29.5.2023 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

VÁLKA NA UKRAJINĚ: Konec velmocenského blouznění EU

Vedoucí představitelé Francie, Německa a Itálie společně navštívili Ukrajinu ve snaze ukázat tváří v tvář ruské invazi na Ukrajinu evropskou jednotu. Jednodenní návštěva se vyznačovala dlouhými projevy a žádným konkrétním obsahem: evropská jednota je zatím v nedohlednu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brecík 13.7.2022 22:27

.... kdo neumí moc číst: Internetový portál Donbas Insider pak zveřejnil informaci o tom, že byly ruským ozbrojeným silám ilegálně prodány dvě samohybné houfnice Caesar, každá za přibližně 3 miliony korun. Zpráva byla zveřejněna s odvoláním na francouzské zpravodajské zdroje, přičemž o několik dní později uvedl francouzský poslanec a právník Régis de Castelnau na svém twitterovém účtu, že se systémy Caesar momentálně nacházejí v ruské továrně Uralvagonzavod. Castelnau ve svém příspěvku rovněž kritizoval politiku francouzského prezidenta Macrona.

Dne 23. června pak francouzský poslanec obdržel zprávu z oficiálního telegramového účtu ruské společnosti Uralvagonzavod: „Dobrý den, pane Regisi. Vyřiďte prosím prezidentu Macronovi naše poděkování za dar v podobě samohybných děl. Tento materiál samozřejmě není tip ťop... ne jako naše MSTA-S! Ale přesto bude užitečný. Pošlete další – my si s nimi poradíme.“ Samozřejmě nelze zcela vyloučit možnost, že byly francouzské houfnice ruskými vojáky ukořistěny během bojů (koneckonců jedná se o válku, kde protivník často kromě zajatců získá i válečnou techniku). Z tónu příspěvku francouzského poslance je však dosti patrná jeho domněnka, že houfnice nebyly ruskými vojáky ukořistěny, nýbrž jim byly prodány.

P. Brecík 13.7.2022 22:13

Je třeba podporovat nejzkompurovanější stát ( skoro ) světa - Ukáčko. Prodávají vesele námi "darované" zbraně I DO RUSKA !! https://armadnizpravodaj.cz/udalosti/ukrajina-nelegalni-obchod-se-zbranemi/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

J. Kostelanský 12.7.2022 22:54

Kdysi se o Sovětském svazu říkalo, že je to kolos na hliněných nohou. To samé se teď přesně hodí na EU - kolos na hliněných nohou.

J. Urban 13.7.2022 8:27

ale jdete, "mysliteli" ;-D

R. Tichý 13.7.2022 10:34

Uz bez nohou, jen line se prevalujici podsvinče.

R. Tichý 13.7.2022 10:35

Nemecko, Francie a dalsi zapadoevropske staty se svou reakci na Ukrajinu definitivne odkopaly. Je to skupina vedena sedymi myskami, ktere jen pocitaji sve vlastni penize a snazi se udrzet moc. Rozhodne jim nejde o spolecenske blaho

J. Jurax 12.7.2022 22:32

Když Německo přepadlo Polsko, dokonce ani mnichované Daladier a Chamberlain si s Hitlerem netelefonovali, ale vyhlásili mu válku. Není zaznamenáno, že by přemýšleli o tom, jak Hitlera příliš neponížit.

Kdežto když Rusko přepadlo Ukrajinu ...

J. Kostelanský 12.7.2022 22:56

Rusům je to zcela u pdele. Lavrov to jasně řekl v jednom rozhovoru, že vůbec nezajíma, jak je viděn v očích Západu.

Spíš si myslím, že Macronovi jde hlavně o sebe, aby on nestratil svou tvář a příliš se neponížil před Ruskem...

O. Seliger 12.7.2022 22:27

Neřekl bych, že duhová dluhová únie někdy velmocensky blouznila. Občas jejich někteří šašci z vršku zablouzní, ale včas jsou činy některých poctivých knechtů upozorněni na náruč co je bezpečně nenechá padnout do léčky nepřìtele. A v bezpečí náruče se buduje nerozborná a nezničitelná jednota. A nejdůležitější jsou hodnoty, za které každý poctivý i vlastní život svůj obětovati musí. I když dluhová únie patří do skupiny největších korupčních monster.

J. Farda 12.7.2022 20:51

Hm, že by se karta obracela? Ty cifry ale překvapivě korespondují ... 8-o https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/pruzkum-valceni-na-ukrajine-schvaluje-57-procent-rusu-pro-jsou-hlavne-ti-starsi-40402748 * https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/meduza-tricet-procent-rusu-si-preje-okamzite-ukonceni-valky-na-ukrajine/2230535 * https://cnn.iprima.cz/diky-usa-ukrajinci-slavi-zneskodnili-12-ruskych-dustojniku-putin-z-tristni-obrany-zuri-112662?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

P. Diviš 12.7.2022 21:06

LN ruský politolog Ivan Preobraženskij. *

LN V jakém stavu je ruská společnost čtyři měsíce od ruského vpádu na Ukrajinu? *

Ruská společnost je radikálně rozdělena. Tak hluboká propast v ní nezela možná od dob občanské války na začátku minulého století. To rozdělení je opravu hluboké.* Zhruba 15 procent Rusů, ale ne víc, aktivně a veřejně odmítá válku a uvědomuje si situaci. Jsou tu i pasivní odpůrci války. Dá se říct, že zjevně ještě nepochopili, nakolik je krize hluboká. Nechápou, v jaké situaci se Rusko ocitlo. Pro ně jsou přednější všednodenní problémy. *Příkladem mohou být třeba ruské dobročinné organizace, jejichž představitelé si stěžují, že se prudce snížily příspěvky. Avšak nevidí kontext, že to je spojeno s tím, že lidé, kteří pravidelně posílali peníze, museli kvůli válce opustit Rusko. Takových situací, kdy lidé ztratili příčinnou souvislost, je velmi mnoho.*V Rusku jsou rovněž aktivní zastánci války. Moc dobře vědí, co se děje. Zastávají nekompromisní pozici a veřejně ji vyjadřují. Jejich podíl ve společnosti ale také nepřekračuje 15 procent obyvatel.*

LN A zbytek?

Zbytek je absolutní většina Rusů, kteří se tváří, jako by se nic nedělo. Jejich hlavní emocí je strach. Bojí se akceptovat realitu, protože by se museli přiklonit k jedné či druhé straně. Proto ochotně souhlasí s oficiální propagandou a šíří ji. Nechtějí diskutovat o válce. Snaží se sami sebe přesvědčit, že informace podávané státní propagandou jsou spíš pravdivé.

Válka na ukrajinském území jako taková pro ně neexistuje. Události na Ukrajině vnímají skrz propagandistickou legendu o zvláštní vojenské operaci, o chirurgicky přesných úderech na vojenské objekty.

Myslím si, že jim realita dojde až za dlouho. A to nehledě na to, že žijeme v informační společnosti. V Rusku se informace šíří podobně jako v SSSR během afghánského konfliktu. Tehdy lidé pochopili, co se děje, až zhruba po dvou letech.

J. Karza 12.7.2022 20:35

Ve skutečnosti USA drží v ruce dva zahraničněpolitické klacky. Tím ukrajinským se snaží už dlouhá léta tlouct Rusko, a tím transatlanticko-středo-východo-evropským teď tlučou Německo a Francii, které se pokoušejí o autonomní a autentickou unijní zahraniční politiku.

Výsledkem tlučení je naprosté podřízení EU strategickým cílům USA. V důsledku bude EU platit zahraničněpolitické náklady realizace cizí politiky a výměnou nedostane nic jiného, než vyšší úroveň závislosti na USA a krátkodobou iluzi bezpečnosti.

P. Diviš 12.7.2022 20:59

Takže je vlastně vše OK.

J. Karza 12.7.2022 21:08

Mezi ploty určitě, Diviši. Jako vždycky.:-)

P. Diviš 12.7.2022 21:09

Nezmeškejte večerku.

J. Karza 12.7.2022 21:43

Zdržení se udílení nevyžádaných rad a pokynů je příznakem elementární příčetnosti, Diviši:-)

Z. Velínský 12.7.2022 21:08

Co se dá dělat? Když si to vezmete kolem a dokola, válka na Ukrajině je střet velmocenského blouznění Ruska versus velmocenskému blouznění Evropy. Myslím, že Evropa je trochu blíže realitě. Ale kdo celou dobu stojí dost pevně na zemi, stejně jako to bylo před 80 lety, je USA.

P. Diviš 12.7.2022 21:13

EU (ne Evropa) je ve vleku událostí. Velmocenské ambice nemá (leda snad Frantíci vzpomínají na dobu, kdy se považovali za velmoc), snaží se hlavně stát státem (touha soudružek a soudruhů v Bruseli), jenže nemá politický národ, takže zatím marně, jen přibývá byrokracie.

A USA, snad se tam podaří zvolit nějakého presidenta na úrovni, poslední pokus se moc nepovedl.

J. Karza 12.7.2022 21:31

USA a Rusko mají reálné strategické cíle, které se upírají k udržení/změně současného paradigmatu mezinárodních vztahů. EU je nemá. EU je více objektem, než subjektem hry.

P. Brecík 12.7.2022 21:11

Vážený - tady si nechala vláda USA vypracovat manuál - jak na Rusa: Jasné - pravdivé. https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/07/11/teorie-a-praxe-v-podani-rand-corporation-a-toho-co-se-deje-na-ukrajine/

M. Grundmann 12.7.2022 22:11

Takové studie vznikají už 30 let a o podobných plánech se veřejně diskutuje v americkém kongresu i vychází o nich knihy. Není to nic nového a tajného a americká politika podle těchto plánů otevřeně postupuje.

M. Grundmann 12.7.2022 22:35

https://www.rand.org/pubs/research_briefs/RB10014.html to je originál

M. Grundmann 12.7.2022 22:37

Providing lethal aid to Ukraine would exploit Russia’s greatest point of external vulnerability. But any increase in U.S. military arms and advice to Ukraine would need to be carefully calibrated to increase the costs to Russia of sustaining its existing commitment without provoking a much wider conflict in which Russia, by reason of proximity, would have significant advantages. ;-D

J. Jurax 12.7.2022 22:37

Ano, vrazi z vólstrýtu ... že by měl ten Gottwald pravdu?

R. Fiala 21.7.2022 2:43

R^

J. Kostelanský 12.7.2022 18:42

Já se politikům ve východní části EU vůbec nedivím, že na rozdíl od Němců a Francouzů už mají téměř naděláno v kalhotách. Když se malí kluci pořád naváží do velkého chlapa, protože jim záda kryje jiný stejně velký chlap, tak je lehké být hrdinou. Když pak hrozí, že by ten jejich ochránce mohl přestat plnit svou roli, tak přirozeně začnou mít bobky.

Já necítím vůči Rusům žádnou zášť ani jiné negativní pocity z čas Sovětského svazu. Snad i proto se Ruska a Rusů nebojím. Navíc kolik ruských civilů naše armáda a policie bezdůvodně zabila v posledních 10 letech? Nevím o žádném takovém.

Kdo má důvod se Ruska bát, tak to jsou pobaltské země. Ty nevynechají žádnou příležitost "osladit" život tamní ruské menšině. Zajímavé je, že ač jsou členy EU, tak Bruselu vůbec nevadí flagrantní porušování unijních pravidel, které se vztahují k národnostním menšinám. A to nejen té ruské, ale napři. i polské.

Ten ruský "imperialismus" má velice jednoduché vysvětlení: tak jako Američané, Francouzi, Britové, Izraelci a spousta jiných zemí nepřipustí, aby kdokoliv kdekoliv ve světě bezdůvodně zabíjel jejich občany , resp. lidi jejich národnosti, nebo je týral, mučil a pod. tak to samé dělají Rusové. Nic víc a nic míň.

V. Čermák 12.7.2022 19:26

;-DR^

K. Křivan 12.7.2022 19:59

Velká část Rusů byla taky obětí komunismu stejně jako my. Když vidím, v jakém stavu bylo Rusko, když ho Putin přebral od Jelcina, a v jakém je dnes, tak Putin udělal obrovský kus práce. Putin chce udélat ze zbídačelého Ruska opét imperialní mocnost jakou bylo carské Rusko. Zatím se mu to dařilo. On dobře ví, že se sovétským svazem přišla bída na zem.

P. Diviš 12.7.2022 21:16

Velká část Rusů byla taky obětí komunismu, tedy vlastně sebe samých. Normální průběh, v Rusku.

J. Kostelanský 12.7.2022 22:52

Vy to máte v té vaší hlavičce hodně pomotané. Podle vás co Rus, to komunista... :-)

Ale jak pak vysvětlíte, že najednou má pravoslavná Církev v Rusku takový vliv? Aha. Ona asi i ta Církev byla a pořád je komunistická, viďte... :-)