Úterý 15. října 2024, svátek má Tereza
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VELKÁ BRITÁNIE: Královská svatba

Událost s obrovským přesahem pro Evropu

William a Kate připomněli s úctou historii založenou na křesťanských hodnotách, odhodlanost a táhnutí za jeden provaz lidí v ulicích, ale i sílu tradic rodinných svazků a národní hrdost, kterou by europeisté rádi vymazali z paměti lidí.

V podstatné části historie lidstva hrála Británie vždy první ligu a tato pozice už jí zůstane – jazyk jejích obyvatel se stal hlavním jazykem celého světa. Hodně lidí jí nemůže zapomenout její dřívější kolonizační období, jenže jen málokdo z nich dokáže přijmout a unést také fakt, že v drtivé většině ty země pod její správou kvetly, rozvíjely se a byly stabilní. Jen ve výjimečných případech po jejím odchodu tyto země neklesly a nezačaly se zmítat v ekonomických problémech nebo dokonce v občanských či kmenových válkách. Dodnes má Británie skrze Commonwealth (plným názvem Commonwealth of Nations) nezanedbatelný vliv na celkem 54 států světa, což je více než čtvrtina všech států na Zemi. V Commonwealthu žije cca 1,8 miliardy obyvatel, tedy přibližně třetina všech lidí planety. Británie sama je pak pátou největší ekonomikou světa. Kdybychom do toho započítali i Commonwealth, stala by se pravděpodobně ekonomikou první.

Málokdo z žijících lidí na světě má tolik zkušeností s národní i světovou politikou jako současná královna Alžběta II. Za dobu jejího panování se v premiérském křesle vystřídali Winston Churchill, Anthony Eden, Harold Macmillan, Harold Wilson, Edward Heath, James Callaghan, Margaret Thatcher, John Major, Tony Blair, Gordon Brown a David Cameron. A to už je nějaký seznam osobností, které musely sladit své kroky s královnou. Přestože královská rodina oficiálně na politiku vliv nemá, zásadní rozhodnutí se bez souhlasného vědomí královny udály jen těžko. Dost možná právě proto je Británie tak pevná a nepodléhá tlakům různých trendových změn v Evropě.

Británie je obecně považována, přes své monarchistické zřízení, za jednu z kolébek novodobé demokracie. Přesto, že i na ni doléhají tlaky kvůli unifikaci Evropy a tím i ztráty či oslabení osobní odpovědnosti politiků, dodnes se ostatním státům a jejich politické reprezentaci může o tam uplatňovaných postupech při osobním selhání politiků jen zdát. Namátkou vybírám důsledky ze zneužívání poslaneckých náhrad, kterého se dopustili poslanci vládních labouristů Elliot Morley, David Chaytor a Jim Devine a člen Sněmovny lordů z řad konzervativců Paul White nebo lord Hanningfield. David Chaytor byl jako první v lednu letošního roku odsouzen k 18 měsícům natvrdo. Kvůli zneužívání poslaneckých náhrad a následné reakci Britů muselo 392 bývalých i současných členů obou komor parlamentu státní pokladně vrátit celkem 1,12 miliónu liber. Dokážete si toto představit jinde v evropských státech nebo u nás? Samostatnou kapitolou je také například jmenování soudců. Nejprve musí mít praxi v advokacii minimálně sedm až deset let - přesto jsou zpravidla jmenováni až po dvacetileté praxi v oboru práva, a stávají se tak soudci v polovině či na konci své odborné kariéry, kdy jsou existenčně zajištěni a úcta k jejich jménu (a většinou i rodině), kterou nehodlají ztratit, je vnímána jako největší záruka spravedlivého rozhodování.

Ale vraťme se ke svatbě Williama a Kate. Ano, byla zajisté i okázalá a pompézní, nicméně byla to primárně záležitost Britů. Nikdo z nás na ni nemusel dát jedinou korunu, jediné euro. Milion Britů ji vítalo podél trasy svatebčanů a další statisíce v ulicích města u velkoplošných obrazovek. Tu národní atmosféru, která dokázala stmelit i jindy protichůdné názory na společenské dění, bych přirovnal v našich podmínkách například k návratu zlatých hokejistů z Nagana. Z tohoto pohledu je každá taková příležitost více než vítána. Samotné spojení královské a nekrálovské krve pak považuji, jakkoli to nebylo prvoplánové a vzniklo přirozeným seznámením obou na škole, za vedlejší, ale žádoucí efekt pro současné Brity - nic není nemožné a členové královské rodiny jsou prostě také jen lidé.

Přeji oběma, ať jim to vyjde. Kvůli nim, kvůli Britům, kvůli Británii, ale i kvůli tomu všemu, co se v dnešní době děje na starém kontinentu. Národní hrdost a síla tradic vycházející z dosavadní historie, stejně jako pozitivní osobní vzory, které nám Britové předvedli v plné parádě, jsou přesně tím, co současná společnost, jejíž někteří členové na podobné termíny kašlou a zesměšňují je, potřebuje ze všeho nejvíc.

P.S. Kéž by se tato událost stala pro Brity také pomyslným bodem zlomu v otázce islámu, který má nakročeno k tomu, aby vše výše uvedené v Británii pohřbil.

Autor je zakládající člen Strany svobodných občanů

Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora

Aston Ondřej Neff
15. 10. 2024

Jiří Čunek oznámil, že bude opět usilovat o předsednické křeslo v lidové straně.

Milan Smutný
15. 10. 2024

Německá vláda oficiálně připustila, že německá ekonomika se v roce 2024 bude zmenšovat druhý rok po...

Jan Bartoň
15. 10. 2024

Ještě před několika dekádami by si nikdo netvrdil, že lidstvo může za hurikány a povodně.

Jiří Chýla
15. 10. 2024

Peníze nejsou to nejdůležitější, tím je celková změna řízení a fungování našich vysokých škol.

Tomáš Zdechovský
15. 10. 2024

Kreml dokáže využít opravdu jakýkoli možný způsob, který může oslabit Evropu zevnitř.

Aston Ondřej Neff
14. 10. 2024

Nově zvolený kapitán SOCDEM, už po pás ve vodě, seká širočinou ještě větší díru do dna.

Aston Ondřej Neff
12. 10. 2024

Tři roky odvál čas a blíží se další rok voleb. Nezdá se, že by se Pánbůh tentokrát někam chystal.

Daniel Vávra
12. 10. 2024

Hurikán Milton na Floridě snad zeslábl a to nejhorší mají tamní obyvatelé za sebou.

Daniel Vávra
14. 10. 2024

Hancock je něco jako Daniken, který ovšem není bulvární demagogický grafoman, ale svoje teorie se...

Benjamin Kuras
12. 10. 2024

Studium kritické bělosti či zákaz sexu s cílem. Nejabsurdnější zprávy léta dle Benjamina Kurase.

Martin Zvěřina
15. 10. 2024

Co je výsledkem rošády, kterou někteří exaltovaně nazývali „vládní krizí“? Upřímně řečeno nic....

Miloslav Novák
14. 10. 2024

Z poslední příčky během tří zápasů na první. Čeští fotbalisté jsou v čele své skupiny v Lize...

ČTK, Lidovky.cz
14. 10. 2024

Pražští policisté večer zasáhli proti muži podezřelému z přepadení trafiky, který se ohrožoval...

Ondřej Neff
14. 10. 2024

Tři týdny nás dělí od prezidentských voleb ve Spojených státech. Uvidíme, kterou cestou se vydá...

ert Oldřich Mánert
14. 10. 2024

Přes rok trvající boj izraelské armády s teroristy z Hamásu má až desetitisíce civilních obětí....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz