29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ÚVAHA: Nešťastná Francie

Tento článek nebude o posledním islamistickém útoku ve Štrasburku. Podnětem k jeho napsání byly několikatýdenní protesty „Žlutých vest“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 18.12.2018 18:01

V r. 2008 nebyla v Evropě krize, ale prostě se naplnily

naše trhy, které jsme nechali otevřené v r. 1989. Teď zůstává jen Kuba a Severní Korea, které splivnou USA a Čína jen to mlaskne.

K. Machala 18.12.2018 17:50

Životní úroveň nenarazila na strop, ale

Životní úroveň nenarazila na strop, ale ten strop jí byl uměle nasazen ve jménu údajného "dobra" - viz milion předpisů a regulací, které svazují aktivitu. Nemusí to být, nemělo by to být - a kdyby to nebylo, růst se zase objeví. Je to prosté, jen chtít a nevolit pořád regulátory, zákazníky a příkazníky. Regulacemi se ještě nikdo k prosperitě neprokopal, a ti, co už tam jsou, z ní kvůli přeregulovanosti spadnou, dříve nebo později.

Š. Hašek 18.12.2018 17:56

Re: Životní úroveň nenarazila na strop, ale

Společnost narazila na požadavek nivelizace životů co největšího počtu občanů. Samozřejmě to má různé hezoučké názvy a politici se předhánějí, kdo rychleji dokáže všechno sjednotit.

Že to je hloupost, se ví, ale jak kdo.

F. Houžňák 18.12.2018 15:28

Kdo se chce sám přesvědčit, co píše o Maďarsku Die Welt,

vystupující v naprosté většině jako režimní, promerkelovský tisk, nechať tak učiní zde: https://bit.ly/2V0NYZ4 . Strýček Google milerád přeloží do různých jazyků.

F. Houžňák 18.12.2018 14:43

Poznámka k Sorosovi, že Sorosovi lidé organizovali

teď "lidové" protesty proti Orbánovi, kterých se zúčastnilo bratru 2000 spravedlivých Maďarů (a pravděpodobně část z nich byli hromadně dovezení Němci a Rakušáci), to psal i německý režimní tisk jako je Die Welt.

S. Netzer 18.12.2018 14:56

Re: Poznámka k Sorosovi, že Sorosovi lidé organizovali

15 000 https://www.nzz.ch/international/ungarns-opposition-vereint-sich-gegen-orban-ld.1445356?reduced=true

Že se jednalo o "hromadně dovezené Němce a Rakušáky" píše váš "režimní tisk"?

D. Bystriansky 18.12.2018 15:25

Re: Poznámka k Sorosovi, že Sorosovi lidé organizovali

10 000 tisíc:

https://www.nzz.ch/international/tumulte-in-ungarns-parlament-wegen-orbans-sklaven-gesetz-ld.1444310

Protestovalo se proti přesčasům, na jejich místě bych taky možná protestoval. Nemanipulujte.

Š. Hašek 18.12.2018 13:14

Solidní.

Objektivně popsáno.

Já si z toho beru ten segment, po několika stoletích, že někteří Britové dospěli k názoru, že "whisky se neuvaří bez čmuchání a podpisu německé svazačky".

Dějou se věci. A poučit se!!! Zkráceno.

Š. Hašek 18.12.2018 13:00

"Šťastná".

Kde jinde bychom tu rovnost, volnost, ........ našli?

Přeji nám, abychom tak neblbli. Máme štěstí, že naše makovice Přemyslovci, KareIV, Habsburkové uhnětli dobře. Někdo říká, že čecháčkovsky.

Relativně, vzhledem třeba k našim nadsousedům za Erzgebirge.

P. Harabaska 18.12.2018 12:56

Pan autor má v řadě věcí bezpochyby pravdu.

Jenže jsou věci, kterým nerozumí. Nerozumí, proč kraválisti na ulici rozbíjejí výlohy a zapalují automobily. Kraválisti to dělají proto, aby si někdo všimnul, že jsou nespokojení, že jsou věci, které považují za (pro ně) důležité. Kdyby chodili ti nespokojení po ulicích třeba i se svíčkami v rukou a žmoulali kuličky krucifixu, nikdo by si jejich požadavků ani nevšimnul, nikdo by je nebral na vědomí. Vyzkoušejte si to s vaším sousedem, který se v obýváku sousedícím s vaší ložnicí dívá i po půlnoci na hlasitě puštěnou televizi, zatímco vy ráno musíte jít vyspalý do práce. Váš jakkoli naléhavý šepot stížnosti vůbec nezaznamená. Ale zkuste mu zabušit pěkně pěstí na dveře. Určitě bude reagovat. Možná vám vyhoví, možná vám dá přes i hubu. Ona vlastně ta Macronova demokratická policie těm protestujícím také neukázala nic jiného než ten druhý způsob reakce. Nějaká další reakce se dostavila až posléze.

V. Církva 18.12.2018 11:36

Několik poznáme autorovi

S některými částmi članku bych celkem souhlasil ale. Reformu Francie potřebuje, ale Macron ji dělá tí francouzským arogantním způsobem obohaceným o moderní ekoterorismus. To je jeden z důvodů proč se vestami souhlasím. Jakkoliv je pravda že takové věci se mají řešit ve volbách. Přesto, někdy se demonstrovat musí (to že se přiživí frustranti kteří ničí všechno je stinna stránka za kterou bych vesty až tak neobviňoval).

Co se týká “prokletí” Francie a vraždění Hugenotů, něco na tom je. Ano protestanté vznikli proto, že církev potřebovala obnovu, byla příliš spjata s mocí a nebylo páky která by to změnila. Nakonec protestantismus pomohl především církvi. Vznikla pluralita a církev se změnila do té míry že je dnes mnohem mystičtější a víc o víře a původnímu. Bohužel naopak někteří protestanté se příliš zesvětštili.

Je skutečně možné že jedna z příčin francouzské revoluce mohlo být vraždění Hugenotů, v každém případě nějaké neřešené problémy byly příčonou. Anebo taky ne. Kolik lidí dnes bezdůvodně plive na Křesťany?

Jinak autor pravděpodobně neví o sv. Kateřině z Labouré a jiných významných francouzských katolících kteří se zasloužili o povznesení církve a byly v konfliktu se socialistickými revolucionáři (i když u Kateřiny šlo už o tu dalši, komunu v roce 1871 což bylo ale už po té Velké revoluci 1789. Přesto se Francouzi mají čeho chytit. Třeba svaté Kateřiny. Sv. Bernadetty nebo Johanky z Arcu. Jenže to nedělají. To je pravda a je to špatně.

V. Petr 18.12.2018 14:12

Je zajímavé, že katolická církev nakonec přijala část

učení Husa a Luthera v tom, že zrušila prodej odpustků. A o tom se skoro vůbec nepíše.

F. Houžňák 18.12.2018 14:38

Odpustky byly způsob financování třeba křížových výprav

na obranu křesťanských zemí proti musulmanům. Když toto pominulo, pominul i hlavní důvod.

A. Alda 18.12.2018 11:21

Zcela zásadně a přímo pobouřeně

nesouhlasím s Vaším odstavcem čtrnáctým. To jsou lži, nesmysly, bláboly.

Británie zrušení otroctví naopak velmi intenzivně bránila. Byl to jeden z nejspornějších bodů jednání vítězných mocností ve Vídni v letech 1814-1815. Právě kvůli Británii. Metternich to sice vyhrál a zrušení otroctví prosadil, ovšem jen na kontinentu, nikoli na mořích. Ještě pár desítek let trvalo Británii, než začala námořní obchod s otroky potírat.

Podobně s tím divokým kapitalismem. Nebyla to Británie, kdo zavedl všeobecné sociální (důchodové a zdravotní) pojištění pro dělníky, ale Německo. Zkracování pracovní doby si v Británii museli lidé těžce prosazovat stávkami, v Německu to Bismarck a císař nařídili shora. Obdobně s dětskou prací - v Prusku nikdy nebyly továrny plné dětí jako v Británii.

F. Kusák 18.12.2018 12:02

Re: Zcela zásadně a přímo pobouřeně

Sdílím s Vámi Vaše názory a obecně řečeno, ono je to ve skutečnosti vždy mnohem složitější, jenže časem se vytvoří takové zkratkovité chápání dějin.

M. Mikulec 18.12.2018 10:59

Poslechněte si pana Robejška,

jak komentuje situaci nejen ve Francii:

https://www.youtube.com/watch?v=_xPALjFDZgM

V. Petr 18.12.2018 10:34

Autor nemá pravdu až na to, že ztotožnil jedno ho%vado,

totiž Macrona s jiným ho%vadem, totiž Obamou.

Původní program, proti kterému hnutí žlutých vest povstalo se netýkalo potřebných reforem, ale NEUVĚŘITELNÉ RUDZELENÉ ZHŮVĚŘILOSTI, totiž "ekologizace" francouzské ekonomiky. Všichni, pozoruji to v médiích, jako by "zapomněli," že původním impulzem byl debilní "boj proti emisím CO2!" Hold se teď "nehodí" o tom mluvit. Že to nevidí ani autor, nechápu!

V. Student 18.12.2018 10:52

Re: Autor nemá pravdu až na to, že ztotožnil jedno ho%vado,

Macron své původní rozhodnutí zrušil, a protesty se ještě zvýšily. Takže jsou tady ještě jiné důvody, dnes závažnější. Oxid uhličitý byl spíš jiskrou, která tenhle podivný požár zažehla.

A. Alda 18.12.2018 11:23

Lidi se už konečně zvedli.

U nás byla fingovaná smrt studenta na Národní taky jen jiskrou, která zvedla lidi k odporu proti režimu. A nešlo jim o vyšetření smrti toho studenta, ale o svržení režimu. Vždy musí být nějaká jiskra. A je-li v kamnech připraveno, hoří to.

V. Student 18.12.2018 11:37

Re: Lidi se už konečně zvedli.

Asi tak.

F. Kusák 18.12.2018 12:14

Re: Autor nemá pravdu až na to, že ztotožnil jedno ho%vado,

Macron určitě není horší než jiní francouzští prezidenti (vyjma snad de Gaulla, ale to jsou osobní sympatie, i když argumentačně doložitelné). Je to takový průměr a nechci být jeho advokátem, sympatický mi rozhodně není. Chyby vidím spíše v extrémním očekávání Francouzů a víru , že se dá něco zázrakem a bezbolestně změnit.

Jinak je důležitější, jak situace ovlivní ostatní Evropu a zejména nás.

M. Prokop 18.12.2018 10:04

To je hlubší, než Bartolomějská noc.

V Anglii, později v Británii, šly reformy odzdola, omezovaly moc státu. Ve Francii to obvykle bylo obráceně.

P. Zinga 18.12.2018 10:03

Skutečnost je jednoduchá:

Frantíci pochopili, že nežijeme proto, aby jsme makali, ale makáme, abychom -pokud možno dobře-žili.

Samozřejmě s tím mají problémy ve světě, ženoucím se jako osel za mrkví na klacku. Vyvstává otázka, zda je pro ně globalizace přínosná. A nejen pro ně.

M. Prokop 18.12.2018 10:06

Re: Skutečnost je jednoduchá:

Jen jestli to není dle starého hesla obyvatel zemí reálného socialismu, "chceme socialisticky pracovat a kapitalisticky žít!"

P. Zinga 18.12.2018 10:23

Re: Skutečnost je jednoduchá:

KLišé, pane Prokope, klišé...

Jistě, byli takoví, jako jsou i dnes, ale v mém okolí se za socialismu tvrdě pracovalo.

Kapitalisticky žila velká část dnešních "progresivních " podnikatelů: pumpaři, zelináři, veksláci a pod.

P. Lenc 18.12.2018 10:40

Re: Skutečnost je jednoduchá:

Myslím si, že pravdu máte pane Prokope vy.Pane Zingo, pokud to je "klišé", tak neznáte francouzkou mentalitu, velice podobnou té italské.Tím nechci nějak "zhazovat" váš názor na práci a to zdůrazňuji, části pracovníků za socíku.Mohl bych vám popsat třeba pracovní morálku mnoha dělníků a technických pracovníků, doslova flákačů a pracovníků, kteří odváděli perfektní práci, kterou se právě komunisté chlubili.A tak nějak podobně to vypadá ve Francii.

P. Zinga 18.12.2018 11:44

Re: Skutečnost je jednoduchá:

Ale jo, já ale tvrdím, že vztahovat to na všechny je klišé. V mém oboru to moc ošidit nešlo a co víc_ ani nebyl nějaký obzvlášť velký zájem to ošidit. Protože jsme svou práci měli rádi. A myslím, že tak to bylo i u mnoha jiných profesí, kde byl člověk na odvedenou práci hrdý.

F. Kusák 18.12.2018 12:22

Re: Skutečnost je jednoduchá:

Myslím, že tato podivná hedonistická víra je problémem celého západu, totiž, že se všechno dá docílit bez námahy a pokory. Jsem přesvědčen, že to tak ani nemyslíte. Čtu Vaše příspěvky. O globalizaci nemluvím a myšlení Francouzů docela znám. Něco mně je sympatické, ale jejich namyšlenost a zahleděnost do sebe je přehnaná. Můj názor, prosím.

D. Bystriansky 18.12.2018 15:56

Re: Skutečnost je jednoduchá:

Francouz Paul Lafargue.

"Byl zetěm Karla Marxe, manželem jeho dcery Laury. Jeho nejznámější prací je kniha Právo na lenost (Le Droit à la paresse) z roku 1880."

Kdo jiný, než Francouz, by to napsal.

F. Kusák 18.12.2018 16:06

Re: Skutečnost je jednoduchá:

No, a jak i se svou manželkou skončili.........