19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

VELKÁ BRITÁNIE: Nejde pouze o libru

Skotsko pracuje na variantách samostatné ekonomiky. Nacionalisté sázejí na ropu, libru si chtějí ponechat. Londýn upozorňuje, že to nebude tak jednoduché.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 21.5.2013 10:53

Nebylo by to jednoduché

A to nejenom proto, že "separatisté" by museli přesvědčit většinu spoluobčanů. Po oddělení Skotska by skončil transfer peněz sloužící např. k dotování tamních OZE, což je položka srovnatelná s eventuálními zisky z těžby ropy a plynu, u nichž navíc není jisté, nakolik by Skotsko obhájilo svá práva na těžbu z mořského dna a jaká část této těžby by se stala kořistí "nadnárodních" společností.

http://www.ceskapozice.cz/byznys/energetika/nezavisle-skotsko-jako-ropna-velmoc-riskantni-sazka

P. Sulc 20.5.2013 2:29

Re: Bohuzel, tato tendence malych narodu stale pokracuje,

Zase to pletete !  Ja nenapsal to jedno S. Tehda se jeste nepsalo, to prislo az pozdeji.

M. Prokop 19.5.2013 22:38

Re: Bohuzel, tato tendence malych narodu stale pokracuje,

Uniklo vám toho i více, jste celý nějak mimo.

Však píču, že i ČSR.

M. Prokop 19.5.2013 22:35

Re: Stát, který hájí neůspěšně ozbrojenou silou celistvost svého ůzemí se múže rozpadnout, stát, který, ktderý má zabudovány mechanizmy na dobrovolný rozpad, se dříve nebo později rozpadnout musí.

Úpal nebo pád na hlavu?

P. Sulc 19.5.2013 14:42

Re: Bohuzel, tato tendence malych narodu stale pokracuje,

Ano, troubo. Jit do cizi zeme, mezi lidi, jejichz jazyk neznam, nebudu mit kde bydlet a presto se tam unejak nutno uzivit, to chce kuraz, kterou Cechackove moc nemaji. Ze 7 mili. Madarska v 56 roce odesloasi 180 000 lidi, z dvakrate tak velke CSR nikoliv 360, ale jen 60 tisic. Radeji zustali doma, slouhovat soudruhum,

P. Zeman 19.5.2013 13:56

Re: Bohuzel, tato tendence malych narodu stale pokracuje,

Jasně. Proto je třeba statečně zdrhnout, že Sulci? ;-)

P. Brodský 19.5.2013 2:35

Re: Stát, který hájí neůspěšně ozbrojenou silou celistvost svého ůzemí se múže rozpadnout, stát, který, ktderý má zabudovány mechanizmy na dobrovolný rozpad, se dříve nebo později rozpadnout musí.

A z takové situace by mohli mít radost pouze přívrženci p.Prokopa a pí Kaniokové.

P. Brodský 19.5.2013 2:30

Stát, který hájí neůspěšně ozbrojenou silou celistvost svého ůzemí se múže rozpadnout, stát, který, ktderý má zabudovány mechanizmy na dobrovolný rozpad, se dříve nebo později rozpadnout musí.

To se týká i Kanady. Jediný způsob, jak zabránit kaniokizaci Kanady a Evropské unie je jejich vstup do USA, které již prokázaly, že celistvost svého ůzemí proti vnitřnímu nepříteli dokážou bránit. K tomu je ale zapotřebí, aby se čelní evropští politici vymanili ze zhoubného vlivu sebevražedné rakouské makroekonomické školy.Pokud k tomu nedojde, bude EU i nadále jenom závažím na noze každého, kdo by se odhodlal se s ní spojit.

P. Sulc 18.5.2013 21:43

Re: Bohuzel, tato tendence malych narodu stale pokracuje,

Hlavne ze statecna CSR se nenechala rozbit v 38 a 48. A je dobre, ze ten bodry cesky lid si ted vladne lepe, jak rikate..Dokonce lepe nez kdykoliv predtim, ze? Nebo ze ne, ze by mu bylo zase vladnuto odnekud?.O kterempak narodu se rikalo, ze si neumi zam vladnout, ze posloucha jenom bic, nevite nahodou, me to nejak unikllo.

M. Prokop 18.5.2013 21:06

Re: Bohuzel, tato tendence malych narodu stale pokracuje,

Žádná slušně fungující říše se ani nerozbije, ani rozbít nenechá.

Pokud ovšem funguje mizerně (RU, SSSR, SFRJ, ČSSR, EU), případně ještě prosere válku (RU), nelze se jejímu osudu divit . "Nárůdky" si chtějí vládnout samy, hlavně proto, aby si mohly vládnout lépe.

M. Prokop 18.5.2013 17:48

Re: Samostané Skotsko je jistě představitelné.

Dokud budou mít v Ulsteru převahu protestanti, žádné oddělování nepřichází v úvahu.

Převládnou-li katolíci, pak jsou k Irsku bez ohledu na dění ve Skotsku.

To je jiná tahanice, než skotská touha po samostatnosti.

P. Vandas 18.5.2013 16:41

Samostané Skotsko je jistě představitelné.

Avšak pokud by k oddělení došlo, tak by pravděpodobně následovalo i Severní Irsko. Co potom? Wales?

J. Kanioková 18.5.2013 15:31

Uff..... když to tak je, nemůže...

J. Kanioková 18.5.2013 15:29

Ano, a to platí i u EU.. když to tak není, nemůže to nikdy dobře fungovat...

Když se do EU lákalo,  toto se tutlalo. A po oponentech se plivalo.. 

J. Kanioková 18.5.2013 15:24

Ano, je to logické...

Také v životě člověka je nejdřív prioritou zájem můj a mé nejbližší rodiny.  Pak teprve zájem vzdálenější rodiny a pak teprve... I slušnost, natož altruismus má své meze.. Odsud, potud...

J. Kanioková 18.5.2013 15:17

Jistě že nejde jen o libru,

jde hodně o pocitologii. Tak jako Slováci měli stále pocit, že vztah mezi námi není rovnoprávný.  Nejen lidská mytologie si umí opečovávat své křivdy, byť i ty domnělé. Všechno v životě je o vztazích..

Zase jde hlavně o ekonomiku. Daří-li se celku výborně, tak tyto "křivdy" bývají "zapomínány", zapadají někam do spodních šuflíků. V horších časech se ale noří ze zapomnění a je zle, racionalita jde stranou. A V.B. se opravdu docela přestává dařit...  Sice nejen tam, ale i naše věčné kverulanty vůči svým domácím politikům to moc nezajímá

UK - mzdy klesly do března - http://jdem.cz/23nm8

UK - klesá dolů z mezinárodní ligy pohody - http://jdem.cz/23nn9

J. Vyhnalík 18.5.2013 14:11

Re: Máte samozřejmě pravdu, vždyť i při rozdělení

Koruna oslabovala před rozdělením. Mezi Klausovy zásluhy patří i to, že na společnou měnu nepřistoupil a ještě před rozdělením státu se tiskly první národní peníze (české i slovenské) v zahraničí, aby se zabránilo domácí panice.

P. Vaňura 18.5.2013 14:03

Máte samozřejmě pravdu, vždyť i při rozdělení

Československa mnoho lidí (neříkám ekonomů, nevím to přesně) tvrdila, že měnovou unii bude možné zachovat. ALE ihned po rozdělení ČSFR se začala československá koruna silně propadat, protože trh očekával, že dojde k masivnímu tištění bankovek a inflaci. Přesně jako tomu bylo v bývalé Jugoslávii krátce před jejím rozpadem, kde se některé ze svazových republik pokoušely parazitovat na odtatních devalvací společné měny pomocí tisku inflačních bankovek.

Toto je ostatně i problém EU, i když v trochu jiné rovině, tam k prudké inflaci nedochází ale zase se dostávají do problémů státy,zvyklé "řešit" státní dluhy tiskem inflečních peněz.

J. Chaloupka 18.5.2013 10:47

Klasická ukázka hájení národních zájmů, bez ohledu na Evropu.

To jen nám vnucují představu, že co Skot, Angličan, Francouz, Němec, Řek ...., to Evropan. Zapomeňme na to, že jsme Češi a máme české zájmy. Teď se třeba bojuje o evropský patent. Ten by nám přišel pěkně draho. Nenechme se proboha zblbnout úředníky, žijícími z našich peněz. Každý v Evropě bojuje jen ZA SVÉ ZÁJMY. BOJUJME ZA TY SVÉ TAKÉ!!!

M. Kosejk 18.5.2013 9:37

zvláštní

Zvláštní je, že jsem nikdy ze Skotů neměl pocit, že by si většinově skutečně přáli odtržení od G.B. Skotové jsou sice hrdí Skotové (např. i od cizince těžko vydýchávají tvrzení, že Ben Nevis  je nejvyšší hora Anglie :))), ale skutečně separatistické názory jsem moc nezaznamenal. A nějak se mi nechce věřit, že by se to během pouhých pár let tak změnilo, aby oddělení od G.B. prošlo.

J. Vyhnalík 18.5.2013 1:50

Když rozvod, tak rozvod

Představa společné měny a vlastní ekonomické a daňové politiky je prostě nesmysl. Pokud se Skotové chtějí osamostatnit tak musejí počítat s tím, že to bude se vším všudy.

P. Sulc 18.5.2013 1:47

Bohuzel, tato tendence malych narodu stale pokracuje,

zcela podle prislovy o vykalu a smradu.Narudky maji za to, ze kdyz si budou ''''vladnout sami'''', ze zacnou poletovat peceni holoubci vzduchem. Takto se rozbila 400 leta , slusne fungujici rise, aby ti, co si ted vladli sami, sli za 20 let do kytek a ani za dalsich 70 let ne a ne se vzpamatovat.A perspektiva nevypada dobre, jen zlodeji se vymeni, ''''skatule skatule hejbejte se''''. .Je smutne videt upadek Britanie, kdysi velmoci, piliri svobody a demokracie, coz uz davno neni, ani jedno, ani druhe.

V. Plocek 18.5.2013 1:13

Nejde pouze o libru

Opět klasický případ, kdy se národ cítí utiskovaný, přestože je velká část jeho chodu financovaná utiskovatelem. Známe např. z Korsiky, která by bez Francie dávno byla v rozkladu nebo někde na periferii Evropy a konečně i Slovenska, které od 50 let budovalo vše (od bydlení, přes továrny až po silnice) za české peníze a následně potřebovalo samostatnost (čímž to neodsuzuji, ale konstatuji).  Bohužel na rozdíl od Francie my ani Anglie nejsou natolik silní, aby dokázali politiky nebo občany, kteří proti vůli většiny neustále vyvolávají tyto konflikty odeslat "do autu". Dále je na řadě Belgie a možná i Italie a Španělsko . Uvidíme.   

M. Prokop 18.5.2013 0:20

Re: Iracionální pakárna.

Pokud si Skotové chtějí naskočit na € Titanic, dobře jim tak.

M. Prokop 18.5.2013 0:19

Iracionální pakárna.