nebezpečné, především je ale ohromně nepříjemné. Zejména pokud se v této blízké příbuzné neblaze proslulé černé vdovy probudí nezdravý zájem o některou z částí pánské tělesné anatomie. Bolest kterou takovéto kousnutí způsobí, je legendární, vyřadí oběť z akce na celé měsíce a navíc se vracívá periodicky, někdy i po řadu let! Tohle všechno jsem se ale dozvěděl, až když už jsme bydleli v domě s normálním záchodem, kde jsem neměl důvod pečlivě zkoumat spodní strany záchodových poklopů, tak jak to činí Australan odkázaný na thunder box. Kdo ale ví, čemu jsem tehdy možná o pouhý vlásek unikl?

Autorovy osobní stránky: www.voyenkoreis.com
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.