19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

VÁLKA: K vyjádření Henryho Kissingera v Davosu

Respektovaný „starý pán“ (*1923), bývaly US ministr zahraničí, letos v Davosu osobně nebyl, účastníky oslovil prostřednictvím videokonference. Rozhovor s ním vedl Klaus Schwab, zakladatel a šéf Světového ekonomického fóra.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 27.5.2022 10:44

Když se tady podíváme do historie, tak Němci napadli Polsko a až sedmnáct dní po té postoupil sovětský svaz na hranice cursonovi linie a proti tomu západní státy neprotestovala.

R. Polášek 27.5.2022 9:32

Tak je něco jiného vyprázdnit sklady staré techniky, která jen požírá peníze na svou údržbu a zbavit se nadnormativních zásob zastaralejších válečných prostředků.

A něco jiného předstoupit před občany, kteří už vesměs válku nezažili, že za půl roku budou platit za všechno o polovinu víc. Kvůli válce a kvůli tomu, že Putin 10 let pěstoval závislost Evropy na ruském plynu a ropě a my na to, zejména kvůli zeleným aktistům a jejich zeleným nesmyslům, totálně skočili. A kvůli tomu, že Ukrajinu už nezbývá nic jiného než podporovat nově vyrobenou technikou a stroji, jejíž výroba se ale musí nejdřív z něčeho zaplatit a potom se musí vyrobit.

P. Diviš 27.5.2022 9:36

No ano, protože to, že občas se prostě musí nějaká lumpárna zarazit silou a že čím dříve se to udělá, tím méně to stojí, obvykle chápe jen poněkud prozíravější menšina. I Hitlera šlo zastavit poměrně levně, když začínal.

R. Polášek 27.5.2022 9:57

Přesně tak.

Jenom je problém takové diktátory včas rozeznat. Hitler postupoval salámovou metodou stejně jako Putin a když se odhalil , už bylo pro Německo několik let pozdě, už to byl totalitní stát s pevně ukotvenou totalitou. A kdyby Hitler nepospíchal a omezil se jen na dílčí kroky podobně, jako to dělal se separatistickými regiony Putin, určitého zvětšení Německa by dosáhl a žádná světová válka proti Německu by nebyla. Putin totéž, salámovou metodou vytvořil z jelcinovského relativně svobodného Ruska postupně totalitní stát, ale kdyby v letošním únoru z Ukrajiny uloupl jen kousek, který by russáci zvládli obsadit za 2 - 5 dnů a pak se zastavil. A nevraždil civily a neterorizoval je , tak by ještě nejspíš demokratické státy EU a USA Ukrajince přemlouvaly, aby s tím souhlasili a žádné zbraně by tam neposílaly.

Ale Putin z nějakého důvodu spěchal, asi jeho svíčka pálí poslední kousíček, a tak je na Ukrajině krvavá válka a aspoń slovy a nějakými zbraněmi Ukrajinu podporuje spousta států.

P. Diviš 27.5.2022 10:06

To rozeznání většinou obnáší i nutnost něco dělat. A tomu se, celkem zákonitě, většina lidí brání, protože je to spojeno s nepohodlím. Jak dlouho byl W.S. Churchill "hlasem volajícího na poušti"? Přitom bylo poměrně jasné, že má pravdu, ale zařídit se podle toho nikdo nechtěl, bylo to drahé a nepohodlné.

S tou salámovou metodou ano. I Hitler s ní začínal, viz Porýní, Rakousko, Sudety, Polsko ...

Jenže, když se daří, tak žádný diktátor neodolá stupňování požadavků. Ani Putin. Bránily by tomu zpětné vazby, ale ty jsou právě v takových diktaturách, kterým se zatím daří, značně oslabeny. Tak si nakonec ukousnou příliš velké sousto.

R. Polášek 27.5.2022 10:33

Spíš je problém to rozeznat, protože hodně autoritativních vládců činí takové prodiktátorské postupné kroky. Ono se jim totiž potom lépe vládne. Ale nikdy nepřekročí onu mez, která pak z tohoto člověka činí totalitního diktátora. Buďto to sám nechce nebo nemá k tomu vhodné prostředí.

A právě proto je problém rozeznat od sebe pouze autoritativního vládce a vládce, který směřuje k totalitní diktatuře.

D. Laurencikova 27.5.2022 10:45

Putin vnesl do Ruska po chaotickych letech Jelcinovy vlady poradek, rad a urcitou prosperitu. To mu Rusove ceni.

S tim "vrazdenim civilu" to mate tak: Wolodymyr Zelensky vyzval hned na zacatku konfliktu vsechny obcany Ukrajiny do zbrane. Tyto pak take skutecne rozdal civilistum. Rozdal zbrane kazdemu, dokonce i zlocincum. Tim udelal z civilistu de facto prislusniky ozbrojenych sil. Nevim, jestli vite, ze pokud civiliste vojenskymi prostredky haji relevantni budovy a zarizeni, pak ztraceji ochranu valecnym pravaem...

Ale to jen tak na okraj. Jeste uvidime, jak to je s tim terorizovanim ukrajinskych civilistu a kdo je vlastne terorizoval. Ja sama jsem videla uz nekolik snimku, z nichz bylo zrejme, ze Rusove to nebyli.

R. Polášek 27.5.2022 10:53

To ano, pokud u těch civilistů zbraně najdou. Jinak to je jen blábol.

Střelba na vojenský cíl není v žádném případě střelba na člověka jedoucího na kole nebo kráčejícího po ulici nebo střelba na civilní osobní auto s dětmi, kde někdo telefonuje nebo zastřelení člověka, který má na rameni flek od modré barvy od batohu nebo i nějaké tetování. Nebo vybíjení civilistů ve sklepích. Či cílení dálkových raket a dělostřelectva na objekty, o kterých se ví, že pod nimi jsou civilní kryty nebo že to jsou nemocnice.

To není útok na vojenské cíle, ale prachobyčejný zbabělý terorismus a vraždění, schované pod válku.

D. Laurencikova 27.5.2022 11:06

Jak rikam, videla jsem uz dost snimku, na kterych to nebyli Rusove, kdo mlatil a ponizoval nahe civilisty. A pokud se vojaci schovaji do nemocnic, pak z nich delaji vojenske cile.

V. Kain 27.5.2022 9:48

To je dobře Meišnere že věříte Fialovi,ale jste si vědom,že se řadíte mezi voly.Fialovi dneska už věří jenom dutohlavci.

P. Diviš 27.5.2022 9:55

Dutohlavci operují se slovem "věří". Úplně věřit nelze žádnému politiku, Fialu nevyjímaje, ale hodnotit výroky toho kterého lze a v tomhle se Fiala nemýlí.

D. Laurencikova 27.5.2022 10:05

R^

D. Laurencikova 27.5.2022 9:49

Vubec mi neni jasne, jak muze nekdo verit, ze JSME VE VALCE. Nejsme ve valce, pane Meisnere. Ve valce je Ukrajina s Ruskem. Jde v ni de facto o geopoliticke zajmy mezi USA a Ruskem. Vy nejen verite Fialovi pohadku o Cervene Karkulce, vy chcete dokonce zrusit demokraticke principy rozhodovani.

P. Diviš 27.5.2022 9:59

Ve válce lze býti více i méně. Více je v ní Rusko, které jí pitomě začalo a Ukrajina, která je napadena. Méně ti, kteří vědí, že výsledek výhra Ruska by byl i pro ně nebezpečný, tak se tomu snaží dle svých možností zabránit.

Demokratické principy rozhodování jsou určeny nějakými dohodnutými pravidly. Pokud se dohodne většinové rozhodování, je to stejně demokratické, jako nutnost souhlasu všech. Oboje má nějaké výhody a nějaké nevýhody.

