28.1.2023 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

VARIANTY: Ukrajina a mír pro budoucnost

Rok 2022 je již v druhé polovině a pomalu se blíží podzim a zima, kdy lze předpokládat nárůst návrhů na téma příměří a mírových jednání s Ruskem a „nutnosti“ Rusku vyjít vstříc. Tento text má za cíl obecně nastínit dostupné možnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Diviš 6.9.2022 18:49

Taky se snaží, ale ne tak blbě, jako Rusáci.

D. Laurencikova 6.9.2022 18:58

Vubec nemate prehled. Rusaci vas dosud nijak neovlivnovali, neposilaji na vas ani islam, ani komunismus, ani grean deal, ktery nas vsechny ozebraci... Ani vas nenuti uctivat homosexualitu a uznavat, ze je na svete bezpocet pohlavi a sypat si popel na hlavu, protoze jste bily muz, puvodce vseho zla..." To vsechno mame ze Zapadu. Jak muze byt nekdo tak nemyslici, jak vy?? Vas, na Ukrajine ukradeny hajzl je ve srovnani s tim naprosty peanut.

J. Pankovic 6.9.2022 19:04

....o hodně blběji

Němci dělají všechno důkladně a když začnou blbnout.....

J. Kostelanský 6.9.2022 13:29

Platí staré známé: všechno dopadne jinak.

Mimochodem, nelze spekulovat o budoucnosti, pokud se nebere na zřetel minulost. A na tu autor jaksi zapomněl...

Třeba si uvědomit několik základních faktů - Zelenskij je loutka Západu. Dělá vše možné i nemožné, aby splnil, co západním, zejména americkým politikům na očích vidí. A to do takové míry, že ignoruje rady svých generálů (např. o té protiofenzivě) a výhradně se spoléhá na Západ. Je veřejným tajemstvím, na ukrajinském ministerstvu obrany mají skutečnou moc američtí "poradci" a "experti". Zelenskij bude prezidentem jen do té doby, dokud Západu bude vyhovovat. Pak se jeho "mise" skončí a možná se z něho stane největších padouch Ukrajiny. Když vás ovládá CIA a britská MI6, nelze vyloučit absolutně nic. Přijde chvíle, kdy si západní státy budou chtít umýt ruce jako Pilát Pontský, a tehdy Zelenskij splní svou poslední službičku Západu - stane se obětním beránkem.

Co se týče Ruska a jeho pomalého postupu, třeba si opět uvědomit několik důležitých věcí. Rusko dobytá území neplánuje NIKDY vrátit. Současný stav mu plně vyhovuje: dnes ukousne kousek Ukrajiny zde, zítra zasa tam a čas hraje v jeho prospěch. Na získaných územích pak zavádí rubly, ruské penze, ruské mobilní sítě, ruskou administrativu, zkrátka z hlediska infrastruktury dělá z dobytých území integrální součást Ruska. Přičemž pozice ukrajinského jazyka je stejná jako před Majdanem. Pořád jsou tam nápisy jak v ruštině, tak v ukrajinštině. Mezi běžnými obyvateli totiž žádné národnostní spory nejsou. Nesrovnatelně víc je trápí válka. Konec-konců oficiální ruští činitelé včetně Putina se nikdy o Ukrajincích nevyjadřovali pohrdavě, jak to dělají ukrajinští politici o Rusech. Pro Rusy jsou Ukrajinci "bratrským" národem.

Na východ od řeky Dněpr se mluví více-méně jenom rusky. Rusky mluví i ti, kteří sami sebe považují za Ukrajince. Jaký pak vztah můžou miliony těchto lidí mít k vládě v Kyjevě, která jim zakázala užívat ruštinu coby úřední a vyučovací jazyk? Nelze se pak divit, že většina Rusů v této oblasti vní

J. Kostelanský 6.9.2022 13:30

... vnímá ruskou okupaci pozitivně. Díky Rusku mají konečně klid od Kyjevského buzerování, a taky od ukrajinských nácků. A taky od ukrajinského ostřelování obydlených měst a míst. Důchody se občanům okamžitě zvýšily, a to i s ohledem na rozdíly v cenové úrovni na Ukrajině a v Rusku. Rusko dobytá území intenzivně rekonstruuje tak, aby lidé už v zimě mohli bydlet ve svém. Kacířsky tak lze říct, že ruská armáda má na dobytých územích nesrovnatelně větší podporu domácích než armáda ukrajinská. Ta ukrajinská všechny, kteří se nevystěhovali z oblasti, považovala za separatisty a podle toho taky z nimi nakládala - stačí si vzpomenout, jak je "evakuovala" do fabrik, ve kterých ukrajinští vojáci čekali na ruský útok.

