25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ÚVAHA: Kauza Kolumbus

Když jsem v roce 2015 čekal tři týdny na posádku v Bostonu, chodil jsem do downtownu přes park Kryštofa Kolumba, a tudíž kolem sochy tohoto mořeplavce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Dvořák 17.7.2020 17:19

Prý "nebyl by žádný Michelangelo ani Leonardo da Vinci". Jen pro informaci pana autora, Michelangelo žil v letech 1475-1564, Leonardo da Vinci v letech 1452-1519, renesance (italská) už v Kolumbově době byla v plném proudu a přinesla některá ze svých nejskvělejších děl. Osobně bych řekl, že kdyby nebyl Kolumbus, byl by někdo jiný. Námořní plavba jistě byla silným impulsem pro rozvoj astronomie, fyziky, matematiky, ale byly i impulsy jiné, například astrologie ;-) A myslím, že kdyby autor posuzoval Evropu v 19. století, mohl by také snadno dospět k názoru, že šlo o kontinent topící se v bídě ... pro velkou většinu tehdejšího obyvatelstva to platilo měřeno nejen dnešníma očima.

Takovéhle co by, kdyby, má jen malou cenu ...

V. Novák 6.7.2020 0:21

Prof. Huňáček z FF UK míval takovou zapeklitou otázku na studenty, které neznal z přednášek" "Kde v historii sousedily Španělsko a Rusko?"

No - v Kalifornii...

Pokud nevěříte, najděte si Fort Ross, California

J. John 5.7.2020 21:51

To "arabské vědění a civilizace" bylo vše od otroků z podmaněných národů, např. "arabské číslice" pocházejí z Indie. Modrá mešita v Istambulu má menší rozpětí klenby než Hagia Sofia a to byla postavena o 1000 let později....

V. Církva 5.7.2020 20:51

Jednoznačně. Počátkem civilizace byla Mezopotámie. Sumerové sice nebyli Arabové (alespon jazykově ne), jenže dost pochybuji, že by jim byli geneticky příliš vzdáleni. Určitě jsou v genetice pozdějších Arabů z BV silně zastoupeni. Proto si dovolím tvrdit, že Islám možná byl napsán Arabům "na tělo" ale přesto jejich kulturu zakonzarvoval, nebo dokonce uvrhnul zpátky.

V. Církva 5.7.2020 20:46

Tak může jít o propagandu, někde jsem četl, že ten skvělý Cordobský chalifát byl glorifikován za francouzské revoluce aby se ukázalo křestanské zpátečnictví.

Nicméně pravda to být může, pokud zavedli velkou toleranci a volnější verzi islámu, mohli být tehdy méně zkostnatělí než středověcí křestané. Za určitých okolností i mix kultur funguje pozitívně. To ale platí pro relativně pokrokové, srovnatelné kultury. Dnešní, (respektive stejný jako v 7.století) Islám vedle dnešního Křestanství a západní demokracie není ani zdaleka srovnatelný.

V. Církva 5.7.2020 20:32

No ale to pan Baloun napsal. Má pravdu, právě že zatímco čínský císař řekl stop, Kolumbus, když mu to nevyšlo v Itálii. ani třeba u SŘŘ, šel do Spaněl. Pozitivní vývoj v Evropě se občas vysvětluje touto pluralitou. Myslím, že na tom něco je. My se taky dívali na Západ a pak se vydali jejich směrem. Unifikovaná společnost nevytváří tyto varianty které když uspějí jsou přejímány. Jsem zastánce spolupráce ale decentralizace a "neunifikace". Ono se to nemusí vylučovat i když nebezpečím decentralizace je úplný rozpad. A malé celky jsou pak požrány jinými. Nicméně i velký nepružný moloch se rozpadá.

V. Církva 5.7.2020 20:22

To asi ano. Nicméně pokud by se to vzalo relativně vůči Cíně a třeba Arábiím, tak v nějakém 12 možná i tom 14 století Evropa vůči nim zaostalá byla. Stačí si třeba přečíst jak křižáci "léčili", "operovali" a vůbec jednali od byzantských a arabských kronikářů. Jediné co na nich obdivovali byla odvaha. Jinak je považovali za zaostalce a primitivy. Nicméně, přiznejme si že Normani o kterých se jako o buranech především hovoří byli Christianizováni někdy kolem 10., 11. století. Takže chvíli před výpravami.

P. Moravčík 5.7.2020 20:01

To určite, ale islam zastavil rozvoj vied aj v nearabských častiach Orientu, a práve odtiaľ najčastejšie pochádzali tí rozmýšľajúci - Ibn Sína , Ummar Chajjám - perzský matematik, astronóm, skvelý básnik s veršami na témy, na ktoré by správny moslim ani nemal pomyslieť, Abú Rajhán, Zakaríja ar-Rází... Keby išlo len o Arabov, ale boli tam aj iné národy, ktorých pokrok sa zastavil práve pri presadení sa tvrdého islamu. Skončila matematika, astronómia, medicína, chémia, obmedzilo sa umenie. A určite by sa aj medzi Arabmi boli našli premýšľaví, no ale...

J. John 5.7.2020 18:22

Ten 3. odst. je velkolepý nesmysl.

P. Hatina 5.7.2020 17:21

To v závěru je sice zajímavá připomínka, jenomže to už popsal pan Nesvadba kdysi ve své povídce "Vynález proti sobě". Kde se vynálezce a odborník domahá vysoké funkce, aby se nemusel "dohadovat s hlupákama", tak mu soudruzi vysvětlí, že právě o to jde, že politik má umět jednat s lidma.

Jenomže když si pojem "jednat s lidma" přeložime jako stále používanou ideologickou propagandu v médiích, tak uvidíme reálný dnešní obraz Západu. Ty čipy už nehrají roli,protože ty umí dnes v mobilu a na sociálních sítích taky používat každej hlupák..

J. Vintr 5.7.2020 16:49

Myslím že to bylo naopak. Islám se v arabském světě tak úspěšně uchytil, protože vyhovoval arabské mentalitě.

P. Hatina 5.7.2020 16:32

Tedy, možná se pletu, ale co si vzpomínám, tak to byl obráceně, Kolumbus žebral i u jiných panovníků v Evropě (v Itálii, a tak), a až Isabela mu (ty lodě) dala..

No a když žehráte na nějakou EU, už tenkrát existovala celoevropská Svatá říše římská, jejíž tehdejší císař , Habsburk Friedrich III Kolumbovi taky nic nedal..Proč taky, tenkrát se toho dalo dobývat a loupit po celé Evropě dost

P. Hatina 5.7.2020 16:20

Ale jo, i Rusové měli spoustu odvážných lidí, mrkněte se na historii dobývání Sibiře..

Jenomže, stejně jako Sibiř u Rusů je ta americká Aljaška pořád obydlená dosti řídce a zůstává povětšinou pustá. V těhle podmínkách ani ta avizovaná západní pracovitost příliš nefunguje. Ovšem, dostat se Rusové mnohem jižněji, přes území Kanady, určitě by se jim tam zalíbilo, asi jako u nás při okupaci 1968 ;-D

J. Vintr 5.7.2020 15:55

Rusi by nic nekolonizovali. Na té Aljašce měli jen jednu bezvýznamnou osadu a drtivou většinu vlastního území dodnes také nijak nevyužívají. Na kolonizaci jsou zapotřebí odvážní a pracovití lidé - tedy nic pro Rusy.

P. Han 5.7.2020 10:34

10. - 11. století.

P. Han 5.7.2020 10:31

V Namibii hřeben? Kdybyste tak napsal žehličku na vlasy...

P. Dvořák 5.7.2020 8:09

Prosím, kdy bylo to "vrcholné období Cordobského chalifátu"

Děkuji.

Z. Lapil 5.7.2020 8:04

Něco jako Vládci loutek?

https://www.databazeknih.cz/knihy/vladci-loutek-68340

M. Baloun 5.7.2020 7:35

Hezký článek. Ale jednu věc si neodpustím. V Číně rozhodl císař a tím pádem bylo hotovo. Kdyby v Evropě Isabela rozhodla a zamítla kolumbovu cestu, chopil by se příležitosti dříve nebo později jiný panovník. Prostě ta (podle EU) tak strašně omezující roztříštěnost Evropy:-)

K. Ztopolovky 5.7.2020 3:36

Mongola dneska uz ani poradne nepoznas , se poradne rozhlidni okolo sebe

K. Ztopolovky 5.7.2020 3:35

to si neslysel , to si videl v 5. dilu Majora Zemana titulovanym >> Dedku z pece dolu prijel cernoch <<

K. Ztopolovky 5.7.2020 3:32

jedni studenti by studovali pohyb stad buffalos na sirokych planich a dalsi skupiny by pripravovali utok na sousedni kmen presne podle planu ktere provazi vsechny civilizace i tu nasi soucasnou , ted si vyber , chces byt studentem s pomalovanou tvari a nebo popijet Starbucks na Harvardu

K. Ztopolovky 5.7.2020 3:28

mate o dane veci prehled ,pro mne je dalsim dulezitym voditkem stav kultury lidi a ta arabska cast sveta urcite nepusobi pokrocile v zadnem slovasmyslu

K. Ztopolovky 5.7.2020 3:23

no skoro , pamatuji se , ze jsem tam cetl o vynalezu cernocha z Namibie , ktery svetu daroval hreben

K. Ztopolovky 5.7.2020 3:22

Cinany tahnou za nos a nakonec je srazi ze skaly

J. Vintr 5.7.2020 2:45

Za mých školních let se mi dosta do ruky objemná, bohatě ilustrovaná kniha, kde bylo vylíčeno, že úplně včechny klíčové objevy lidstva učinili sovětští nebo ruští (když se objev udál ještě před VŘSR) lidé ....

P. Kubáč 4.7.2020 23:34

Líčení Evropy 15. století je silně přehnané, nicméně to pokračování s dobytím Turky a islamizací vypadá celkem reálně.

Takže dnešní progresivisti by dosáhli svého už koncem 15. století - proto jim Kolumbus tak leze na nervy.

Nicméně, když se podíváte na progresivistickou elitu blíže - taky to nic pěkného to není - v technologické civilizaci kde výroba čipů má větší váhu než vojsko se do čela společnosti natlačili lidi, jejichž horní technickou schopností je smažení burgrů a vaření sojového lathé ?!?

J. Jelínek 4.7.2020 22:01

To jsou kecy. Na velikosti nezáleží. Blbá karavela, z dnešního pohledu větší člun, MOHLA a také křižovala proti větru a co s ní Portugalci dokázali (nemluvím o Kolumbovi) je obdivuhodné.

Z. Lapil 4.7.2020 21:22

Já jen doufám, že to není příležitostná návštěva. Ale taky se mi tu po něm stejskalo.

Z. Lapil 4.7.2020 21:20

Mongoly bych podezíral z kdečeho, ale že by se vykašlali na expanzi do zámoří v okamžiku, kdy s Čínou dobyli i potřebné know-how, to se mi moc nezdá.