28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ÚVAHA: Svoboda, nezávislost

Tato slova se často vyskytují na heslech a transparentech lidí demonstrujících za svobodu a nezávislost svého národa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 20.4.2018 15:47

Plať a mlč?

Původně Katalánci chtěli jen fiskální autonomii, tak jako ji má Baskicko. Nesouhlasili totiž s tím, že Katalánci platí daně a ty ústřední vláda rozhazuje v nesmyslných projektech, na kterých si namastí kapsy madridská elita. Teprve po odmítnutí tohoto požadavku se politická reprezentace Katalánka rozhodla směřovat k samostatnosti země. Co je na tom nepochopitelného?

J. Novotny 20.4.2018 11:28

Radši budu prvním na vesnici než druhým v Římě.

to říkal už Caesar

B. Rameš 20.4.2018 9:40

K argumentaci autora

dodávám jen tolik: Žižkov má 5,44 km2, Lichtenštejnsko 160 km2, San Marino 61,19 km2, jen s tím Monakem má pravdu (2,46 km2). Podobně se to má i dalšími argumenty pana autora.

K. Janyška 20.4.2018 9:18

NÁRODNÍ STÁTY.

Vývoj lidského světa je tažen objevem obchodu a neosobní civilizací, tedy zejména vyšší a vyšší individualizací a subjektivizací jednotlivců právě z účinků z obchodu a interakcí bezpočtu jiných spontánních sil, zejména pak neustále se rozšiřujícího od civilizovaných více k civilizovaným méně spontánního řádu lidské interakce a lidského světa. A ne lidským rozumem. Ten je vývoje produktem, ne autorem. Naopak je plně omezen právě onou interakcí a jejími vývojovými následky.

Co vyplývá z této danosti ? Právě to, že civilizovaní lidé svojí samostatnou činností a různými neřízenými a evolučními aktivitami vyprodukovali národy a jejich národní státy. Samozřejmě, že se jim v jisté době zdálo, že spojením těchto entit a různých jiných skupin nabydou jejich státy na síle a také nabyly. A protože si to mysleli i jiní, a byla to pravda vznikly samovolně obří říše a slepence, které vládly dávnému lidskému světu.

Civilizace je však nezastavitelná a skupiny uvnitř těchto velkostátů se začaly emancipovat z různých důvodů, převládaly však ekonomické a "soudrženecké". To spolu s nájezdy necivilizovaných skupin, všemožnými dějinnými podmínkami a mocenskými vazbami a zvraty a zájmy vládců vedlo ke světu, jaký známe posledních nemnoho století.

K. Janyška 20.4.2018 9:18

Re: NÁRODNÍ STÁTY.

Jenže do toho přišla socialistická revoluce a přesvědčení o tom, že lidský svět lze zorganizovat. A nastala další etapa blbnutí lidstva. SSSR, Hitlerovo Německo, Jugoslávie, Čína, Indie,ČSSR a další a další státy a velkostáty prostě zhltly malé národy a jejich státy v domění, že je to navždy.

Avšak civilizaci obchodem nelze zastavit. No a tak ona trhá a dělí dál. Dělí, dělí a bude dělit tak dlouho, až se spontánní síly, které jsou v této věci přítomny, vyváží. Další a další desítky a stovky národních států na světě čeká vznik. A mezi nimi bude platit celosvětová negativní, tedy zákazová, smlouva domluveného nepovoleného jednání a tak bude lidský svět v budoucnu vypadat.

Bude stát na stejném principu, jako jednotlivci. Ty řídí jediné právo pravé, zákazové právo soukromé. A nic jiného. Tak to nesobní vývoj nezměnitelně zařídil, neboť i v lidském světě platí tytéž principy, které platí v celém vesmíru. A ty jsou nezměnitelné.

Mimochodem, jen za posledních zhruba 30 let vznikly nových národních států desítky, včetně České republiky a Slovenska. Z důvodů. které jsem popsal... Dzp.

J. Kohout 20.4.2018 8:55

Katalánsko a Kosovo

Dobře si pamatuju, jak celá EU a OSN neuvěřitelně tlačily na odtržení Kosova.

A u Katalánska je to najednou vnitřní věc Španělska?

I. Mertl 20.4.2018 9:17

Re: Katalánsko a Kosovo

Máte pravdu, pan Kohoute, Španělsko je přece plné Srbů, kteří vyhánějí a vraždí Katalánce.

Z. Rychlý 20.4.2018 8:17

Jestliže má Španělsko

ve svém právním systému institut vzpoury s taxou 30 let a používá ho, pak by se Španělsko změnit mělo. Jestliže EU používá dvojí metr (Katalánci a Skotové), pak by bylo záhodno EU změnit.

J. Schwarz 20.4.2018 6:57

Když už jste to

tak obšírně rozebral, myslíte že "Žižkovská republika" by měla víc potentátů než dnes a že by v ní politici dnes sedící za Žižkov na magistrátě či v poslanecké sněmovně automaticky postoupili na "vyšší místa"? Nebylo by tomu spíš tak, že by si Žižkovská radnice začala říkat "úřad vlády", zastupitelstvo Parlament a starosta prezident? Ono v každé federaci či jiném slepenci jsou členové významnější a méně významní / menšinoví /, Ti menšinoví mívají dojem že mají ve federaci menší slovo a volají po osamostatnění. Spíš je to tak, že většina lidí, ať si o tom progresivisti a internacionalisti myslí co chtějí, má určité okruhy loajality a lidé vlastní národnosti jsou jim bližší než federace a další nadnárodní celky. Kdo dává přednost federaci jsou především nejpočetnější národy federace, které prakticky určují její politiku. Takoví se nemají proč snažit o odchod, nic by z toho neměli.

F. Houžňák 20.4.2018 6:45

Katalánci, zhruba řečeno, mají hlavně plné zuby toho,

že o rozdělování větší části toho, co vydělají, rozhoduje někdo jiný než oni.

P. Harabaska 20.4.2018 9:05

Re: Katalánci, zhruba řečeno, mají hlavně plné zuby toho,

V případě Československa to bylo přesně naopak. Na Hradě seděl Slovák Gusta, současně nejvyšší straník. Většinoví Češi vytvořili pro HDP přirozeně daleko více než Slováci, kterým se nakonec odváděla i ta DPH z produkce vyrobené na Slovensku vedle všech těch dotací z prostředků federálního rozpočtu vytvořených z více než dvou třetin v Česku. Slováci přesto tvrdili, že Česi majú všetko to najlepšie, absolventi VŠ na Slovensku měli vyšší platy než v Česku, třebaže každý říkal, že zadarmo sme študovali, zadarmo aj pracujem. Na Slovensku se zakládaly podniky zahraničního obchodu s nekvalifikovanými pracovními silami (kde jsi byl Andreji?), které prodávaly do zahraničí ohrubované železné odlitky jako PZO Martimex. Přesto tam toužili po samostatnosti. Proč? Bylo třeba více vládních a dalších postů, byla potřeba se zviditelnit. A to je ta svoboda a samostatnost.

F. Houžňák 20.4.2018 9:46

I to je možné, že jde hlavně o posty, ale tolik postů,

aby každý z těch statisíců demonstrantů dostal jeden, ani v Katalónii nejspíš nemají. Přiznejme si ovšem, že o tom oba víme prd, jaký je hlavní důvod, proč Katalánci chtějí být samostatní.

P. Moravčík 20.4.2018 13:31

Re: Katalánci, zhruba řečeno, mají hlavně plné zuby toho,

Asi tak si malý Móric predstavoval starý Rím. Na Slovensku boli platy zhruba o tretinu nižšie (čo sa dá považovať za adekvátne vzhľadom na výkonnosť ekonomík). Kde ste zobrali tie blbosti o nekvalifikovanosti pracovníkov zahraničného obchodu na Slovensku je mi záhadou. Som z Martina, niečo o tom viem, viem aj to, že ak sa tu objavil schopný pracovník, bol vzápätí prelanárený do KOVO alebo Agrozetu. Na troskách Martinských strojární postupne vzniklo viac ako desať samostatných podnikov, ktoré prosperujú aj vďaka tým "nekvalifikovaným". A väčšina z tých zhruba polovice Slovákov, ktorí nakoniec súhlasili s rozdelením (podľa vtedajších prieskumov)rozhodne nepočítali s vysokými postami. Dôvody k rozchodu mali obidve strany, čo za tým v skutočnosti bolo... Bolo to trochu zložitejšie ako tu prezentujete, ale tento obraz sa u značnej časti Čechov doteraz vytrvalo udržuje. V národnostných, ekonomických a politických vzťahoch je prílišné zjednodušovanie veľmi ošemetná vec.

P. Harabaska 20.4.2018 20:04

Re: Katalánci, zhruba řečeno, mají hlavně plné zuby toho,

S těmi kvalifikovanými pracovníky Martimexu jsem osobně přicházel do styku, když se snažili přetáhnout "kšefty" Škodaexportu a Technoexportu. Jazykově zcela nevybavení, o komoditách k prodeji toho věděli hodně málo. Hlavně hodně cestovali, aniž si na to jejich státem dotovaný podnik vydělal. Rozdělení chtěli především ti kostelníci v Bratislavě, ti potřebovali sinekury, ti štvali Slováky proti Čehúnom. Vím, o čem mluvím. A pokud měli v průměru na Slovensku lidé platy o třetinu nižší, tak se jednalo o povolání placená málo všude. Vysokoškoláci byli placeni lépe proto, aby neutíkali do Česka.

R. Langer 20.4.2018 6:09

Chladná ekonomická

úvaha jde stranou? Jak u koho. A o tom zbytku se dá taky pochybovat. To, co píšete je jenom jeden z mnoha pohledů a třeba já to vidím úplně jinak.

P. Sulc 20.4.2018 2:54

V jednote je sila.

V minulosti Spanelsko dokazalo hodne. A jestli se Katalanci osamostatni, budou ''svobodni'', dopadnou asi jako ti ''utlacovani'' Cesi v Rakousku Uhersku, ''zalari narodu''. Byli po 18 roce ''svobodni'' a za 20 let byl konec.Ale ta monarchie preckala 400 let vsemoznych nepratel. Ted jsou Cesi opet ''svobodni'', ale nemohou si vladnout, stale se hadaji a ti ''nejlepsi'', zvoleni politici nahore jsou prevleceni komousi, rusofilove, nicmene si je narod zvolil a cti je.A volicum nevadi, ze jeden je uzvatlany ochlasta a druhy bejvaly STB, byt ale asi ve vlade jeden z mala schopnych lidi.

R. Langer 20.4.2018 6:15

Re: V jednote je sila.

U vás, pane Sulci se mi líbí, jak jste sebekritický s řečmi o těch Češích. Naštěstí s vámi nemají mnoho společného. :-D

P. Sulc 20.4.2018 6:40

Re: V jednote je sila.

Pripoustim ze jsem se mozna spletl, byl v omylu.Treba prvni republika trvala dele nez 20 let, mozna ze vrcholni politici nejaou opilec a STB, mozna ze uz Cesi maji dobrou vladu a ja o tom nic nevim. Laskave me opravte, kde jsem udelal chybu, to vite, chybicka se obcas objevi.

P. Harabaska 20.4.2018 8:54

Re: V jednote je sila.

Rusofilové nebo rusofobové u vesla? Co je lepší? Řiťolezci polezou vždy do nějaké řitě. A ti ostatní je za to budou nenávidět, nebo jimi za to budou oprávněně opovrhovat. Ovšem, kdo má více jaderných zbraní a více vojenských základen okolo celého světa, ten musí mít přirozeně větší pravdu.

P. Sulc 21.4.2018 4:08

Re: V jednote je sila.

To ale neni k veci, o tom, co pisi a proc mi vazeny pan Langer nadava, ze? Vsak take pan Langer je ticho a radeji neodpovida, nema co rici, krome haneni. A tak vlastne nevim, co jste vymyslel, krome zrejmych, starodavnych tvrzeni.

F. Houžňák 20.4.2018 9:49

My tě, Sulc, těm Američanům přejem,

oni sice dělají jelly z ovoce, ale ani sulcem nepohrdnou.

P. Sulc 21.4.2018 4:10

Re: My tě, Sulc, těm Američanům přejem,

Inu, je videt, ze jste clovek zcela zvlastniho intelektu. Kolik, 70 ? A nebo proste ten tradicni, hulvatsky Cech ?