28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Mladík a moře

Já měl moře vždy rád, i když jsem je znal jen z vyprávění a z obrázků. Jelikož jsem se narodil ve státě bez moře a navíc ovládaném komunisty, dobře jsem věděl, že to tak asi zůstane až do mé smrti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 1.9.2019 13:35

Stařec a moře!

V dubnu 1986, dva týdny před výbuchem Černobylu, jsem pracovně odletěl z Prahy do Havany na Kubu. Byl jsem totiž ochoten předtím nastudovat španělštinu, což mnoho lidí v Česku neumělo. V roce 1986 ještě žila hlavní postava románu Ernsta Hemingwaye (Stařec a moře), totiž rybář Santiago, ve vesnici poblíž Havany.

Můj pracovní kolega, programátor Ernesto, mi nabízel, že mi zařídí setkání s oním slavným rybářem Santiagem - ale já jsem té možnosti nevyužil. Dodnes toho lituji.

Do domu Ernsta Hemingwaye jsem se ale podíval. Bylo velmi horko a já jsem si s sebou nevzal žádnou láhev vody. Umíral jsem tedy žízní. V zahradě E. Hemingwaye vedly vodovodní trubky po povrchu půdy, takže ta voda uvnitř vodovodní trubky byla opravdu velmi teplá. "Je to pitná voda?" zeptal jsem se jakési místní ženy. Ta mi přikývla, že ano. Napil jsem se proto dychtivě té odporné vody. A teprve pak ta dobrá žena dodala: "Alespoň já to tedy piji".

Hm. Pak jsem po dobu několika dnů užíval lék Helmirazin, abych ukončil svědění v mém konečníku.

A. Hrbek 1.9.2019 11:26

Dovoluji si upozornit na fakta

V roce 1965 vycestovalo na dovolenou do zahraničí celkem 1,567.905 osob, z toho do socialistických zemí(včetně Jugoslavie) 1,456.123 a do nesocialistických 111.782.

V roce 1980 vycestovalo na dovolenou do zahraničí celkem 9,510.638 osob, z toho do socialistických zemí 9,244.327 a do nesocialistických 266.311 osob.

Takže zase tak tragické to, jak popisuje autor, to nebylo. Do Německa, Polska, Maďarska a Bulharska to nebyl žádný problém.

A pokud si pamatuji, tak cestovky se předháněly v nabídce zájezdů a značná část zahraničních dovolených se realizovala prostřednictvím ROH za směšné ceny.

Do Německa jsme na výlety jezdili běžně, do Jugoslávie a Maďarska celkem pravidelně jednou za dva-tři roky. A bez velkých potíží. V Bulharsku jsme s ubytováním nebyli příliš spokojeni. Absolvovali jsme i dva zájezdy do Sovětského svazu, i když tam byla určitá omezení.

M. Pivoda 1.9.2019 13:19

"Za dobrou práci rekreaci!" A co za dobrou rekreaci?

"Za dobrou práci rekreaci!"

Toto byl text, který překrýval pohlavní orgán mladé ženy, která byla na širokořádkové tiskárně (asi 120 znaků) počítače vytištěna písmeny X. Celý akt vytvořen v písmenech X, plus ten povzbudivý text v lechtivém místě.

A co za dobrou rekreaci?

Než mne to přestalo bavit, na VUT Brno jsem asi rok dělal zástupce v rekreacích ROH velmi šikovnému pracovníkovi našeho Ústavu řízení. Ten můj kolega dokázal zajistit velmi zajímavé odborářské rekreace. Byl v tom směru opravdu mimořádně schopný - to zde říkám naprosto bez sarkasmu. Byl tak úspěšný, že mu v době, kdy hrozilo zrušení našeho Ústavu řízení, nabízeli, ať přestoupí na Katedru vodních strojů, že mu tam dají docenturu v oboru vodních strojů (tedy v technickém oboru!), pokud bude i nadále tak úspěšně jim zajišťovat rekreace. Nakonec ten kolega dostal jakousi docenturu, možná v oboru personalistiky (to už nevím), a říkali mu tehdy "rekreační docent". Byl trvale bezpartijní ale kariérně úspěšný (jak před listopadem 1989, tak i po něm), protože dokázal velmi úspěšně nabízet to, co mu nepatřilo. Rozuměl marketingu už před listopadem 1989. My jsme se museli marketingu teprve učit, až přišla tzv. tržní ekonomika.

V. Dosoudil 31.8.2019 9:04

Rád čtu

články Stanislava Moce. Kromě toho, že je znamenitý spisovatel, výstižně formuluje a poutavě vypráví, přináší také řadu cenných životních zkušeností, píše o odvaze, rozhodnosti přičinlivosti a odpovědnosti, což jsou vlastnosti, společné u většině emigrantů, které jsem proto vždy obdivoval.