19.4.2024 | Svátek má Rostislav


USA: Wrestling místo debaty

3.10.2020

Výměna mezi Trumpem a Bidenem neměla vítěze. Nerozhodnuté voliče musela zklamat

Pravděpodobně ta nejhorší v šedesátileté historii amerických prezidentských televizních debat. Skákání do řeči, v čemž byl přeborníkem především Trump, který téměř nenechal Bidena domluvit, osobní útoky a celkové vyznění: chaos. Biden nazval Trumpa klaunem, rasistou a nejhorším prezidentem v dějinách; normálně by takové invektivy vůči prezidentovi vyzývatele poškodily, ale Bidenovi neublíží, neboť Trump nedodržuje formální pravidla slušnosti nikdy a nikde. Jednou na něho Biden křičel „... držte už hubu, chlape!“; Trump mu řekl: „Joe, chytrý, ty fakt nejsi.“

To nebyla televizní debata, nýbrž wrestling. Wrestling v blátě. Ti, kdo patří do politických kmenů, které už jsou rozhodnuty volit Bidena a Trumpa coby své náčelníky, svůj názor nezměnili. Debata zřejmě nepřevedla od jednoho kandidáta k druhému žádného voliče. Ale ti, kteří byli nerozhodnutí a chtěli si udělat názor na to, koho volit, museli být zklamaní. Možná si řekli slovy Shakespeara (z Romea a Julie): „Mor na oba vaše rody!“ Trump, aby byl opět zvolen, potřebuje získat především vzdělané, bílé, vdané ženy s dětmi žijící na blahobytných předměstích velkých měst, které ho v roce 2016 volily, ale které odpuzuje svým stylem.

Bidenova medicína

Jaká byla očekávání a silné či slabé stránky kandidátů? Čekaly se odpovědi na otázky, jestli Joe Biden celých devadesát minut bez přestávky zvládne, jestli bude mluvit koherentně a nebude si odporovat. Čekalo se, že Trump se jako buldozer pokusí Bidena zdemolovat, a otázkou bylo, zda se mu to povede.

Trump v primárkách 2015/16 vynikal tím, že byl jiný než všichni ostatní republikánští kandidáti. Ti se od sebe lišili jen málo. Trump vždy na sebe strhl pozornost a zaujal, mluvil vždy víc než ostatní. Celé to udělal o Trumpovi. Hned v první debatě kandidáti dostali otázku, jestli pokud nominaci nezískají, podpoří kandidáta své strany a nebudou kandidovat jako nezávislí. Všichni řekli ano, kromě Trumpa, který se k tomu zavázat odmítl. Pak řekl, že podpoří kandidáta Republikánské strany, pokud jím bude on. Úplně neortodoxní odpověď – a takové mu zajistily nominaci.

Pak v debatách s Hillary Clintonovou působil svěže, místy i vtipně, jako čerstvé zboží; zatímco ona jako zboží s prošlou lhůtou. Volby vyhrál.

Zopakuje to samé vůči Bidenovi? A Biden: osmačtyřicet let ve vrcholné politice. Několikrát kandidoval na prezidenta – v letech 1988, 2008 a 2020. Žoviálně upovídaný, dokázal v debatách soupeře „upovídat“. V roce 2008 ve viceprezidentské debatě působil zkušeněji než Sarah Palinová, byť i ona si vedla dobře. „Zazářil“ ve viceprezidentské debatě v roce 2012 vůči Paulu Ryanovi, šéfovi republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů: neustále mu skákal do řeči a nenechal ho domluvit. Paul Ryan mu slušně dával přednost, což sice slušné bylo, ale i politicky hloupé. V tom roce 2012 Biden prezidentu Obamovi výrazně pomohl.

Letos však vůči němu stejnou medicínu použil Trump: nenechal ho domluvit. Bylo to drzé a proti domluveným pravidlům. Ale Biden působil unaveně a nebyl schopen Trumpovi zasadit drtivou ránu, natož knokaut.

Kdo debatu vyhrál? Nikdo, ta debata neměla vítěze. Trump nedovolil Bidenovi mluvit, ale ani ho jednoznačně nepřeválcoval. Remíza však nahrává tomu, kdo v průzkumech vede, a to je Biden. Debata je nevýhodná pro toho, kdo vede – může tam udělat chybu –, ale výhodná pro toho, kdo nevede: může se pokusit o průlom, zaujmout voliče a dokázat, že je schopen být prezidentem. Takto zapůsobil vyzývatel Jimmy Carter vůči prezidentu Geraldu Fordovi v roce 1976 a vyzývatel Ronald Reagan vůči prezidentu Jimmymu Carterovi v roce 1980.

Proto další debata je výhodnější pro Trumpa než pro Bidena, ale pravděpodobně stejně nebude stát za mnoho. Jakž takž možná – ale jenom možná – bude mít úroveň viceprezidentská debata mezi Mikem Pencem a Kamalou Harrisovou.

Volbami to možná neskončí

Věcně, substantivně, co byly nejzajímavější momenty debaty? Joe Biden nekoherentně odpovídal na otázky, jestli Zelený nový úděl podporuje, anebo ne. V jedné odpovědi se zdálo, že ne, v jiné, že ano. Mylně taky uváděl, že Zelený nový úděl dokáže sám sebe ufinancovat; nikoli, vyžadoval by si masivní zvýšení daní.

Biden rovněž odmítl odpovědět na otázku moderátora, jestli coby prezident, a pokud demokraté budou mít většinu v obou komorách Kongresu, podpoří rozšíření počtu členů Nejvyššího soudu zákonem a jeho „napakování“ demokratickými levicovými soudci, jež tak zvrátí jeho nynější (a po schválení soudkyně Amy Coney Barrettové i nastávající) konzervativní většinu. Moderátor ho nepřinutil odpovědět, a přitom je to důležité politikum listopadových voleb; demokraté vlastně zvažují ústavní polopřevrat.

A Trump odmítl potvrdit, že uzná svou porážku; jen vyzval své voliče, aby byli klidní a vše sledovali. Inu, zřejmě se chystají právní bitvy ohledně výsledků.

LN, 1.10.2020

Autor je ředitel Občanského institutu