9.2.2023 | Svátek má Apolena


Diskuse k článku

VOLBY V IZRAELI: Je sečteno

Triumf opozičního pravicového národně-náboženského tábora v čele se stranou Likud a jejím lídrem Benjaminem Netanjahuem. Likud jako jediná strana dostal víc než milion hlasů (1,115 mil). Druhá na pásce, strana Yeš Atid premiéra Yaira Lapida, jich měla zaokrouhleně o 268 tisíc méně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Gramblička 6.11.2022 7:47

tak to vypadá, že v Izraeli může být stabilní jen vláda konzervativců s náboženskými fanatiky. Proti konzervám nic moc nemám, sám jsem spíše staromódní, ale nechat si ovlivňovat život těmi pejzatými nemakačenky (šas utj), bych fakt nechtěl. A co jsou zač ti náboženští sionisté Ben Gvira netuším, ale třeba mi to slečna Lukešová osvětlí

H. Lukešová 6.11.2022 8:05

Nesouhlasím s vámi, ne všichni charedim (Shas, UTJ) jsou nemakačenka, někteří z nich pracují a existují také v armádě ultraortodoxní prapory...

Náboženští sionisté, jsou lidé, vyznávající ideologii náboženského sionismu, založeného na lásce k Zemi izraelské, Lidu izraelského a Tóry. Jinými slovy láska k lidu, zemi a víry. Jsou to vlastenci, normálně pracují, bojují v armádě, jsou plně integrováni do izraelské společnosti, řada z nich žije v osadách Judeji a Samaří.

Já mám z této vlády radost, židovská, konzervativní a vlastenecká vláda je správná cesta, dá se říci, že ta jediná, která může zajistit bezpečnost a stabilitu Státu Izrael.

Není totiž den, aby palestinští teroristé nespáchali nějaký ten střelecký či bodný útok, nebo nevrhali kameny na vojáky a civilisty, i kameny můžou zabíjet. Ben Gvir za stranu Otzma Yehidit, frakce v rámci Náboženského sionismu, chce rozvázat izraelské armádě ruce, aby se nebáli bránit, aby stříleli ostrými na vrhače kamenů, dodnes leží v nemocnicí Izraelec, kterého zranil palestinský terorista, když po něm vrhl kámen, který ho zasáhl do hlavy.

Za každý vržený kámen, každý bodný a bombový útok, pokus o najetí automobilem, by měli mít právo izraelští vojáci střílet normálně, aniž by se museli bát následků, že by byli stíháni izraelskými soudy. S tím se nedá jinak než souhlasit.

J. Brei 5.11.2022 12:59

Dnes musím s panem Stejskalem souhlasit. Mnoho lidí v Izraeli pochopilo, že v době tekuté modernity (abych si vypůjčil titul jedné z knih Zigmunta Baumana), neexistuje jiná možnost, než se vrátit zpět k náboženství. Ono jediné je v době tekuté modernity schopno vrátit lidem pevné hranice a smysl života. Tuto myšlenku nikdy neopustili muslimové a je dobře, že to začínají chápat i Židé. Myslím si, že i lidé na Západě, pokud chtějí mít nějakou budoucnost, ji budou muset přijmout. Doufám jen, že se vrátí ke křesťanství a nepodlehnou islámu. To říkám se smutkem, jako bývalý křesťan, který již v Boha nevěří a který si myslel, že bez náboženství bude svět lepší.

R. Langer 6.11.2022 6:04

Bez náboženství BUDE svět lepší, ale to se nikdy nestane, protože lidé jsou nepoučitelní, a něčemu prostě věřit MUSÍ. Což taky není problém, pokud tu svou víru nezačnou násilím vnucovat ostatním. A to se stane VŽDYCKY! NAPROSTO VŽDYCKY! ;-€

R. Gramblička 6.11.2022 7:48

souhlas

H. Lukešová 5.11.2022 8:07

Aleluja! Stát Izrael je zachráněn před brutální levicí, chtějící zničit židovský charakter Státu Izrael, tj. usiluje o zavádění gender výstřelků v podobě 41 pohlaví, znesvěcování Západní zdi americkými nesmysly z reformovaného judaismu, zrušení výsadního postavení Vrchního izraelského rabinátu, zrušení stávajících pravidel konverzí a pravidel kašrutu, na čem stojí židovský Stát Izrael, no a ještě hůře prosazování vzniku dalšího palestinského teroristického státu v Zemi izraelské. Pán Bůh zaplať, že je zlá izraelská levice poražena. Aleluja! Aleluja!

O. Machluf 5.11.2022 22:12

Co máte proti konzervativnímu a reformnímu judaismu?

H. Lukešová 5.11.2022 22:44

Považuji je za americké směry příliš přijímající liberální prvky, jako jsou myšlenky vyhraněné gender propagandy, myšlenky kritické rasové teorie, opouštějí sionismus a Stát Izrael, volící americkou demokratickou stranu i za situace, kdy velká část jejich členů zastává protiizraelské postoje.

Pro velkou část reformovaných Židů Izrael a sionismus nic neznamenají, starají se o levičáckou agendu a mnozí z nich se přidávají k antisemitům, skrývající se pod háv antisionismu, dávající munici všem antisemitům. To proto.

O. Machluf 6.11.2022 11:02

Mám dojem, že si pletete pojmy, tj. přívržence progresivního judaismu a chilonim.

A. Renjascu 5.11.2022 6:49

The Jerusalem Post upozorňuje, že když občanům nedáme to, pro co hlasovali, ale naopak dostanou něco, co nechtěli, koledujeme si o problémy.

To je důležitý výrok. Díky volebnímu systému v ČR propadlo více než milión hlasů a t toho jen u čtyř stran to dělalo cca 850 tisíc. Těsně pod nesmyslnou pětiprocentní blokační hranicí zůstali socani s 4,7% či Šlachta s 4,7% a komanči překonali 3,6% a trikolora měla téměř 3%. To je velké množství lidí, kteří nemají žádné zastoupení v PS a proto ta nespokojenost. Naproti tomu vládne slepenec, který má "jen" cca 43% hlasů těch co přišli k volbám a tak vlastně nemají ani nadpoloviční většinový mandát od těch co přišli k volbám. Dokonce sám premiér "disponuje" mandátem pouhých cca 13% hlasů těch co přišli k volbám, což je jen cca 8,5% všech voličů. Tak slabý mandát bude samozřejmě produkovat permanentní napětí, protože ČR ještě nikdy v dějinách neměla v čele někoho s tak slabým mandátem. Nakonec krásný příklad toho, jak věci se slabým mandátem dopadají jsme mohli nyní vidět v Izraeli

P. Dvořák 5.11.2022 6:08

Tedy ne že bych se nezajímal o Izrael, ale počty křesel nebo krkolomné politické úvahy, jsou spíš pro závěrečnou práci k získání titulu dalšího profesůrka zbytečnologie.