9.8.2020 | Svátek má Roman


ÚVAHA: Osud Grety T.

19.6.2019

Je mi všelijak, když čtu, že se Greta Thunbergová chystá na roční turné po světě. Bude propagovat boj proti změně klimatu, na programu má nejdřív setkání OSN v New Yorku. Tam popluje lodí. Další zastávku plánuje na prosinec. Zúčastní se summitu OSN v Santiagu de Chile, to je měřeno na mapě osm a půl tisíc kilometrů. Snažil jsem se vygooglit si lodní spojení New York – Santiago, ale na webu jsou jenom vyhledavače letecké dopravy. Takže se jen hrozím té dálavy a říkám si ještě, že se to děvče taky musí dostat zpátky, to mi vychází na patnáct. Asi by se vyplatilo plout ze Santiaga přes Tichý oceán do Vladivostoku a odtud Transsibiřskou magistrálou.

Jedno i druhé jsou strašná představa.

Bohužel ne ta nejhorší.

Dívenka zjevně nedokončí střední školu. Těžko si představit, že za rok usedne do školních lavic a začne tam šprtat matiku a švédskou literaturu a dějiny Skandinávie, nebo co všechno se středoškoláci ve Švédsku učí. Je možné, že jí vydají nějaký papír, nějaké vysvědčení. Třeba i nějaké zkoušky složí. Asi v tom stylu, v jakém skládali státnice naši politici na vysokém učení v Plzni. Bude z ní zkrátka a dobře celebrita. Tedy, už dnes je celebrita a i kdyby se teď vrátila do normálního života, tenhle nános ze sebe nesmyje.

Být celebrita v tak mladém věku, to je strašná životní zkouška. Ještě tak více méně to snášejí muzikanti. Muzika, to je těžká práce, a práce vyhání z hlavy hlouposti. Horší je být dětská herecká celebrita. Dětská politická celebrita, tak to tu ještě nebylo.

Copak se asi s Gretou Thunbergovou stane za pár let?

Letos ji ještě přijmou v tom New Yorku a snad dopluje i do Santiaga. Konference o klimatu se budou konat i v roce dvacet a jednadvacet a v létech následujících. S každou konferencí bude Greta Thunbergová starší a okoukanější. Co to udělá s její psychikou? A jestlipak si její rodiče tuhle otázku kladou? Od dětství je psychicky labilní. Jakpak asi bude snášet ústup ze slávy? A ten dříve či později nevyhnutelně nastane.

Možná že to ale Greta Thunbergová ustojí. Nezhroutí se a ponese svůj prapor dál dějinami. Pak ovšem se jí stane vůbec to nejhorší, co se stát může. Bude z ní něco jako byla Gusta Fučíková blahé paměti. Nemohla chybět na žádné oficialitě a fungovala tam podobně jako kecpult a fíkus. No, třeba se papež přimluví a bůh jí připraví nějaký jiný příznivý osud. Moc bych jí ho přál.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.czVyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.