28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ÚVAHA: Souvislosti aneb Evropa a migrace

Mám čtrnáct vnoučat a dvě pravnoučata od sedmi do třiatřiceti let, takže občas mrknu do některé školní učebnice, listuji v ní, abych demonstroval zájem a šel jim tak příkladem. Nedávno jsem měl v rukách učebnici dějepisu...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 14.6.2017 22:38

Do dětí (i dospělých) se od malička tluče

jací byli Evropani hajzli a co všechno zlého napáchali všude po světě. Zcela se zamlčuje to dobré a také to, jaké v těch zemích panovaly poměry před příchodem Evropanů. Celé to má jeden jasný cíl, vzbuzovat pocit provinění a potřeby odčinit údajné viny našich předků. Takže budeme odčiňovat až do úplné likvidace naší civilizace. Pak zřejmě nastane na naší planetě ten pravý ráj a všichni ti více i méně barevní budou žít na věky v míru ...

J. Jurax 14.6.2017 19:52

Poněkud zmatené

souhlasit nelze

F. Vízek 14.6.2017 21:51

Jenom poněkud?

Úplně zmatené, např.

1) Nad mapou obou Amerik jsem vzpomněl na vyspělé civilizace Aztéků, Inků a Mayů, po kterých zbyly jen památky, a zapátral, které jazyky nakonec v Americe – ležící od Evropy vskutku za velmi velkou vodou – zvítězily: angličtina, francouzština, španělština, portugalština, nizozemština...

2) Můj zrak se poté zastavil nad mapou Afriky z doby před sto lety. Prohlížel jsem si její hranice a zaujalo mě, co jsem viděl: francouzské území, britské území, německé území, portugalské území, španělské území. A to všechno – v Africe.

Jak píše J.Jurax: zmatené !

J. Vintr 14.6.2017 23:05

Re: Jenom poněkud?

Položil jste si otázku, proč se na převážné části naší planety mluví evropskými jazyky a proč se evropská civilizace ve větší či menší míře otiskla do všech ostatních kontinentů?

F. Vízek 15.6.2017 23:19

Já o tom píšu...

Viz:

Ano, leccos se dá vysvětlit, zdůvodnit, omluvit, obhájit i – překroutit. Leccos se dalo a stále dá vyvážet za hranice vlastní země: prý dobro, pokrok, pořádek, právo, svoboda, demokracie, způsob života, ba i revoluce.

K tomu dodávám:

Evropa vyvážela o sto šest...

Z. Lapil 14.6.2017 13:04

K pointě

Píšete: "Buďme my, Evropané, rozumní a nenapomáhejme ničemu, co vyvolává masovou migraci lidí".

Zní to pěkně až rozšafně, ale nějak mi to připomíná J. Suchého: "Pro strach má mít člověk uděláno. Tak praví lidová moudrost. CO má mít člověk pro strach uděláno, to už lidová moudrost nepraví".

F. Vízek 14.6.2017 21:58

Lze dokopat ke štětí ?

Dalo se při dobré vůli pochopit, co nedělat:

vyvážet za hranice vlastní země: prý dobro, pokrok, pořádek, právo, svoboda, demokracie, způsob života, ba i revoluce.

Nenajdete světadíl, a oceán, na který by Evropa při vývozu toho všeho dobrého zapomněla.

A že při tom teklo krve.

Z. Lapil 14.6.2017 23:59

Re: Lze dokopat ke štětí ?

Ale jo, tak nějak jsem to pochopil a proti tomu namítám.

Obecně vzato, nemám rád hodnocení. Pokrok je... pokrok, ale pokrok není nutně dobro. Mohli by vyprávět Indiáni a když si nedám pozor, budu vyprávět já, jak se mi počítač přes opakované zákazy sám od sebe upgradoval.

Ale hlavně: nemyslím, že by "Evropa do světa vyvážela pokrok. Ona vyváží sama sebe - bílí mužové vyrážejí za štěstím a budují ho, jak jen umějí. Ano, stojí to existenci místní kulturu, ale upřímně - koho to zajímá, když se potřebuje uživit. A víte co? Podle mě přesně tohle dnes dělají připrchlíci: jdou za štěstím a pokoušejí se vybudovat svou představu šťastného/dobrého světa a my to nevidíme jedině a pouze proto, že tentokrát jsme to my, kdo tahá za ten kratší konec.

Jinými slovy: když jde tlustý do tenkejch, skončíme u uvažování MY a ONI. Oni nerozumějí nám stejně jako my nerozumíme jim.

Podobenství: Potkal se takhle člověk s lumíkem a dali se do řeči. Člověk povídá: "Já jsem odborník na lumíky. Celkem dobře vím, jak žijete, co máte rádi a co ne, ale nerozumím jedné věci: proč se takhle čas od času seberete, vrhnete se do moře a v něm se utopíte". "To je zvláštní", povídá lumík, "já jsem mezi lumíky odborník na lidi, a vlastně nechápu jednu jedinou věc: proč vy to neděláte?"

F. Navrátil 14.6.2017 12:40

Nic o ničem

Co tím chtěl Vízek říci? Například muslimští krymští Tataři při každoročních "sklizních" stepí odvlekli do otročtví (nepočítají se zabití) asi tři milióny otroků, Rusů, Ukrajinců, Bělorusů i Poláků. Při nájezdu na Moravu odvlekli do otroctví na 12 tisíc lidí. Co s tím? Žádat dodatečně o omluvu a odškodnění?

P. Vaňura 14.6.2017 16:08

Ano, žádat o omluvu a odškodnění POKAŽDÉ, když

začnou mektat, jak jsme se na nich "provinili."

F. Vízek 14.6.2017 12:06

Připomenu :

V dějinách lidstva přinášel každý agresor dobro. Taky pokrok.

A když zvítězil, stalo se to PRAVDOU.

Co bylo utopeno v krvi už jenom - mlčelo.

Protože - nežilo.

J. Schwarz 14.6.2017 12:03

Zajímavá ekonomika -

na těch otrokářských lodích! Kdyby jich tam naložili polovinu, mohli si odpustit námahu s krmením dvojnásobného počtu lidí, vynášením mrtvol i exkrementů. Nejspíš přetěžování otrokářských lodí vůbec nebylo standardem. A jako "lovci lidí" sloužili černí z jiných kmenů, víc otroků kupovali Arabové než bílí.

F. Vízek 14.6.2017 12:15

Ano...

I v poslední světové válce byly často

popravčí čety u hromadných hrobů,

obsluhy v krematoriích a

krutí kápové v barácích koncentračních táborů

lidé porobených národů resp. i vězni.

P. Vaňura 14.6.2017 16:07

Toto nic neříká! Ti černí náčelníci nebyli podmanění

ani zotročení, byli pouze hrabiví. Otroky nejenže prodávali, ale také sami využívali. Otrokářství bylo normou pro ně i pro jejich zákazníky! Některé africké říše prodejem otroků zbohatly a když tento obchod Britové kolem r. 1837 zarazili, následoval úpadek (Dahome).

Mimochodem, obchod s otroky byl jablkem sváru ještě mezi Boleslavem II a Svatým Vojtěchem, který proti prodeji zajatců do otroctví protestoval!

Jinak, přečtěte si Bibli a případ Josefa, prodaného do otroctví svými bratry. V Bibli jsou za padouchy POUZE ONI, nikoliv kočovné kmeny, které ho koupily a následně prodaly do Egypta, ani jeho majitel hodnostář Putifar, který si povšiml jeho schopností a doporučil ho faraonovi!

F. Vízek 14.6.2017 12:17

Ptám se...

Agresora to omlouvá ?

J. Schwarz 14.6.2017 12:24

Re: Ptám se...

Bílí se nechovali hůř než ostatní. Byli jen úspěšnější. Je to špatně? Má se olympijský vítěz omlouvat poraženým soupeřům, že je připravil o prémii?

F. Vízek 14.6.2017 12:31

Neomlouvat se, pane Schwarzi

Nechá-li ten vítěz poražené na živu

a dovolí jim svobodně žít a dýchat,

budou mu poražení gratulovat

a příště s ním znovu změří síly.

A mohou vyhrát.

P. Vaňura 14.6.2017 16:13

Válka není sportovní utkání, ačkoliv se do jisté míry

sportu podobá, platí totiž nedáš/dostaneš! A nenechá li vítěz poražené na živu, nemohou v budoucnu nad ním NIKDY VYHRÁT! Nevybral jste si dobré přirovnání...

J. Jurax 14.6.2017 19:44

Re: Ptám se...

Jakého agresora?

F. Vízek 14.6.2017 22:07

Jsou i jiné definice...

Podle mne je agresor ten, kdo svoje představy dobra a způsobu života a pokroku

nevyžádaně a násilím prosazuje tam, kde není vítán.

A to bezohledně, stůj co stůj.

P. Vaňura 14.6.2017 10:23

Autor záměrně plete pojmy, je to poněkud jinak!

Otrokářství existovalo v minulosti ve spoustě zemí, včetně Česka a z Evropy většinou vymizelo vlivem křesťanství. V Africe ovšem existovalo a existuje DODNES. Evropští otrokáři "řádně nakupovali" otroky-zajatce od tamních náčelníků, podobně, jako kdysi převážně židovští otrokáři od Boleslava I.

ALE, Evropané nakoupili jen menší část otroků, prodávaných v Africe a otrokářství s rozvojem mravního vědomí v průběhu 19 století zrušili a později mu ve svých koloniích dokonce aktivně bránili. Většinu černých otroků nakoupili a odvlekli ARABOVÉ, kteří mimo jiné měli značný zájem o kleštěnce pro své harémy, úmrtnost mladých chlapců při této "operaci" byla cca 20%.

A dále, muslimové nenakoupili, nýbrž násilně zotročili miliony křesťanů, které pochytali jejich piráti ve Středozemním moři a při nájezdech na jeho severní pobřeží (mezi roku 1530 a 1780 to bylo 1,25 milionu lidí, údaje z dřívějších dob nejsou jasné, ale vylidnily se celé oblasti) a při útocích muslimských Krymských Tatarů na území dneční jižní Ukrajiny, ale i Polska a Ruska a dokonce r. 1663 i na Moravu, tady se počet zotročených odhaduje na 2 až 3 milionů lidí. Konec tatarským nájezdům udělalo až dobytí Krymu Kateřínou Velikou r. 1783, nájezdy a pirátské útoky muslimů za severní Afriky trvaly až do r. 1830, kdy byla bašta pirátů v Alžíru dobyta Francouzi!

F. Vízek 14.6.2017 10:42

Dáváte mi zapravdu...

Píšu přece:

Ano, leccos se dá vysvětlit, zdůvodnit, omluvit, obhájit i – překroutit.

A také píšu:

Leccos se dalo a stále dá vyvážet za hranice vlastní země: prý dobro, pokrok, pořádek, právo, svoboda, demokracie, způsob života, ba i revoluce.

K tomu nic?

M. Prokop 14.6.2017 10:49

Re: Dáváte mi zapravdu...

Nic, to je na vás příliš složité a rozhodně ne jednoznačné.

P. Han 14.6.2017 11:40

Re: Dáváte mi zapravdu...

Ano, leccos silně překrucujete.

F. Vízek 14.6.2017 11:49

Jiný už nebudu... Překrucuji...

Tvrdím, že se v Americe mluví výhradně evropskými jazyky

a taky tvrdím, že Afrika byla rozdělena mezi evropské mocnosti

a tvrdím, že Evropané ovládali významnou část Asie a Tichomoří

a naznačuji, že evropské bohatství s tím jaksi souvisí.

Kde jsem to všechno toto pobral? Inu - překrucuji tváří tvář tomu volání hrr do Evropy.

P. Han 14.6.2017 14:51

Re: Jiný už nebudu... Překrucuji...

No a tvrdíte kraviny. V mnoha jihoamerických i středoamerických státech se používají nejrůznější indiánské jazyky, a to i jako úřední. Asi rekord má Bolívie, kde je kromě španělštiny ještě dalších 34 úředních jazyků, vesměs indiánských.

Evropa byla bohatá už předtím, než si některé její státy "rozdělily" Afriku atd. Evropská kolonizace nepřinesla Afričanům větší bídu, ale naopak spoluúčast na celosvětovém rozvoji. Samozřejmě že zpočátku na velmi nízké úrovni, dané jejich vyspělostí. Ta se ovšem v průběhu času zvyšovala a zvyšoval se i podíl Afričanů na správě jejich záležitostí. Právě překotná dekolonizace vyvolala návrat velké části afrických států do chudoby. Afrika je stále velmi zaostalý kontinent. Výjimkou je Jihoafrická republika, kde se jim povedlo nevymlátit veškeré bělochy, kteří stále vytvářejí většinu národního bohatství.

Kde jste to všechno pobral? Předpokládám, že jste byl pilným studentem marxismu-leninismu.

F. Vízek 14.6.2017 18:05

Encyklopedie...

Bolivie:...Asi 42% Indiánů, 31% mesticů, 15% kreolů. Úřední jazyk španělština. Indiánské jazyky kečuánština a ajmarština. Náboženství 94% římskokatolické...

K ostatnímu: viz VÝVOZ dobra atd...

P. Han 14.6.2017 18:51

Re: Encyklopedie...

Bolívie - jazyk: španělština, kečujština, ajmarština, guaraníjština a dalších 31 indiánských jazyků (všechny úřední).

Kdybyste aspoň kecal tak, aby vám byl schopen uvěřit i někdo jiný než váš skalní spolukomunista...

Vývoz dobra? To už skončilo. Tedy kromě Brusele, kde se snaží exportovat své certifikované dobro do všech podřízených provincií a dokonce i do těch nepodřízených, USA nevyjímaje.

F. Vízek 14.6.2017 22:16

Znovu studujte...

A mrkněte do více encyklopedií.

Úředním jazykem v Bolívii je španělština.

Indiánské jazyky nelze lidem zakázat, jsou jejich mateřštinou, jistě jich jsou desítky, dva hlavní jsem z encyklopedie uvedl.

Úředními jazyky však nejsou.

S. Rehulka 14.6.2017 15:59

Re: Jiný už nebudu... Překrucuji...

Takže pane Vízku, jenom podporujete rozdíly rasových schopností a neschopností ! Přeci nechcete tvrdit, že obyvatelé jsou od Pána Boha, nebo soudruha Allaha tak humánní a slitovní, že je nikdy nenapadlo postavit (vlastní) lodi a obsadit - kolonizovat Evropu a Ameriku ? Nebo že u nich není přirozená dobyvačnost ? Ne, tím to není ! Je to tím, že možná tyto domorodé kmeny a národy Afriky, Ameriky, Austrálie i Dálného Východu byly tehdy TECHNICKY daleko PRIMITIVNĚJŠÍ, než aby se na to zmohly. Pouze ted, v moderní době, s pomocí technicky vyspělejších nástrojů, se stávají drzými, invazními nepřáteli NAŠÍ CIVILIZACE !