28.3.2024 | Svátek má Soňa


USA: Zahraniční počínání

28.11.2017

Nynější americký prezident, prakticky všemi mediáními zdroji nenáviděný, po svém předchůdci zdědil nezáviděníhodně břemeno: 20 bilionů dolarů dluhú ve státní pokladně. Též ztrátu zbytků důvěryhodnosti poté, co onen jeho předchůdce vydával do světa varování v podobě takzvaných red lines - výhrůžek neučinit ani sebemenší krok vpřed směrem Washingtonu nepříjemným. Adresáti výhrůžky ignorovali a vůbec nic se nestalo. Výtečný však důvod podobná varování nynější Trumpovy administrativy spíš brát na vědomí.

Značně nepokojně ale reagují nikterak dobrovolně odcházející předchozí kádry. Mezi nimi John Kerry, předchozí ministr zahraničních věcí, vytvářející podivný dojem vůči Severní Koreji a tamějšímu obtloustlému diktátoru Kimovi, likvidujícímu generály včetně strýčků ve vlastní rodině, nyní po dosažení nukleárního pokroku s dalšími ambicemi stát se globálně explozivním.

Tento Kerry, Obamův muž, peskuje Trumpa za neochotu poskytovat jednostranné ústupky, tak jak se stávalo za dřívějších nájemníků v Bílém domě. Například při dosažení dohody o výměně amerického vojína Bowe Bergdahla, dezertéra k afghánským jednotkám al-Kajdy, za pět významných teroristů vězněných na bázi Guantánamo, jimž tak umožněn návrat k původnímu teroristickému počínání. Ještě víc jednostranný byl výsledek smlouvy na nejvyšší úrovni - USA a Írán, výměna platby : 400 miliard dolarů v hotovosti výměnou za slib nezájmu o zhotovení vlastní jaderné bomby. Bankovky dodány, íránský slib o další nezájem ve věci nukleárníhovýzkumu ignorován. Davy íránského národa nadále pochodují a skandují svůj požadavek „Smrt Americe“. (Letošní prezidentská změna vedla k řadě důkladných změn. Například: Melanie, Trumpova třetí či kolikátá manželka, ve Slovinsku narozená a nyní první americká dáma, má k dispozici čtyři pracovní síly. Její předchůdkyně Michelle jich měla dvacet čtyři.)

- - -

V oblasti Blízkého východu důsledně pro-americkým je pouze Izrael, suverenní stát, tam výlučně v sousedství Arabů, a druhým útvarem je Kurdistán, který není zcela nezávislý, je bez OSN členství, s označením „the autonomous region of Iraqi Kurdistan“.

Po dobu pěti století otomanská říše dominovala křesťanským končinám Blízkého východu a celé středomořské oblasti. Všude tam převládl islám, s výjimkou dvou míst, ačkoliv zvenčí dobytých, ale se zachovanými místními jazyky a kulturami. Těmi jsou Arménie, první země, která přijala křesťanství jako státní náboženství, a druhou je Kurdistán, oprávněně se cítící ohrožován Irákem, Íránem a Tureckem.

Řeckem. cloumá bankrot a navíc starost, jak se vypořádat s přemnohými tisíci islámských vetřelců, většinou mužskou mládeží rozhodně nebažící stát se součástí řecké kultury. -

Jason Furman,dřívější předseda Výboru hospodářskýchporadců.(Council of Economic Advisors ), Obamou jmenovaných, předvídal, že naděje dosáhnout tříprocentního ekonomického vzrůstu USA byl v pouhém poměru dosažení 1 k 25. Larry Summers, bývalý rektor Harvardovy university, rovněž odmítal pravděpodobnost takového Trumpova posléze dosaženého výsledku. Paul Krugman v The New York Times odmítl Trumpovu předpověď jako „economic arrogance“. Za Obamy došlo k odmítnutí „free enterprise and pro-business policies“ a výsledky byly ubohoučké.

Nyní v listopadu 2017 Trump na cestě do Asie, se zastávkou v jedenácti státech a se setkáním s tamějšími politickými představteli, se též stavil u tuze ozbrojené hranice, dělící obě části Korejského poloostrova. Při té příležitosti vyslovil své zřetelné varování adresované severnímu diktátoru Kimovi, aby nepodceňoval důkladný rozdíl mezi Obamovou a Trumpovou administrativou.

Tam na severu v podzemním tunelu, kde se konaly zkoušky s nukleárními zbraněmi, došlo k propadu terénu, což si vyžádalo ztrátu odhadovaného počtu 200 životů. Polovina zahynula při původním kolapsu a ta druhá postihla usilující zachránce té první.

Při zkoušce vodíkové bomby (hydrogen bomb) s desetkrát mocnější destruktivní kapacitou. než její předchůdkyně, která v roce 1945 zničila japonskou Hirošimu, tentokrát způsobila zemětřesení o intenzitě 6,3 na Richterově škále.

Publicistka se slovansky znějícím jménem Katie Pavlich uveřejnila stať se zřetelným názvem „Trump Warms North Korea: Do Not Underestimate Us, Do Not Try Us“ (Townhall, 8. listopadu 2017) o Trumpově varování Severní Koreje, aby ho nepodceňovala.

Značně pokrokovými mysliteli světa nenáviděný americký prezident se soustřeďuje na prosazování sankcí, utahování otěží ke značné nelibosti stále víc izolovaného tlouštíka Kima. Jeho nejdůležitější adresou je ovšem Čína, zdaleka největší komerční partner. Je ovšem nejen v americkém velkém zájmu, aby Kimova situace byla progresivněji nepříjemnější.

O takový kýžený výsledek usiluje Trump ve vztahu se svým čínským protějškem. Na rozdíl od svého předchůdce, jemuž se takové úsilí vůbec nedařilo, Trump prozatím uspěl v obou rolích - jako host i hostitel. Čínský prezident za svého pobytu na Floridě unikl běsnícícm hurikánům a tuze ocenil vystoupení mládeže zápolící s čínským textem a zpěvem. Taktéž tomu.s velkým úspěchem při následující návštěvě v Beijingu, nám dřív víc známému jako Peking: solo vystoupení Trumpovy pětileté vnučky jménem Arabella, kompetentně čínsky zvládnuvší text k zazpívání. Zásluhou televize jsem sledoval její výkon a oprávněně se divil, proč že dítě z takové rodiny mělo mít takové znalosti. Svým výkonem se v Číně stala velmi populární.Posléze jsem se dozvěděl, že největší zásluhu měla její čínská vychovatelka.

(Neodolám přidat pár slov, které nijak nepřispějí k nynějšímu textu zahraničně politickému. Týká se čínského jazyka, existujícího již nejedno tisíciletí. Zásluhou dlouholetého života s Priscillou jsem měl dohodu osvojit si naše vzájemné mateřštiny. Ona se tuze pokusila, s češtinou se jakž takž seznámila, kdežto já za pár týdnů či spíš dnů jsem na tak perverzně obtížné čínské úsilí rezignoval. Například je nutno být vybaven schopností rozeznávat aspoň čtyři toniny., což rozhodně není můj případ. Od Priscilly jsem se dozvěděl, že za celý svůj život se potkala jen s dvěma bělochy či přesněji „bílými ďábly“, schopnými mluvit čínsky bez cizího přízvuku. Jedním z nich byl Pavel Kratochvíl z mého plzeňského klasického gymnazia, posléze zdatný sinolog působící na proslulé univerzitě v Cambridge.)

Co do další trvalosti Kim Čong-una a jeho hrůzovlády: Přibývá na dojmu, že tento potenciálně explozivní diktátor svržen bude zásluhou tamějších generálů.

KONEC