Neviditelný pes

VELKÁ BRITÁNIE: Dort pro jednoho gaye

18.10.2018

V době, kdy jsou lidé vystaveni rostoucímu tlaku politické korektnosti, jsem vděčný za každý příklad nezávislého a jasného myšlení. Jeden takový jsem minulý týden našel.

Je to příběh mladých manželů vlastnících cukrárnu v Belfastu. Amy a Daniel McArthurovi odmítli v roce 2014 pro Garetha Lee upéct dort, na kterém mělo být napsáno „podpořte manželství gayů“. Homosexuální aktivista Lee je zažaloval a ve dvou instancích vyhrál. Minulý týden padlo rozhodnutí Nejvyššího soudu Velké Británie.

Soud předchozí rozsudky zrušil a předsedkyně soudu lady Haleová to zdůvodnila takto: „Je hluboce ponižující a jde o útok na lidskou důstojnost, když je nějaké osobě odmítnuta nějaká služba kvůli jejímu původu, náboženství, sexuální orientaci, postižení, pohlaví nebo víře. Ale to se v tomto případě nestalo. Není pravda to, co tvrdí pan Lee, že jeho zakázka byla odmítnuta kvůli jeho sexuální orientaci. Pekaři by odmítli upéct tento dort i pro kteréhokoliv jiného zákazníka, bez ohledu na jeho sexuální orientaci.“

A lady Haleová dodala: „Pekaři nesměli odmítnou své zboží panu Leeovi, protože je gay a podporuje svatby gayů, ale to je něco zcela jiného než je nutit k tomu, aby dodali dort ozdobený sdělením, s kterým oni sami hluboce nesouhlasili.“

Komentátor listu The Independent rozsudek kritizoval. Podle jeho názoru se Gareth Lee stal obětí útoku na svou lidskou důstojnost, protože jeho sexuální orientaci a sdělení na dortu prý od sebe nelze oddělit, stejně jako nelze odebrat vajíčka a mouku z dortu, který je již hotový.

Ale autor tohoto komentáře přehlédl, že by tato argumentace vedla k diktátu několika málo nad všemi ostatními. Lidská důstojnost jednoho homosexuála by jemu samému umožňovala kdykoliv porušit lidskou důstojnost všech těch, od kterých by on požadoval nějakou službu. A jejich lidská důstojnost, v konkrétním případě jejich víra, by musela ustoupit jeho potřebám.

A přesně to požaduje salonní levice od většiny společnosti, když ve jménu ochrany práv menšin vynucuje faktické omezení práv ostatních lidí.

Převzato z blogu se svolením autora

Autor je nezávislý analytik, poradce a koučzpět na článek