25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VELKÁ BRITÁNIE: V pasti brexitu

Brusel s námi nevyjednává s dobrými úmysly prohlásil nedávno britský premiér Boris Johnson a opravdu už celý rok od ledna, kdy Spojené království vystoupilo z Evropské unie, se tahanice o podmínkách vzájemného soužití a obchodu ani po devíti kolech o píď nehnuly, ba ani poslední summit EU v říjnu se nijak nevyjádřil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 2.11.2020 8:01

Do pasti brexitu se dostává EU. Sebevědomí a arogance jí mizí, začíná tahat za kratší konec. Pokud se ukáže, že Británie brexit přežívá, že se tragické scénáře nenaplňuji a EU upadá více, pak autorita Bruselu dále poklesne. A to bude hodně dobře.

P. Milan 2.11.2020 8:00

EUnie tvrdí ledacos, co nedělá. Třeba vzývaný pojem subsidiarity v praxi vůbec nefunguje.

S. Sidlichovsky 2.11.2020 6:53

Smlouva o rozvodu(Withdrawal Agreeement) zavazovala obě strany k jednání v dobré víře/dobrém úmyslu. To se nikdy ze strany EU nerealizovalo - v souladu s krédem Barniera -"že svůj úkol bude pokládat za splněný, poku se mu podaří stanovit pro UK podmínky tak tvrdé, že raději zůstanou". Inu, sehal.

Přestože všechny regiulace UK a EU jsou v současnosti identické, pak UK nebyla po dlozhou dobu zařazena mezi země, odkud je možné do EU dovážet potraviny, ačkoliv tento status má leckdo. (nevím, jesrli už UK ten status má) Znamená to tedy, že extremistická interpretac smůouvy o rozvodu může vést k zákazu exportu potravin do Severního Irska. Všechny podmínky k použití článku 62 Vídeňské smluvy o mezinárodních smlouvách (1969) jsou tak splněny.On už říkal Selmayr ́šéf všech úedníků EU za Junckera - že Británie za Brexit zaplaté ztrátou Severního IrskaDokonce i zdejší Britobijci musí uznat , že to Macron poněkud přehnal. Trvat na tom , že Británie zůstane nadále vězeň Common fishering policy a umožní tak exploataci svých přírodních zdrojů volným přístupem EU rybářů do britských vod. I Němci z toho neo-imperiálního přístupu Macrona poněkud znervóznili. Tak Handelsbatt se podivuje nad tém, že frncouzšttí rybáři mají nárok na 84 % úlovků v Cornwallu, zatímco Britům je povoleno pouze 9 %. Handelsblatt se podivuje i nad tím, že evropsští rybáři mohou přistupovat do vzdálenossti 6 nám. mil od britského pobřeží, zatímco Britové musí dodržovat 12 mil Pí Merkel minulý týden řekla , že rybářská dohoda mezi UK a Norskem je důkazem konstruktivního přstiupu Britů. Ale od zdejších britobijců nikdy neuslyšíte prio by měli EU rybáři měli mít přístup do brritských vod jako za CFP- Ti končí výkřiky jako "EU First" nebo British kauni", viďte p. Schořík. .

S. Sidlichovsky 2.11.2020 6:43

To co se tu píše o Evropském soudu, žádný Evropský soud není, ale jde o Soudní Dvůr EU. Tato parodie na soud nemůže být ve vztahu EU-UK arbitrem ničeho.

Ještě v roce 2017 . Barnier smlouvu ála CETA (smlouva s Kanadou). Britům nabízel. Nakreslil jakousi pyramidu, na jejím spodku byla CETA jako nejhorší varianta pro Brity. Když na to Britové kývli, tak tu nabídku stáhl.

Nevím koho p. Tomský nazývá vládními ekonomy - Rishi Sunak, Roger Bootle, Lim Halligan mají mnohem optimistější odhady dopadu Brexitu. Ale je pravda, že na ministerstvu financí je parta (už od doby Osborna), která věští apokalypsu pro UK už od doby referenda. Nic se nikdy z jejich předpovědí nevyplnilo.

Požadavek EU na exploataci britských přírodních zdrojů je vskutku unikátní. To žádná jiná obchodní smlouva neobsahuje. Ostatně i zde už Britové přišli s kompromisním návrhem - 3lete přechodové období, v němž by postupně klesaly kvóty ryb přidělené EU. I to bylo Macronovi málo,

Těch zmíněných 95 miliard deficitu je ve zbožové výměně. Trošku to koriguje přebytek UK ve službách

A v oblasti státní pomoci hospodářským subjektům má UK zlomek toho, co dělqjí Němci a Francouzi.

R. Langer 2.11.2020 5:34

Jo ono je jich méně, jo? ;-D

J. Vobr 2.11.2020 5:08

ENGLISH CHANNEL !!! NO BRITISH !!!

Na to bacha ;-O;-O;-O

V. Braun 2.11.2020 2:36

Jaké bariéry máte na mysli? Něco jiného než celní předpisy (celní unie) a kvalitativní požadavky na výrobky a služby (pravidla jednotného trhu)?

Regulace jsou součástí trhu a existují všude ve světě. Výhoda jednotného trhu je právě v tom, že regulace jsou jednotné, a celkem jich je tedy méně a také stačí jen jednou prokázat, že je výrobek plní.

K. Machala 2.11.2020 2:04

Zruseni obchodnich barier bez podminek vsak EU nechce. To je prece mozne i bez celni unie ci spolecneho trhu svazaneho vse zdrazujicimi regulacemi. Pro nas je vyhodny i volny obchod s Britanii bez techto podminek. Mozna bychom pak museli to silene mnozstvi regulaci zredukovat a to by bylo moc dobre, v krizi o to vic.

V. Braun 2.11.2020 1:16

Pane Tomský, Unie stále tvrdí, že zrušení obchodních bariér je dobrá věc, to Británie vyloučila celní unii a nechce být součástí jednotného trhu.