23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

VENEZUELA: Maduro vítězí, země prohrává

K těm volbám neměl nikdo chodit. To byl hlavní apel opozice před nedávným prezidentským kláním ve Venezuele. A pravda je, že ho mnozí vyslechli. Minulou neděli tak k urnám zamířilo sotva 48 procent voličů – a zřejmě ještě mnohem méně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 29.5.2018 19:33

JAK TOHLE JE VŮBEC MOŹNÉ ? VŽDYŤ JE TO ÚPLNĚ OPAČNĚ.

Lidský svět vyrostl a funguje jako spontánní řád a je to jediná možnost jeho existence, tedy existence lidstva. Jen tato řídící struktura, a žádná jiná, mimochodem neosobně organizující ve vesmíru úplně všechno a na každém jeho ˇšutru", umožňuje jednotlivcům a jejich organizacím, včetně národních států, v mírových dobách a za institucionálně garantované svobody a spravedlnosti, sledovat nekonečný počet cílů a účelů jejich jednání tak, aby ostatní mohli dělat totéž a navzájem do sebe přitom nenaráželi. Jiná možnost zajišťující stejné šance neexistuje. Viz nezdar dávných velkoříší, Francie za Napoleona, R-U, Německa za Hitlera, SSSR, ČSSR, Jugoslávie, Číny, KLDR, Kuby a vůbec celé světové socialistické soustavy. Samozřejmě, že totéž čeká Evropskou unii na Lisabonské smlouvě.

Evolučně vyvinutá pravidla spontánního řádu lidského světa tvoří obsah našich myslí a tento fakt nelze změnit, neboť by lidé nebyli schopni okolí vůbec vnímat, přijmout a včlenit se do něho. Jsme tedy jakýmisi supersložitými součástkami obřího organismu pod názvem lidský svět. Kulturní evolucí vyvinutý lidský rozum, který stojí na abstrakci, coby nástroji lidské mysli k uchopení nekonečného množství konkrétního, slouží jen pro adaptaci jednotlivců na situaci, prostředí a budoucí neznámé, tedy právě na spontánní řád lidského světa. Tato vazba je nezměnitelná a ničím nenahraditelná.

K. Janyška 29.5.2018 19:34

Re: JAK TOHLE JE VŮBEC MOŹNÉ ? VŽDYŤ JE TO ÚPLNĚ OPAČNĚ.

Lidé si ale myslí, že tomu tak není. Jakoby ne a ne uvěřit pádu těch, které jsem jmenoval. Celé generace jsou stále ve školách a univerzitách připravovány pro život v organizaci, tedy v jakémsi lidském chovném stádu, kterému mají šéfovat socialističtí pasáci všemožného druhu, v poslední době bohužel, ti nejbohatší. Tady se jasně ukazuje, že štěstí a um podnikatelů nejsou žádným důkazem o jejich vzdělání a nebo dokonce vzděláním samotným.

Lidé jsou tak připravováni pro život v neexistujícím světě. A také se tak po vyškolení chovají a jsou dalším zdrojem zmatení jazyků a šíření nesmyslů o nepravdivé podstatě lidského světa, aniž by chtěli. Relevantního vzdělání stran principů, na kterých skutečně a bez pověr a mýtů vyrostl a stojí lidský svět, se jim prostě nedostalo.

K. Janyška 29.5.2018 19:34

Re: JAK TOHLE JE VŮBEC MOŹNÉ ? VŽDYŤ JE TO ÚPLNĚ OPAČNĚ.

Jak tohle je vůbec možné ? Základní důvody jsou dva.

Zaprve takové vědění, předložené špičkovopu vědou, dokonce je vždy nejvyšším věděním lidstva, je přespříliš složité a nedá se zjednodušit a tedy ani jen tak lehce pochopit. Neprobíhá proto ani předpříprava pro jeho výuku, neboť nejsou ani učitelé.

Za druhé, zavedení tohoto vědění do výuky brání konstruktivističtí racionalisté všech možných druhů, včetně náboženských fanatiků, vyznávajících kult řídící autority. Jsou přesvědčeni, že lidský svět je jimi řízenou organizací. Ať už ústředními výbory nebo božskými záměry.

Kompozitivní teorie, jak se špičková vědecká materie, osvětlující jen a jen na vědecké bázi a bez pověr a mýtů, jak už shora řečeno, lidskou situaci, je totiž doslova naházela do jednoho pytle omylů, pověr a mýtů. A to si ti, ani ti, při své nevzdělanosti nenechali a nenechávají líbit. Dokonce se spojily a založily další společný zločin na lidstvu. Evropskou unii a drží ji společnými silami při životě, jako kdysi komunsté SSSR a další podobní zločinci jiné zločinecké státní útvary.

