20.8.2022 | Svátek má Bernard


USA: Zbraně pro Ukrajinu?

3.2.2015

Předminulou středu ve Výboru pro ozbrojené síly amerického Senátu proběhlo první slyšení pod předsednictvím arizonského republikána Johna McCaina. Na slyšení byli pozváni dva stařešinové americké zahraniční politiky – bývalí poradci prezidentů pro otázky národní bezpečnosti Zbigniew Brzezinski a Brent Scowcroft.

Vedle hrozby terorismu a situace na Blízkém východě senátory zajímaly hlavně názory hostů na rusko-americké vztahy.

I když Brzezinski a Scowcroft byli kdysi politickými oponenty – první pracoval v Bílém domě za demokrata Jimmiho Cartera a druhý radil republikánovi Georgi Bushovi seniorovi – jejich vidění soudobých hrozeb ve světě se prakticky neliší.

Na otázku senátora McCaina, co pokládá za největší ohrožení americké bezpečnosti, odpověděl Brent Scowcroft, že americkou prioritou by mělo být odvrácení ruské jaderné hrozby. Podle jeho názoru obě země by měly strukturovat své jaderné síly tak, aby žádná neměla pocit, že je schopna preventivním úderem zničit veškeré ofenzivní zbraně svého soupeře.

Zbigniew Brzezinski vidí důvod pro znepokojení v tom, že ruský prezident Vladimir Putin si s myšlenkou na preventivní jaderný úder nebezpečně často pohrává. Ve svých veřejných vystoupeních Putin rád činí průhledné narážky na to, že Rusko má jaderné zbraně a může je použít jako první. Své výroky doprovází činy, kupříkladu provokačními lety ruských bombardérů nad Skandinávií, západní Evropou a dokonce nad vzdáleným Portugalskem.

Zdá se, že Putin má ve své povaze nebezpečné rysy, které nás mohou posunout k ostrým konfrontacím, prohlásil Brzezinski. Vyjádřil se proti přímé konfrontaci s Ruskem, avšak nabádal americkou vládu k tomu, aby podnikla kroky, které znemožní Rusku agresivní chování v budoucnu.

„V Evropě si Putin zahrává s ohněm. Financuje místní povstalce a dodává jim zbraně, podniká přímé vojenské kroky, aby politicky a ekonomicky destabilizoval Ukrajinu a zmařil její naděje na připojení k evropským strukturám. Ekonomické sankce Západu mají trvat, dokud Rusko nesplní své sliby a nezačne respektovat suverenitu Ukrajiny,“ řekl Zbigniew Brzezinski.

Podle jeho názoru, dokud NATO a zejména Spojené státy nezahájí dodávky defenzivních zbraní Ukrajině, bude to pro Rusko znamenat pokušení další eskalace svého vměšování.

Bývalý Carterův poradce má za to, že diplomatické řešení konfliktu by mělo být založeno na principech tzv. finlandizace Ukrajiny, to znamená její sblížení s Evropou, aniž by se stala členem NATO. Zároveň by měl Západ posílit regionální stabilitu baltských států tím, že by tam rozmístil vojenské kontingenty včetně amerických. To by podle Brzezinského značně tlumilo ruské pokušení opakovat v baltských zemích scénář, který jsme nedávno viděli na Krymu.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus