18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

VELKÁ BRITÁNIE: Co je a co není brexit

Jak se tak blíží datum britského referenda o setrvání země v Evropské unii, stále více se trivializuje veřejná a mediální diskuse o tomto vážném kroku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Netzer 16.6.2016 10:08

Britain should vote to stay in the EU

Trochu zasvěcenější pohled než komentátorův http://www.ft.com/cms/s/2/3748166e-3151-11e6-ad39-3fee5ffe5b5b.html#axzz4BjAVQQHf

T. Kočí 16.6.2016 9:58

Chlapi v EU nejsou.

P. Tronner 16.6.2016 9:34

Opravdu si pomohou?

Především bych rád zdůraznil, že jsem stoupenec Brexitu, protože dle mého názoru je to jediná šance, jak vystrašit bruselskou byrokracii (je tedy pro NÁS výhodný), ale překvapuje mě, jak se najednou vyrojila spousta komentátorů, jejich články připomínají spíše jen výkřiky bez argumentů. Přeci jen, je to daleko složitější. Nikdo neví, co se přesně stane. Po ekonomické stránce představuje Brexit určitě krátkodobé riziko, stačí sledovat padající kurz akcií a libry. Británie se musí stát členem EFTA a jako taková bude muset stejně jako Norsko dodržovat řadu směrnic EU, takže pravděpodobně i ty o žárovkách a vysavačích, jakkoliv jsou nesmyslné. Těžko říct, zda si někdo dá tu práci, aby z britského práva odstranil všechnu náplavu z EU, neslyšel jsem, že by to někdo z kritiků EU plánoval. Británii nehrozí ani migrační kvóty, protože má výjimku, ani problémy se záchranou Řecka, protože eurem neplatí, má výjimku na jeho přijetí, no a co se týče aktuální regulace zbraní, britské právo je v tomto daleko striktnější, než naše, takže současné plány Bruselu je pouze naplňují. Kontrola hranic je v Británii mnohem jednodušší, než na kontinentu, takže imigranti tam nemohou. Ano, Británie bude najednou více svobodná a bude o sobě moci více rozhodovat. Ale jakkoliv fandím Brexitu, nějak jsem od jeho zastánců neslyšel konkrétní argumenty, co OPRAVDU Británii přinese. Co až po odchodu z EU bude moci Británie zavést, zatímco teď to nejde? Jak to pomůže vyřešit britské problémy, třeba s integrací muslimů, upadajícím veřejným školstvím, vysokým státním dluhem atd? Británie je ovládána multikulturalismem, takže ani v tomto směru se nebude od Bruselu lišit. V čem si tedy skutečně tak hrozně pomohou??

V. Mlich 16.6.2016 11:06

Není pochyb, že si pomohou

Především shodí jho lisabonské smlouvy, ze které stejně měli spoustu výjimek. Na EU nejvíc škodí systém dotací, kdy stát pošle své peníze do centra a tam "moudří" povolí, na co smí část z nich (co zbyla po zaplacení "moudrým") utratit. Nemluvě o tom, že britská "čistá pozice" je mínusová, i když pochybuji, že by Brusel měl zájem jim ty peníze vrátit. Britové je rádi oželí, a pro czexit to bude dobrý precedens, že ani od nás by Brusel neměla požadovat dorovnání.

A pak takové drobnosti, jako jsou kvóty na uprchlíky, tlak na odzbrojení obyvatel atd..

J. Kanioková 16.6.2016 11:54

:)))))

P. Tronner 16.6.2016 12:25

Re: Není pochyb, že si pomohou

No, právě že ty vaše "drobnosti" tam neplatí, na kvóty na uprchlíky mají výjimku, takže to je vůbec nezajímá, a co se týče tlaku na odzbrojení obyvatelstva - možná vás to překvapí, ale v té svobodomyslné Anglii nemáte právo vlastnit téměř žádné zbraně, z výjimkou sportovních a loveckých. My jsme proti nim divoký Západ... Například jejich olympionici museli cvičit v zahraničí, protože jejich zbraně spadají pod regulaci a jsou zakázané...

