25.10.2020 | Svátek má Beáta


Diskuse k článku

USA: Zneužití impeachmentu

Ústavní instrument zvaný „impeachment“[1] má být podle autorů Ústavy USA považován za neutrální, nestranný nástroj poslední instance, který lze použít proti zločinnému stávajícímu prezidentovi pouze v naprosto extrémních případech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Sinnreich 23.11.2019 23:18

Nikdy nebyla v mediich vybicovana nenavist proti stavajicimu prezidentovi tak nechutnym zpusobem. Levicova frakce americke Demokraticke strany se nikdy nesmirila s vysledky voleb a vsemi zpusoby se snazi sabotovat Trumpovu administrativu. Ta ale kupodivu sklizi neuveritelne uspechy na ekonomickem poli i v zahranicni politice. Do boje nastupoji nesmyslna vysetrovani, jeho spolceni s Ruskem, sexualni a financni skandaly. Nyni, telefonat ukrajinskemu prezidentovi. Pouzivaji jakoukoli zaminku a lez, ktera by ho mohla diskreditovat, poskodit jeho spolupracovniky i jeho rodinu. O tom, zda se jim tato taktika podari ale rozhodnou pristi volby. Stale je jeste dost Americanu, kteri maji smysl pro fair play.

J. Fridrich 24.11.2019 7:04

Souhlas pane Sinnreuch, v presidentu Trumpovi je naděje Ameriky, Evropy a Světa - podobně to bylo za velkého Ronalda Reagana...

P. Han 23.11.2019 15:59

Neřekl bych, že kongresmanka Maxine Waters se mýlí. Kongresmanka Maxine Waters lže, a toto není první případ. Lže, kudy chodí.

J. Sinnreich 23.11.2019 23:13

Kongresmanka (od r. 1991), Maxine Waters (African- American) je proslula svymi nesmyslnymi, mnohdy naprosto silenymi vyroky. Na pr.pri zdrazovani benzinu u pump reagovala nvrhem na znarodneni naftovych spolecnosti. Ani tento fakt nebrani tomu aby byla Demokraty jmenovna predsedkyni Financni komise House of Representatives.

J. Chaloupka 23.11.2019 13:44

Hledají a hledají, jako u nás na Babiše.

J. Krynický 23.11.2019 12:36

"Demokraté" budou tak dlouho impíčovat, až ztratí nejen příští volbu prezidenta, ale i většinu ve Sněmovně. A bude to jen dobře.

F. Netopil 23.11.2019 11:29

Vzhledem k mému věku mi už může být jedno, jak celá aféra dopadne, ale přesto jsem velmi zvědav, jestli jsou Američané chytřejší než my a nezvolí si stejného magora dvakrát po sobě.

J. Vintr 23.11.2019 11:38

Vzhledem ke svému věku, který podle všeho příspěvku nebude zrovna nízký, projevujete v hodnocení současného prezidenta Spojených států značnou dávku hlouposti.

J. Fridrich 23.11.2019 10:40

Tak jen krátce - president Trump je i s těmi svými chybami nadějí Ameriky-USA, Evropy, celého Západu a Světa - snad se mu povede to, co v 80.tých létech Velkému Ronaldu Reaganovi - dát svou zemi a Svět do pořádku..

J. Veselý 23.11.2019 14:50

Trump byl v posledních dnech tak maximálně hodinu fňukat na Fox & Friends, jak jsou na něj fšichni zlí.

J. Fridrich 24.11.2019 6:25

A nejsou ?

J. Veselý 24.11.2019 11:18

Všichni ještě ne, zatím má ještě u GOP dost rektálních alpinistů.

J. Veselý 23.11.2019 8:56

No, Trump je obviněn, že svévolně, v rozporu s nařízením Kongresu, zastavil finanční pomoc Ukrajině. Uvolnění té částky podmiňoval protislužbou, která byla v jeho osobní prospěch. Jestli tohle není úplatkařství, tak jedině proto, že to je vydírání a hrubé zneužití pravomocí.

V posledních dnech svědčilo nějakých 6 lidí veřejně ve Sněmovně reprezentantů zcela ve prospěch tohoto obvinění. Jsou to členové jeho vlastní administrativy, kteří byli přímo u toho.

BTW. Všimli jste si, že Alan M. Dershowitz vlastně vůbec neřeší jestli Trump ten zločin/ty zločiny spáchal? Vlastně řeší nějaké procedurální nuance a jestli se to Demokratům vyplatí.

K. Garfield 23.11.2019 9:37

No, nevím, co jste kde četl, nebo jestli to máte ze CNN, ale "svědci" se shodli na tom, že prezentovali svoje názory, nikoliv fakta. Viděl jsem těch výpovědí opravdu dost. Souhrn faktů, které by usvědčovali Trumpa z něčeho nekalého - 0 (nula). Většina svědků se s Trumpen ani nikdy nesetkala... Gordon Sondland, svědek demokratů, který měl Trumpovi zasadit "poslední ránu", vypovídal, že původně prezentoval jenom svůj názor a to, z čeho Trumpa obviňují, se nestalo... Schiff byl evidentně vytočený...

P. Bakala 23.11.2019 10:26

Dershowitz, tak jako vsichni ostatni, nemuze resit Trumpovy zlociny, ponevadz Demokrate jeste nerozhodli z kterych "zlocinu" Trumpa obvini, ci zda cely impeachment nestornuji. Zadny ze svedku nemel primy dukaz o Trumpovych zlocinech. Rozhodnuti o dalsim postupu padne v prosinci hlasovanim ve sboru reprezentantu. Budou-li "zlociny" odhlasovany, soud v senatu zacne zacatkem pristiho roku a bude trvat 6-8 tydnu. Sance, ze Demokrati uspeji je minimalni. Svedkove , na rozdil od impeachmentu, budou reprezentovat obe strany.

J. Vintr 23.11.2019 11:42

Veřejné odhalení špinavostí, kterých se dopustil ve státní funkci v soukromém zájmu (aby zakryl nezákonné jednání svého syna) příští kandidát na prezidenta, je především ve veřejném zájmu.

J. Veselý 23.11.2019 14:37

Fajn, není nic jednoduššího než pověřit nějakého zvláštního vyšetřovatele nebo zvláštního agenta FBI. Proč to GOP neudělali? Měli 4 roky většinu v obou komorách. Přitom se jak prasata rochnili v případu "Benghází", kde ani 3 vyšetřování nic nenašla.

Nedělá se to tak, že se na Ukrajinu pošle Rudy, pan Nikdo bez mandátu, kterému jde jen o to, aby prezident Ukrajiny v televizi (CNN) řekl, že se zahájilo vyšetřování.

K. Salajka 23.11.2019 8:30

Trochu mi postup demokratů připomíná, když v 80. tých letech můj klient vyloupil hospodu rozbitím okna. V nedalekém průjezdu pak našel kočárek, vzal z něj plymo a tím si ovázal zakrvácenou ruku. Protože si nebyli jistí, že ho usvědčí z vyloupení hospody, stíhali ho napřed za krádež plyma v hodnotě 30 Kč (byl to recidivista , ten mohl jít do vazby i za dva nezaplacené obědy). Dopadlo ta tak, že ho nakonec usvědčili / podle útržků saka/ i z vyloupení hospody. Jiná situace je v tom, že demokraté ani náznakem neobviňují prezidenta z trestného činu a ostatní obvinění a podezření nemají žádnou relevanci i kdyby se věcně potvrdila. V naší televizi tuto drobnost zmínili. Teprve zde na Psu se ale dá vyčíst, že podle Ústavy USA podmínkou impeachmentu je obvinění z trestného činu a to zatím nepadlo. U demokratů mně dosti zaráží lhostejnost, s jakou přijímají zřejmě prokázaný fakt, že kongresman si vynutil na ukrajinském prezidentovi výměnu prokurátora - tak se myslím choval starověký Řím ve svých provinciích.

Představa, že zákonodárci stojí nad zákony, které přijímají, byla vlastní absolutistické fázi feudalismu.

Republikánům se vrací obvinění Clintona za nepravdivou přísahu o styku s Monikou L. Zde v rozporu s obecnými právními principy bylo už požadování této přísahy, protože nikdo není povinen svědčit proti sobě,

J. Veselý 23.11.2019 9:02

Podle Ústavy USA je Sněmovna reprezentantů vyšetřovacím orgánem. Takže oficiálně zahájila vyšetřování, povolala a vyslechla svědky. Až proběhnou všechna svědectví, uzavře vyšetřování rozhodnutí jestli prezidenta obžalovat a z čeho.

Pak to půjde k soudu - k Senátu.

BTW.: Biden je senátor, jednal z pokynu prezidenta a v souladu s názory a ve spolupráci s dalšími významnými státy a v souladu s oficiální zahraniční politikou USA. Jestli s tím mají Republikáni problém, ať ho klidně vyšetřují a obviní. Nic to ovšem nemění na vině Donalda Trumpa.

K. Salajka 23.11.2019 9:32

Doufám, že jste se nezapomněl zastavit na Letné požadovat neodvolatelnost pro pro naše státní zastupitele. Budeme je měnit jen na pokyn představitelů spřátelené mocnosti.

Napřed vyšetřujeme a pak zjistíme z čeho obviníme. Šíří se to jako chřipka. Nelíbí se mi sice chování našeho prezidenta vůči Ústavě, přesto obvinění proti němu vznesená jsou větší hloupost, zejména pokud se mu vytýká to, co spáchal v předchozím volebním období. Poslanci jsou tu od toho, aby přijímali zákony, ne aby vyšetřovali politicky nepohodlné osoby. Vyšetřování je v kompetenci policejních orgánů za dozoru státního zastupitelství . Představa, že jim budou úkoly zadávat komise poslanců, je cesta do pekel, protože ignoruje principy dělby moci - odporuje to také zásadě občanské rovnosti.

Vyšetřování předchází v civilizovaných zemích sdělení obvinění, aby byl jasně vymezený skutek, proti kterému se má obviněný hájit. Není to jako na rybách - když Vám nejdou na těsto, začnete jim házet žížaly.

K. Garfield 23.11.2019 10:11

Takže, Biden řekl Ukrajincům: Vyhoďte státního zástupce (doslova řekl motherf...r), který vyšetřuje firmu Burisma (kde byl v té době zaměstnán jeho syn za 50 tis. USD/měs.) nebo nedostanete pomoc miliardu dolarů. To jako OK...

Trump řekl: Biden se chlubí, že nechal vyhodit ukrajinského státního zástupce, vyšetřete to...

Hmmm... je to jasné, Trump je vinen... 8-o

J. Veselý 23.11.2019 14:54

Máte v tom chyby. Biden měl za úkol tlačit na vyhození onoho státního zástupce oficiálně přímo od prezidenta. Formálně zastupoval zájmy USA, protože obchodu a distribuci pomoci neprospívá zkorumpovaný nejvyšší státní zástupce. Na čemž panovala shoda mezi USA, EU na dalšími zeměmi a s čím souhlasí i nynější vedení Ukrajiny.

A vyšetřování Bidenova syna to nemohlo ovlivnit, protože v té době už bylo více než rok ukončeno.

P. Bakala 23.11.2019 10:48

Joe Biden neni ani senator ani kongresman, ale v soucasnosti jeden z kandidatu na prezidenta za Demokraty. V Obamove vlade byl vsak vicepresidentem, Obama mu pridelil representovat ho v Cine a Ukrajine, kde Biden se hlavne financne postaral o sveho syna tim, ze jedna ukrajinska petrolejarska firma ho prijala do vedeni bez jakekoliv odborne znalosti. Kdyz ukrajinsky prokurator chtel vysetrovat tuto firmu z korupce, otec Biden naridil ukrajinskemu prezidentovi odvolat prokuratora do 6 hodin, jinak Ukrajina nedostane americkou vojenskou pomoc. Otec se v USA verejne pochlubil, jak to dobre fungovalo, prokurator byl odvolan. A ted to, co ucinil Biden, Demokrate se snazi obvinit Trumpa!

K. Garfield 23.11.2019 11:08

Pane Bakalo, mýlíte se... neměla to být vojenská pomoc, ale záruka na půjčku miliardy dolarů...

Obama Ukrajině žádnou vojenskou pomoc nedal. Až Trump jim dodal protitankové střely Javelin...

jinak to sedí...;-D

P. Bakala 24.11.2019 5:30

Mozna se mylim, ale cetl jsem nekde, ze Obamova vlada (mozna to bylo soucasti pujcky) prispela na vojenske nelethalni vydaje (vystroj, pristroje apod.) - souhlasim vsak, ze zadne zbrane Obamou nebyly poskytnuty.

J. Vintr 23.11.2019 11:46

Biden byl v době, kdy v soukromém zájmu zneužil své postavení, viceprezidentem USA, což je druhá nejvyšší funkce. O to je jeho zločin závažnější. Místo pokusů o obvinění Trumpa, který na toto upozornil, má být souzen Biden a to ze spáchání zločinu zneužití funkce.

J. Veselý 23.11.2019 14:48

(Hypotetické a pochybné) zneužití pravomocí prezidentem nedává prezidentovi právo zneužívat svoje pravomoci viceprezidentem. Pokud máte pravdu, znamená to, že je třeba zavřít oba.

Chcete za prezidenta radši socana Bernieho, protikorporátní aktivistku Elizabeth nebo teplého Peta?

J. Vintr 23.11.2019 17:42

Na tom co já chci, houby záleží. Ale všem by nám mělo záležet, aby Amerika fungovala, protože je to hlavní garant nějakého řádu na této planetě. A Donald Trump je jedním z nejlepších prezidentů, které kdy Amerika měla.

J. Veselý 23.11.2019 17:54

A čím si to ten trouba zasloužil? Koukáním na Fox & Friends a tweetováním asi ne, že?

J. Vintr 23.11.2019 18:46

Sám jste napsal co jste.