Čistě teoreticky, i kdyby tahle válka trvala 20 let, Rusko by pomalu získavalo vesnici za vesnicí, město za městem. Podle mně má ale zájem jen o oblasti na východ od Dněpru. Ale tato válka nebude trvat tak dlouho, vlastně nemůže. Ztráty vojáků ukrajinské armády jsou tak obrovské, že dřív nebo později nebude mít kdo bojovat. A potencionální vojáci z Ukrajiny odejdou na Západ nebo dezertují do Ruska. Ukrajinští muži sice oficiálně - až na výjimky - nemohou opustit ukrajinské území, ale... Vzhledem k tomu, že Ukrajina je spolehlivě nejzkorumpovanější stát v Evropě, nepřekvapuje, že už na začátku války stála "propustka" na Západ pro muže 5 000 EUR. Ne na účet ukrajinského státu, ale do rukou ukrajinských celníků. 😀

Denně umírá alespoň 200 ukrajinských vojáků. Ale podle zpráv, které unikly z ukrajinských úřadu, bylo od začátku konfliktu "vyřazeno" z boje v důsledku zabití, zranění, dezerce či zajetí 191 000 ukrajinských vojáků. Při tomto tempu by co nevidět zmizela celá jedna generace ukrajinských mladých mužů. Není těžké domyslet důsledky.

Rovněž s válečnou technikou to nevypadá růžově. Co bývalé státy Varšavské smlouvy měli původně z Ruska, to už je na Ukrajině. Dá se dokonce říct, že to už je na Ukrajině zničeno. A ty západní zbraně Západ nemůže dlouho Ukrajin

P. Pospisil 6.9.2022 13:54

"má ale zájem jen o oblasti na východ od Dněpru"

Tak co pohledávají v Chersonu a proč útočili na Mykolaiv?

K. Křivan 6.9.2022 15:28

Putin chce zpátky ruskou Novorossiju. Podívej se do Wikipedie jak vypadala. Tam je mapka. Území na východ od Dněpru a pás od Chersonz přes Odésu až k Moldavii.

J. Kostelanský 6.9.2022 13:31

... Ukrajině dodávat. Jednak Ukrajinci neumějí s nimi zacházet a výcvik nějaký čas trvá. Pak se Západ bojí, že by se dostali do ruských rukou. A něco si samozřejmě musí nechat také pro svou vlastní obranu. Kdežto Rusové, kteří si zbraně i munici do nich vyrábějí sami a z vlastních surovin, mohou zbraně v potřebném množství produkovat třeba i 20 let. Určitě nebyli tak hloupí, aby střely naváděné GPS, které vyvinuli jako obranu proti Západu, byly závislé na dodávkách čipů ze Západu. :-) Mimochodem tyhle střely nevyžadují žádnou moderní elektroniku, klidně si vystačí i s 20 let starou technologii.

Jaké z toho vyvodit závěry? Nejrozumnější by pro Ukrajinu bylo začít vyjednávat o míru hned teď a Rusku nechat území, která dobylo. To však Ukrajinci nepřipustí, což je pro Rusko výhoda. Bude dobývat další a další území, a co jednou získá, k tomu se už Ukrajina nikdy nedostane. Kdyby Zelenskij byl ruským agentem, nemohl by svou práci dělat lépe.

A Západ? Dřív nebo později ho tahle válka unaví a pak přenechá Ukrajinu svému osudu.

L. Novák 6.9.2022 15:37

Odkud tyhle bláboly pořád dokola kopíruješ, slovenský Putinův šašku Kostelanský? :-P

J. Kostelanský 6.9.2022 19:09

Definice trolla podle Wikipedie:

"Troll je v internetovém slangu účastník online diskusních fór, chatů či blogů, který začíná hádky, provokuje čtenáře na internetu a rozsévá neshody tím, že zveřejňuje záměrně provokativní, urážlivé nebo irelevantní příspěvky k citlivým tématům."

L. Novák 6.9.2022 22:07

A teď si dohledej pojem "ruský troll" nebo "Putinova pátá kolona", ať se doučíš, troubo! :-P

D. Laurencikova 6.9.2022 18:43

To co pisete se shoduje s nazorem me ukrajinske sousedky, ktera ani dnes neodsuzuje Putina, ale naopak se diva s velkym znechucenim a pohrdanim na "saska a darebaka" Zelenskeho, ktery je zcela ve sluzbach USA.

P. Molík 6.9.2022 13:06

Jsme svědky zrodu a vývoje nového ideologického směru, eurohujersko-ukrajinisticko-banderovské ideologie, která je spojením několika morálně zvrácených ideologismů ještě více militantní a nesnášenlivá. Již nyní se stále víc vměšují ukrajinští propagandisté do našich vnitřních věcí. Zejména pak tzv. majdanizace Ukrajiny pod taktovkou Washingtonu a Bruselu zbídačila milióny Ukrajinců a připravila posvátnou zem Ukrajinců, která byla konečně samostatná, na příští střety s Ruskem podle plánu udělat z Ukrajiny úderné beranidlo proti kremelským vládcům, kteří zlobí a nechtějí se podřídit eurohujerským pořádkům. Ostatně idea Bismarcka, že Slovany lze porazit jedině vzájemným rozeštváváním slovanských národů, je stále aktuální, živá. Nutno podotknout, že mnohé sémě nenávisti mezi bratrskými slovanskými národy zasel samolibý zločinec Stalin a též i další komunističtí předáci, třeba i N.S.Chruščov, který si svévolně přisvojil pravomoci panovníka a protiprávně určil v roce 1954 Krym do správy Ukrajinské sovětské socialistické republice, ač Krym vždy byl integrální součástí Ruska. A tuto komunistickou zlovůli rudého Nikity Sergejeviče Chruščova se nyní snaží nepřátelé demokracie a Ruska legitimizovat a neustále tak rozněcovat a udržovat trvalé napětí mezi Ukrajinou a Ruskem. Pravda je daleko jednodušší - Krym jakožto zbloudilý syn se vrátil ke své matičce Rusi.

K. Křivan 6.9.2022 13:30

S tím mohu jen souhlasit. R^ Až na to, že ten "zbloudilý" syn, byl ukradený syn. Ale to je jen maličkost.

P. Pospisil 6.9.2022 13:51

K jaké matičce Rusi? Matička Rus, je-li tím míněno Ruské impérium, zanikla v r. 1917 a Sovětský svaz (ani žádná z jeho svazových republik) NEBYL jeho nástupnickou zemí. Proto není jeho nástupnickou zemí ani současná Ruská federace a proto si nemůže na Krym dělat pražádné nároky (v rámci SSSR patřil Krym Ukrajině déle než Rusku).

K. Křivan 6.9.2022 15:30

Putin se snaží Ruské Imperium obnovit. Ne neschopný SSSR.

P. Vychodil 6.9.2022 13:01

jen k zamyšlení pro přesvědčené zastánce vítězství nad RF.

Válku s RF začalo USA/NATO již v okamžiku, kdy si Krym odhlasoval připojení k RF. Tuto válku ovšem žádný z rusobijců neuznává jako válku, neb se vede na vyšších prioritách řízení a obecně se tak za válku nepovažuje. Konkrétně budiž zmíněna válka na 4. úrovni - ekonomické. Sankce, a nové sankce, a nové sankce. Tuto válku USA/EU definitivně prohrálo a to dokonce tak, že tato prohra bude možná smrtící pro EU.

možnost zvrácení této skutečnosti na 6. prioritě - vojenské, je iluzí, snem.

Už teď EU prohrála, bez ohledu na stav konfliktu na UA. Opět, již po několikáté, neodhadla svoje možnosti, v tomto případě nezávislost na ruských nerostných zdrojích. V určitém okamžiku to bude EU, kdo kapituluje...

P. Pospisil 6.9.2022 12:21

Nabízí se ještě jedna varianta, optimistická.

Putin natáhne bačkory a ten, kdo přijde po něm, celou Putinovu éru prohlásí za error.

Vypadne z Ukrajiny, Gruzie i Moldavska, dohodne se se Západem, skončí sankce, začne obchodovat. Putina prohlásí za duševně chorého.

Během 2-3 let by Rusko mohlo být na startu éry, o jaké za Jelcina možná snili a za Putina s Medveděvem už neměli ani ty sny.

