Pátek 17. ledna 2025, svátek má Drahoslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VOLBY VE SVĚTĚ: Imigrace jako téma roku

Spojené státy, Německo, Kanada nebo Velká Británie zažívají období zvýšené nestability, jejímž společným jmenovatelem je nezvládnutá imigrace. Události z posledních několika týdnů.

Imigrace hýbe světovou politikou a ve většině západních zemí je buď rovnou tématem číslo jedna nebo je mezi třemi nejdůležitějšími společenskými tématy. Bude tomu tak i v nadcházejícím roce. Zdroj informací na konci článku.

(1) Velká Británie

Nigel Farage byl hlavní tváří kampaně za vystoupení Velké Británie z Evropské unie v čele strany UK Independence Party neboli UKIP. Po svém odchodu z UKIP založil novou stranu, která se nyní jmenuje Reform UK.

V britských volbách získala Reform UK třetí nejvyšší počet hlasů, když dostala 4,1 milionu hlasů, o 40 % méně než druzí konzervativci. Počet členů strany Reform UK v roce 2024 rychle rostl a na jeho konci měla strana více členů než tradiční konzervativci. Podle Nigela Farage se „jedná o historický moment, neboť nejmladší strana v britské politice právě předehnala nejstarší politickou stranu na světě“.

Nejvýraznějším bodem programu Reform UK je výrazné omezení imigrace.

(2) USA a pracovní víza

Ve svátečním týdnu po Vánocích proběhla v USA poměrně vášnivá debata o vízovém programu H-1B. Jeho původním cílem bylo umožnit vysoce kvalifikovaným odborníkům z ciziny práci v USA. Postupem času se ale stal pro velké firmy nástrojem, jak nahradit americké zaměstnance levnější pracovní silou ze zahraničí. Asi nejznámějším příkladem byla společnost Disney, která donutila své americké zaměstnance, aby zacvičili cizince předtím, než byli propuštěni a na jejich místo nastoupili zaškolení cizinci.

Člen Trumpova týmu Vivek Ramaswamy rozpoutal diskuzi, když uvedl, že důvodem pro import cizinců v rámci programu H-1B je „nízká pracovní kultura“ Američanů. To vyvolalo bouřlivou negativní odezvu voličů Donalda Trumpa, kteří upozorňovali na to, že se nejedná o import kvalifikované síly, ale o jednoduchý způsob pro velké firmy, jak si snížit pracovní náklady, neboť firmy „dovážely“ cizince na běžné pozice.

Elon Musk se důrazně postavil na stranu dovozu lidí ze zahraničí, neboť technologické firmy potřebují nejtalentovanější lidi bez ohledu na to, odkud jsou. Média o vášnivé diskuzi informovala jako o první „velké trhlině“ mezi podporovateli nového prezidenta.

Diskuze se koncem roku zklidnila, neboť se všichni shodli, že program H-1B potřebuje důkladnou revizi.

(3) Kanada

Chrystia Freeland byla ministryní financí ve vládě Justina Trudeau a jedním z nejloajálnějších členů kabinetu. V polovině prosince rezignovala. Důvod? Odmítla svůj přesun na jinou pozici z důvodu neshody v otázkách souvisejících s imigrací.

Po vítězství v listopadových volbách řekl Donald Trump, že pokud Kanada řádně nezajistí svoji hranici s USA, uvalí USA na kanadské zboží dovozní tarify. Justin Trudeau obratem odletěl na osobní setkání s Donaldem Trumpem na Floridu. Kanadská vláda následně oznámila, že bude investovat téměř miliardu dolarů do posílení ostrahy hranic.

Chrystia Freeland v otevřeném dopise, kterým zdůvodňuje svoji rezignaci, uvádí, že Kanada by se měla finančně připravit na možný tarifní střet s USA místo toho, aby se zabývala „drahými politickými triky“. Podle médií tím měla na mysli rozdávání peněz voličům.

Poprvé za posledních 25 let říká většina občanů Kanady, že imigrace „je příliš vysoká“. Kanadská vládní opozice plánuje hlasování o důvěře vládě na konec ledna.

