USA: Zásahy proti antisemitismu
Protiizraelské a antisemitské protesty, často násilné, které probíhaly celý loňský rok na amerických univerzitách, pokračují i letos. Prezident Donald Trump však školám pohrozil, že budou-li tolerovat antisemitismus a zastrašování židovských studentů, vláda jim odebere akreditaci i federální finanční příspěvky, a zahraniční studenti, kteří se takových akcí účastní, budou deportováni.
Americké úřady zahájily vyšetřování antisemitismu na 60 univerzitách, včetně Kolumbijské, Harvardovy, Princetonské nebo Yaleské. Některé pak začaly proti propalestinským skupinám konečně zasahovat, a dokonce několik studentů vyloučily.
Nejhorší situaci zjistily úřady na Kolumbijské univerzitě a nařídily jí nápravu. Protiizraelské protesty na podporu teroristického Hamásu však pokračovaly na Barnard College, která je fakultou Kolumbijské. Studenti obsadili jednu budovu, a dokonce vyhrožovali násilím děkance. A tak Donald Trump pozastavil univerzitě granty a kontrakty ve výši 400 milionů dolarů.
Teprve potom Kolumbijská udělila přísné tresty 22 studentům a šest z nich vyloučila ze studia. Další tři byli vyloučeni z Barnard College. Přestože je to vzhledem k obrovské účasti na protiizraelských protestech směšně malé množství, propalestinští aktivisté se opět vzbouřili a obsadili v New Yorku vstupní halu Trump Tower, ústředí konglomerátu amerického prezidenta. Musela je odtamtud vyvléct policie.
Aby Kolumbijská univerzita získala zpět federální dotace, přistoupila na vládní požadavky. Zakázala demonstrantům nosit masky, udělila 36 policistům, kteří dohlížejí na bezpečnost v kampusu, pravomoc zatýkat studenty a jmenovala prorektora, který má dohlížet na katedru blízkovýchodních, jihoasijských a afrických studií a Středisko pro palestinská studia, kde donedávna přednášeli pedagogové, kteří zkreslovali dějiny. Prorektor bude kontrolovat osnovy, prověřovat najímání přednášejících a zajišťovat, aby „nabídka vzdělání byla komplexní a vyvážená“.
Devátého března zatkla imigrační policie hlavního organizátora protiizraelských protestů a okupace kampusu Kolumbijské univerzity, alžírského studenta palestinského původu Mahmúda Chálila. Ministerstvo zahraničí mu chce zrušit povolení k pobytu (zelenou kartu) a ze Spojených států ho vyhostit, protože „organizoval akce na podporu Hamásu, který Spojené státy považují za teroristickou organizaci“. Studentské vízum mu zrušit nemůže, protože Chálil v prosinci univerzitu absolvoval. Je ženatý s Američankou, ale to úřadům v deportaci nezabrání, protože není americký občan.
Dva dny nato však obvodní soud Chálilovu deportaci zakázal, dokud „nerozhodne jinak“. Jeho obhájci tvrdí, že vyhoštěn být nemůže, protože v Americe je svoboda projevu, kterou zaručuje První dodatek americké ústavy.
Jenže v tomto případě, stejně jako v dalších podobných, o svobodu projevu nejde. Chálil svou aktivní podporou teroristického Hamásu představuje hrozbu pro národní bezpečnost a to je podle amerického Zákona o přistěhovalectví a státní příslušnosti důvod k deportaci. Držitelé zelené karty nemají stejná práva jako američtí občané a federální zákon jim zakazuje schvalování, podporu a propagaci teroristických skupin a jejich činů. To všechno Chálil dělal a navíc oslavoval masakr Izraelců ze 7. října 2023. Jeho propalestinská skupina Columbia University Apartheid Divest také zastrašovala, šikanovala i fyzicky napadala židovské studenty, obsadila univerzitní kampus a dopouštěla se v něm vandalismu. Propalestinští demonstranti mají pocit, že i to je svoboda projevu. Chálil však narušoval bezpečnost a veřejný pořádek. Podle jednoho článku zákona nemá nárok na vízum ani zelenou kartu žádný cizinec, který „podporuje terorismus nebo se k němu hlásí anebo k němu či k podpoře teroristické organizace přesvědčuje ostatní“.
Minulý týden soudce rozhodl, že Chálil zatím zůstane ve vazbě. Americká vláda připojila ke své žalobě obvinění, že Chálil v žádosti o studentské vízum zatajil, že v minulosti pracoval pro Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), která, jak odhalil Izrael, aktivně spolupracuje s Hamásem. Chálil se však označuje za „politického vězně“. Soud bude o jeho deportaci rozhodovat 8. dubna.
Americké úřady také zrušily studentské vízum dívce z Indie a ta potom z obav před zatčením raději odletěla domů. Vyhoštěna má být i jedna Palestinka ze Západního břehu, která se zúčastnila propalestinských protestů a ničení části Kolumbijské univerzity, přestože měla prošlé studentské vízum. Zadržen byl také indický doktorand z Georgetownské univerzity ve Washingtonu, který teď čelí obvinění z vazeb na Hamás a šíření jeho propagandy a antisemitismu na sociálních sítích.
Mezitím izraelsko-americké rodiny obětí Hamásu podaly v New Yorku žalobu na přední protiizraelské skupiny, včetně Chálilovy. Podle nich tito aktivisté věděli předem, že se uskuteční masakr 7. října 2023, protože na něj už několik hodin před ním upozorňovali na sociálních sítích. Dokonce i Hamás potvrdil rukojmímu Šlomimu Zivovi, když byl ještě v zajetí, že hnutí má v amerických kampusech „své lidi“. Rodiny teď aktivisty žalují za napomáhání terorismu a požadují po nich vysoké odškodné.
Psáno pro Židovské listy