27.9.2020 | Svátek má Jonáš


VELKÁ BRITÁNIE: Pochybnosti voličů narůstají

9.12.2019

Konečně! Už v pátek třináctého budeme znát vítěze a poražené.

Síla britské předvolební kampaně proto dosahuje vrcholu a stranám na lákání voličů na modré z nebe zbývá necelý týden.

Podle průzkumů začali konzervativci po teroristickém útoku a během schůzky NATO ztrácet 12procentní náskok, takže se vrací nejistota a ve Skotsku posilují nacionalisté se 44 %. Jak však také víme, průzkumy minule zcela zklamaly.

Voličům prý navíc začíná docházet, že sliby stran nejsou splnitelné, a proklamované desítky miliard liber na zdravotnictví, policii, školství a vylepšení životní úrovně vyvolávají otázky, kdo to zaplatí. Méně „pamlsků“ slibující liberální demokraté, tvrdící, že brexit zruší a ušetřených 50 miliard vrátí obyvatelstvu, prosté voliče málo přitahují, přes charisma vůdkyně Jo Swinsonové.

Johnson však stále odmítá rozhovor se známým novinářem Neilem, který po sžíravých televizních interview se všemi vůdci stran vyzval premiéra, aby se dál nevyhýbal přezkoumání pravdivosti svých tvrzení. Že ještě před Vánoci nechá sněmovnu schválit brexit, v únoru přijde s novým rozpočtem snižujícím daně a během roku hladce dojedná obchodní dohody s EU i s Amerikou.

Nechá prý také za 34 miliardy postavit 20 nových nemocnic a zajistí 50 tisíc nových zdravotních sester. Musel by však přes „zastavení imigrace“ čtvrtinu z toho „importovat“ z EU a zabránit odchodu třetiny z profese. A těch nemocnic je jen šest a už se staví a oněch 20 tisíc nových policistů jen vrátí stavy před vládní škrty.

Johnsona ale jistě potěšilo čtvrteční prohlášení čtyř europoslanců strany Brexit – včetně sestry euroskeptika Reese-Mogga –, že vystupují ze strany a přidávají se ke konzervativcům. Prý proto, že jedině Johnson zaručuje provedení brexitu a farageovci jej oslabují. Nepotěšil jej však asi expremiér Major, nabádající voliče k podpoře konzervativci vyloučených nezávislých.

Ohledně labouristů, Corbyn zůstává nejméně populárním u voličů, nejen kvůli svému trockismu, ale i proto, že slibované „zefektivnění“ znovuznárodněním železnic, pošt, elektřiny, vody a širokopásmového internetu údajně nepřesvědčuje, protože tohle už mnozí zažili. Náklady přes 80 miliard liber ročně prý pokryje zvýšení daně podnikům a další pětiprocentní zvýšení daní nejbohatším.

Program odsoudila jako neufinancovatelný zpráva Institutu rozpočtových studií a Corbyna mezitím osobně zasáhlo i nejnovější svědectví 70 stranických pracovníků, že znevažoval stížnosti ohledně antisemitismu.

Není tedy vůbec divu, že mnoho tradičních voličů nehodlá stranu volit, dokud Corbyn neodejde ze scény. Jeden z militantních odborových vůdců musel dokonce přispěchat s varováním, že by Corbyn kvůli možným koalicím neměl po případné prohře labouristů být ihned sesazen, ale že by se mělo počkat, jak se věci vyvinou. Ano, láry fáry.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusTestování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje
Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje

Kaše Nutrilon Pronutra® jsou unikátní svým obsahem směsi prebiotik GOS/FOS. Díky kvalitním obilovinám jsou navíc přirozeným zdrojem energie,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.