K. Janyška 29.5.2018 19:34

Re: JAK TOHLE JE VŮBEC MOŹNÉ ? VŽDYŤ JE TO ÚPLNĚ OPAČNĚ.

Jak tohle je vůbec možné ?

Vždyť je to lidstva nedůstojné v 3.tisíciletí. Bohužel také obžalobou jeho zatímní intelektuální nedostatečnosti a nevzdělanosti... Dzp.

M. Pivoda 29.5.2018 21:03

Nepatřičná diskuze pod článkem o Veneuele. Nicméně ...

Nicméně všimně te si, prosím, že lidé věřící v Boha věří také v to, že člověk má svobodnou vůli. Tzn., že vše za člověka nevyřeší nějaký spontánní kosmický řád.

J. Kanioková 29.5.2018 17:53

Když čtu tahle fakta o Venezuele,

vždycky mi naskočí situace u nás po WWII. Lidi volili komouše jak vzteklí. Tak jako dnes Venezuelané. Prostě kdejaký pitomec, ovšem výborný rétor, vždycky oblbne dostatečný počet lidí.. Na tenhle defekt demokracie dojede..

A. Alda 29.5.2018 12:15

Socialismus nefungoval zatím nikdy nikde.

Nemůže tedy fungovat ani ve Venezuele.

Všichni ti zarytí marxisté zapomněli na Marxův požadavek verifikovat teorii praxí.

K. Janyška 29.5.2018 12:45

Re: Socialismus nefungoval zatím nikdy nikde.

Marx byl hloupý kompletně. Myslíme všichni zásadně v teoriích a testujeme je zkušeností a novými poznatky. Není nic praktičtějšího, než platná teorie. Ta Marxova je zcela mylná... Dzp.

M. Pivoda 29.5.2018 13:21

Karel Marx a Karel Janyška

Vůbec zde nepotřebuji posilovat význam Karla Marxe. Nic mu nedlužím. Komunistou (na rozdíl významných českých ekonomů) jsem nikdy nebyl. Ovšem v rámci vědecké přesnosti musím uvést, že Karel Marx, na rozdíl od Karla Janyšky, si dobře uvědomoval význam technologického pokroku pro ekonomiku země. Proto tak precizně zdokumentoval tehdejší rostoucí produktivitu tkalcovských strojů.

Oproti tomu Karel Janyška, v jakémsi svém náboženském vzepětí, vzývá stále spontánní kosmický řád, který nám to zde na zemi všechno spontánně zařídí.

R. Tesařík 29.5.2018 15:14

Re: Karel Marx a Karel Janyška

Co to? produktivitu tkalcovských stavů?

M. Pivoda 29.5.2018 15:24

Pro Richarda Tesaříka

Informační technologie tehdy ještě neexistovaly, vrchol technologického pokroku v ekonomice představovaly tkalcovské stavy v době Karla Marxe.

Snažte se odhadnout, jak se asi lidé budou bavit za 50 let, až si přečtou dnešní diskuze na Neviditelném psovi.

R. Langer 29.5.2018 15:32

Re: Pro Richarda Tesaříka

Stejně jako dnes? Tedy v podstatě stejně jako před 50 lety, jenom bez internetu? Tedy stejně jako před 2000 lety, jenom bez Ježíška? Co si asi myslíte, že se stane?

M. Pivoda 29.5.2018 15:47

Pro Richarda Tesaříka podruhé

Nevím co se stane za 50 let.

Pouze vím, že 50 budoucích let se nerovná 50 minulých let. Dnes žijeme v technologické době a český ekonom Václav Klaus vám to určitě nevysvětlí.

Rozhodující dnešní technologie (pro všechny obory), tj. informační technologie, se totiž vyvíjí exponenciálním tempem. Tj. 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64, 128, 256, 512, 1024, ... Za padesát let tímto tempem změny každé dva roky, bychom se mohli dostat na ... ??? Uff!

L. Novák 29.5.2018 16:15

Re: Pro Richarda Tesaříka podruhé

Hehehe, za totality vyšla jedna docela zajímavá knížka o prognózách budoucnosti, a tam upozorňovali ne jeden zásadní omyl v předpokladu růstu čehokoliv po exponenciální křivce bez (přirozeného) omezení po dosažení určité úrovně. Komentovali to s úsměvem, že kdyby vývoj lidstva skutečně probíhal exponenciálně, po roce 2000 by se už lidstvo do vesmíru začalo šířit světelnou rychlostí...

Přestaňte už blábolit o exponenciálním vývoji, v přírodě vždy nastane na určitém stupni vývoje zastavení růstu, případně i výrazný pokles.

M. Pivoda 29.5.2018 17:37

Pro anonyma 475

Přestaňte mixovat hrušky s jablky a do toho ještě svoji četbu socialistických pohádek z dob mládí.

Já zde hovořím jen o IT odvětví a dobře zdokumentovaném exponenciálním tempu vývoje IT odvětví za posledních 125 let.

Na to, že zde komunikuji se sprostým anonymem, jsem toho řekl až moc.

Pokud by Ondřej Neff měl zájem na zkvalitnění diskuze na své blogu, musel by nejdříve odtajnit diskuzní anonymy. Neff ale diskuzi na svém blogu prý raději vůbec nečte - ze zdravotních důvodů. Ha.

K. Janyška 29.5.2018 19:30

Re: Pro Richarda Tesaříka podruhé

Lidskému světu se budou snažit vládnout jiní lidé, což nejde a stejné proncipy, což je na sto procent... Dzp.

K. Janyška 29.5.2018 19:28

Re: Karel Marx a Karel Janyška

Jste mimo, neva ? Dzp.

M. Pivoda 29.5.2018 14:51

Re: Socialismus nefungoval zatím nikdy nikde.

Alda má pravdu jen v jednom. Socialismus zatím nefungoval nikde, protože neměl a nemá dostatečnou produktivitu. Socialismus nemůže mít patřičnou produktivitu ekonomiky, pokud ji žene přes lidi. A tak tomu doposud bylo. Marx až do dnešní doby nedohlédl, tak ho nechejte, prosím, v klidu spát.

Teprve až dostatečné pokročí technologický vývoj, produktivita ekonomiky nebude už záviset na lidské pracovní síle (určitě ne na té málo kvalifikované). Teprve pak nastane vhodná doba pro udržtelný tzv. technologický socialismus. Ta doba ale ještě nenastala. Budoucnost bude podstatně jiná (tvrdí Ray Kurzweil), nebo alespoň zde existuje potenciál radikální změny umožněné technologickým pokrokem.

Socialismus mohl být zaveden v nízko produktivní Venezuele jen proto, že nečerpala své hlavní příjmy z lidské práce, ale z bohatých ložisek ropy. Ropa, jako zdroj energie, je ale u konce svého životního cyklu (přes dočasná budoucí vzepětí poptávky ale s jasným dlouhodobým trendem). Konec. S končící ropou končí i financování venezuelského socialismu.

Co bude pak následovat v zemi plné emocí? Nevím. Něco o těch latinoamerických emocích vím (pracoval jsem kdysi 9 měsíců na Kubě). Latinoameričané jsou sice více nábožensky založení než Evropa a Amerika, ale zase ne tak moc jako je v USA (na zemědělské produkci založená) náboženská sekta lidí Amish. Lidem Amish na bohatství tohoto světa totiž nezáleží, připravují se zde důsledně na svůj posmrtný život.

Můj odhad budoucnosti: Poteče-li ve Venezuele hodně krve, asi bude muset intervenovat mezinárodní společenství, zejména USA. Mají to v dohledu i v dojezdu.

K. Janyška 29.5.2018 19:31

Re: Socialismus nefungoval zatím nikdy nikde.

Nefungoval, protože nemůže. Spontánní řád ho nedovolí... Dzp.

J. Roškota 29.5.2018 11:32

Švihlíková

nemohu si pomoci, ale vždy, když čtu někde něco o Venezuele, tak se mi vybaví adorace politiky Hugo Chaveze z úst paní doc. Švihlíkové. (http://www.rozhlas.cz/dvojka/jaktovidi/_zprava/jak-to-vidi-ilona-svihlikova-19-brezna--1188584)

Strašně rád bych se jí zeptal jestli by na svém postoji k Bolívarské ravoluci po těch pěti letech přeci jen něco nezměnila.

J. Kanioková 29.5.2018 17:46

fanatická levičanda

M. Pivoda 29.5.2018 10:24

Maduro vítězí? Ha. Je to horší, než Pyrhovo vítězství.

Venezuela prohrála svou budoucnost už před desetiletími. Její vůdcové tehdy vycházeli z chybného předpokladu, totiž, z předpokladu o věčném trvání světové potřeby ropy, které je ve Venezuele požehnaně.

Vhledy do budoucnosti existovaly již v 70. letech, ale byly ignorovány. Koncem 70 let jsem četl knihu o informačních technologiích, které napsal James Martin. Autor náhle udělal odbočku od technologického tématu své knihy a doporučil strategii postupného přechodu od ropy na informační technologie pro zemi Irán, dříve než ta země vyčerpá svou ropu. (Připomenu, že tehdy v Iránu vládl Šáh Rezaté Pohlaví).

Saudská Arabie už nezbytnost přechodu pochopila a má čas se technologicky přeorientovat, díky svým bohatým penežním zásobám z doby, kdy nafta byla ve světě ceněna. Venezuela ale nemá šanci. Primárním problémem Venezuely není místní socialismus, který jen konzervuje stávající společensko-ekonomická stav (a postoj "maňana por la maňana". Primárním problémem Venezuely je konec nadvlády ropy ve světě a zanedbané stádium plánovitého přechodu na jiný zdroj příjmů (což se odehrálo v době, kdy ve Venezuele vládl kapitalismus, nikoliv socialismus).

L. Novák 29.5.2018 16:18

Re: Maduro vítězí? Ha. Je to horší, než Pyrhovo vítězství.

Plácáte nesmysly. Do bídy a chudoby žene Venezuelu socialistický hospodářský systém a velmi neefektivní využívání zdrojů. Bez ohledu na to, zda mají nebo nemají ropu.

M. Pivoda 29.5.2018 17:40

Anonym L. Novák 475

A díky své ropě zlenivěli ještě více.

Už jste někdy byl v Latinské Americe, český Pepiku?

J. Novák 29.5.2018 10:19

Venezuela...

... je jen jedním z testů, zda jsou současní lidé schopni se ještě o sebe postarat, nebo zda si prostě jen lehnou a umřou. A ukazuje se, že ani to, co se ve Venezuele děje lidi nedonutí k (té politiky vytoužené) občanské válce, takže tam se bude muset ještě hodně přitvrdit a v bohatších zemích se to nejspíš nepovede nikdy.

V Evropě se původní obyvatelé (rádi a šťastně) stanou otroky mohamedánů, v USA budou mít do dvaceti let běloši v dopravních prostředcích vyhrazena místa k stání a černochům, bydlícím v jejich původních domech budou říkat "ano, pane", "ne, pane" a "hned to bude, pane".

Rusko, Dálný východ a Japonsko to budou se zadostiučiněním sledovat.

Č. Berka 29.5.2018 9:55

Venezuela byla bohatá země

Venezuela byla velmi "bohatá" země, to je pravda..ale v roce 1970. Letům 1988 až 1998 se říká druhá ztracená dekáda..např. v roce 1988 byla inflace 29,5 %, v roce 1998 to bylo 35,8 %. V roce 1988 bylo pod hranicí chudoby 46 % lidí, v roce 1998 68 % obyvatel. V roce 1988 ten, kdo chodil 12 let do školy měl 2,4% pravděpodobnost být chudý, v roce 1998 už to bylo 18,5 % těchto lidí...Reálná mzda klesla od roku 1988 do r. 1998 z 2 900 bolivarů na 1 100 bolivarů. Proto vyhrál Chavez volby v prosinci 1998 a získal 93 % míst v ústavodárném shromáždění. Začaly sociální proggramy a boj s negramotností...země je ale závislá v potravinách na dovozu a subvencovaných cenách...pak spadly ceny ropy, která tvoří 95 % příjmů státu na polovinu. A to je katastrofa pro jakoukoli vládu, bez ohledu na politiku. https://revista.drclas.harvard.edu/book/venezuela-1980s-1990s-and-beyond

R. Langer 29.5.2018 10:24

Re: Venezuela byla bohatá země

Tak tak, a mohou za to jistě váleční štváči z USA. :-D

Č. Berka 29.5.2018 10:48

Re: Venezuela byla bohatá země

no, Trumpova politika proti Iránu může paradoxně Venezuele pomoci, když zvedne ceny ropy...

R. Langer 29.5.2018 15:33

Re: Venezuela byla bohatá země

Však také Trump je obzvláště záludný válečný štváč! :-D

M. Prokop 29.5.2018 9:26

Socialismus dopadne všude stejně.

Otázka je jen, kolik životů to stojí či bude stát.