P. Brecík 6.9.2022 12:27

........ a potom ses probudil a měl jsi ruku v nočníků ;-D Pokus o rozkradení Ruska už tu byl. Za Jelcina. Právě ujo Vladimít udělal konec zotročování Ruska. Podívej, kd eje Rusko podle PPP ve světě. A podívej, kdo vítězí - tady !! https://cz24.news/sokujici-priznani-elitniho-ukrajinskeho-generala-krivonose-stotisic-ukrajincu-padlo-a-zacala-sikelizace-cechu/

K. Křivan 6.9.2022 12:56

Díky za link ! Stojí za to. R^ To musel být masakr.

M. Grundmann 6.9.2022 13:13

Za posledních 25 let se nikomu nevyplatilo se Západem dohodnout se a mu ustoupit. Taková dohoda dnes není možná, Západ požaduje systematicky bezpodmínečnou kapitulaci každého za každé situace.

P. Pospisil 6.9.2022 13:16

No, jedinej kdo něco takovýho požaduje, je Rusko vůči Ukrajině.

M. Grundmann 6.9.2022 13:27

Rusko po Ukrajině požaduje jedinou věc, dobré sousedské vztahy a neutralitu. To nemá s bezpodmínečnou kapitulací nic společného. Dobré sousedské vztahy, spolupráce, neutralita a rozpuštění vojenských paktů by měly být pravidlem v mezinárodních vztazích.

Rusko požaduje po svých sousedech něco, co by měl dělat každý slušný stát kdekoliv na světě. Západ je dnes jediná část světa, která má vlastní vojenský pakt.

P. Pospisil 6.9.2022 14:01

To vlastně není tak úplně pravda, Rusko založilo a je členem Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti.

Těžko mít dobré sousedské vztahy, spolupracovat a být neutrální k zemi, která vám krade území a posílá na vás ozbrojené dovolenkáře.

M. Grundmann 6.9.2022 14:26

Západ nepostupuje otevřeně a nevyhlašuje, že je nepřítelem Ruska. Západ organizuje různé nepodstatné struktury jako je Partnerství pro mír, G8 nebo Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. To jsou jenom prázdné skořápky, které mají za cíl zakrýt pravý a skutečný projekt, nepřátelský protiruský vojenský pakt NATO. Pokrytectví je hlavní politická metoda Západu.

Je třeba se pochopit, co nastalo nejdřív. Nejprve NATO vyjádřilo v roce 1997 veřejně svůj eminentní zájem o vojenskou spolupráci s Ukrajinou. Poté se v roce 2007 Ukrajina pokusila veřejně vstoupit do NATO a byla v tom podporována USA. Vstupu do NATO zabránila pouze veta Německa a Francie. Ukrajina tedy vyjádřila otevřeně a jednoznačně v roce 2007 svou vůli stát se nepřítelem Ruska.

Všechny problémy Ukrajiny s Ruskem nastaly až po rozhodnutí Ukrajiny stát se nepřítelem Ruska, nikoliv před tím. Nejprve Ukrajina opustila svou politiku neutrality a teprve poté měla s Ruskem problémy. Byla to Ukrajina, která jednostranně vypověděla svou neutralitu a přátelské vztahy s Ruskem.

Vše je jednoznačné. Jediným sporným bodem je hodnocení tohoto chování Ukrajiny. Podle některých lidí si Ukrajina může dělat, co chce, a Rusko musí jakékoliv nepřátelské chování Ukrajiny strpět. Podle jiných to Rusko strpět nemusí.

J. Jurax 6.9.2022 13:19

To by bylo hezký ... jenže na pohádky jsem přestal věřit před víc než šesti desetiletími.

P. Pospisil 6.9.2022 14:03

Já to taky napsal jako variantu, která bude v protiváze k těm pesimistickým v článku, pro všechny win-win. To už ze samotného principu znamená, že je to neprůchozí. Takhle věci nikdy nekončí.

D. Laurencikova 6.9.2022 18:51

Kde jste spal doposud? Jelzin menil Rusko za par flasek vodky, az tomu konecne Putin udelal pritrz. Ten kdo prijde po Putiovi bude z hlediska zapadu mozna jeste horsi. Putin plati v Kremlu udajne za jednoho z tech moderatnejsich.

J. Jaroš 7.9.2022 6:03

Inu, o čem opilý Jelcin snil zůstává otázkou jisté je co s RF udělal.

M. Boháček 6.9.2022 11:32

Variant Rus prosperujúci.

https://www.hlavnespravy.sk/the-sun-vitajte-v-rusku-zasiahnutom-sankciami-kde-ceny-klesaju-zatial-co-briti-trpia-prudkym-narastom-inflacie/2917562