Neviditelný pes

ÚVAHA: Sub specie aeternitatis...

6.3.2020

... tedy pod zorným úhlem věčnosti

Kde je psáno, že principy naší středoevropské demokracie jsou závazné pro celý zbytek světa? Proč by měli subsaharští Afričané nebo muslimští nomádi sdílet naše představy o řízení společnosti? Oni jsou prostě úplně jiní. Jsme my snad něčím nadřazení zbytku světa?

Jsou zde přece i jiné civilizované národy, které prostě žijí jinak. Mám na myslí třeba prudce expandující Čínu anebo Rusko. Čína roste mnohokrát rychleji než celá EU. Rusko nezlomily ani sankce Evropské unie.

To jsou jenom namyšlené představy našich, tedy evropských „liberálů“. My přece víme, jak má být svět spravován. Tedy globalisticky, multikultaristicky, demokraticky... Každy, kdo zastává jiný názor je prostě hlupák. Velmi podobně uvažovali sovětští následovníci Lenina a Stalina.

Zatím vládne názor, že demokracie sice není ideální, ale nic lepšího nebylo vymyšleno. Ale kdo ví? Ono to vypadá, že demokracie nemusí být tím ideálním způsobem jak spravovat stát. Kam nás tahle demokracie zavedla, vidíme dnes a denně v západní Evropě. Rozvrat, chaos, likvidace práv původních obyvatel. To opravdu chceme? Stačí se podívat do starého Říma, ten bezbřehý liberalismus jej přivedl až k úplnému pádu. Pokud se Evropanevzpamatuje, čeká ji to samé...

Žijeme v zajetí představy, že naše představy o spravování státu jsou závazné pro celý zbytek světa. Naši liberálové vykřikují, že v Rusku a v Číně není žádná demokracie. Mají pravdu, jenom zapomínají, že tyto země prošly zcela jiným vývojem a mají velmi odlišnou mentalitu obyvatel. Tak třeba Rusové žili řadu let v carismu, pak ve stalinismu a bolševismu vůbec. Jsou na to zvyklí a současný putinovský režim jim velmi vyhovuje. Tedy alespoň většině. Takového Němcova vnímali jako okrajový jev. Než se propracují k našemu modelu demokracie, to jim bude ještě pár let trvat - anebo si vytvoří model vlastní. „Éto jejich dělo.“ A stejně tak Čína. To už je úplně jiná kultura a jiné tradice. Nás pohoršuje, jak jednají s muslimskými Ujgury. Co o tom ale ve skutečnosti víme? Jen to, co nám nabídnou evropské liberální zdroje. Čína je velká, svéprávná země a my jsme v pozici mopslíka, který štěká na velkou dogu. Západní Evropa po léta kritizovala naše „socialistické“ zřízení. Nakonec vyhráli – a ten socialismus se přestěhoval k nim. Jak to tam dnes vypadá, vidíme dnes a denně, a myslím si, že není o co stát.

U nás ovládají ta nejdůležitější média nadšení eurofanatici. Před západoevropskou realitou zavírají oči. Jsou přesně stejní jako ti naši nadšení svazáci v padesátých letech, kteří na stalinském Sovětském svazu neviděli ani jednu maličkou chybičku. Dějiny se stále opakují. Jenom po spirále... Z každého mladého blbce bude jednou starý blbec.

Naše hlava byla nacpána do bolševického chomoutu po konci války. Musíme dnes nutně cpát hlavu do chomoutu EU? Zvláště když vidíme, jak ta Evropa hospodářsky stagnuje a i Velká Britanie z ní prchá. Prý nemůžeme být dalším Švýcarskem. Ale můžeme. Máme významnou polohu na kontinentu a všichni nás budou potřebovat. Nenechme se zastrašit a vystrašit. Idea „Spojených států evropských“ je naprosto chorá. My máme právo uzavřít výhodné smlouvy s Anglií, s USA, Ruskem, Čínou nebo s Indií. Samozřejmě i se státy staré Evropy. Hrozí nám hospodářský kolaps? Ani náhodou. Nebo si někdo myslí, že Němci rozeberou mladoboleslavskou fabriku a odvezou ji k sobě? Evropa nás potřebuje (a my ji taky), ovšem za rovnoprávných podmínek a ne pod diktátem namyšlených eurobyrokratů.

Každá země na světě má plné právo uspořádat si svoje věci podle svých představ. Starejme se tedy o sebe a přestaňte velkopansky radit ostatním, jak mají spravovat svoji zemi.



zpět na článek