7.2.2023 | Svátek má Veronika


Diskuse k článku

VARIANTY: Ukrajina a mír pro budoucnost

Rok 2022 je již v druhé polovině a pomalu se blíží podzim a zima, kdy lze předpokládat nárůst návrhů na téma příměří a mírových jednání s Ruskem a „nutnosti“ Rusku vyjít vstříc. Tento text má za cíl obecně nastínit dostupné možnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jirka 6.9.2022 12:15

Variant Rus neprosperujúci:

O jednu až dvě generace zpět.

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-o-jednu-az-dve-generace-zpet-tajny-dokument-varuje-ruskou-vladu-pred-hlubokymi-dopady-sankci-40407830

P. Brecík 6.9.2022 12:29

Jirko - tohle je dobrý. "Dokumentů" ti dnes napíše každý 100 + 1. Realita je, co udělají obyvatelé EU za 1, 2 měsíce. Pamatuješ na hrdé poláky ? Dokonce si natáhli roury od nich na SVK. Jen ten plyn do nich mají 10x dražší = KONČÍ také !!

O. Mayer 6.9.2022 12:24

třeba se jim konečně podaří vybudovat tenhle komunismus, kdy ceny klesnou k nule.

M. Boháček 6.9.2022 12:50

;-D Nula - to je hodnota vášho príspevku. Zhľadiska faktičnosti i logiky.

L. Novák 6.9.2022 16:41

Z které ruské či slovenské díry jsi zase vylezl, Boháček?

M. Boháček 6.9.2022 20:21

Nech už som odkiaľkoľvek, určite sa snažím argumentovať, slušne a vecne.

Na rozdiel od primitívne agresívneho, klávesnicového hrdinu, ako ste vy, pán Novák.

V. Povolný 6.9.2022 10:57

Autore, trochu mi vadí, když posměšně nazýváte "mírotvůrci" ty, kteří mluví o míru. Mluvit o míru není důvod k posměšným poznámkám. Ale váš rozbor je dobrý. V podstatě potvrzuje, že žádné "dobré" řešení situace není, jen špatné a ještě horší. Ale opomíjíte jednu podstatnou okolnost. Jednota západu i soudržnost EU se začne drolit, pokud nebude v zimě plyn na topení a elektřinu, nesmyslně navázanou na plyn, nebude možné platit. A to máme před sebou teprve první zimu v těchto podmínkách. Jak dlouho vydržel SSSR? A jak dlouho to vydrží EU, které se to dotýká nejvíc? Konec jednotného postoje západu bude mít na vývoj situace podstatný vliv. A to je varianta, která vám tam chybí, i když je dost pravděpodobná.

J. Vintr 6.9.2022 11:38

Ano, řekl bych, že Rusko je docela v pohodě. V problémech se topí Evropa a Amerika. Vlastní vinou.

I. Schlägel 6.9.2022 11:42

Pokud se západ začne drolit kvůli zimně, jak se bude ochoten rukou společnou bránit, až místo zimy nastane možnost umírat v ozbrojeném konfliktu? Chceme se jako Západ vůbec aktivně bránit?

J. Vintr 6.9.2022 11:49

Západ hlavně nemá jak se bránit. Armády všech evropských států, snad jen s výjimkou Francie a Anglie jsou je pro srandu králíkům. Americkou armádu stačili Demokradi za rok a půl svého šéfování zcela rozložit. Hlavně povinným očkováním, kvůli němuž odešla z armády většina těch nejlepších vojáků a kvůli němuž teď třeba nemůžou pustit do vzduchu piloty, protože jim hrozí, že ve vzduchu náhle zkolabují.

P. Hák 6.9.2022 12:09

Tak on je zas rozdíl mezi tím, když se bráníte vnějšímu napadení a tím, když brbláte na uměle způsobenou ekonomickou krizi. V prvním případě je nepřítelem útočník, ve druhém vlastní nadřízené orgány.

Nevidím jako "aktivní obranu Západu" to, že se Západ sám vhání do ekonomicko-sociální pasti, ani přizvukování tomu.

O. Mayer 6.9.2022 12:20

.. možná vás to překvapí, ale mezi mírem a kapitulací je dosti podstatný rozdíl. Oni mírotvůrci zatím nic jiného než víceméně bezpodmínenčnou kapitulaci Ukrajiny nenabízejí. Je to naprosto stejné jako "mír pro naší dobu" vykoupený kapitulací RČS v roce 1938 (a měl by asi tak zhruba stejnou hodnotu.

J. Vintr 6.9.2022 12:42

Zelenský měl spoustu příležitostí jednat. I před 24.2. i kdykoliv po tom. Odmítáním jednání dosáhne jen toho, že se nakonec jednat vůbec nebude, protože Rusi prostě udělají co chtějí.

J. Jirka 6.9.2022 10:50

Pokud se Rusko zaplete do vojenské spolupráce s Čínou, přestane za pár let jako samostatný stát existovat.

Ostatně už se objevila myšlenka, že Putin si chce přivlastnit Ukrajinu (a možná i víc), vytvořit z ní a evropské části Ruska Velkorusko a Číně přenechat Sibiř.

Zdá se totiž, že Evropě, transformující se na IV. velkoněmeckou říši, i Velkorusku by ukrajinské surovinové zásoby postačily nejméně na jedno století. Takže vlastně už jde jenom o to, kudy přesně bude probíhat hranice mezi těmito dvěma říšemi.

F. Zrcek 6.9.2022 10:06

Ve válce nejsme proto, že jsme si ji vybrali. Putínek bude válčit do posledního čečence, dokud nezadupe Ukrajinu do země. A nezastaví se, maximálně s rusáckou ulhaností bude chvilku slibovat mír, než bude dost silný na podněstří, kaliningradský koridor a potrestání Litvy. A půjde dál, pokud mu to Evropa dovolí. Konečně svou ulhanost už předvedl před vpádem na Ukrajinu, kdy do posledního dne před invazí sliboval mír a západ mu to baštil i s navijákem.

Jestli si někdo myslí, že se s tím kremelským trpaslíkem dá dohodnout a pokračovat v předválečném kšeftování, tak je buď idealista nebo hlupec.

Ukrajinu musíme podporovat ne ze své lásky ke Kyjevu, ale kvůli rusáckému nacismu. Ten buď porazíme, nebo nás převálcuje.

M. Grundmann 6.9.2022 10:32

V roce 1989 jsme mluvili o Evropě bez RVHP a vojenských paktů. Vše se však v průběhu 30 let nějak zvrtlo a nyní jsme ve válce, v níž se bojuje o právo Ukrajiny vstoupit do NATO. Kdyby mi někdo něco takového řekl před 30 lety, nikdy bych mu neuvěřil. Tehdy jsme všichni doufali v lepší svět, kde se jedna skupina států nebude snažit škodit druhé skupině států. Tento stav však netrval dlouho a po 5-7 letech se vše vrátilo do starých kolejí. Západ se začal snažit Rusko oslabovat a vytvořil si svou snahou skutečného nepřítele, který by pravděpodobně jinak nevznikl. Ruský nacionalismus je výsledek dlouhodobé snahy Západu Rusko oslabit.

J. Jirka 6.9.2022 10:41

Doporučuji dvacet ran přes záda zauzleným bičem a týden nosit žíněnou košili! Tím snad odčiníte alespoň nepatrnou část západního hříchu, spáchaného na Rusku.

M. Grundmann 6.9.2022 11:09

Trest za chování východní Evropy vůči Rusku už přišel. [UA]

J. Jirka 6.9.2022 11:24

Budoucnost ukáže, kdo je opravdu ten trestající a kdo potrestaný...