(4) Velká Británie a sexuální gangy

V novém roce se ve Velké Británii znovu otevřela kauza pákistánských gangů, které v minulosti sexuálně zneužívaly nezletilé anglické dívky z chudých rodin, více zde. Britská vláda vedená Labour Party totiž odmítla žádost rady města Oldham, aby byla zřízena komise na úrovni vlády, která by problém masového sexuálního násilí důkladně vyšetřila.

Na platformě X proběhla emocionální diskuze za účasti politiků i osobností ze světa byznysu. Na vině je podle komentářů i současný předseda britské vlády za Labour Party Keith Starmer, neboť byl v té době šéfem státních zástupců. Několik političek Konzervativní strany podpořilo radu města Oldham v její žádosti.

Veřejnost se mohla znovu seznámit se soudním protokolem z roku 2013, který popisuje otřesné detaily hromadného znásilnění nezletilých dívek, včetně toho, že si jeden z pachatelů označil svoji oběť iniciálami na intimních místech, které vypálil rozžhavenou sponkou.

(5) Německo

Vláda v Severním Porýní-Vestfálsku oznámila, že zřizuje ohlašovací místa pro „protimuslimský rasismus“, „nepřátelství ke ‚queer‘ osobám“ a „další formy rasismu“. Ohlašovací místa umožní hlásit případy nedosahující úrovně trestného činu.

Elon Musk na konci roku 2024 podpořil v článku v německém deníku Die Welt protiimigrační stranu AfD. Následně na sociálních sítích naznačil, že by mohl na platformě X odvysílat rozhovor s předsedkyní AfD Alicí Weidel. Německý prezident Steinmeier reagoval kritikou „zahraničního vměšování“ do voleb a naznačil, že by výsledek voleb mohl být nelegitimní. Elon Musk zveřejnil příspěvek, ve kterém označil německého prezidenta za „tyrana“.

(6) USA na Nový rok

První den v roce najel muž jménem Shamsud-Din Jabbar pronajatým vozem SUV Ford do davu lidí oslavujících nový rok na Bourbon Street v New Orleans. Zahynulo nejméně patnáct lidí a mnoho dalších bylo zraněno. Terorista byl při útoku zastřelen. Na voze měl připevněnou vlajku islámského státu.

Vedoucí agentka FBI na první tiskové konferenci oznámila, že se nejedná o teroristický útok. Zástupci města uvedli, že zábrany na začátku ulice, jejichž cílem je zamezit vjezdu automobilů, nebyly v provozu, protože město plánovalo jejich vylepšení. Šéfová policie v New Orleans na tiskové konferenci oznámila, že „policie měla plán, ale terorista jej obešel“.

Následně vyšlo najevo, že se terorista narodil v USA, byl americkým občanem a sloužil v armádě. Žil v převážně muslimské komunitě v texaském městě Houston.

V ten samý den vybuchl vůz Tesla cybertruck před budovou Donalda Trumpa v Las Vegas. Ve voze byly nalezeny výbušniny a mrtvola muže jménem Matthew Livelsberger s prostřelenou hlavou. Matthew Livelsberger byl členem speciálních jednotek americké armády a sloužil na stejné základně jako terorista z New Orleans.

Několik hodin po útoku v New Orleans proběhla v New Yorku demonstrace příznivců hnutí Hamás, kteří volali po globální intifádě.

(7) Švýcarsko

Od 1. ledna jsou ve Švýcarsku zakázány náboženské závoje na obličej a masky při demonstracích. Pro kritiky je to především symbolická politika.

Post scriptum

Pozn. autora:

Když v roce 2013 připluly první lodě s africkými imigranty na italský ostrov Lampedusa, „devět z deseti občanů v každé hospodě“ správně předpovědělo, že to bude obrovský problém, pokud se Evropa neodhodlá k rychlému a ráznému řešení. To se nestalo a největší hrozbou měl být „nárůst islamofobie“.

O jedenáct let později má Francie několik měsíců po volbách vládu na hraně kolapsu a Německo čekají předčasné volby, přičemž německý prezident naznačuje, že by mohly být nelegitimní, protože Elon Musk něco napsal na platformě X. Ve Velké Británii dochází k překreslení volební mapy a nově vzniklá strana má více členů než tradiční konzervativci.

To je stav ve třech klíčových evropských zemích, jež po staletí určovaly chod dějin v Evropě. Jednou ze společných příčin současné nestability je nezvládnutá imigrace, jejíž nezvládnutelnost byla značné části občanů zřejmá od samého začátku a jejíž důsledky se přímo či nepřímo budou dotýkat všech zemí ve středu Evropy.

Občané mají proto plné právo pochybovat o dobrých úmyslech evropských špiček a jejich schopnosti situaci zvládnout. Mají také právo své obavy vyjádřit a klást logické otázky, aniž by museli čelit jakékoli „šikaně“ neoficiální, nebo dokonce oficiální.

Zpráva o vyšetřování v Británii, pokud k němu dojde, by se měla dostat na titulní stránky nejenom anglických novin jako varování před zločinnou zbabělostí. Společnost, která nejenže nedokáže ochránit vlastní děti, ale ani je ze zbabělosti chránit nechce, si nezaslouží, aby prosperovala.

G. Sitař3. 1. 2025

Sledujte nás naTwitteru

Zdroje:

(1) UK Reform

(2) Příspěvek Vivek a Pracovní víza a Komentář médií

(3) Dopis Freeland a Hranice a Imigrace a Hlasování

(4) Britské gangy a Soudní zpráva

(5) Ohlašovny a Spor Musk vs vláda

(6) New Orleans a FBI a Demonstrace a Cybertruck

(7) Švýcarsko

Poskytl server Sýr zdarma

Aston Ondřej Neff
17. 1. 2025

Za první republiky byli komunisté pod Gottwaldovým vedením sekáči.

Jiří Zendulka
17. 1. 2025

Americké banky za rok 2024 vykázaly historicky nejvyšší zisky.

Vít Rakušan
17. 1. 2025

Proč by mělo vadit, že se bude úmyslné poškozování zájmů Česka trestat?

Ladislav Jakl
17. 1. 2025

Skalinami se nese skřípot, praskání a další děsivé zvuky.

Karel Wágner
17. 1. 2025

Civilizaci provází alkohol. Nejprve v pivu, vínu a medovině, později i v destilátech.

Aston Ondřej Neff
14. 1. 2025

Putin může začít spřádat další plány.

Aston Ondřej Neff
15. 1. 2025

Média přijala rozhovor Fialy na Primě s Tománkovou vcelku neutrálně.

Aston Ondřej Neff
16. 1. 2025

Ukování kladiva na kolaboranty je o další krok k realizaci.

Aston Ondřej Neff
17. 1. 2025

Za první republiky byli komunisté pod Gottwaldovým vedením sekáči.

Václav Vlk st.
14. 1. 2025

JUDr. Bradáčová je nepřehlédnutelná figura v české justici a politice.

Lidovky.cz
17. 1. 2025

Po vytrvalostních závodech přichází v německém Ruhpoldingu na řadu mužské štafetu. České kvarteto...

Jan Adamec
17. 1. 2025

V pondělí se staronový americký prezident Donald Trump ujme svého úřadu. Vládu zahájí inaugurací,...

mos Marek Osouch, ku Karolína Kučerová, Lidovky.cz
17. 1. 2025

Zcela novou zkušenost zažívají ti voliči z Brna, kteří se dnes vydali k doplňovacím senátním volbám...

Lidovky.cz, ČTK
17. 1. 2025

Martin Macík obhájil vítězství v kategorii kamionů na Rallye Dakar. Pětatřicetiletý pilot při...

ČTK, asi Petra Sasínová
17. 1. 2025

Starosta dvacetitisícového Bohumína na Karvinsku Petr Vícha (SOCDEM) skončí po více než třiceti...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz