19.9.2021 | Svátek má Zita


Diskuse k článku

ÚVAHA: Reinkarnace

Ota Ulč se v nedávném článku zamýšlel nad otázkou reinkarnace. Nedalo mi to, abych také nenapsal pár řádků na toto téma, které mne zajímá už řadu let. Reinkarnace je něco jiného než vzkříšení, zmrtvýchvstání, což je pojem nacházející se v křesťanském náboženství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Pakosta 6.6.2018 9:10

Mám jedinou výhradu k autorově zmínce o vzkříšení

Nevím jak pan Korejs myslel tu poznámku o víře v tělesné vzkříšení jako o projevu "západního materialismu". Pokud se nemýlím, tak nejbarvitější líčení a zdůvodnění tělesného vzkříšení lze nalézt v knize Korán od jistého pana Mohameda. Ve svém díle Mohamed vysvětluje nutnost tělesného vzkříšení jednoduše - ti dobří potřebují tělo, aby si mohli v ráji užívat nekonečného sexu se sedmdesáti souložnicemi - recyklujícími pannami, a ti špatní, nebo Alláhem z rozmaru zatracení, by zase bez těla nemohli prožívat pekelná muka, zahrnující zejména způsobování těžkých popálenin.

V. Koreis 5.6.2018 23:35

Re: Tak nevím

Tak. Skoro všichni propadáma a musíme třídu opakovat. Nebyli ale ti nejvíc zlobiví a propadající žáci nejvíc fascinujícími a k obdivu těm hodným?

V. Koreis 5.6.2018 22:39

Re: Ach jo

Opravdu, neznáte, divil byste se.

J. Jurax 5.6.2018 22:32

No jo

ono jak jeden dosáhne vyššího středního věku a zjistí, že se patrně nedožije ani dokončení pražského okruhu ani nového nádraží v Brně, ba možná ani prvních lidí na Marsu, neboť fýzis nezadržitelně chátrá, začne přemýšlet co bude až definitivně dochátrá.

Takže - do nebe se nedostanu a i kdyby, tak je tam nuda, všichni jsou ušlechtilí a furt se pěje hosana. Do pekla či očistce - taky nic moc, hicna a nucené práce.

Navíc jsa neznaboh, bezvěrec a ateista na nebe ani peklo nevěřím.

Ale reinkarnace - přenos dat a softwaru - souhrnně duše - ze zmírajícího hardware mozku do nového, čerstvého hardware, to by šlo. Technické detaily neznám, ale o kopii mozku v počítači jsem četl scifi několik. Je sice nejasné, kdo a jak to technicky celé zabezpečuje a jestli bych si mohl vybrat hardware (rád bych lidské a preferuji zdravého bílého heterosexuálního chlapečka - já vím, není to dnes in, ale jeden je už zvyklý), ale to lze chápat jako pomíjitelný detail. A scifi či fantasy se o tom píšou taky.

Průšvih ale je, že ani v tu reinkarnaci nevěřím ... :-)

J. Pražák 5.6.2018 22:28

Tak nevím

Budhisté věří, že ti nejlepší se přestanou převtělovat a vyvanou do nirvány. Převtělení je tedy pro zlobivé za trest.

Křesťané se těší na ráj nebo se bojí pekla,

muslimové berou jako ideál ráj a 72 panen, tedy bez reinkarnací, hinduisté se budou pořád reinkarnovat. Tak co je lepší?

M. Jandáková 5.6.2018 22:00

Re: .

Chtěla jsem napsat, že nevěřím v prostou RE-inkarnaci člověka.

M. Jandáková 5.6.2018 21:57

Re: .

..."Žili jsme v představě, že naše paměť je uchována v podobě vytvořených synapsí, kterých má každý neuron několik tisíc. Pokud by to ale byla pravda, tak by zde popsaný pokus takové výsledky nikdy nedal!!!"

M. Jandáková 5.6.2018 21:53

.

Nevěřím v "inkarnaci člověka".

Ale je pro mne, zcela mimo pochybnost, existence (kolektivního) nevědomí (viz práce C.G.Junga). Nevědomí, "zvědomňovaného" v každém člověku. Kam asi, po smrti člověka, toto vědomí odchází, můžeme spekulovat?... Hezký článek na toto téma:

"Paměťová stopa uchovávaná v jádrech neuronů"

http://www.osel.cz/9912-biologove-prenesli-pamet-injekci.html

M. Jandáková 5.6.2018 20:58

Re: Ach jo

A kromě posudku na autora článku, máte nějaké vlastní vysvětlení evoluce inteligence?

