Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

ZV

Krajní kdokoliv, levice nebo pravice, je vždycky špatně, nejlepší je samozřejmě nekrajní střed. Ale co s tím, když nyní žijeme v době, kdy jsou populární extrémy a o středu si lidé povídají, že jsou nemastní-neslaní, nikdy nic nevyřeší, pořád jenom diskutují a dávají signály, neustále že jenom lžou? Ano, přesně to se, a nejen ve Francii, o jakékoliv centristické politice říká. Lidé prostě mají přehřáté hlavy a chtějí jedině extrém. Musíme jim dát extrém.

Navrhuji proto, přestaňme rozlišovat levý extrém od pravého extrému. Je to omyl, tak jako tak. Extrém je populista, a ten se točí zleva doprava a zprava doleva tak, jak si publikum zrovínka přeje. Tak když už musíme nabídnout extrém, raději se orientujme podle etiky. Pokud jeden otevřeně toleruje vraždění nebo spolupráci s vrahem (a říká tomu realismus), zatímco druhý "jenom" toleruje zlodějství (ano, znárodňování soukromých majetků, zelené dotace apod.), pak raději dejme přednost zlodějům před vrahy.

Znovu a ještě jednou: ne proto, že spolupracovat s extrémistou je správně. Ale proto, že lidé umírněný střed nechtějí, protestně a zásadně nechtějí. Chtějí jenom jeden extrém nebo jiný extrém. Rozlišovat je na pravicový nebo levicový je zavádějící zkostnatělost. Vyberme podle etiky.

VM

A před chvílí dostali od Španělů na p r d e l !

Foto

Macron hraje velkou hru a je pochopitelné, že složitou francouzskou realitu různí naši komentátoři, politologové a politici typu Saši Vondry tak úplně nechápou, neboť ji posuzují prizmatem našeho politického systému a na základě našich politických zvyklostí a naší politické kultury.

Zatímco levice z Nové lidové fronty sepisuje jakési výzvy o tom, že prezident se musí obrátit k vítězi voleb a umožnit mu sestavit vládu, prezident si dnes večer na pokec pozval předsedu senátu, pravicového republikána G.Lachera, přičemž z prezidentova okolí zazněla odpověď na ony výzvy ve znění, že se mají přečíst Ústavu, podle které prezident jmenuje premiéra na základě složení sněmovny. Dva významní republikáni se dnes odpoledne v tisku a v televizi vyjádřili ve smyslu, že premiérem by měl být člen LR (Republikánská strana).

PP

P93e26t65r 72P86a63v83e85l

9. 7. 2024 14:32

Žaboužrouti mají za národního ptáka kohouta. A tak se klovají, nic zásadního se něděje. Ať si to užijí.

JJ

J63u84r25a 68J90u46r81a73x

9. 7. 2024 14:50

No, EU je především Německo a pak Francie. A my jsme bohužel taky v EU, takže se nás to, co bude ovládat Francii, docela hodně dotýká.

IL

I16v96o 75L15y20č53k44a

9. 7. 2024 14:27

Republika je zachráněna, ale lidé jsou v bruseli. Allah akbar.

KA

K83r37e88i85d62l 61A55.

9. 7. 2024 12:46

Macron je politik dosazený kapitálem, který plní jasné zadání: Do čela země se nesmí dostat nikdo, kdo by ohrozil zájmy bobos. Zatím se mu to daří. Má na to dost peněz a podporu téměř všech médií.

JV

Myslím, že ne. Macron vyběhl s LePen s použitím Levice takovou formou, že je nepredstavitelná jakákoliv jejich spolupráce. Plány levice mohou jakékoliv, ale nedojde k jejich naplnění. Macron je obratný a v perspektivě 2-3 let jednoznačně vyhrál. Ale v delší perspektivě hlavní výsledek jeho manévru bude, že přibude lidí, kteří pochopí, že vytoužeonu změnu jim systémové partaje z principu poskytnout nemohou.

Foto

Premiér podal demisi a prezident ji nepřijal, požádal ho, aby dále vládl a stabilita země zůstala zachovaná. Generální ředitel RN (Le Pen národovci) rezignoval na svou funkci po neúspěchu jeho volební strategie Plán Matignon (sídlo francouzské vlády).

Levice z Nové lidové fronty se již druhý den snaží najít možného kandidáta na premiéra, ale je třeba si uvědomit, že je velmi daleko od nutné absolutní většiny a nebude snadné najít koaliční spojence. Mélenchon má pouze kolem sedmdesáti poslanců a navíc pro hodně Francouzů zosobňuje ještě větší nebezpečí než Le Pen.

Co se patrně stane v nejbližší budoucnosti? 18. července bude první zasedání Národního shromáždění, proběhne volba jeho předsedy a dalších funkcionářů a budou ustavené jednotlivé parlamentní skupiny. Prezident dle jeho slov čeká na tento moment, aby viděl, jakým způsobem se situace pročistí, jestli jednotlivé strany založí vlastní parlamentní skupiny, nebo budou pokračovat coby volební bloky, řekl bych.

A co bude dál? V nejbližší budoucnosti asi nic převratného. Zatím povládne premiér v demisi a prezident podle mne nechá všechny poslance podusit ve vlastní šťávě a bude vyčkávat, až se bloky rozsypou, pokud k tomu nedojde již dříve. Možná pak začne vyjednávání s republikánskou pravicí a částí levice, která je akceptovatelná, uvidíme. Žádný termín na jmenování premiéra mu ústava neukládá, má čas... Lepenovci jsou doposud jako koaliční partner pro ostatní strany neakceptovatelní, což se zcela jasně ukázalo způsobem, kterým zafungovala tzv. republikánská fronta.

VM

MIMO

5kolky a těch v papežskej v Bruseli !

MH

Kde se bere v našich lidech taková arogance a zpupnost, že si dovolují hodnotit Francouze? Nebo je pan Bartoň první po Bohu? První po Bohu je přece zelený mužíček z Ukrajiny!

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz