Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VOLBY: Jak Francouzi vyhnali čerta ďáblem

diskuse (37)

Tak dlouho strašili vládnoucí centristé Emmanuela Macrona krajní pravicí, až se jim podařilo zajisti vítězství krajní levice. Údajně máme oslavovat porážku Marine Le Penové a těšit se na vládu krajní levice.

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová fronta, která může počítat se 188 mandáty. Následuje aliance Spolu prezidenta Emmanuela Macrona se 161 křesly, krajně pravicové Národní sdružení skončilo až třetí a bude mít 142 poslanců, píše Reuters. Premiér Gabriel Attal přislíbil, že v pondělí podá demisi.

Bezprostředně po uzavření volebních místností a zveřejnění odhadů ve 20 hodin se ujal slova Jean-Luc Mélenchon, lídr krajně levicové strany Nepoddajná Francie (LFI), která je nejsilnějším hráčem levicového bloku.Výsledek voleb je podle Mélenchona obrovskou úlevou pro miliony Francouzů. „Levice zachránila republiku,“ prohlásil. Mélenchon žádal odstoupení premiéra Gabriela Attala a jmenování vlády v čele s LFI. Přihlížející v jednu chvíli oslovil jako soudruhy.

Podle některých komentářů se Emmanuelovi Macronovi podařil „skvělý“ tah a je údajně vítězem předčasných voleb, které vyhlásil. Ve francouzských volbách podle prvních odhadů podle mne ( Martin Mařák) vyhrál prezident Macron a sázka na rozpuštění dolní parlamentní komory mu vyšla, jak to tak zatím vypadá. Nenapsal jsem, že vyhráli macronovci, ti patrně ztratili kolem stovky poslanců, ale není doposud vyloučené, že přesto zůstanou nejsilnější stranou v Národním shromáždění. Strana, kterou prezident založil (respektive volební koalice centristů), sice výrazně oslabila, ale podstatné je to, že vedle sebe stojí tři zhruba stejně silné bloky a žádný z nich nedosáhne na absolutní většinu, a tedy nemůže vládnout. Propadák národovců, kteří podle odhadů skončili až třetí, nikdo nečekal. Jestli se potvrdí, bude to největší překvapení druhého kola. Ani Mélenchonova extrémní levice výrazně neuspěla a LFI bude mít, zdá se, méně poslanců než Macronova strana.

To je jeden z názorů zdánlivě rozumných, ale zcela mimo skutečnou realitu. Ve Francii totiž nemusí vláda získat důvěru poslanecké sněmovny, tedy Národního shromáždění, ale může jí být vyslovena nedůvěra a pak musí skončit. Prakticky tak vznikne podle vůdce krajní levice Jeana – Luca Mélenchona nová vláda založená právě na programu krajní levice.

Česká Wikipedie se zatím této relativně nové straně – založena v roce 2016 – příliš nevyjadřuje. La France insoumise (Nepoddaná Francie) je levicová politická strana ve Francii. Byla založena v roce 2016. Strana podporuje například zvyšování mezd, 100% závislost na obnovitelných zdrojích energie do roku 2050 nebo prosazení zákona o odvolatelnosti politiků. Ve volbách do Národního shromáždění 2017 strana získala v prvém kole 11,03 % hlasů, ve druhém 4,86 %. Ve volbách v roce 2022 kandidovala La France insoumise v rámci uskupení NUPES jako hlavní levicová síla, koalice získala 131 poslanců.

To, co wikipedie zdůrazňuje, tj. ochotu této partaje zlikvidovat závislost na neobnovitelných zdrojích energie do roku 2050, by nás však mělo vést k velké ostražitosti. Znamená to zcela jistě, že tato partaj prosazuje teorii globálního oteplování Země způsobené kysličníkem uhličitým, tj. spalováním fosilních paliv. Rok 2050 je sice daleko, ale vůdce této strany může klidně změnit názor a „odstraní“ tuto „závislost“ do pěti let.

Pokud se obrátíme na wikipedii anglickou, dozvíme se toho už podstatně více. Podle Wikipedie hovoří vedení strany o současné Francii jako o „prezidentské monarchii“, v níž má prezident příliš mnoho moci. Rovněž je zajímavé, že strana prosazuje „zrušení výsledků voleb“, pokud se vládnoucí strana odchýlí od svého předvolebního programu (velmi zajímavá idea). Rovněž usiluje o odstoupení Francie z Transatlantického obchodního a investičního partnerství. Velmi zajímavá je rovněž politika zaměřená na vystoupení Francie z NATO. Takže, pokud nebude tento program vláda krajní levice prosazovat, měl by Macron ihned výsledek voleb zrušit a vypsat nové volby!

Stojí proto rozhodně za to vývoj ve Francii velmi pozorně sledovat. Macron ale nevyhrál ani omylem a pro zamezení vlivu Nepoddajné Francie na francouzskou politiku se bude muset spojit s Le Penovci. A co když se tito krajní pravičáci na Macrona vykašlou? Budou nové volby?

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Tajné služby Británie, Spojených států a Jižní Koreje odhalily severokorejskou kyberšpionážní...

Iva Pekárková
25. 7. 2024

Naše Anna pořád nemá bydlení. (Ano, stačily dva týdny, dvě nedělní setkání, a Anna je „naše“. Ptají...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller, ČTK
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

lind Linda Svobodová
25. 7. 2024

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do...

Roman Šitner
25. 7. 2024

„Obří problém“ představuje nový digitální systém stavebního řízení, který od července spustilo...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz