19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

VELKÁ BRITÁNIE: Brexit a krize státu

Situace s brexitem je dle mého soudu důkazem krize nejen britského státu v Evropské unii. Liberálové chtějí zůstat za každou cenu v EU, labouristé nevědí kam se přidat a unionisté mlží.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 22.10.2019 14:34

Je to jasné. Ti, co nechtějí za VB bojovat jsou s cizím pozadím. A ti co chtějí za VB bojovat, jsou čistokrevní Britové. Vždyť vyhráli i II. světovou válku. Tak čeho se tak bojí? Ruska?

V. Pavelka 22.10.2019 11:47

Brexit ukáže, jakou brzdou byl pro V.Británii EU...8-o

M. Pivoda 22.10.2019 11:53

Brexit také ukáže, že někdejší námořní světová velmoc, už dnes moc neznamená. Lodě dnes mají všichni.

J. Chaloupka 22.10.2019 14:36

Kromě nás. Nám je prodal Kožený. Jakpak se mu na Bahamech daří? To nám naši investigativci nesdělí, že pane Hynku.

T. Hraj 22.10.2019 15:15

Brexit nic ukazovat nemusí. Nemusí přinést ekonomický ani jiný růst. Jeho výhodnost nebo nevýhodnost nelze jen tak zkalkulovat (a dopočítat se, jestli je dobrý nebo špatný). Brexit prostě znamená NÁVRAT BRITÁNIE DO RUKOU BRITŮ, takhle jednoduché to je. A to také brexitáři volili.

M. Pivoda 22.10.2019 11:27

Diskusní příspěvek pod Neffovým úvodníkem 22.10.2019 10:06: Úloha jednoho člověka? Určitě ne. Rozhodující jsou britské "masy pracujících".

Ve Velké Britanii (s líbivou okrasou své minulosti, tzv. královstvím) je zažité pravidlo, že hlas lidu je hlasem rozhodujícím. Jenže hlas britského lidu vybral své zástupce do Parlamentu, a ten demokraticky zvolený Parlament řekl NE Brexitu. Současně ale hlas lidu řekl ANO Brexitu v přímém referendu. To je klíčový konflikt!

Boris Johnson přemluvil královnu, aby nedovolila zasedání Parlamentu, dokud neproběhne jím řízený Brexit. Ta devadesátiletá babka mu to odouhlasila (který král by nechtěl posílit své království), aby v zápětí své rozhodnutí zásadně změnila. Čímž královna průkazně prokázala, že britské království je jen přežívající okrasou své kdysi slavné (námořní) minulosti. Království, přežívající anachronismus, po proběhnuté aféře s Brexitem nutně zajde. Do roka a do dne!

I profesionální český politický komentátor (Ondřej Neff) má nárok na svůj slabší den (aby napsal svůj dnešní slabší úvodník). Bercow je normální úředník.

V. Pavelka 22.10.2019 12:09

I vy Pivoda máte právo na svou dlouhodobou nenávist k V.Británii !

K. Kocourek 22.10.2019 14:08

Neřekl bych přímo "úředník", ale v každém případě jeho specifickou úlohou je hájit zajmy parlamentu proti zájmům vlády. Jenom tak mimochodem, v Británii lidi zpravidla nemluví ve stylu, že je "stát" nějak poškodil, něco vynucuje, ale že to dělá "vláda". A prvním úkolem parlamentu je chránit voliče proti "vládě".

Britská královna by samozřejmě kdykoli mohla rozhodnout svévolně, ale nedělá to, protože by ztratila nadstranickost. Taky se neříkalo, že "královna vydala neústavní zákon", ale že "premiér dal královně k podpisu neústavní zákon".

Nadstranickost umožňuje zasáhnout s autoritou v případě nějaké velké krize, ale je tak trochu na jedno použití. Jakmile zasáhnete, ztrátíte nadstranickost. Řekl bych, že pro královnu ještě nenastala taková krize, aby si s ní neporadil normální politický postup. Když se teď nějak politicky vysloví ohledně Brexitu, co bude dělat, pokud po Brexitu nastane opravdová krize? Každý by v takovém případě mohl namítnout, že nevystupuje nadstranicky.

K. Kocourek 22.10.2019 10:43

Je třeba si uvědomit několik souvislostí:

- Britští poslanci, kteří Brexit brzdí, jsou voleni většinově v jednomandátových okrscích. To co prosazují, je založeno na jejich odhadu, jaký mají mandát od SVÝCH voličů (nikoli nějakých průměrných voličů celého UK).

- Přitom značná část poslanců opakovaně vyjadřuje ochotu hlasovat pro dohodu o Brexitu za předpokladu, že bude rozumná.

- Naopak část poslanců (spojených s momentální vládou) nechce hlasovat pro cokoli vyjma tvrdého Brexitu nebo dohody, která by jej co nejvíce připomínala. Tím pádem jejich hlasy chybí ke schválení dosud nabízených dohod.

- Část poslanců má k Brexitu odtažitý vztah kvůli specifickým problémům ve svých okrscích (Skotsko, Severní Irsko; zajímavé je, že "unionistické" okrsky hlasovaly spíše pro Brexit, zatímco nyní hlasují spíše proti, jelikož vše nasvědčuje tomu, že Brexit oslabí spojení mezi S. Irskem a zbytkem UK).

- K tomu všemu je premiér Johnson znám tím, že má trochu vlažný vztah k pravdomluvnosti. VĚTŠINA poslanců má dojem, že je třeba zabránit, aby dostal bianko šek, se kterým pak naloží nějak svérázně. Jakmile dojde opravdu k vystoupení z EU, je změna již nevratná.

- Z pohledu všech v UK by bylo nejlepší, kdyby konečné slovo měla EU, ale tak, aby to bylo PROTI jejich stanoviskům. Svým voličům by mohli říct: "Vidíte, snažili jsme se, ale zasáhly vnější okolnosti:" Jenže EU taky nechce být za toho zlého, proč by to dělala. Zájem na řádném průběhu má kvůli Irské republice (která zůstává členem) a tvrdý Brexit by pravděpodobně Irsko poškodil.

P. Zinga 22.10.2019 10:55

" To co prosazují, je založeno na jejich odhadu, jaký mají mandát od SVÝCH voličů (nikoli nějakých průměrných voličů celého UK)."

Blbost, sledují vlastní zájmy, jako všude jinde. Jinak by nehlasovali proti Brexitu konservativní poslanci z okrsků, kde mají konservativní brexitáři většinu. Přišli sice o politickou kariéru, ale jejich kámoši z EU se o ně dobře postarají.

K. Kocourek 22.10.2019 11:32

Taky můžou přijít o politickou kariéru na 1 volební období (možná i necelé, pokud budou předčasné volby), načež se ukáže že tvrdý Brexit poškodil voliče jejich okrsku a oni se budou moci pochválit, že proti němu vystupovali. Samozřejmě, že sledují svoje zájmy, ale v přímých volbách jsou jaksi víc provázané s konkrétními činy než u nás, kde strana s úspěšným top vedením může na zbytek kandidátky napsat prakticky kohokoli neznámého.

Já mám například pocit, že tvrdí brexitáři mají do tvrdého brexitu nainvestováno dost peněz, takže jsou to právě oni, kdo se nemusí ohlížet na svoji budoucí politickou kariéru, pokud jim spekulace vyjde.

P. Zinga 22.10.2019 12:30

Pane Kocourku, jsou to opozičníci, co se předčasných voleb bojí jak čert kříže! Nevíte to anebo to ignorujete?

K. Kocourek 22.10.2019 14:15

No jasně, jenže problém je v tom, že když teď rozpustí parlament a vyhlásí volby, do 31. 10. se určitě nestihnou, takže by došlo ke tvrdému Brexitu, pokud nebude odklad absolutně jistý. Johnson se tím v podstatě netají. Zase až za takového pitomce bych Corbyna nepovažoval, aby na to skočil (ačkoli jinak to bude jistě dobrý šílenec; když se měla probírat fakta, na základě kterých si Labouristé Brexit bez dohody nepřejí, mluvil za něj nějaký jiný chlápek; Corbyn se omezil na nadávání Johnsonovi).

J. Novotny 22.10.2019 9:49

Problém vytvořila May, když vyhlásila volby a poté v nich ztratila pro konzervativce majoritu, protože si myslela, že se ty volby vyhrají samy.

J. Nový 22.10.2019 7:10

Když vidíte, jak si EU dokáže pochopit s většími problémy (nelegální migrace, Brexist), tak musíte mít pocit, že tam sedí nesvéprávní lidé nebo malé, hloupé děti. Ale samozřejmě velmi dobře placené.

P. Lenc 22.10.2019 7:24

Přesné!

R. Gramblička 22.10.2019 10:06

Když vidím, jak si ve Velké Británii neumí poradit ani s připrchlíky, ani s islámem a s Brexitem už vůbec ne, musím konstatovat, že VB má ve svém vedení stejné idioty jako Eurosojuz :-P

R. Gramblička 22.10.2019 10:08

... ne-li větší

M. Mařák 22.10.2019 6:06

Po nejlepší možné smlouvě EU s GB uzavřela EU s GB smlouvu skvělou a opravdu nemůže za očividný kreténismus britských politiků v klasickém zdejším stylu za všechno může Brusel.

"Když je chuť, je i dohoda – my ji máme! Je to férová a vyrovnaná dohoda pro EU a UK a je to svědectví o našem odhodlání dosáhnout výsledků. Doporučím Evropské radě, aby tuto dohodu podpořila,“ napsal Jean-Claude Juncker a přiložil i znění dohody.

„Máme skvělou novou dohodu, která nám vrátí kontrolu (nad Velkou Británií) – nyní by měl parlament dokončit brexit do soboty, abychom se mohli posunout k dalším prioritám vlády, jako jsou náklady na život, národní zdravotnický systém, násilné zločiny a naše životní prostředí,“ napsal na Twitter premiér Boris Johnson.

R. Langer 22.10.2019 8:41

Tak potom je snad vše v pořádku, no ne? :-)

T. Hraj 22.10.2019 8:47

Není to tak, že za všechno může Brusel. Za všechno může nesoulad reality (loajalita občanů vůči národním státům) a politického uspořádání (EU a její ambice být politickou unií). Neřešitelnost brexitu je jen sklízením tohoto ovoce.

R. Gramblička 22.10.2019 10:12

No jo, ale vezmete-li v úvahu, že reprezentace EU je výsledkem preferencí občanů EU, musíte si přiznat, že většina z nich jsou blbci. A s tím nic nenaděláte.

V. Pavelka 22.10.2019 11:58

Troufnu si tvrdit že neustupnost V4 a nedůvěra z příliš velkého vlivu Bruselu ,pomohli Británii v referendu!

V. Pavelka 22.10.2019 12:05

Je zvláštní jak se Brusel bojí přístupu Balkánských zemí , jež splnily podmínky přístupu ,a jak je laxní k připrchlíkům muslimským i africkým ?!

R. Gramblička 22.10.2019 12:19

Stejně schizofrenický postoj k náplavě má i VB. Poláků, Ukrajinců atd... se bojí a nemají je rádi, zatímco Pakoše, Araby a středoafrické černochy stále přijímají. Pakoš či Arab sice nepředstavuje takovou konkurenci na pracovním trhu, ale někdo je bude muset živit

P. Khail 22.10.2019 13:07

Možná by bylo dobré si uvědomit, že P. ani U. nebyly nikdy britskou kolonií. :-)

R. Gramblička 22.10.2019 14:04

No a co?

P. Khail 22.10.2019 19:11

Oni totiž ti, nad jejichž přijetím se podivujete, mohou být obyvateli bývalých britských kolonií nebo britského společenství národů, čímž mají vstup do GB zaručen. Ale nic si z toho nedělejte, vaše vysvětlení je samozřejmě jednodušší a takové údernější. :-)

V. Pavelka 22.10.2019 14:16

Taky k negaci evropských pracovníků přispívají novináři , kteří rozmáznou cokoli , protože díky připos.anosti a politkorektnosti nemohou kritizovat muslimy Rv;-O;-(8-o!!

T. Hraj 22.10.2019 14:44

Myslím, že reprezentanti nejsou příliš reprezentantní. Zastupitelskost této demokracie je příliš složitá a vzdálená. Komisaři např. vůbec voleni nejsou a tím méně agenda (chcete-li vládní program) EK.

A co se voličů týče snažím se být optimistou. Lidé s nižší inteligencí a chabým abstraktním pojmovým a analytickým myšlením stále mohou mít dobrý selský rozum. A na druhé straně ne každý intelektuál musí být levicový, zpovykaný potřeštěnec.