6.10.2022 | Svátek má Hanuš


Diskuse k článku

VÁLKA: Neradostné vyhlídky

Přílišné lpění na zopakování Operace Dunaj (invaze do Československa v 1968) a příliš dlouhá snaha „sedět na více židlích“, spolu s účinnými ukrajinskými protiútoky, vedly k neschopnosti ruských invazních jednotek získat plnou kontrolu nad oblastmi dočasně ovládnutými na severu a severovýchodě Ukrajiny, a to ani po zastavení ofenzivního postupu. ,

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 23.4.2022 13:30

S tím se dá souhlasit. A láskou k vlasti také nepřekypuji, i před invazí drží v emigraci možná rekord. I teď mnozí před všeobecnou brannou povinnosti raději utekli. Řídí to tam Amerika.

J. Lukavsky 23.4.2022 17:47

"Řídí to tam Amerika." zlatá slova, to už nám říkal major Kolozub na politickém školení mužstva: "za tím souzí, jsou pikle americkejch impedijálistů a jejich přisluhovačů" Skoro bych věřil, že ti Ušáci mají prsty i v Kremlu, protože nejlepší vojenský tah je donutit protivníka aby udělal chybu. A nechat ho aby si to vyžral. Zkušenosti s vojenskou technikou protivníka v ostrém nasazení ale jsou k nezaplacení, to jistě Pentagon a NATO oceňuje. No kdyby přitom neumírali lidi tak by to bylo zajímavé pozorovat. J.L. end

J. Nevrkla 23.4.2022 17:57

Před pár dny jsem viděl video známého francouzského novináře, který na Ukrajinu doprovázel francouzské žoldnéře. Ve francouzské televizi překvapeně sděloval, že je tam přivítal americký důstojník, který jim řekl, že tam tomu neveli Ukrajinci, ale Američani.

A před pár dny Fico ve slovenské televizi řekl, že každý ví, že ukrajinské ministerstvo obrany řídí Američané.

Samozřejmě nemusíte ničemu z toho věřit, ale to už je dost hloupé, naivní.

V. Novak 23.4.2022 17:58

Taky Slováci Fica hned zavřeli...

K. Salajka 23.4.2022 12:43

Referendum se musí konat korespondenčně - to je záruka správného výsledku. Aby se nemusely výsledky upravovat , doporučuji aby hlasovací lístky zaslala z ČR a Polska na Ukrajinu rovnou nezávislá firma Dominion, voliče netřeba obtěžovat.

J. Nevrkla 23.4.2022 13:31

Ano, moderní referendum podle západního vzoru, jiná připuštěna nemohou být.:-)

V. Novak 23.4.2022 18:00

Jenom podle jakého západního vzoru by se to referendum mělo konat?

Ptal jsem se několikrát, příklady uváděl - a nějak mi nikdo nedokázal odpovědět...

J. Nevrkla 23.4.2022 18:07

V Americe na žádné referendum nepamatuji, v EU už dlouhá léta není připuštěno. Možná jenom nějaké korespondenční hlasování, údajně nějaké probíhá či proběhlo a týkalo se letního času...:-)

P. Fialek 23.4.2022 7:51

Já tedy nejsem stratég ani náhodou, ale přeci kdyby Rusové chtěli opravdu obsadit celou Ukrajinu nebo alespoň dobýt Kyjev, tak by to přeci udělali podle vzoru jedné nejmenované mocnosti. Rozbombardovali by Kyjev, železnice, spoje na prach, nehleděli by na civilní ztráty (tím nezlehčuji dosvadní oběti), navýšili by počet vojáků a vlítli potom tam. Občas mi připadá, jako by všichni tito "odborníci" si přáli zrovna tento scénář.

Z. Lapil 23.4.2022 9:17

Asi slyšeli o salámové metodě.

F. Brnušák 23.4.2022 10:22

Jeste je tu moznost, ze to neudelali protoze na to nemaji vybaveni? Nebo se boji ze by jejich letadla ukrajinci sestrelili?

J. Jurax 23.4.2022 17:40

Ale to by už nebyla speciální operace ;-D ... a tohle není asymetrická válka s mnohem slabším a/nebo technologicky zaostalým soupeřem, kde je relativně jednoduché učinit to, co navrhujete.

J. Kočvar 24.4.2022 1:08

Čekali, že se Ukrajinci složí bez boje jako Československo v roce 1968, tak proč by nejdřív bombardovali?

(Popravdě na počátku první války v Čečensku podobně vjely ruské tanky do Grozného, tankista vystrčil hlavu z tanku a zeptal se nějakých Čečenců, kde si může koupit cigarety - a Čečenec ho střelil do hlavy. Je vidět, že i tam Rusové čekali, že přijedou a vymění vládu, aniž by se jim kdokoli stavěl na odpor.)

Pak se Rusům nepodařilo zlikvidovat ukrajinskou protivzdušnou obranu a je otázka, jestli mají dost zkušených pilotů a dost raket na rozbombardování Ukrajiny.

R. Vacek 23.4.2022 7:05

Prostě se ukazuje, že EU je slabá a není schopna prosazovat své zájmy. Bohužel sleduje (i když např. v případě Německa neochotně) zájmy Ameriky. A ty jsou často v rozporu jak se zájmy EU, tak se zájmy Ukrajiny i Ruska.

Uvidíme, jestli budou USA schopny zajistit svým satelitům dostatek energií a surovin a nahradit tak zdroje z Ruska. Protože jinak se začne třeba někdo ptát jakou to má cenu být satelitem, když z toho plynou jen nevýhody.

J. Lukavsky 23.4.2022 8:01

"jakou to má cenu být satelitem USA, když z toho plynou jen nevýhody." zatímco být satelitem Ruska a budoucího SSSR II. mělo a má jen a jen výhody: nekonečné množství surovin a zdarma, odbyt našich výrobků - na věčný úvěr, možnost hostit u sebe Internacionální pomoc..... prostě Ušáci se budou užírat vzteky až uvidí jak se Rusko a my máme. J.L. end

R. Vacek 23.4.2022 8:07

??? EU už dávno měla vytvořit společný ekonomický prostor včetně Ukrajiny a Ruska. Přestat s blokovým dělením Evropy. A to právě proto, že EU potřebuje energie a suroviny z Ruska a Rusko potřebuje technologie a výrobky z EU.

Společná, provázaná ekonomika pak snižuje i tření mezi zeměmi a na takové Ukrajině by poklesla důležitost toho, jestli se bude orientovat na západ, nebo na východ.

J. Lukavsky 23.4.2022 8:43

To jistě, problém ale nastal, když si Rusko začalo pomocí svých dodávek surovin myslet, že tím má právo diktovat kdekomu kdeco. Být závislý v důležité věci pro stát na nevyzpytatelném dodavateli je nebezpečné. J.L. end

J. Karza 23.4.2022 8:50

Připomeňte mi to "kdekomu kdeco".

J. Lukavsky 23.4.2022 8:57

"kdekomu kdeco" kupř. to, že Polsko, Estonsko, Bulharsko... se rozhodly vstoupit do NATO. Jsou nebo nejsou to suverénní země které mají právo si vybírat partnery. Pročpak asi všechny země, které se desítky let hřály v teplé náruči SSSR a RVHP a Varšavské smlouvy (kde tak vólno dýšet čelověk" se tak cpaly do NATO? Třebas nevěří tomu, že by se nemohly opakovat Internacionální pomoci Německu, Maďarsku, Československu, Polsku. J.L. end

V. Novak 23.4.2022 17:02

A co těm "Polsku, Estonsku, Bulharsku... které se rozhodly vstoupit do NATO" Rusko udělalo?

Vypnulo jim plyn?

Přestalo dodávat uhlí?

Přestalo dodávat elektřinu (pravda, tu dodává ze jmenovaných jen Estonsku, Polsku jen občas přes Litvu)?.

Tak co jim Rusko udělalo, jak jste tady pábil?

J. Lukavsky 23.4.2022 17:16

"Tak co jim Rusko udělalo, jak jste tady pábil?" No kupř. Polsku SSSR vpadl do zad když ho zepředu napadl Hitler. Nám poslal "Internacionální pomoc" v r. 1968, Maďarsku o něco dříve a Polsku později.... to nestojí za řeč? Třebas se ty státy bojí, že by se to mohlo snadno opakovat, když nebudou cvakat kufry a to se jim nechce. Nakonec i Finsko má svoje zkušenosti a proto spekuluje o vstupu do NATO, proč asi? NATO je pro ně záruka, že se ty "pomoci" od Ruska nebudou opakovat. Jinak ale pokud vím, tak jsme za plyn, ropu, uhlí... Rusku platili, čili kšeft, nic víc, žádná milost či milodar to nebyl. J.L. end

V. Novak 23.4.2022 18:04

Otázka byla zřetelně směřována k vaší větě "To jistě, problém ale nastal, když si Rusko začalo pomocí svých dodávek surovin myslet, že tím má právo diktovat kdekomu kdeco." - a netvařte se, prosím, jako blb, co to nepochopil.

Takže znova - co Rusko těm jmenovaným (nebo i nejmenovaným) pomocí svých dodávek "diktovalo kdekomu kdeco"? Komu? Co?

J. Lukavsky 23.4.2022 18:16

Stát se závislým v zásadních surovinách na Rusku byla chyba. Jak nahlíží i jiné státy v Evropě nejen my. Rusko je partner nevyzpytatelný a nespolehlivý a není záruka, že toho nevyužije k vydírání. Teď potřebuje peníze Evropy za plyn na válku, takže se finančně podílíme na devastaci Ukrajiny, byť nechtěně. To je na tom nejhorší. J.L. end

V. Novak 24.4.2022 14:58

Takže není pravda, že "si Rusko začalo pomocí svých dodávek surovin myslet, že tím má právo diktovat kdekomu kdeco" - jak jste tady pábil - to jen vy si myslíte, že "Rusko je partner nevyzpytatelný a nespolehlivý a není záruka, že toho nevyužije k vydírání".

Ovšem dosud toho Rusko k vydírání nevyužilo, že?

Prozatím vydírala a vydírá USAEU Rusko tím, že si zakáže odběr ruských energetických surovin - ale podle toho, jak se to USAEU bude zrovna hodit a do té doby blokuje aspoň část plateb.

Berte už konečně na vědomí, že na mě si s odkláněním nepřijdete...

P. Hák 23.4.2022 22:08

Pan Lukavský Vám na tu otázku neodpoví. Bude opakovat hesla nebo okamžitě změní téma. Podle kritérií Českých elfů typický ruský troll :-)

J. John 23.4.2022 6:56

Je škoda, že cenzura neumožní , aby si každý udělal obrázek sám dle informací z více nezávislých zdrojů. Cenzoři a jejich louhové-žurnalisté by si měli uvědomit, že lež má krátké nohy a pravda dříve nebo později vyjde najevo.

Asi musí každá generace zažít více než jednu totalitu.

J. Ganaur 23.4.2022 8:30

...že lež má krátké nohy a pravda dříve nebo později vyjde najevo.Tak hlavně, abyste si toto pamatoval!:-)[UA]

Z. Lapil 23.4.2022 9:28

Ale no tak... Ani jsem moc nehledal, jen jsem zkusil www.ria.ru. A skoro okamžitě našel toto: https://russian.rt.com/ussr/news/982558-minoborony-mariupol-tela?utm_source=smi2#teaserId=11866954&teaserType=middleTopNews

J. John 23.4.2022 10:36

Tento web není dostupný

Z. Lapil 23.4.2022 14:04

Vskutku. Ale v půl desáté byl.