28.5.2022 | Svátek má Vilém


V. BRITÁNIE: Svoji Räsänenovou má i Anglie

5.5.2022

S tím rozdílem, že je to muž. 72letý John Sherwood, kazatel sboru Pilgrim Tabernacle Church, který můžeme zařadit mezi evangelikální komunity. Kromě toho slouží jako pastor Penn Free Methodist Church.

Obě křesťanská společenství se nacházejí jedno v Londýně (Pilgrim Tabernacle Church), druhé – duchovně spřízněné – v obci Penn severozápadně od anglické metropole (Penn Free Methodist Church).

Pastor Sherwood zastává stejný názor na manželství jako ve Finsku Päivi Räsänenová (stíhaná za to, že se drží učení Bible). Názor, že manželství je tvořeno mužem a ženou. S tímto postojem vystoupil 23. dubna 2021 ve veřejném venkovním prostoru u stanice londýnského metra Uxbridge. Jak popisuje server Realchristianity.org, po chvíli se na místě objevilo několik policistů, kteří pastorovi oznámili, že obdrželi od veřejnosti tři stížnosti. Jeho kázání je prý vyděsilo a vyvolalo v nich úzkostnou tíseň.

Pastor ovšem odmítl své pouliční kázání ukončit. S poukazem na to, že nic nezákonného nedělá a pouze využívá svého práva na svobodu projevu.

Nic platné mu to nebylo, záhy byl zadržen, dostal pouta a byl policií odvezen. Zatčení bylo natočeno a umístěno na YouTube.

Zatčení pastora Sherwooda:

Co následovalo?

Sherwood byl odvezen k výslechu do policejního detenčního střediska nedaleko letiště Heathrow, kde byl držen přes noc a propuštěn až druhý den kolem poledne. Aniž by proti němu bylo vzneseno obvinění.

K tomu došlo o několik měsíců později – v září 2021, jak informuje další křesťanský web Churchleaders.com. Co mu bylo kladeno za vinu? V principu totéž, co ve Finsku Päivi Räsänenové: nenávistné homofobní projevy.

Něco takového ovšem pastor Sherwood musel zásadně odmítnout.

Argumentoval tím, že Božím záměrem při stvoření lidstva bylo zasadit lidské bytosti do rodin, v jejichž čele stojí otec a matka, nikoli dva otcové nebo dvě matky. Rozdíl mezi těmito dvěma pohlavími, mužským a ženským, vytvořený v rámci stvoření člověka k obrazu Božímu, je podstatou Božího stvořitelského řádu. Dodržování Božího morálního zákona a kázání o nebezpečí hříchu v souvislosti s LGBT tématy absolutně neznamená, že jde o projev nenávisti vůči jednotlivci či skupině obyvatel. Naopak: ve skutečnosti jde ze strany duchovního o akt lásky k bližnímu. Nicméně platí, že biblický popis homosexuality jako něčeho hříšného je jasný a jednoznačný. Pastor zdůraznil: „Nedělal jsem žádné homofobní komentáře. Jen jsem definoval manželství jako vztah mezi mužem a ženou. Řekl jsem jen to, co je uvedeno v Bibli. Nechtěl jsem nikoho zranit nebo urazit. Dělal jsem to, co mám v jako pastor v popisu práce - kázat evangelium pod širým nebem i v církevní budově.“

A výsledek? V zásadě stejný jako v kauze Päivi Räsänenové ve Finsku. V pondělí 18. dubna 2022 portál The Christian Post (obr. 1) přinesl zprávu o verdiktu smírčího soudu v Uxbridge: Pastor Sherwood byl obvinění z nenávistných projevů zbaven.

Právo na svobodu slova zvítězilo. Zatím.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!