D. Laurencikova 27.5.2022 11:24

Skoda te spousty slov. Je to jednodussi: NEJSME VE VALCE, ale mozna ze diky Fialovi a lidem jako jste vy, se v ni skutecne octnem. Libit se vam to nebude!

V. Kuhaj 27.5.2022 12:23

Vždycky válčí minimálně dvě strany, pane Diviši. Z tohoto hlediska ve válce nejsme, by dodáváme jedné ze stran zbraně a používáme válečnou rétoriku včetně oblbování vlastního obyvatelstva, za kterou by se nemusel stydět Goebbels. Jenže Rusko do toho nešlo, takže válka se nekoná. Ale nezoufejte, častá krůpěj i kámen proráží, třeba si nakonec Putin dá říct a šlápne do toho naplno!

D. Procházka 27.5.2022 9:05

Ne, politika není o morálce a spravedlnosti, ale o prosazování zájmů. Občas se zájmy maskují za morálku a spravedlnost.

P. Horáček 27.5.2022 9:19

Přesně tak 👍.

P. Diviš 27.5.2022 9:34

O tom je otoman.

A politika je vždy směs toho všeho. Zájmy pochopitelně převládají, ale v normálních státech by měly být ą v souladu s morálkou.

V. Humble 27.5.2022 9:04

Jsou reseni spravne, spravedlive a jsou reseni realisticke. Ne vsechna spravedliva reseni jsou realisticka. Vyhnani Rusu z Ukrajiny je spravne a spravedlive reseni je to ovsem neuskutecnitelne pokud zapad omezuje dodavky zbrani protoze se boji eskalace. Realisticky Ukrajine opravdu nezbyva v takove situaci bud vyjednavat ztratu uzemi nebo vest nekonecnou valku kterou nakonec prohraje. Slavne sankce ktere meli zkrachovat Rusko a prinutit Rusko k ustupu nici stejne evropu ktera je na surovinach z Ruska mnohem vice zavisla nez Rusko ktere uz hleda nove kupce v Asii, Africe a Jizni Americe pro ktere je konflikt na Ukrajine asi tak zasadni jako pro nas valka v Nigerii. Mimochodem rozhodnuti Ceskoslovenska nebojovat s Hitlerem nebylo spravne podle meritek spravedlnosti ale bylo to rozhodnuti realisticke s cilem zpusobit narodu co nejmensi skody.

M. Šejna 27.5.2022 8:38

A proč by neměl mít Kissinger pravdu, pane Stejskale?

Návrat před únor 2022 znamená stažení ruských vojsk ze separatistických oblastí a obnovení celistvosti Ukrajiny s výjimkou Krymu. Připadá vám to málo?

O Krym přišla Ukrajina vlastní nacionalistickou stupiditou, tedy jejich jazykovým zákonem. A pokud byste byl informovanej a nikoli ideologický zabedněnec, tak byste věděl, že pokud by Ukrajina chtěla opravdu vstoupit do EU, tak ten svůj jazykový zákon musí zrušit. On ten zákon totiž diskriminuje nejen ruskou, ale i polskou, maďarskou a rumunskou menšinu.

P. Pepax 27.5.2022 8:50

R^ souhlas.

I. Jouza 27.5.2022 8:52

Co jiného čekat od příbuzného "semínkového jenerála" ?;-D

R. Polášek 27.5.2022 9:09

Kisinger má pravdu v tom, že mírová dohoda mezi válčicími stranami bývá téměř vždy handl. Jenže zatím je na handl brzo, protože se musí sjednotit očekávané vojenské výsledky. Musí dojít k takovému stavu, že obě strany usoudí, že pokračováním války už proti současnému stavu nic navíc nezískají. Jak v té době bude válečná situace na Ukrajině vypadat, je zatím nezodpovězená otázka.

A o Krym Ukrajinci nepřišli kvůli žádnému jazykovému zákonu. To je jen zástupná příčina, kdyby nebyl jazykový zákon, Putin by si našel jiný důvod.

