VELKÁ BRITÁNIE: Když Žid vyhazuje Žida
O pikantní situaci, která nastala v souvislosti s návštěvou bývalého izraelského ministra a dnes jednoho z izraelských opozičních představitelů Bezalela Smotriče ve Velké Británii informoval 9. února web listu The Jerusalem Post.
V článku „Top British Jewry group tells Smotrich to leave Europe, calls him ‚disgrace‘“ (obr. 1) informuje o tom, že Smotrič, šéf Náboženské sionistické strany řazené ke krajní pravici, který je znám svými pro někoho kontroverzními postoji, se stal obětí bezprecedentního slovního útoku.
obr. 1
Nikoli ovšem od britských nepřátel Izraele, nýbrž z místa, kde by se to dalo čekat nejméně. Proti jeho přítomnosti na britské půdě se vyslovil „Board of Deputies of British Jews“ (BoD - Sbor zástupců britských Židů), což je největší a nejvýznamnější organizace reprezentující Židy žijící v britské diaspoře.
BoD na svém Twitteru mimo jiné označil Smotriče za ostudu a vyzval ho, aby se vrátil do letadla a opustil Spojené království. Členům komunity bylo doporučeno, aby mu ukázali dveře, protože jeho ideologie je nechutná a podněcují nenávist.
Na to Smotrič zareagoval na svém Twitteru (obr. 2): „Celá židovská komunito ve Spojeném království, všechny vás miluji!“
obr. 2
Smotrič přiletěl do Londýna v rámci turné po Evropě, kde chce získat podporu proti náboženským reformám (vstřícnějším vůči neortodoxním judaistickým směrům – konzervativnímu a reformnímu), které se snaží prosadit současná Bennettova vláda. Mimo jiné jde o liberalismus v oblasti konverzí k judaismu, nad čímž má nyní monopol ortodoxní směr (ortodoxní Vrchní rabinát).
Podle serveru The Jerusalem Postu má Smotrič obavy z asimilace Židů, kterou by připravovaná reforma konverzí ještě zhoršila.
Jeho slova: „Konverze nejsou jen domácím izraelským problémem, ale znepokojují Židy na celém světě. Proto jakékoli změny je zapotřebí dělat v dialogu s diasporními Židy.“ (To je jistě pravda, leč k tomu lze dodat dvojí: 1. Reforma konverzí sice část Židů bezpochyby znepokojuje, jiná část ji ale vítá - konzervativní a reformní judaisté. 2. Vzhledem k tomu, že Smotrič jako hlava náboženských sionistů je proti vládnímu návrhu, bylo by možná férovější říci, že odjel do Evropy lobbovat za zachování monopolu ortodoxního směru v této věci (byť i zde je patrné jisté „lámání ledů“, neboť do této záležitosti může vstoupit také Nejvyšší soud Izraele, ale to by bylo na samostatné pojednání.)
Ať tak či onak, je otázka, jestli „vypakování“ Smotriče z britských ostrovů (k čemuž reálně samozřejmě nedošlo) je tou nejlepší formou dialogu a zda by nebylo užitečnější, kdyby si lidé z BoD vyměnili názory s izraelským politikem v otevřené debatě. Krajní názory nemusejí znít libě každému uchu, dokonce mohou být i zcela mylné, leč na druhé straně některé mohou mít pravdivé jádro, byť politik nepatřící k okraji politického spektra, tak jako Smotrič a spol., by je nikdy nevyslovil.
Jako příklad uveďme jeho vyjádření z dubna 2006, které zaznamenal web deníku Haaretz (obr. 3). Smotrič, tehdy ještě jako poslanec partaje Židovský domov, prosazoval oddělení židovských a arabských matek v izraelských porodnicích. Odůvodnil to argumentem: „Je přirozené, že moje žena nechce ležet vedle někoho, kdo právě porodil dítě, které by za dalších 20 let mohlo naše dítě zavraždit.“
obr. 3
Je to postoj řekněme přitažený za vlasy (ne každá arabská matka v Izraeli zplodí budoucího teroristu), na druhou stranu ale – nic není nemožné. K debatě ovšem je, jestli kvůli takové potenciální možnosti důsledně segregovat židovské a arabské rodičky ve všech izraelských nemocnicích. A je-li to k debatě, tak ta se dá lépe vést u společného stolu, nikoli odesláním autora takového výroku do aeroplánu se zpáteční letenkou.
Na závěr jedno dilema. Je projevem antisemitismu, když se Židé zachovají vůči Židovi tak, jak to udělali lidé z britského BoD vůči izraelskému politikovi Smotričovi? Jistěže ne. A bylo by to chápáno jako projev antisemitismu, kdyby se podobně vůči Smotričovi zachovali lidé, kteří nejsou Židy?
Citlivé téma do diskuse.
Převzato z blogu autora s jeho svolením.