K. Janyška 5.6.2018 20:40

Re: . Tam je všechno to,

Ano... Dzp.

O. Veverka 5.6.2018 19:35

Re: Takze tu mozna

Díky za tip pane Koreisi. To si s radostí přečtu. Zdravím z kambodžské džungle.

P. Juránek 5.6.2018 18:13

Ach jo

Opravdu zase jeden zcela zbytečný článek. Podává však představu o schopnosti/ochotě páně autorově uvažovat racionalně.

Neznám ho osobně, ale nedivil bych se, kdyby šlo náboženského pomatence.

J. Jurax 5.6.2018 17:58

Aha. Perfektní argument ... :-)

Tak holt věří jiným, právě protože jsou křesťané.

Mimochodem, objímání stromů je řekněme pošetilost. Ovšem klečení před oltářem taky. Pravda, to první mne nenapadlo zkoušet, to druhé jsem co pachole musel - měl jsem hodnou, leč potrhlou tetu. Neskutečně to tlačilo do kolen a byla tam psí zima, byla to ztráta času využitelného rozumněji ...

Otce Browna jsem kdysi dávno četl ... slušné detektivky ... :-) ... nicméně na co narážíte netuším, asi mi to v paměti nezůstalo.

J. Anděl 5.6.2018 17:40

Re: Víra v reinkarnaci je zoufalé přání smrtelného člověka.

Nemohu diskutovat s náboženskou doktrínou, navíc nejsem typický zastánce představy reinkarnace. Tak jen k těm pochybnostem o zapomenutí cestou do druhé třídy, jak já to v té teorii chápu:

To v nás, co se učí, není pan Alda nebo Anděl, a nezapomíná to po příchodu do druhé třídy.

Pan Alda či Anděl jsou pomíjiví stejně, jako tělo.

Nemá ale cenu do toho motat logiku - je to otázka víry a toho, co nám vnitřně připadá přijatelné. To není totéž, co logické.

J. Sova 5.6.2018 16:45

Re: Víra v reinkarnaci je zoufalé přání smrtelného člověka.

A. Einstein: "Neumím si představit Boha, který odměňuje a trestá objekty svého stvoření, a jehož záměry jsou modelovány podle našich vlastních - zkrátka Boha, jenž není ničím jiným než reflexí, odrazem lidské křehkosti. Ani nemohu věřit tomu, že jednotlivec přežije smrt svého těla, ačkoliv mdlé duše chovají takové myšlenky ze strachu nebo směšného egoismu."

P. Remeš 5.6.2018 15:28

Re: Židovství a metempsychoza

Ono "vzpomínání" na minulé životy se spíš jeví jako produktivní práce nevědomí, které ze střípků minulého skládá nové a nové vzorce vyjadřující spíše aktuální stav daného člověka, než svědčícího cokoliv o minulosti ...

A. Alda 5.6.2018 14:59

Mezi buddhistickou a hinduistickou reinkarnací

jsou zcela zásadní rozdíly, které Vy jste zjevně nepochopil.

A. Alda 5.6.2018 14:58

Víra v reinkarnaci je zoufalé přání smrtelného člověka.

Všichni jsme se narodili a všichni zemřeme. Tělo jsme si vybudovali z materiálů přírody podle stavebního vzorce předaného nám matkou a otcem.

Někteří věříme, že nejsme jen tělo, vyrobené dle prolnutých stavebních plánů otce a matky, ale též duše, kterou jsme dostali od Boha. I my, kteří věříme v duši člověka, však víme, že jako lidé jsme tvořeni právě tím tělem a duší. Svým tělem jsme ohraničeni. Naše tělo není pouhé auto, kterým duše cestuje a přestupuje z jednoho do druhého. Duše bez těla je nic. Jako algoritmus, který není v počítači. Tělo bez duše je pak jen oživená materie řídící se pudy, jako třeba ještěrka nebo slimák.

Náš Pán a Spasitel Ježíš Kristus nám slíbil, že vstaneme z mrtvých právě v tom těle, které máme. Proč by nám sliboval vzkříšení, kdyby duše cestovala z těla do těla? Proč by nám sliboval stejné tělo, kdybychom jich měli již tisíce?

Člověk není jen duše a není jen tělo. Člověk je duše a tělo, duše v těle. Tím je dána naše identita.

Reinkarnace jistě je možná, neboť pro Boha Stvořitele je možné všechno. Ale proč by to dělal? Copak je možné, abychom děti po první třídě poslali do třídy druhé s tím, že jim vzpomínky na první třídu vymažeme? K čemu by to bylo? Ano, jistě je možné, že Bůh pošle nějakého člověka znovu k životu na této zemi - ale z dosavadního pozorování lze usoudit, že je to mimořádně vyjímečný případ.

F. Houžňák 5.6.2018 14:26

Křesťané ovšem takovým kravinám nevěří,

právě protože jsou křesťané. Přečtěte si Otce Browna, tam je to pěkně vystižené.

F. Houžňák 5.6.2018 14:24

Třeba to bylo nějak vyfešákované auto,

auta na Karlově mostě pamatuju i já.

F. Houžňák 5.6.2018 14:22

To jsem netušil, že v dávnověku Země jednobuněční

tvorečkové sepisovali vědecké knihy. Vy nějakou takovou vlastníte?

F. Houžňák 5.6.2018 14:21

Přenos duše jde razdva, od toho je tu rychlost světla,

a o dostatečnou kapacitu se postaral Adonai už dávno, stejně tak o opravné a další podpůrné algoritmy. Ostatně duše toho moc nepotřebuje, její jemná struktura není složitá. Dají se použít i duše sériových vrahů, provádí se u nich ovšem tzv. reinkarnační očista a repase, aby je to pokud možno hned zase nechytlo. Noví sérioví vrazi a podobná havěť vznikají dušními mutacemi, podobně jako jsou mutace u DNA, tam je to ovšem dáno fyzikou a chemií, zatímco u duší se jedná o nevyzpytatelný úradek, jehož smysl je pravděpodobně ten, aby nám byl předveden - dle Einsteina - špatný příklad. Přečtěte si toho Montesquiea.

V. Koreis 5.6.2018 14:18

Re: Židovství a metempsychoza

Metempsychoza a reinkarnace nejsou to samé. V zásadě, to první značí, že se duše může inkarnovat v celkem jakékoli formě, po lidské třeba i ve zvířecí a pod. Takto si to vykládají běžní věřící v buddhismu a, jak jsem zjistil, i například představený buddhistického kláštera. V reinkarnaci, tak jak ji chápou například vzdělanější brahmíni, se jedná striktně o znovuzrození v lidské formě. K tomu, aby se duše znovu zrodila ve zvířecí formě, může prý podle nich dojít jen v krajně ojedinělých případech. Jaké jsou takovéto případy můžeme jen hádat, nejspíš ale by mohl takový Hitler mít celkem šanci. Nebo Frau Merkel? Kdo ví?

V. Koreis 5.6.2018 14:01

Re: autorovy názory

Já bych zase doporučoval studium českého jazyka.

V. Koreis 5.6.2018 14:00

Re: Takze tu mozna

Existují odhady, podle nichž má se zemskou sférou mít spojení asi 40 miliard duší, tedy monádů, jak je nazývají theosofové. To by znamenalo, že momentálně se v inkarnaci nachází as tak každá pátá duše. Podle "expertů" na tomto poli, už tu podobná situace byla víckrát, je to prý kolísavé. Navíc tu prý jsou možnosti toho, že sem mohou migrovat duše z jiných sfér, to v přípsadě potřeby. Nebo když je sem andělská Merkelová pozve. Na internetu jsou různá fóra, na nichž se o těchto věcech intenzivně debatuje, hlavně anglicky. To je jen jeden ze zdrojů těchto informací.

R. Gramblička 5.6.2018 13:43

Re: Psi se

:-)))))

R. Gramblička 5.6.2018 13:40

. Tam je všechno to,

no tohle, SŘLI snad zahrnuje i teorii relativity, evoluci či kvantovou mechaniku? Páni!

R. Gramblička 5.6.2018 13:37

Re: Reinkarnace je přijímána i ateisty

mno, není ateista jako ateista. Jsou zde ateisté nevěřící v bohy a náboženským ideologiím, ale mají tendenci věřit v mlhavé duchovno a pak jsou zde ateisté skeptici (jako já), kteří odmítají veškeré nadpřirozeno a věcem, které neprojdou přes síto vědeckých metod, ponechávají statut věcí prozatím neznámých a neobjasněných.

J. Jurax 5.6.2018 13:28

Ehm ... jako ateista, bezvěrec a neznaboh musím připodotknout, že věřící v jakéhokoliv boha či jakékoliv bohy jsou schopni týchž kravin. Nakonec když věří v toho boha či bohy ... není to totéž jako objímání stromů, nošeni talismanů (vhodné jsou najmě svěcené škapulíře) nebo víra, že zesnulá babička poradí čísla do sportky?

J. Jurax 5.6.2018 13:16

Radši se neptejte ... nejspíš do umělé inteligence, ta je nyní zhruba na úrovni inteligence mouchy ... i když jsou i lidé na téže úrovni ...