Pravý důvod, proč Ukrajinci přišli o Krym a asi přijdou o další území, je jejich 10 - 15 leté nicnedělání a udržování sovětského marasmu na Ukrajině.

Z hlediska Ukrajiny měl Majdan být hned potom, jak vznikli po roce 1993 a do 5 - 10 let měla Ukrajina mít vyřízené platné žádosti o členství v EU a NATO nebo smlouvy o pomoci a vzájemné obraně s nějakými jiným rovnocennými státy a uskupeními. Ale oni těch 10 let se o nic nesnažili, jen prostě těsně vedle velmoci, která je předtím defakto ovládala a od které se odštěpili, existovali. Umožnili tak Putinovi vytvořit dlouholetý postupný plán, podle kterého mělo Rusko Ukrajinu zase postupně po částech rozebrat a ovládnout. Krym byla jen první etapa toho dlouhodobě rozvrženého plánu.

P. Diviš 27.5.2022 9:42

Celkem souhlas, až na ten vývoj po Majdanu. Máte zajisté pravdu, že vše co navrhujete by Ukrajině pomohlo. Jenže na to musíte "mít lidi". Voliče i politiky. Což je problém všude, kde dění ą odpovídá výsledkům voleb. Do tvrdých opatření se nikde nikomu moc nechce.

P. Diviš 27.5.2022 9:39

"Návrat před únor 2022 znamená stažení ruských vojsk ze separatistických oblastí a obnovení celistvosti Ukrajiny s výjimkou Krymu."

Jak jste na tu blbinu přišel? Ukrajina měla před únorem 2022 pod kontrolou separatistické oblasti?

Jazykový zákon byla pochopitelně pitomost, která Putinovi pomohla s propagandou, ale Krym i Donbas jsou pro Rusy mocenské zájmy, ostaně nejen ty, celá Ukrajina.

I. Širůček 27.5.2022 15:00

"...že pokud by Ukrajina chtěla opravdu vstoupit do EU, tak ten svůj jazykový zákon musí zrušit..." no, to by byl pěknej průser, proto muselo Rusko zavčas zasáhnout! Co kdyby byl opravdu zrušen, jakou záminku k "speciální operaci" najít?

V. Kuhaj 27.5.2022 8:27

Pane Stejskale, jestli argumenty "Moskvy" považujete za nepravdivá a lživá, proč vy si vlastně myslíte, že Rusko tu Ukrajinu napadlo?

Hitler se vizí třetí (římské) říše netajil, chtěl ovládnout Evropu i svět, zneužil k tomu Nietzscheho vizi nadčlověka, předurčeného vládnout, atd. Můžete mi říct, kde Putin vykládá, že je potřeba ovládnout Evropu, nebo že Rus je předurčen řídit, zatímco Germána je potřeba zplynovat?

Je to jinak - Putin své požadavky formuloval jasně, ale vám se holt hodí do krámu děsit lidi tím, že má ambice vládnout světu. Prostě nám zase ve jménu budování lepšího světa lžete.

P. Pepax 27.5.2022 8:33

R^ souhlas.

R. Polášek 27.5.2022 8:45

Putin jasně řekl mnohokrát, že na Ukrajině nacisti utlačují rusy a že je třeba tyto rusy osvobodit stejně jako totéž říká o separatiských územích, které Rusko vytvořilo a udržuje je, že tam jsou v ohrožení Rusové. Stejně jako říká, že bývalé země Sovětského Svazu včetně nás by měly patřit zase Rusku. Stejně jako jak začaly evropské státy a USA pomáhat Ukrajině, začal tvrdit, že tam všude vládnou nacisté, které je třeba zničit.

To je důkaz toho, že Rusko, pokud by mělo prostředky, by naapdlo a snažilo s eovládnout kohokoliv ve snaze ovládnout svět. proto Rusko, respektive současný putinovský režim v Rusku, musí být zničen, aby toto nebezpečí zmizelo a pokud to nejde, tak rusko musí být co nejvíc oslabeno, aby si toho mohl o dovolit co nejméně.