16.4.2024 | Svátek má Irena


USA: Vrátí se Clinton(ová), nebo Bush?

18.6.2015

Jeb Bush bude bojovat o Bílý dům. Rivalů má ale dost, a to jen ve své straně. V tom má Hillary Clintonová výhodu, v táboře demokratů je takřka osamocená. Jejich známá příjmení ale mohou ovlivnit kampaň obou dvou.

Hlavní výhodou republikána Jeba Bushe, který v pondělí oficiálně potvrdil kandidaturu na amerického prezidenta, může být jeho příjmení. Otevírá mu dveře k mnoha kontaktům. Už dva prezidenti USA se jmenovali stejně, jeho otec a starší bratr, oba Georgeové.

Jenže příjmení Bush představuje i zásadní potíž pro někdejšího floridského guvernéra. Z téhož důvodu. Tohle jméno vzhledem ke zmíněným příbuzným – hlavně tomu druhému – dokáže řadu dveří pořádně zabouchnout.

Téma vyrovnání se s problematickým odkazem George W. Bushe a s dosud nezodpovězenou otázkou, zda invazi do Iráku v roce 2003 odstartovala mýlka, nebo vědomá lež, si jeho o sedm let mladší bratr docela jistě potáhne na bedrech po celou kampaň, která vyvrcholí volbami v listopadu 2016.

Někteří kritici 62letého rodáka z Texasu také zdůrazňují, že už příliš dlouho stojí mimo vysokou politiku, guvernérský post opustil před osmi lety. Mouchy na něm nacházejí i kolegové z partaje a Bushovi se je zatím nedaří krotit, napsal list New York Times.

To se možná změní. John Ellis Bush, jemuž Američané přezdívají akronymem Jeb, si minulý týden najal nového manažera kampaně Dannyho Diaze. Ten je v republikánských kruzích proslulý tím, že rivaly svého „koně“ umí srazit tvrdou protikampaní. Diaz se má zaměřit hlavně na dva republikánské kandidáty – guvernéra Wisconsinu Scotta Walkera a senátora Marka Rubia, potomka kubánských přistěhovalců.

Ostatně menšiny hrají v amerických volbách čím dál větší roli, což se ukázalo při rozhodování o nynějším šéfovi Bílého domu – Baracku Obamovi. A přestože voliči latinskoamerického původu tíhnou spíše k demokratům, Bush si může mnohé získat. Umí dobře španělsky, jeho manželka je Mexičanka. Před lety také konvertoval ke katolické víře. Mimochodem kandidaturu oznámil na multikulturní floridské vysoké škole Miami-Dade College. V kampani nicméně bude sázet hlavně na ekonomická a bezpečnostní témata.

„Silnější místo USA ve světě,“ bude jedním z jeho hesel. „Naši nepřátelé se nás už nebojí a přátelé už nám nedůvěřují. Nastal čas znovu se angažovat a stát při našich spojencích,“ citovala agentura Reuters z jeho prohlášení. Bush se chce zasadit i o ekonomický růst a slibuje vytvoření 19 milionů nových pracovních míst.

Clintonová bojuje za slabé

Ekonomika a hlavně dopad hospodářské krize na obyčejné americké občany bude tématem i favoritky z demokratického tábora: Hillary Clintonové. Bývalá šéfka diplomacie v první Obamově vládě o víkendu reálně odstartovala svou kampaň prvním veřejným shromážděním na newyorském ostrově Roosevelt.

„Blahobyt nesmí být jen pro výkonné ředitele a manažery hedgeových fondů. Demokracie nemůže sloužit jen miliardářům a korporacím,“ prohlásila v sobotu na mítinku pro více než pět a půl tisíce příznivců, kam ji doprovodila dcera Chelsea a manžel Bill Clinton. I ten poznal Oválnou pracovnu coby prezident USA, takže sedmašedesátiletá politička o nejvyšším úřadu leccos ví. Nicméně i její příjmení spojené s působením v čele diplomacie vyvolává kritické reakce. Donedávna Clintonová čelila nepříjemným otázkám především kvůli tzv. kauze Benghází, kdy na americkém velvyslanectví v libyjském městě při útoku islámských bojovníků zemřeli čtyři Američané včetně velvyslance. Začátkem roku zase vyšlo najevo, že Clintonová používala soukromý e-mail místo služebního. A velké otazníky se rojí okolo nadace manželů Clintonových, Clinton Foundation, která přijímala štědré dávky od některých sporných dárců, často z Blízkého východu.

LN, 16.6.2015