O. Kaucký 6.9.2022 11:34

Trestající je ekonomická realita a potrestaní budeme všichni.

M. Grundmann 6.9.2022 11:36

Máme válku a nového nepřítele, kterého jsme si sami vytvořili. To je trest pro nás. Rusové na všem taky doplatili. Raduje se jen ten, kdo si přeje války a konflikty. Takových lidí je bohužel hodně.

I. Schlägel 6.9.2022 11:46

Nepřítele jsme si v Putinovi nemuseli vytvářet. On sám bere západ jako nepřítele už roky a většina Rusů díky jednostranné masírce už od plenek rovněž. Všechna ta "partnerství pro mír" byla k ničemu.

P. Hák 6.9.2022 12:13

"Jednostrannou masírkou od plenek" míníte masové šíření západní popkultury do Ruska v 90. letech?

Teď je to zakázáno, ale kdybyste se před válkou podíval na ruské sociální sítě, žádnou jednostrannou masírku byste nenašel. Fakt už není rok 1980.

J. Jirka 6.9.2022 11:57

Války a konflikty je to jediné, co vývoj lidstva už tisíce let žene kupředu. Takže ano, i já si přeji válku a konflikty.

Pokud tato válka zastaví šílenství typu "globální změna klimatu", "Green deal" a LGBT+, pak jsme vyhráli.

BTW: Všiml jste si, že "zeleným" to strašlivé uvolňování CO2 na východní hranici Ukrajiny kupodivu nevadí (jinak by už přece Gréta T. alespoň na dálku hrozila pěstičkou Putinovi i Zelenskému) a dokonce že tam zatím nedošlo k žádné pozorovatelné přírodní katastrofě?

P. Pospisil 6.9.2022 12:24

No a ona Ukrajina NEMÁ právo přemýšlet o vstupu do NATO?

M. Grundmann 6.9.2022 12:25

Ne, protože je to nepřátelské chování vůči Rusku.

K. Kubů 6.9.2022 13:03

Ne, není a vy to víte. Právo usilovat o vstup do NATO je zakotveno mezinárodními smlouvami o OBSE a NATO-Rusko z 90. let. Rusko je podepsalo a docela dlouho se snažilo alespoň formálně plnit jejich ustanovení.

Nepřátelským chováním by dle těchto smluv bylo rozmisťování takových vojenských sil a jednotek, které jednoznačně ohrožují bezpečnost jiného signatáře. K tomu od podpisu těchto smluv nikdy nedošlo, neboť NATO naopak zase úzkostlivě dodržuje tuto část smluv. A nesnažte se protiargumentovat těmi pár základnami na území nových členů NATO. Ty v Rusku neohrožují ani stařenku na kolečkovém křesle.

Jediné co vadí na vstupu UA do NATO je fakt, že pak už by pro Rusko bylo prakticky nemožné řešit svůj vztah k UA vojensky, jako to provedlo právě nyní.

M. Grundmann 6.9.2022 13:10

Mezinárodní smlouvy nezakotvují povinnost přátelského chování. Rusko podepsalo smlouvy s NATO pod tlakem, ale doufalo, že se tlak ze strany Západu zastaví, pokud se Rusko bude snažit o spolupráci se Západem. Tlak se však nikdy nezastavil, a proto je teď válka. Rusko i všechny ostatní nezápadní státy pochopily, že Západu nemá cenu ustupovat, protože jeho tlak se nikdy nezastaví a bude se jen stupňovat.

Současná situace je taková, že se Západem dnes nikdo nemá žádný důvod o čemkoliv jednat. Takový je současný svět.

P. Brecík 6.9.2022 12:31

TOHLE je nacismus, nevážený !! https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/06/11/slava-ukrajine-slava-herojam-vame-jake-ukrajine-a-jakym-herojam/

J. Vintr 6.9.2022 10:02

Tak bych řekl, že Ukrajinci neprchali ze země kvůli Rusům, ale před Zelenským....