19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

VÁLKA: Nejistá sázka na vítězství Ukrajiny

Mírová jednání o ukončení války na Ukrajině jsou přerušena a Západ chce dotlačit Ukrajinu k vítězství. Americká velvyslankyně se po návratu do Kyjeva vyjádřila jasně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 22.5.2022 14:10

Proč západní státy neudělaly nic pro to, abychom se té válce vyhnuli ... to myslíte nějakou reprízu oplzlé mnichovské zrady?

P. Černý 22.5.2022 14:23

Nehodlám se opakovat. Použijte vlastní mozek.

B. Rudolf 22.5.2022 14:51

Já bych rozhodně s preventivním vybombardováním Ruska nesouhlasil.

P. Černý 22.5.2022 15:12

To byste možná ani nestihl.

P. Černý 22.5.2022 8:35

Rusko je výrazně oslabeno už faktem, že mezi ním a Ukrajinou došlo k takové míře nepřátelství.

Tím je splněn hlavní cíl politiky USA v této oblasti.

Oslabení ekonomik a politického významu států EU (v případě Česka nejspíš katastrofální) jen jen logickým ( a možná předpokládaným) výsledkem rusko-ukrajinske války.

Proto je potřeba, abychom neustále horovali za pokračování této války. Klidně až do úplného zničení Ukrajiny nebo i nás samých. Naděje na zničení Ruska nám za to stojí. Nemůžeme přeci sami od sebe přiznat, že jsme jen politicky a ekonomicky nesvéprávni pitomci a užiteční idioti.

P. Urban 22.5.2022 9:32

Nevím, jestli zrovna tohle byl hlavní cíl americké politiky. Pokud ano, pak za to mohou všichni poděkovat Putinovi. Není náhodou americkým agentem?

Myslím, že bychom měli horovat pro podporu Ukrajiny. Pokud bude pokračovat ve válce, podporovat válku. Pokud bude ochotna uzavřít příměří či mír nabízený Ruskem, podporovat příměří či mír.

To ovšem znamená připustit, že mezinárodní politika je i o jiných zájmech, než jen amerických. Že ti, jejichž zájmy se momentálně shodují s americkými nemusí být nesvéprávní pitomci a užiteční idioti.

Politický význam států EU (a nakonec i EU samotné) válkou rozhodně nepoklesl. Co se týče ekonomiky, těžko říci; z dlouhodobého hlediska by radikální "finlandizace" Ukrajiny byla možná ještě horší.

P. Černý 22.5.2022 10:01

Rozvoj toho nepřátelství nezačal v roce 2022. Na Ukrajině probíhala občanská válka od roku 2014. A od uzavření Minských dohod nikdo nic podstatného neučinil pro jejich naplnění a pro ukončení občanské války.

Jistě, Putin v posledních měsících plnil, co Američanům na očích viděl. O možnosti vojenské invaze na Ukrajinu možná dokonce informoval Bidena. Svědčí o tom mimo jiné i to, s jakou jistotou Biden informoval novináře, že se situace dostává do stavu, kdy bude Putin nucen něco udělat.

A jednání ukrajinských představitelů v poslední době, kdy už cizí ambasády opouštěly Kyjev? Výzva každému, kdo se na Ukrajině citi být Rusem, ať odejde do Ruska, odmítnutí Minských dohod jako rizika pro ukrajinskou státnost a hlavně prohlášení Zielenskeho na bezpečnostní konferenci v Mnichově, že Ukrajina bude usilovat o získání jaderných zbraní a o obnovu statutu jaderné mocnosti, tak to už byly doslova otevřené provokace...

Kdyby byli evropští politici kompetentní a hájili zájmy svých zemí, dávno by přiznali skutečnou míru, v jaké konkurenceschopnost ekonomik jejich zemi závisí na ruských a ukrajinských surovinách, materiálech a potravinách (o českých už raději ani nepíšu) a pro to, aby se zabránilo té šílené válce by určitě udělali daleko víc než pár formálních návštěv v Kremlu.

P. Černý 22.5.2022 10:06

Mám na mysli kompetentnost a státní loajalitu českých politiků. O té fakt nemá smysl psát.

P. Urban 22.5.2022 11:37

Podle dosud nepotvrzené legendy odhalily ruské přípravy k válce americké tajné služby, nikoli Putin. Vezmeme-li v úvahu charakter příprav, pak zřejmě stačilo jen analyzovat dostupné informace, znát konkrétní podobu ruských plánů a rozkazů nebylo nutné.

Rusko zahájilo před konfliktem vlastní diplomatickou ofenzívu požadující nejen neutralizaci Ukrajiny, ale i omezení pro bývalé členy Varšavské smlouvy. To nebyla otevřená provokace?

Ano, na Ukrajině probíhala občanská válka od roku 2014. Léta ale měla podobu zamrzlého konfliktu, podobně jako v Koreji nebo mezi Čínou a Tchai-wanem. Ruská invaze situaci radikálně změnila. A potvrdila, že Minské dohody opravdu představují riziko pro ukrajinskou státnost. A tu invazi podnikli Rusové. Ne Ukrajinci. Ne NATO. Ne evropští politici.

P. Černý 22.5.2022 12:21

Putin, Lavrov, Rjabkov a další vedli tři měsíce diplomatickou ofenzívu s požadavky obnovit funkčnost systému kolektivní bezpečnosti v Evropě a na plnění slibů o nešíření NATO na východ, aby pak to všechno smetli ze stolu provedením invaze na Ukrajinu? A proč tu ofenzívu dělali? Nevíte? Chtěli dát Ukrajině i Západu čas na přípravu obrany?

P. Urban 22.5.2022 14:13

Hitler taky napřed kladl Polsku požadavky, než na něj zaútočil. Chtěl snad jemu i Západu dát čas na přípravu obrany?

P. Černý 22.5.2022 14:21

Píšete z cesty? Hitler o neutralitě Polska jednat nemusel. Měl s ním platný pakt o neutočení. Na Polsko zaútočil, protože na základě dosavadní mnichovanské politiky správně předpokládal, že Anglie a Francie druhou frontu neotevřou.

P. Diviš 22.5.2022 9:37

Ano, oslabeno, ale Putin si to uvědomí až pozdě, případně vůbec.

Ten zbytek jsou kecy.

J. Matuška 22.5.2022 8:02

“Flirt ano, svatba ne.“ Lehká nadsázka předsedy jedné z největších armádních organizací ve Švýcarsku Stefana Holensteina ilustruje nový postoj Švýcarska k členství v Severoatlantické alianci a­ otázce vlastní neutrality. Přeloženo do obyčejné řeči: Švýcarsko by mělo s­ NATO začít blízce spolupracovat, ovšem ne natolik blízce, aby to znamenalo vstup do Aliance a ­členství v ní. iDNES.cz

J. Kombercová 22.5.2022 8:57

Znám ten bonmot trochu jinak, taky je ze starší doby... vyspat se s ní, to ano, ale proboha, jen ne žádné důvěrnosti.

J. Matuška 22.5.2022 9:20

R^

P. Diviš 22.5.2022 9:38

Taky jeden z výsledků agresivní politiky Ruska.

J. Matuška 22.5.2022 7:41

Ad 22:32 Citujme nejprve několik pasáží z úvodu ke knize, jejž sepsal jeden z překladatelů a ředitel Institutu H21 Adam Růžička: „John Stuart Mill v úvodu spisu O svobodě kladně hodnotí postupný přechod od autoritářského způsobu vládnutí k demokracii, která se zodpovídá svým občanům a garantuje jim základní svobody a práva. Zároveň nás ale varuje před záludným nebezpečím na obzoru, a to před tzv. „tyranií většiny“. Tyranie většiny se podle Milla nemusí projevovat pouze skrze moc volených autorit, ale také prostřednictvím společenských norem a tlaků, jež jsou nezávislé na vládnoucí garnituře. Ty mohou vytvářet nápor na jednotlivce tak, aby se navzdory svým skutečným preferencím podvolil vůli „panujícího veřejného mínění“. SPOLEČNOST, JAK MILL POZNAMENÁVÁ, PAK MŮŽE BÝT SAMA SOBĚ TYRANEM, A TO I TEHDY, KDY JEJÍ ZÁKONY TYRANSKÉ NEJSOU.

Na rozdíl od omezování svobody ze strany státu se ale společenská tyranie špatně definuje a ještě hůře se hledá, kde začíná a končí a kdo je za ni zodpovědný. To však neznamená, že bychom se jí neměli snažit porozumět. Jistá míra dobrovolného podvolení se společenským normám je nezbytná k tomu, abychom se vzájemně dokázali dorozumět a abychom mohli uspokojit přirozenou lidskou potřebu někam patřit a být druhými přijati. Je ovšem třeba si uvědomit, že ona potřeba je vždy v určitém rozporu s potřebou se svobodně a individuálně projevovat. Na jednom extrému hrozí absolutní podvolení se společenským strukturám, kde se jedinec ztratí v konformní šedi, a na tom druhém hrozí osamocení, vykořeněnost a odmítnutí ze strany ostatních lidí. Vybalancovat tyto dvě roviny lidství není jednoduché a existuje nebezpečí, že jeden či druhý pól zajde příliš daleko. Mill na nás proto apeluje, abychom se v diskuzích o svobodě nezabývali pouze útlakem ze strany státu, ale také povahou a mírou moci, kterou může mít společnost nad jednotlivcem.“

M. Vaněk 22.5.2022 9:06

malá oprava: ve skutečnosti nevládne většina, ale menšina, a menšině se i ustupuje, čímž časem nastane nezvládnutelný paradox, který vyústí v další revoluci ještě brutálnějšími postupy, zavede se vláda "většiny, která se postupen času stane menšinou a pro mnešinu, kruh se uzavře a celý cyklus se následně opakuje...

J. Matuška 22.5.2022 7:32

Ad 22:23 Podle Stanfordské encyklopedie filozofie je John Stuart Mill (1806-1873) nejvlivnějším anglicky mluvícím filozofem 19. století. Jeho dílo hrálo zásadní roli v utváření tradice klasického liberalismu a ovlivnilo mnoho významných myslitelů, mezi nimi i našeho Tomáše Garrigua Masaryka.

J. Matuška 21.5.2022 22:23

... O svobodě myšlení a slova (výňatky)

Kdyby celé lidstvo mělo stejný názor a jen jediný člověk by nesouhlasil, neměla by většina sebemenší právo jednotlivce umlčet, stejně jako onen jednotlivec by neměl právo umlčet většinu, i kdyby k tomu měl tu moc. Pokud by byl názor výhradně soukromým majetkem bezcenným pro ostatní, škodilo by jeho potlačování pouze majiteli (rozdíl by byl možná v tom, kdyby se jednalo o více lidí). Názor ale patří všem, proto je jeho potlačování zločinem spáchaným na celém lidstvu i na následujících generacích. Nejvíce však škodí lidem, kteří s daným názorem nesouhlasí. Pokud je názor správný, nedostanou možnost dozvědět se pravdu. Pokud není správný, přichází o ještě cennější hlubší porozumění a živější pojetí tématu, které vzniká během srážky pravdy s bludem. Nikdy si nemůžeme být jisti, že názor, který chceme potlačit, je nesprávný. Ale i kdybychom si byli jeho nesprávností jisti, jeho potlačování by bylo stejně špatné.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Petr-Zantovsky-Jak-jsem-potkal-knihy-242-dil-O-svobode-mysleni-a-slova-702745

R^!!

M. Moravcová 22.5.2022 6:21

R^R^R^

D. Mach 22.5.2022 7:20

Takže když milion lidí bude chtít stavět dálnici, a jeden jediný bude proti, tak jeho názor musí být vyslyšen a dálnice se nepostaví? Zajímavý názor od komoušského normalizátora, kteří nebrali v potaz ani názor většiny, natož jedince.

F. De Winter 22.5.2022 7:29

SSoudruhu Maaachu, poposedni si, sedíš si na vedení.

D. Mach 22.5.2022 8:06

Co konkrétně se vám nezdá, Frau De Winter?

J. Matuška 21.5.2022 22:13

Ruská armáda tvrdí, že zničila velké množství zbraní a techniky ze Západu

Více na: https://newsbox.cz/zpravy/ruska-armada-tvrdi-ze-znicila-velke-mnozstvi-zbrani-a-techniky-ze-zapadu-dkxk46ip

P. Diviš 21.5.2022 22:32

Rusáci tvrdili, že se vojska vrací po cvičení do kasáren a žádný útok se nekoná.

Rusáci tvrdili ...

Rusáci tvrdili ....

V. Zadák 21.5.2022 22:53

Porošenko tvrdil ...

Porošenko tvrdil ...

D. Mach 22.5.2022 7:21

Brežněv tvrdil ...

J. Kostelanský 21.5.2022 22:39

Co může být lepšího pro USA než zničené zbraně ještě před použitím? Ukrajina bude muset doplnit zásoby a kšefty se zbraněmi budou nabírat obrátky.

Těch 40 miliard dolarů, co USA pro Ukrajinu schválily, je šílená suma. Ale když Ukrajina na to má, tak proč ne. :-) Jen Zelenskému jaksi ještě nedošlo, že cena amerických zbraní je zcela na jiné úrovni než jsou ceny na Ukrajině nebo v Rusku. Například jeden výstřel inteligentní munice do těch nových kanónu stojí 40.000 dolarů (!) Ale za těch 40 miliard si jich Ukrajina může dovolit nakoupit rovný milion. Tedy 10 na jednoho ruského vojáka na Ukrajině. Vlastně je to teď víc, možná 15-20 výstřelu na jednoho vojáka, vždyť na Ukrajině prý už bylo vyřazeno z boje 60 000 ruských vojáků. :-)

To jsem velice zvědav, co budou s tolika zbraněmi Ukrajinci dělat. Řekl bych, že určitě kšeftovat, a něco pošlou i na frontu... A možná je budou lidem rozdávat místo potravin. Když to bude z Ameriky, určitě to bude dobré...

Zcela zákonitě pak můžeme čekat, že v nejbližších letech bude sezona padání dopravních letadel z oblohy. S těma americkými hračičkami je sestřelení velkého dopravního letadla i pro negramotního teroristu triviální záležitost. Dát totiž tak obrovské množství zbraní na zkorumpovanou Ukrajinu je stejně moudré jako je poslat přímo teroristům.

Na druhé straně to ale bude důvod na další navyšování výdajů států na obranu před terorismem a další oklešťování demokracie.