25.9.2023 | Svátek má Zlata


VELKÁ BRITÁNIE: Obavy o zdraví královny

8.11.2021

Zdravotní problémy hlav států ohrožují chod příslušných zemí. Nejen republik s voleným vedením, kde prezident musí být schopen vykonávat úřad, ale i monarchií, i když dnes už konstitučních a s velmi omezenými pravomocemi monarchů.

V Británii to šlo s královskými pravomocemi z kopce už od roku 1215, kdy si šlechta vynutila Magnu chartu, tedy listinu práv. Vedlo to k ustavení parlamentu, který dodnes rozhoduje a monarcha tam jen občas přečte legislativní program vlády ve Sněmovně lordů.

Přesto v posledních týdnech značně vzrostly obavy o zdraví dnes už pětadevadesátileté královny Alžběty II., která je velmi oblíbená. Je také považována za symbolický most přes generace od druhé světové války, kdy řídila vojenský džíp, a i já těžko zapomenu na setkání s ní.

Nyní se nejdříve objevila začátkem měsíce s hůlkou na vzpomínce na bitvu o Británii ve Westminsterském opatství – to by ještě vzhledem k věku nebylo tak neobvyklé.

Pak ovšem přišla zpráva, že lékaři zakázali panovnici alkohol a nařídili jí více odpočívat. Musí být navíc během oficiálních pracovních cest provázena dalším členem rodiny. S tím alkoholem se ovšem traduje, že královnina matka, která se v plném zdraví dožila 103 let, měla ve zvyku napít se na zdraví oblíbeného ginu.

Královna se ještě zúčastnila recepce pro významné podnikatele před glasgowským summitem COP26 o nutnosti celosvětového snížení škodlivých emisí, který sleduje a podporuje.

Pak panovnice na naléhání lékařů zrušila dvoudenní návštěvu Severního Irska a byla převezena do nemocnice Krále Edwarda VII. v centru Londýna na „předběžné vyšetření“. Zůstala tam ovšem pouze na jednu noc a na druhý den už ve windsorském hradu údajně zkoumala obsah červeného kufříku s každodenními vládními depešemi.

I když totiž Alžběta II. vládě do řemesla nemluví, má právo být informována o jejích krocích. Ve stejný den poslala zdravici organizaci udílející ceny aktivním starým lidem a odmítla nominaci, protože prý se ještě nekvalifikovala a „člověk je jen tak starý, jak se cítí“.

Už se nakonec zdálo, že královna je v pořádku, ale uprostřed uplynulého týdne přišlo oznámení, že se nezúčastní onoho glasgowského ekologického summitu COP26 – to dál ohrozilo prestiž setkání i britské vlády po odmítnutí účasti prezidenty Ruska a Číny, tedy největšími znečišťovateli ovzduší, a několika dalšími šéfy států a vlád.

Panovnice ještě ve středu přijala premiéra Borise Johnsona na pravidelné audienci a ve čtvrtek udělila přes internet Královninu zlatou medaili básníku Davidu Constantinovi, i když poněkud obtížně hovořila. Mezitím ale přišla podivná poplašná zpráva o výzvě, aby se princ Harry vrátil do Anglie. Takže pozor!

Při už zmíněné dlouhověkosti královské rodiny ale může být vše v pořádku. Jinak se znovu objeví spekulace ohledně nástupnictví prince Charlese, jeho možné následné abdikace ve prospěch prince Williama a podobně. Doufejme raději s Brity, že královna Alžběta II. zde ještě nějaký čas pobude...

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus