30.3.2024 | Svátek má Arnošt


VÁLKA: Kdo je a kdo není připraven

5.4.2022

USA: Máme jiné priority! Finsko: Na válku jsme připraveni!

V podtitulku mého komentáře jsou nadpisy článků, které jsem zachytil na informačních serverech. Vyplývá z nich, že USA mají větší obavu z Číny a že Finsko je údajně na válku připraveno.

„Ruská invaze ukázala omezené síly Moskvy, USA se musí zaměřit na Asii,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz americký bezpečnostní analytik Elbridge A. Colby, jenž je spoluautorem dosud platné bezpečnostní strategie amerického ministerstva obrany z roku 2018. Vladimir Putin se podle něj rozhodl zahájit invazi na Ukrajinu, protože považuje vládu amerického prezidenta Joea Bidena za slabou...

Lidovky.cz: Přesměrovat americkou bezpečnostní strategii proti Číně jste se ve své knize Strategie odepření (The Strategy of Denial) pokusil právě vy. Platí to i po ruské invazi na Ukrajinu?
Ano, platí. Na prioritě Asie coby primárního kolbiště světa a roli Číny coby zdaleka nejvýznamnějšího dalšího státu mezinárodního systému (po USA – pozn. red.) se nic nezměnilo. Hlavní snahou USA musí být odepření hegemonie Pekingu v Asii, nejdůležitějším regionu světa. Nedávný vývoj na Ukrajině to vlastně jenom potvrdil – ruské problémy při invazi svědčí o omezených možnostech konvenčních sil Moskvy. Když už nic jiného, Rusku zabere nějaký čas obnova svých ozbrojených sil po tomto konfliktu. Tyto faktory omezují hrozbu ruských konvenčních sil proti NATO v Evropě. Evropské státy navíc konečně přijímají zodpovědnost a začínají navyšovat své rozpočty na obranu. Výjimku dosud tvoří Česká republika, která by určitě měla následovat příkladu Německa, Polska, Rumunska a dalších států, navýšit své výdaje a dostát tak závazkům vůči NATO a kolektivní bezpečnosti.

Výše uvedené je potvrzením toho, co se na Ukrajině fakticky děje. Silácké řeči Joea Bidena o válečném zločinci a řezníkovi Vladimiru Putinovi a obava vyhlásit bezletovou zónu nad Ukrajinou, protože by hrozila třetí světová válka. Ministr zahraničí Antony Blinken sice Bidenovy výroky „žehlí“ jak jen to jde, ale USA jsou při vyjednávání s Ruskem de facto mimo hru. Možná tak radí ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, ale protože se žádná přímá jednání mezi USA a Ruskem nevedou, nelze očekávat ani žádný zásadní pokrok.

Z posledního jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku byly uvedeny bezpečnostní záruky, které si Ukrajina představuje takto: „Smlouva o bezpečnostních zárukách s rozšířenou obdobou článku 5 NATO. Garanční státy (USA, Velká Británie, Turecko, Francie, Německo atd.) se právně aktivně podílejí na ochraně Ukrajiny před jakoukoli agresí. Uvedení v platnost probíhá prostřednictvím referenda a parlamentů ručitelských států,“ uvedl Podoljak. Pokud by Rusko na takový požadavek přistoupilo, mohlo by rovnou nechat Ukrajinu vstoupit do NATO.

A další velmi zajímavý článek je o Finsku, které je údajně připraveno na válku. Ruská invaze na Ukrajinu způsobila, že ve Finsku poprvé převážily hlasy pro vstup do Severoatlantické aliance. Pokud by ovšem skutečně došlo na válku s mocným sousedem na východě, všechny vrstvy finské společnosti jsou velmi dobře připraveny, píší The Financial Times. „Naše společnost je připravena. Na takovou situaci se vlastně chystáme už od druhé světové války,“ řekla britskému listu finská ministryně pro evropské záležitosti Tytti Tuppurainenová. Současná hrozba rozsáhlého konfliktu s Ruskem podle ní pro její zemi nepředstavuje žádné překvapení.

Takže Finové jsou na válku připraveni. Jsou to stěží pochopitelná slova, která ale zapadají do současné atmosféry způsobené ruskou invazí na Ukrajinu. Náhle je totiž zřejmé, že tak zvaná „omezená válka“ v Evropě je reálná. Finsko, nečlen NATO, by se v případném konfliktu s Ruskem dostalo do podobné situace jako Ukrajina. Opět by možná zněla slova o „zásadní podpoře Finska“, do Finska by proudily zbraně a finská armáda by podobně jako ta ukrajinská krvácela a NATO by kreslilo další „červené linie“ – použití chemických, biologických nebo jaderných zbraní jako v případě Ukrajiny.

Mediální hra o připravenosti na válku tak pokračuje, Ve světle americké doktríny o tom, že Asie s Čínou představuje pro USA mnohem větší nebezpečí než Rusko, mi nezbývá než konstatovat, že jde jen a jenom o pouhou propagandu. V případném budoucím konfliktu s Čínou by ale bylo lepší, aby Rusko stálo na straně Západu. Místo toho jsme svědky „strategického partnerství“ Ruska a Číny. A v tomto světle je americká doktrína, která Rusko evidentně podceňuje, naprosto chybná.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz