8.12.2019 | Svátek má Květoslava


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kocourek 22.10.2019 15:01

Ministři v ČR také nejsou nikým voleni. Voleni jsou poslanci. Dokonce ani premiér není volen. Byl zvolen jako poslanec. Všichni sice předpokládali, že pokud dá dohromady koalici, bude premiérem, ale i předáci jiných stran samozřejmě taky kandidovali (jakoby) na premiéra a pak se spokojili s funkcí poslance.

U EK je to ještě zajímavější, protože komisaři jsou jmenováni národními státy (a je na národních státech, jaký mechanismus výběru použijí). Něco jako kdyby v ČR při sestavování vlády navrhovali ministry krajští hejtmani a premiér by si z nich musel vybrat takové, které by mu pak schválil parlament...

T. Hraj 22.10.2019 15:10

hm, to je hodně technicistní argument. Podstatou je, že s vládní stranou, premiérem ba i ministry a poslanci se volič národního státu ztotožňuje (nebo se vůči nim vyhraňuje) přirozeně. Jsou součástí běžného společenského života v zemi. Ty evropské naproti tomu nejspíš ani nezná jménem, tím méně zná jejich postoje a nejspíš nehovoří jejich jazykem. Pravda, trochu se to změnilo během masmigrační krize.