Neděle 23. března 2025, svátek má Ivona
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VELKÁ BRITÁNIE: Establishment proti domorodcům

Zmatek, chaos, rozvrat. Minulý týden přestaly platit v britském parlamentu zvyková i ústavní pravidla. Ještě nikdy, co paměť sahá, nezažila Dolní sněmovna takový rozklad. Premiérka Theresa Mayová se podruhé pokusila v úterý prosadit vyjednanou dohodu s EU, ale zradil ji vlastní státní zástupce prohlášením, že ujištění Bruselu o neplatnosti „irské stopky” na věčné časy, které získala na poslední chvíli, nemá z právního hlediska žádný význam.

Spor o volně průchodnou hranici v případě (budoucích) cel uvnitř irského ostrova je zcela absurdní, týká se obchodu, který představuje 0,5 procent britského HDP a tarifní režim by se dal snadno technicky zvládnout bez viditelné hraniční kontroly. Tento bolestivý útok na britskou suverenitu znovu umožnil poslancům dohodu odmítnout, byť dopadla o něco lépe (prohrála o 149 hlasů místo minulých 230). Jedna starší dáma v hotelu mi s vážnou tváří řekla, že šlo o irskou pomstu za imperiální útlak pod Angličany a „když si pomyslíme, že je irský předseda vlády po otci Ind, tak je všechno zřejmé, není-liž pravda”. Spiklenecké teorie pochopitelně v Anglii bují, protože establishment a s ním spřízněná media ztratily autoritu, chaos v Dolní sněmovně občany rozčiluje a v obou rozpolcených stranách se odpůrci zuřivě hádají.

Mayová tak jako při minulé porážce demisi nepodala, ačkoli ji to ústavní zvyklost nakazuje. Inu, proč taky, když přestála hlasování o nedůvěře a stranická disciplina už dávno nefunguje. Druhý den ji čekalo další, tentokrát očekávané fiasko. Vzbouření ministři si prosadili předem hlasování o tzv. tvrdém brexitu, čímž premiérce znemožnili vyjednávání v Bruselu, každý věděl, jak dopadne. A také to tak dopadlo. Británie neodejde z Unie bez dohody a pokud do oficiálního termínu brexitu 29. března nic neschválí, požádá vláda o prodloužení vyjednávací lhůty. „Nemylme se,” prohlásila kandidátka na premiérský post Esther McVeyová, „parlament usiluje brexit zvrátit a rozhodnutí lidu zmařit.” Nemá ale odvahu vystoupit otevřeně proti brexitu, odmítl i druhé referendum, aby nenaštval voliče, a hlasování o setrvání v Unii získalo pouhých 85 hlasů. K čemu má ale sloužit odklad? O poníženém osudu Británie má rozhodnout Brusel a ten by mohl přitvrdit. Mayovou zradili čtyři kabinetní ministři a ani oni nerezignovali na své posty, jak vyžaduje ústava, a premiérka ztratila autoritu, aby je mohla z vlády vyhodit. A tak se bude potřetí v rozporu z ctihodnou konstitucí hlasovat o de facto stejné dohodě.

Tentokrát se ale zastánci brexitu ve sněmovně pořádně vyděsili, že nemají jinou možnost, než pro ponižující dohodu s EU hlasovat, jinak dojde k odkladu, jenž by se mohl protáhnout do nekonečna, vždyť naprostá parlamentní většina s brexitem nesouhlasí a ta by nakonec mohla v součinnosti s Unií hravě vyjednat nějakou smlouvou á la Norsko, což by byl daleko horší brexit neexit než ten současný, nebo dokonce prosadit celní unii. Premiérčina dohoda alespoň v souladu s hlasováním v referendu umožňuje kontrolu hranic (omezení imigrace z EU), možná zachrání i rybolov v obnovených svrchovaných vodách a ušetří Británii každoročně 13 miliard liber členského příspěvku. Mnozí konzervativci se ostatně domnívají, že spor o vzájemném obchodu s EU byl přehnaně dramatický a podléhal zastrašování zastánců brexitu, jestliže 80 procent britského HDP jsou služby, a po počátečních problémech na celní hranici by se technická řešení jistě našla. Naprostá většina malých a středně velkých podnikatelů s tímto názorem souhlasí na rozdil od velkého průmyslu, jenž chce v Unii zůstat.

McVeyová a několik prominentních zastánců brexitu apelovalo na principiální suverenisty, aby pro nenáviděnou dohodu s EU zvedli ruku. Co naplat? Vláda má i s koalicí Severoirčanů převahu pouhých 10 poslanců (3 z konzervativní strany vystoupili) a někteří brexit neexit spolknout nemohou. Utěšují se, že premiérku přinutí k demisi, zvolí si lídra pro opravdový brexit a vyhrají s ním volby.

Spekulace má své opodstatnění, neboť v posledním kole o dvou uchazečích hlasují místo poslanců řadoví straníci a už nyní se 50 stranických organizací ozvalo a obvinilo Mayovou ze zrady brexitu, pakliže dojde k odkladu. Jenže rozštěpený národ, a dnes už i rozbitou multikulturní společnost, smířit nelze a nový vůdce konzervativců by ve sněmovně neměl podporu většiny svých stranických kolegů, tak jako ji nemá ani vůdce labouristů Jeremy Corbyn. Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Vyjednávat s Unií se má ještě dva roky po brexitu, kdo ví, jak to dopadne, až nastoupí nová Komise a europarlament plný odpůrců integrace. Pro Británii by bylo nejlépe, kdyby Mayová se svou kompromisní dohodou přece jen uspěla. Šanci má bohužel nepatrnou.

V Evropě se lidé často diví, co to ty svobodomyslné flegmatické ostrovany posedlo, odkud ta zaťatost znepřátelených stran, zejména německá eurofilní média spor o národ nechtějí pochopit. Liberální elita v zajetí svého pohledu na svět postrádá vysvětlení. Je prosté. Anglický domorodý lid (miliony imigrantů volily převážně opačně) povstal v obraně své národní identity a dějinné tradice, na podporu etických hodnot odvozených z křesťanství, proti establishmentu nadnárodních zákonů i institucí a morálnímu relativismu, identitární politice, multikulturalismu a genderismu, který reprezentuje Evropská unie. Taková je podstata nesmiřitelného sporu, který se skrývá za handrkováním o vzájemném obchodu.

MfD, 18.3.2019

Chechtavej tygr
22. 3. 2025

Dáma vstoupila do hotelu a obrátila se na recepčního...

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Daniela Kovářová
22. 3. 2025

Téma zvyšování výdajů na zbrojení za legitimní příležitost k debatě.

Lubomír Stejskal
22. 3. 2025

V Radě bezpečnosti propuštěný vystoupil izraelský rukojmí Eli Šarabi.

Kateřina Lhotská
22. 3. 2025

Místo deregulace a decentralizace připravuje Evropská komise přesný opak.

Aston Ondřej Neff
21. 3. 2025

Bože, jak tohle znám z doby normalizace!

Aston Ondřej Neff
20. 3. 2025

Senát ve středu schválil zvýšení příspěvku pro vojáky z povolání.

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Chechtavej tygr
22. 3. 2025

Dáma vstoupila do hotelu a obrátila se na recepčního...

Marian Kechlibar
20. 3. 2025

Orbán je v dost podobné situaci jako Erdoğan v Turecku.

kroc Tereza Krocová
22. 3. 2025

V pražském TOP Hotelu se v sobotu k příležitosti osmých narozenin televize XTV sešly výrazné tváře...

Josef Kopecký
22. 3. 2025

SOCDEM slibuje 100 tisíc nových bytů v průběhu příštího volebního období či minimální mzdu 31 tisíc...

Lidovky.cz, ČTK
22. 3. 2025

Papeže Františka v neděli po pěti týdnech propustí z nemocnice. Podle ošetřujících lékařů bude...

Petr Kamberský
22. 3. 2025

Některé zprávy jsou tak zásadní, že by skutečně neměly zapadnout ani pod nánosem balastu...

Lidovky.cz, ČTK
22. 3. 2025

Stovky neonacistů se v sobotu sjely do Berlína na demonstraci, proti které přišlo do ulic...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz