29.11.2021 | Svátek má Zina


USA: Zavolal na pomoc policii – a ta ho sebrala

24.6.2020

Současná vlna nepokojů ve Spojených státech, kterou odstartovalo nesmyslné zabití černocha George Floyda bílým policistou, vyvolala spoustu otázek. Týkají se vztahů mezi rasami a chování policie.

Akce proti Floydovi byl zbytečný exces, který vyvolal něco, s čím ani při nejlepší vůli nemohu souhlasit. Neexistuje jediný důvod, abych v případě, že policie udělá chybu, vztáhl ruku na majetek kohokoli. Je jistě svatým právem všech vyjít do ulic, demonstrovat, provolávat hesla, žádat to či ono, podepisovat petice, ale v okamžiku, kdy je hozen kámen do první výlohy, kdy je vyrabován první obchod nebo zapáleno první auto zaparkované u chodníku, ztrácejí protestující moje sympatie. Celé své, byť sebelépe myšlené angažmá staví na hlavu.

Stejně tak ale platí, že chce-li si policie napravit reputaci, nesmí se dít takové věci jako ta, která se stala na začátku měsíce (června 2020) ve Virginii.

V tamním městě Woodstocku se v okolí silnice East High Street nachází svatostánky několika církví. Luterské, episkopální, presbyterní, United Church of Christ a sídlí tu také malý evangelikální sbor Lighthouse Church & Marktplace Ministries. V jeho čele stojí černý pastor Leon McCray, do sboru ovšem chodí černí i bílí, jak je patrné z obrázku níže.

Pastor Leon zažil něco, nad čím zůstává rozum stát. Zavolal na pomoc místní policii – a ta ho zatkla.

Jak se to stalo?

K jeho pozemku se přiblížili dva běloši a snažili se tam vyhodit velkou lednici. Pastor šel k nim a upozornil je, že z jejich strany jde o neoprávněné vniknutí na soukromý pozemek, a požádal je, aby i s lednicí odjeli.

Tedy normální pastorova reakce. Nenormální bylo ovšem chování těchto individuí. Jeden z nich Leona slovně napadl, zatímco druhý šel zavolat další tři přátele. Celkem tedy pět na jednoho.

Pastor vyhodnotil incident tak, že si šel pro legálně drženou zbraň (jistě, pastoři v ČR nejsou běžně vybaveni pistolemi, pokud ti američtí ano, pak bezpochyby vědí proč), zavolal na policejní linku 911 a požádal o pomoc.

Pětice bělochů mu ve vzteku řekla, že jeho černý život a krámy černých lidí nejsou ve městě vítány.

Policie přijela, deset mužů, a první co udělali, že sebrali pastorovi zbraň. Pak šli za útočníky, povídali si s nimi a oni stále vykřikovali rasistické nadávky a opakovaně pastorovi vyhrožovali.

Načež se stalo něco, co je jako z děsivého snu. Policie se vrátila k pastorovi, zatkla ho a odvezla na stanici. Nikoli útočníky, kteří mu vyhrožovali a sprostě ho uráželi, ale jeho, v tomto incidentu jednoznačnou oběť.

Christian Today

Informace o případu na webu Christian Today.

Pokud v takovémto jednoduchém příběhu není policie s to posoudit, kdo je kdo, a sebere toho, koho má z logiky věci chránit, pak se nevyhneme otázce, jestli to nebylo čirou náhodou dáno tím, jakou měl kdo z účinkujících barvu pleti.

Sám za sebe se ptám, jak by to celé dopadlo, kdyby pastor byl běloch a „lidé s lednicí“ černoši. Odpovězme si v duchu každý sám.

Můžete namítnout, že pastora odvezli na služebnu k podání vysvětlení. Nikoli. Ačkoli byl ještě téže noci propuštěn, hovořit s okresním šerifem Timothy Carterem a vše vysvětlit mohl až za dva dny (!). Teprve poté byla proti němu veškerá obvinění stažena. (Ptáte-li se, jaká, nejste sami.)

Konec příběhu? Omluva šerifa pastorovi a poděkování za projevenou trpělivost s tím, jak on sám v tomto případě postupoval. A hlavně – zatčení útočníků. Soud budou mít 17. července.

Nechci z jednoho případu dělat všeobecné závěry o americké policii, natož o Spojených státech jako takových. Mám tu zemi rád, považuji se za jejího přítele a nevidím jen negativa či excesy. Jen mě mrzí, že takovéto přešlapy kazí její dobrou pověst. Zcela zbytečně.

********

Leon

Bohoslužba ve sboru pastora Leona. Pro černé i bílé, neboť dle Bible „v Kristu není rozdílu mezi bílými a černými“.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.