22.3.2023 | Svátek má Leona


Diskuse k článku

VÝROČÍ: 125 let od prvního sionistického kongresu

Sionismus a Stát Izrael jsou spojité nádoby. Jedno bez druhého si lze těžko představit. Izrael by nevznikl bez heroického úsilí lídrů i řadových aktivistů hnutí; bez ustavení Izraele bychom byli svědky nedokončeného díla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 1.9.2022 15:37

S prosbou o prominutí trochu odbočím od tématu - na Seznamu je zajímavý článek - zde :

Miliony mrtvých a zničená země. Poláci chtějí po Němcích 17 českých rozpočtů

Docela se Polákům nedivím - mě se Němci dodnes neomluvili za vraždu mé babičky 14 dní před mým narozením v červenci 1943 - !!!!!!

V. Novak 1.9.2022 13:29

Britové toho už naslibovali - Židům stát, Arabům samostatnost a výsledek? Židům omezovali vstup do "své" mandátní Palestiny, jejíž samotná existence byla zcela v rozporu s tím, co naslibovali naopak Arabům.

A po 2. světové válce Židy, kteří se pokoušeli imigrovat do Palestiny internovali na Kypru v koncentračním táboře, kterému internovaní Židé říkali Bevin-Belsen podle britského ministra zahraničí.

H. Lukešová 1.9.2022 13:43

Tak, tak. Zde jsou výroky britských vůdců...

"Blízký východ je pro Velkou Británii a její impérium oblastí životně důležitého významu. Představuje dopravní uzel, který spojuje Velkou Británii s Indií, Austrálií a Dálným východem. Navíc se tam nacházejí pro impérium nejdůležitější zdroje ropy"...konstatoval výbor, jehož členem byl britský ministr zahraničí Ernest Bevin. Ten dále uvedl, že rozdělení Palestiny "podnítí odpor arabských států, takže nelze spoléhat na jejich dobrou vůli, dosud tak důležitou pro zachování našeho postavení na Blízkém východě".

Mnohem nepokrytěji vyjádřil převažující smýšlení generál poručík John Glubb, velitel Arabské legie v dopise ministru zahraničí "Utrpení pár set tisíc Židů má zanedbatelný význam oproti budoucnosti stamilionového Britského společenství národů".

Lord Tedder, šéf štábu britského vojenského letectva stručně uhodil hřebík na hlavičku "Naše celkové vojenské postavení na Blízkém východě závisí na spolupráci s arabskými státy".

A Ernest Bevin, britský ministr zahraničí prohlásil na jednání s ministerským předsedou a velitelem ozbrojených sil: "Bez Blízkého východu, jeho ropy a případných zdrojů jiných surovin nevidím naději, že budeme schopni dosáhnout životní úrovně, o niž ve Velké Británii usilujeme".

Takže líčit Izrael jako koloniální spiknutí je nesmysl, koloniální velmoc Velká Británie se postavila proti vzniku židovského sátu a v té době byla k Židům velmi nepřátelská. Stát Izrael vznikl navzdory imperiální velmoci a je dobře, že se podařilo Židům a před nimi Indům zlomit moc britského impéria. Am Yisrael Chaj!

D. Hrubý 1.9.2022 13:22

Židi jsou téma, které je bez historického kontextu jen snůškou polopravd a nepravedlností, páchaných střídavě na jedněch a pak na druhých. Přežili tři diaspory a teď nedávno holokaust. Jejich ortodoxní Židi si nezadají s ortodoxním Islámem. Arabský svět je pořád vnímá jako uprchlé otroky. Pronásledují je, páchají na nich genocidy, zakázali jim živit se manuální prací a tak se věnovali tomu, co zbylo. Penězům. Dnes ovládají světovou ekonomiku. protože to kdysi kdosi nedomyslel. Myslím ty zákazy!!! Ne genocidu...

H. Lukešová 1.9.2022 13:32

Jak jste prosím přišel na to, že by Židé ovládali světovou ekonomiku? Tato představa je jádrem proti-židovských konspiračních teorií, které viní Židy ze všeho zla na světě, za bolševismus, kapitalismus-plutokracii, infekční nemoci včetně covidu 19.

V. Novak 1.9.2022 13:33

Nechtěl jste napsat "křesťanský svět"?

B. Jedlička 1.9.2022 12:47

R^

H. Lukešová 1.9.2022 7:21

Do dějin sionismu se také zapsal Avraham Yitzchak HaKohen Kook, zakladatel náboženského sionismu, který, který spojil ideu sekulárního sionismu s ortodoxním judaismem, tj. Stát Izrael by měl stát na principu Tóry (Národ Izraelský v Zemi izraelské, kterou mu slíbil a daroval Bůh, řídící se Tórou).