Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Wrestling místo debaty

diskuse (19)

Výměna mezi Trumpem a Bidenem neměla vítěze. Nerozhodnuté voliče musela zklamat

Pravděpodobně ta nejhorší v šedesátileté historii amerických prezidentských televizních debat. Skákání do řeči, v čemž byl přeborníkem především Trump, který téměř nenechal Bidena domluvit, osobní útoky a celkové vyznění: chaos. Biden nazval Trumpa klaunem, rasistou a nejhorším prezidentem v dějinách; normálně by takové invektivy vůči prezidentovi vyzývatele poškodily, ale Bidenovi neublíží, neboť Trump nedodržuje formální pravidla slušnosti nikdy a nikde. Jednou na něho Biden křičel „... držte už hubu, chlape!“; Trump mu řekl: „Joe, chytrý, ty fakt nejsi.“

To nebyla televizní debata, nýbrž wrestling. Wrestling v blátě. Ti, kdo patří do politických kmenů, které už jsou rozhodnuty volit Bidena a Trumpa coby své náčelníky, svůj názor nezměnili. Debata zřejmě nepřevedla od jednoho kandidáta k druhému žádného voliče. Ale ti, kteří byli nerozhodnutí a chtěli si udělat názor na to, koho volit, museli být zklamaní. Možná si řekli slovy Shakespeara (z Romea a Julie): „Mor na oba vaše rody!“ Trump, aby byl opět zvolen, potřebuje získat především vzdělané, bílé, vdané ženy s dětmi žijící na blahobytných předměstích velkých měst, které ho v roce 2016 volily, ale které odpuzuje svým stylem.

Bidenova medicína

Jaká byla očekávání a silné či slabé stránky kandidátů? Čekaly se odpovědi na otázky, jestli Joe Biden celých devadesát minut bez přestávky zvládne, jestli bude mluvit koherentně a nebude si odporovat. Čekalo se, že Trump se jako buldozer pokusí Bidena zdemolovat, a otázkou bylo, zda se mu to povede.

Trump v primárkách 2015/16 vynikal tím, že byl jiný než všichni ostatní republikánští kandidáti. Ti se od sebe lišili jen málo. Trump vždy na sebe strhl pozornost a zaujal, mluvil vždy víc než ostatní. Celé to udělal o Trumpovi. Hned v první debatě kandidáti dostali otázku, jestli pokud nominaci nezískají, podpoří kandidáta své strany a nebudou kandidovat jako nezávislí. Všichni řekli ano, kromě Trumpa, který se k tomu zavázat odmítl. Pak řekl, že podpoří kandidáta Republikánské strany, pokud jím bude on. Úplně neortodoxní odpověď – a takové mu zajistily nominaci.

Pak v debatách s Hillary Clintonovou působil svěže, místy i vtipně, jako čerstvé zboží; zatímco ona jako zboží s prošlou lhůtou. Volby vyhrál.

Zopakuje to samé vůči Bidenovi? A Biden: osmačtyřicet let ve vrcholné politice. Několikrát kandidoval na prezidenta – v letech 1988, 2008 a 2020. Žoviálně upovídaný, dokázal v debatách soupeře „upovídat“. V roce 2008 ve viceprezidentské debatě působil zkušeněji než Sarah Palinová, byť i ona si vedla dobře. „Zazářil“ ve viceprezidentské debatě v roce 2012 vůči Paulu Ryanovi, šéfovi republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů: neustále mu skákal do řeči a nenechal ho domluvit. Paul Ryan mu slušně dával přednost, což sice slušné bylo, ale i politicky hloupé. V tom roce 2012 Biden prezidentu Obamovi výrazně pomohl.

Letos však vůči němu stejnou medicínu použil Trump: nenechal ho domluvit. Bylo to drzé a proti domluveným pravidlům. Ale Biden působil unaveně a nebyl schopen Trumpovi zasadit drtivou ránu, natož knokaut.

Kdo debatu vyhrál? Nikdo, ta debata neměla vítěze. Trump nedovolil Bidenovi mluvit, ale ani ho jednoznačně nepřeválcoval. Remíza však nahrává tomu, kdo v průzkumech vede, a to je Biden. Debata je nevýhodná pro toho, kdo vede – může tam udělat chybu –, ale výhodná pro toho, kdo nevede: může se pokusit o průlom, zaujmout voliče a dokázat, že je schopen být prezidentem. Takto zapůsobil vyzývatel Jimmy Carter vůči prezidentu Geraldu Fordovi v roce 1976 a vyzývatel Ronald Reagan vůči prezidentu Jimmymu Carterovi v roce 1980.

Proto další debata je výhodnější pro Trumpa než pro Bidena, ale pravděpodobně stejně nebude stát za mnoho. Jakž takž možná – ale jenom možná – bude mít úroveň viceprezidentská debata mezi Mikem Pencem a Kamalou Harrisovou.

Volbami to možná neskončí

Věcně, substantivně, co byly nejzajímavější momenty debaty? Joe Biden nekoherentně odpovídal na otázky, jestli Zelený nový úděl podporuje, anebo ne. V jedné odpovědi se zdálo, že ne, v jiné, že ano. Mylně taky uváděl, že Zelený nový úděl dokáže sám sebe ufinancovat; nikoli, vyžadoval by si masivní zvýšení daní.

Biden rovněž odmítl odpovědět na otázku moderátora, jestli coby prezident, a pokud demokraté budou mít většinu v obou komorách Kongresu, podpoří rozšíření počtu členů Nejvyššího soudu zákonem a jeho „napakování“ demokratickými levicovými soudci, jež tak zvrátí jeho nynější (a po schválení soudkyně Amy Coney Barrettové i nastávající) konzervativní většinu. Moderátor ho nepřinutil odpovědět, a přitom je to důležité politikum listopadových voleb; demokraté vlastně zvažují ústavní polopřevrat.

A Trump odmítl potvrdit, že uzná svou porážku; jen vyzval své voliče, aby byli klidní a vše sledovali. Inu, zřejmě se chystají právní bitvy ohledně výsledků.

LN, 1.10.2020

Autor je ředitel Občanského institutu

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

fuk Jana Fuksová
24. 7. 2024

Kuriózní situaci řešili nedávno zdravotníci v nemocnici v Uherském Hradišti. Jeden z pacientů...

Ministři Zbyněk Stanjura, Jozef Síkela a Marian Jurečka se ve čtvrtek sejdou s vedením třinecké...

the Tomáš Hejtmánek
24. 7. 2024

Správci Krkonošského národního parku od pondělí na dva dny uzavřeli oblíbenou turistickou stezku na...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Přivítal ho premiér Petr Fiala. Ani jeden...

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Na obvodním soudě pro Prahu 2 začalo hlavní líčení v případu lidí obžalovaných kvůli incidentu na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz