VYJEDNÁVÁNÍ: První fáze skončila, a dál...
První fáze dohody Izraele s teroristickým Hamásem o výměně rukojmích za palestinské vězně skončila prvního března a další jednání zatím nic nepřinesla. Izraelští vyjednavači se marně snaží přimět Hamás, aby upustil od druhé fáze dohody, během které by se izraelská armáda měla stáhnout z celého Pásma Gazy, včetně strategicky důležitého koridoru Filadelfi na hranicích s Egyptem. Hamás však na původní dohodě trvá, přestože Izrael zastavil humanitární pomoc a částečně i dodávky elektřiny do Pásma Gazy a pohrozil teroristům obnovením bojů. Navzdory neústupnosti Hamásu však tuto invazi dodnes neprovedl.
Do jednání se aktivně vmísili Američané a Izrael nad ním částečně ztratil kontrolu. Americký vyjednavač Adam Boehler začal jednat s Hamásem přímo a bez vědomí Izraele pouze o propuštění Izraelců s americkým pasem. Říkal rukojmím „vězňové“ a palestinským vězňům „rukojmí“ a pletl si jména, tvrdil, že vyjednavači Hamásu jsou „milí chlapíci“, kritizoval Izrael, že za osvobozená rukojmí propustil mnohonásobně víc palestinských vrahů, jako by si snad mohl vybírat, prohlašoval, že izraelská kritika jeho postupu ho nezajímá, a dokonce řekl, že teroristům věří, když mu namluvili, že vyhlásí desetileté příměří a odejdou z politiky. Izraelci se chytali za hlavu a Hamás se výborně bavil. Jeho jediným cílem je totální zničení Izraele, ale to Boehler zjevně neví.
Z jeho „vyjednávání“ nic nebylo a Donald Trump ho nakonec odvolal. Jednání teď vede výhradně blízkovýchodní zmocněnec Steve Witkoff.
Hamás koncem týdne prohlásil, že přistoupí na Boehlerovu žádost a propustí 21letého těžce zraněného izraelského vojáka Idana Alexandera a mrtvá těla tří dalších mužů a jedné ženy, kteří měli i americký pas. Witkoff však mezitím předložil jiný návrh, který více vyhovuje Izraeli: příměří by se prodloužilo až do poloviny dubna a Hamás by propustil pět živých rukojmích, včetně Alexandera, za „značné množství“ palestinských vězňů. Zde panuje určitý zmatek, protože premiér Binjamin Netanjahu tvrdí, že propuštěných živých rukojmích má být 11 a Hamás by Izraeli předal i polovinu mrtvých. Teroristé zadržují ještě 59 rukojmích, ale naživu jich je nanejvýš 24. Izrael s Witkoffovým návrhem souhlasil, ale Hamás ještě ne; Witkoff mu stanovil nezveřejněné datum s tím, že jestli do té doby odmítne, bude „čelit důsledkům“. A postěžoval si, že Hamás předkládá stále nové nerealistické požadavky, protože „si myslí, že čas je na jeho straně“.
Jenže čas je na straně Hamásu. Proč by propouštěl další rukojmí, když má klid zbraní i bez toho? Čas běží, Izrael se k nové ofenzivě nemá a bezpečnostní služby varují, že prospěch ze současné situace má pouze Hamás. Neúnavně posiluje pozice, klade po celém pásmu výbušniny a upevňuje ztracenou vládu nad Gazany. Obnovil také strukturu svého velení a údajně vybudoval novou armádu, která má 20 000 ozbrojenců. Izraelci alespoň stupňují bombardování palestinských cílů a nemine den, kdy by nezlikvidovali nějakou teroristickou buňku, která pokládá miny nebo pašuje zbraně. Jen v sobotu zabili devět mužů. Navíc v posledních dnech objevili skoro 90 funkčních tunelů z Egypta pod koridorem Filadelfi.
Na současnou situaci nejvíc doplácejí zbývající rukojmí. Tito muži zažívají v zajetí Hamásu nejhorší možné mučení a nemusí to vydržet dlouho. Jejich rodiny se v zoufalství obrátily na Donalda Trumpa s prosbou, aby propuštění zařídil on, když se k tomu nemá jejich vláda.
Trump dává přednost jednání před obnovením bojů a Netanjahu nechce novou invazi zahájit, aby si ho nerozhněval jako Volodymyr Zelenskyj. Izrael se po Trumpově nástupu radoval, že do Bílého domu přišel jeho jednoznačný zastánce, ale teď zjišťuje, že je to spíš vládce, který vyžaduje bezvýhradnou poslušnost. Netanjahu proto nekritizoval ani nekompetentnost Adama Boehlera.
Podle některých izraelských komentátorů by vláda měla Hamásu vyhovět a pokračovat druhou fází dohody, propouštěním rukojmí i stažením z Pásma Gazy, jak původně slíbila. Jsou přesvědčeni, že obnovení bojů nepřinese ani osvobození rukojmích, ani zničení Hamásu a jen budou umírat vojáci a možná i rukojmí. Tuto variantu však Netanjahu odmítá, protože ultrapravicoví členové jeho kabinetu požadují totální likvidaci Hamásu a vyhrožují odchodem z vlády, která by tak padla.
Izrael stále tvrdí, že zahájí slibovanou ofenzivu, a mluví o „několika týdnech“. To je však pro rukojmí, kteří živoří v hrůzostrašných podmínkách tunelů Hamásu už 527 dní, velmi dlouhá doba. A Hamás už získal více než dva týdny klidu na dozbrojení a reorganizaci, aniž musel propustit jediného Izraelce.
Poskytl server Židovské listy