Co se dotací - já bych souhlasil, mě se systém také nelíbí, ale v praxi UK platí 13mld, dostává zpět 4mld liber, a má i v tomto výjimku, takže platí výrazně méně, než by s ohledem na populaci a ekonomiku měla. Vzhledem k výši HDP Británie (přes 1750 miliard liber v roce 2015) jde o zanedbatelné částky, které rozhodně ekonomiku nekazí.

Co se jha lisabonské smlouvy, nejsem její zastánce, ale jak sám říkáte, Británie má tolik výjimek, že se o "jhu" asi moc mluvit nedá.

Srovnávání Brexitu a Czexitu je bohužel zcela mimo realitu, my na rozdíl od UK nemáme žádnou silnou pozici na trzích mimo EU, žádné silné finanční centrum a dalo by se pokračovat... EU se mi nelíbí, ale představa, že jej opustíme a všechno bude dokonalé, je velmi naivní. Pan Mach ve svých článcích a knize na toto téma připomíná šachového hráče, jenž má sice připraveno mnoho tahů dopředu, ale vůbec nepočítá s tím, že by taky mohl táhnout soupeř.

J. Kanioková 16.6.2016 13:17

Koho podezíráte, že věří,

že po odchodu z EU bude vše dokonalé ? I RVHP "odešlo v dál", nebylo nic dokonalé a přežilo se to.. Jenže dnes je EU = RVHP II. a stejně blbě dopadne..

EU je nereformovatelná a v rozkladu..

P. Tronner 16.6.2016 13:51

Re: Koho podezíráte, že věří,

No, upřímně řečeno, ač sám vůči EU značně skeptický, podezírám vás a vám podobné euroskeptiky, kteří hlavně chtějí z EU pryč a vůbec se nezabývají otázkou, jaké to bude mít důsledky. Vlastně to jediné, co jsem v tomto kontextu slyšel, je jak to bude vlastně selanka, ovšem nějaké realistické detailní rozebrání ekonomických důsledků, reakce investorů atd., na to jsem nějak nenarazil. A Mach s jeho "Jak vystoupit z EU" mi v tomto připomíná právě toho šachistu. Ani náznak možnosti, že by nám to EU mohla pěkně osladit, nějaké obchodní bariéry atd. Já netvrdím, že se tak musí stát - ale co kdyby ano? Politik by přeci měl počítat se všemi možnostmi.

Souhlasím, že to s EU není valné, ale nad propastí určitě ještě není. Ano, leccos nás ohrožuje, nyní hlavně migrační krize, ovšem se spoustou problémů se můžeme v klidu vyrovnat i sami, v rámci EU. Jen zkrátka nemáme tu správnou politickou reprezentaci - neumím si představit, že by ti naši "nahoře" dokázali v případě vystoupení udělat pořádek v zákonech, vyházet EU nesmysly atd. Pravděpodobně by všechno zůstalo tak, jak je. Euroskeptici rádi celou otázku budoucnosti omezují na vystoupení z EU. Jenže to je pouhý začátek. Neslyšel jsem žádnou smysluplnou variantu, jak nejen z EU vystoupit, ale co poté všechno udělat, aby bylo lépe (i se zdůvodněním, proč to nejde udělat v rámci EU) a hlavně jak to všechno politicky ve spíše levicově laděném Česku prosadit. To je možná ten největší kámen úrazu. Protože jen tak vystoupit z EU a nechat si dále vládnout Sobotku s Burešem, to nemám pocit, že by byla nějaká výhra...

P. Urban 16.6.2016 15:38

Přesně

V. Novák 16.6.2016 14:40

Re: Není pochyb, že si pomohou

Británie přispívá, tedy už přispívat nebude a ty peníze jí zůstanou. Česko prozatím peníze přijímá, tedy po czexitu by je nedostávala.

Británie není v schengenu, takže na hranicích se nic nezmění. Česko je v schengenu, takže by muselo vytvořit vnější schengenskou hranici na svých hranicích - a nebo by se o to postarali sousedé.

Británie je ostrov, má tedy kupodivu přímé spojení na světové oceány, Česko se při každé cestě k moři musí doprošovat sousedů. U Dunaje více sousedů i nesousedů.

V. Novák 16.6.2016 14:35

Re: Opravdu si pomohou?

Britáie bude muset po (případném) brexitu dodržovat ty normy EU, které se budou týkat EU.

Takže žárovky nebo vysavače si znormuje sama - jenom v EU neprodá EU-nenormovanou žárovku ani vysavač nebo banán. Totéž se týká zbraní - doma je může rozdat každému poddanému rovnou při "vítání poddánků", koná-li se v Británii něco takového, ale v britský poddaný v EU bude muset dodržovat normy EU.

Co to Británii přinese, nevím. A nezajímá mě to. Je to věc Britů. Stejně jsou v EU jen napůl...

S. Netzer 16.6.2016 9:21

To jsou "informace"!

Prý "ani v případě brexitu by jistě nikoho nenapadlo vyhánět ostrovní království z oblasti schengenské spolupráce".

:-))))

A. Richter 16.6.2016 11:38

Re: To jsou "informace"!

Ředitelka Zeměkoule promluvila (napsala).

.... *8-D

J. Fialová 16.6.2016 12:14

Re: To jsou "informace"!

Myslíte tedy, že by někoho napadlo? J. Fialová

S. Netzer 16.6.2016 12:22

Re: To jsou "informace"!

"Myslíte", že Velká Británie je členem Shengenského prostoru?

J. Fialová 16.6.2016 12:28

Re: To jsou "informace"!

Myslet a plácat je rozdíl :)

"Schengenská spolupráce""

Velká Británie a Irsko se k Schengenu připojily jen částečně. Odmítly se podílet na všech aspektech schengenské spolupráce a vyjednaly si výjimku, že mohou nadále provádět kontroly na svých hranicích. ...

Přesto se tyto země účastní SCHENGENSKÉ SPOLUPRÁCE v některých aspektech jakými jsou např. policejní a soudní spolupráce, boj proti drogám a zapojení do Schengenského informačního systému."

(Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR)

S. Netzer 16.6.2016 12:39

Re: To jsou "informace"!

S c h e n g e n s k á s p o lu p r á c e je označením spolupráce států v rámci tzv. schengenského prostoru, pro který se vžilo krátké označení „Schengen“.

Jedná se o území států, na jejichž společných hranicích nejsou vykonávány hraniční kontroly1 a které chybějící hraniční kontroly vyvažují komplexně pojatým systémem opatření v mnoha oblastech. Vnitřní hranice je možné v zásadě překračovat na jakémkoliv místě a v kteroukoli denní či noční hodinu. Ochrana hranic se soustředí na tzv. vnější schengenské hranice (pozemní hranice, mezinárodní letiště a mořské přístavy) a je doprovázena úzkou spoluprací členských států v policejních, justičních, vízových a dalších záležitostech včetně přísných pravidel ochrany osobních údajů.

Schengen je v současné době tvořen 26 státy: 22 členskými státy EU, Norskem, Islandem, Švýcarskem a od 19. 12. 2011 také Lichtenštejnskem. Součástí Schengenu naopak nejsou dvě ze starých členských zemí EU (Velká Británie a Irsko), které se podílejí pouze na některých aspektech policejní a justiční spolupráce v trestních věcech. Mimo Schengen zůstávají také další 4 státy EU: Kypr, Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko.

http://www.mvcr.cz/clanek/zakladni-informace-o-schengenske-spolupraci.aspx

R. Langer 16.6.2016 12:50

Re: To jsou "informace"!

No vida, tak on Schengen s tou VB a Irskem vlastně vůbec nespolupracuje. No to jsou věci...

J. Fialová 16.6.2016 12:51

Re: tak to zkusím stručněji :)

Zdroj: Š. Machotková, Ministerstvo vnitra ČR, na https://www.euroskop.cz/300/sekce/co-je-schengen/:

"Velká Británie a Irsko ... TYTO ZEMĚ SE ÚČASTNÍ SCHENGENSKÉ SPOLUPRÁCE V NĚKTERÝCH ASPEKTECH jakými jsou např. policejní a soudní spolupráce, boj proti drogám a zapojení do Schengenského informačního systému."

J. Fialová 16.6.2016 12:54

Re: tak to zkusím stručněji :)

Či ještě stručněji: Na začátku vlákna je řeč o "schengenské spolupráci", nikoliv o (plnohodnotném) členství v Schengenu.

R. Langer 16.6.2016 13:11

Re: tak to zkusím stručněji :)

No jo, nějakej expert holt vymyslel, že "schengenské spolupráce" je terminus technikus, nikoliv informace o spolupráci...

R. Langer 16.6.2016 12:30

Re: To jsou "informace"!

Ono se tam snad píše o nějakém prostoru, pátá kolono? Doporučuji naučit se chápat psaný text, i když se to může zdát obtížné. :-D

M. Valenta 16.6.2016 8:35

Populista vidí populisty vždy jen na druhé straně.

Píšete:"Naopak Británie by velice vzrostla na geopolitické a diplomatické důležitosti. Unie by se s ní musela mnohem víc než dřív radit o záležitostech společného zájmu, britské slovo by nabralo na hodnotě, a Britové by tím získali mnohem větší sebevědomí."

A teď si představte, že se rozpadne celá UNIE. Kdo myslíte, že se pak bude radit s námi? Nikdo. Skončili bychom jako německá nebo v tom horším případě ruská kolonie.

Š. Hašek 16.6.2016 8:45

Re: Populista vidí populisty vždy jen na druhé straně.

Vážený pane Valento, kdo se dnes radí s námi??? To chce klid!

Neberte doslova, ale podobným radím, aby se vrátili mamince pod sukně.

M. Valenta 16.6.2016 9:39

Re: Populista vidí populisty vždy jen na druhé straně.

Už se na ten vliv "samostatné" České republiky pod vedením dua Zeman/Babiš moc "těším". Hezký den.

J. Bureš 16.6.2016 11:14

Re: Populista vidí populisty vždy jen na druhé straně.

Pane Valento, vaše otázka - Kdo si myslíte, že se pak bude radit s námi? Odpovídáte si sám - Nikdo. Pan Hašek - Vážený pane Valento, kdo se dnes radí s námi? Vaše odpověď - Už se na ten vliv samostatné ČR pod vedením dua Zeman/Babiš moc "těším". Pokuste se odpovědět na otázku - Kdo se dnes radí s námi? To bude lepší než sdělovat na co se moc "těšíte". Hezký den.

J. Tachovský 16.6.2016 9:23

Re: Populista vidí populisty vždy jen na druhé straně.

No kdo se bude radit s nami ? Treba Nemecko o dodavkach a transitu elektriny, podobne Rakousko o Temetinu, Polsko a Slovensko skoro o vsem. USA o nasi roli v NATO, Rusko o tom, kolik koupime jejich ropy a plynu, Cina o tom, jaky vliv by u nas chtela mit. A o spouste dalsich veci.

J. Chaloupka 16.6.2016 9:24

Mám čisté svědomí, já i celá moje rodina, jsme hlasovali

proti vstupu. Mysleli jsme si, že budeme z "chudé příbuzné". Je to ještě horší. Vůbec nás neberou na vědomí a v případě nesouhlasu, nás prostě přehlasují. Důkaz? Co třeba naposled ta směrnice o zbraních? Necháme si zničit legislativu, která patří mezi nejlepší jen proto, že si to vymyslel nějaký bruselský úředník? Doufám, že brexit bude začátek rozebírání tohoto neživotného molocha. Původní myšlenka - jednotný hospodářský prostor - byla správná, ale jak se zvrhla? Vždyť to dnes není ani spolek, do kterého jsme před 12 lety vstupovali.

J. Fialová 16.6.2016 8:14

Jen tak mimochodem

Včerejší teraz.sk: "Švajčiarsko po 24 rokoch sťahuje svoju žiadosť o vstup do EÚ."

I když "Stiahnutá žiadosť sa stala v skutočnosti bezpredmetnou ešte v decembri 1992, keď Švajčiari v referende odmietli vstup svojej krajiny do Európskeho hospodárskeho priestoru ako prvý krok na ceste k plnohodnotnému členstvu v EÚ." J. Fialová

V. Vaclavik 16.6.2016 6:42

Nevim

jestli po vystupu z EU by Anglicane vzali zpet ty zakony o 'zarovkach a bananech', je jiste ze my v jejich botach bychom se zadnych doposavad prijatych, nevzdali.

A myslim si totez o referendech, bohuzel UK statnika(y) nema a tak bude referendum. Neverim, ze dojde k exitu, ledaze prosty lid (neangazujici se na internetu ani jinak, jen 'zpoza rohu' pozorujici) by se toho hlasovani ve vetsich poctech nezucastnil. Pokud zucastni, bude pro zustani v tom spolku.